Titus Corlatean: Ma gandesc daca fac propunerile de numiri la DNA inaintea Raportului de tara

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 1 iulie 2012, 21:51 Actualitate | Esenţial

Titus Corlatean
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Titus Corlatean, a declarat ca va reflecta zilele urmatoare daca va face propunerile de numiri in functii de conducere la DNA inaintea raportului de tara, intrucat in cazul unei reactii negative la nivel prezidential s-ar induce ideea unui nou conflict, transmite Mediafax.

Ministrul Titus Corlatean a spus ca au fost prelungite prin delegare, pe un termen determinat, mandatele adjunctilor sefului Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), procurorii Laura Oprean si Carmen Galca.

"Mandatele respective (ale adjunctilor sefului DNA, n.r.) au expirat in mod obiectiv si exista teoretic aceasta posibilitate a prelungirii prin delegare a mandatelor pe un termen determinat. Ministrul Justitiei, care nu a fost informat oficial, formal, in legatura cu trecerea la prelungirea delegatiilor, desi dintr-un anumit punct de vedere putea sa fie predictibila aceasta chestiune, poate face si maine, si peste o saptamana propuneri, poate sa faca propuneri care dupa dezbaterea si avizul CSM sunt supuse confirmarii sau infirmarii de catre presedinte, care poate adopta decizii in dublu sens", a explicat Corlatean.

El a precizat ca este, ca ministru al Justitiei, responsabil, dar in acelasi timp trebuie sa se uite "la intreaga fotografie", pentru ca "suntem cu doua saptamani inaintea unui raport important privind justitia in Romania".

"O eventuala propunere astazi sau maine intr-un context politic extrem de framantat, de agitat, care propunere eventual ar introduce un element de reactie negativa la nivel prezidential si practic ar induce ideea unui nou conflict suplimentar, cred ca o astfel de contradictie ar genera mai mult efecte nefavorabile si ar putea avea influenta asupra raportului din iulie. Mai mult decat atat, acel raport se leaga foarte mult de o decizie pe care Romania o astepta de mai bine de un an - aderarea la spatiul Schengen. Astfel incat, fara sa spun ca nu voi face propuneri, voi face, si le voi face pe baza respectarii criteriilor pe care le-am evocat, profesionalism, independenta, integritate", a explicat Corlatean.

Ministrul Justitiei a precizat ca interesul este insa sa nu se intre "intr-un razboi suplimentar" inaintea Raportului de tara, inaintea deciziei importante care se va lua.

Corlatean a spus ca incearca sa vada daca poate astepta "o perioada de oarecare calmare a jocului politic, daca va fi posibil".

"Daca nu va fi posibil, voi face aceasta propunere. Daca intram intr-un blocaj politic suplimentar, daca intram intr-o contradictie suplimentara, tara va pierde. Acesta este motivul pentru care eu ieri (sambata, n.r.) nu am facut inca aceste propuneri. Acesta este motivul pentru care astept totusi si voi reflecta in zilele urmatoarea daca voi face aceste propuneri inainte de Raportul de tara sau dupa. Eu ca ministru al Justitiei sunt obligat sa tin cont de interesul societatii romanesti, de interesul Romaniei, dar si de interesul, in egala masura, ca cei care vor conduce aceste institutii importante - DNA, Parchetul General - sa corespunda unor asteptari uriase ale cetatenilor legate de independenta, integritate si impartialitate in ceea ce fac", a mai spus Corlatean.

El a adaugat ca vrea sa reflecteze foarte serios si sa cantareasca bine, "pentru ca interesul Romaniei este mult mai larg decat batalia politica, la care din pacate asistam in clipa de fata, o batalie fara limita, in care nu se mai respecta niciun fel de reguli".

Ministrul Justitiei a mai spus ca Raportul pe justitie va avea o influenta decisiva asupra pozitiei unui stat membru in UE care a blocat pana acum aderarea Romaniei la spatiul Schengen.

"Este o decizie la care s-a muncit si muncim si noi, noul Guvern, foarte mult. Asta este explicatia pentru care contextul este extrem de complicat, extrem de delicat si in care ca ministru al Justitiei incerc sa gestionez cu intelepciune niste interese superioare ale Romaniei si in care incerc sa evit sa introducem justitia in batalia politica, chiar daca altii au interesul - si o spun - au interesul sa introduca justitia in batalia politica si se intampla in clipa de fata", a mai spus Corlatean.

El a precizat ca, in calitate de ministru, are datoria sa evite sa introduca actul de justitie in aceasta batalie.

"Maine pot sa fac aceste propuneri, si va asigur ca atunci cand voi face propuneri sunt oameni profesionisti, integri si oameni care isi asuma actul de independenta. Vreau insa sa evitam o noua batalie politica pe un subiect in care exista foarte multe interese si in tara si in strainatate", a mai spus Corlatean.

Mandatele procurorilor Laura Oprean si Carmen Galca, adjunctii sefului Directiei Nationale Anticoruptie, dar si cel al procurorului sef Doru Tulus au expirat in 29 iunie. Procurorul general al Romaniei, Laura Codruta Kovesi, a prelungit in cursul zilei de sambata, prin delegare, mandatele acestora, pentru cel mult sase luni.

Conform articolului 57, alineatele 7 si 8 din Legea 303/2004 privind statutul magistratilor, "in interesul serviciului, procurorii pot fi delegati, cu acordul scris al acestora, inclusiv in functii de conducere, de catre procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, la parchetele din cadrul Ministerului Public pe o perioada de cel mult 6 luni".

"Delegarea procurorilor poate fi prelungita, cu acordul scris al acestora, cel mult inca 6 luni", mai prevede legea.

Potrivit legii, ministrul Justitiei nu are atributii sa delege in functii magistratii.

Totodata, delegarea pentru sase luni a lui Daniel Morar expira in 26 august.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3139 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    Nu spune! (Duminică, 1 iulie 2012, 22:49)

    NickB. [utilizator]

    S-a trezit dragostea de tara in sufletul hotilor!
    • +10 (10 voturi)    
      :) (Luni, 2 iulie 2012, 9:54)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui NickB.

      Va dati seama ce Catalin Voicu vrea asta sa puna la DNA de se codeste atat? Nu verau sa imi imaginez ce va fi dupa ce trece si raportul MCV ....

      Va implor stimati europeni ceva mai civilizati, retrogradati preventiv Romania la capitolul justitie caci altfel, pana la urmatorul raport, nici nu vor mai exista puscarii pe la noi, nici altceva de fapt in afara de piramidele de la Cornu si in rest sclavagism!
      • +5 (5 voturi)    
        exact la asta ma gandeam si eu (Luni, 2 iulie 2012, 11:31)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        O sa vina nenicul asta cu niste propuneri ultra scandaloase, si acu' n-are curajul, sa nu-l traga de urechi Comisia de la Bruxelles.
      • +5 (5 voturi)    
        exact la asta ma gandeam si eu (Luni, 2 iulie 2012, 11:31)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        O sa vina nenicul asta cu niste propuneri ultra scandaloase, si acu' n-are curajul, sa nu-l traga de urechi Comisia de la Bruxelles.
  • +18 (20 voturi)    
    e grav!!! (Luni, 2 iulie 2012, 0:22)

    m_alina [utilizator]

    ce coincidenta stranie, d-le corlateanu..,sa ''personalizati'' DNA-ul taman in saptamana in care pregatiti suspendarea lui Basescu si scormonirea plina de zel , in guvernarea precedenta, din care or sa apara probabil , un morman de dosare ale celor din pdl; chiar ne iei drept idioti, creduli,retarzi?
    mi-a ajuns pana in gat si abia astept sa va sanctionez furturile , nesimtirea si durerea in fund , fata de noi, cei care nu doresc decat o ''amarata'' de normalitate (asa cum o intelege orice om decent , cu un ''amarat'' de set de valori)
    mi-e sila de voi, comunistii, ca de o tona de ulei ,pe gat..
    • +14 (16 voturi)    
      din pacate... (Luni, 2 iulie 2012, 1:04)

      silvia.b [utilizator] i-a raspuns lui m_alina

      din pacate o sa constatam la vot, cu tristete, ca sunt muuuuulte creiere netezite de antene fata de oamenii normali si cu bun simt...
  • +8 (10 voturi)    
    Sau ar putea sa sustina aceiasi oameni (Luni, 2 iulie 2012, 0:45)

    PoneiulTroian [utilizator]

    care sunt acum in functie, cu noi mandate, "pen'ca" sunt eficienti, nu???
    Ce semnal mai pozitiv ca asta ar putea da cuiva, daca chiar vrea binele tarii!
  • +11 (13 voturi)    
    E greu... (Luni, 2 iulie 2012, 0:55)

    Rollo [utilizator]

    ... cu DNA-ul si cu madam Kovesi, nu puteti sa-i matrasiti ca-s prea bine vazuti si de Bruxelles si de americani ca deh, sunt mai ca ei... daca o faceti, va taiati craca de sub picioare care si asa este cam subreda. Asa-i corlatene?...
    Neam de traista ce sunteti............
  • +13 (15 voturi)    
    Ei hai! (Luni, 2 iulie 2012, 0:58)

    silvia.b [anonim]

    Ne lasi?!

    "Ma gandesc"???!!!!
    De cand "gandesc" comunistii?!
    Comunistii primesc doar ordine!

    De gandit gandeste doar tatuca!, nu-mi mai dau insa seama care mai e tatuca la voi: Iliescu? Voiculescu? Nastase din puscarie?
    Sau aveti un tatuc colectiv, mai nou? v-ati mai modernizat si voi?!

    Ponta si Antonescu sigur nu, ei sunt prea jalnici.
    • +6 (8 voturi)    
      Ministrul propune (Luni, 2 iulie 2012, 1:23)

      dreptatea [anonim] i-a raspuns lui silvia.b

      N-ai citit macar titlul articolului si te apuci sa comentezi. Ministrul propune, nu numeste.
  • +6 (6 voturi)    
    bravo (Luni, 2 iulie 2012, 2:47)

    traian [anonim]

    Daca spune ca se gandeste este oarecum bine,daca se si gandeste pe bune ar fi foarte bine!
    Important ar fi ca sa nu plusam la haos si brambureala mai mult decat am facut ca tara in ultimele saptamani!
    Necazul este ca am impresia ca undeva,cineva se joaca in stilul totul sau nimic cu Romania si nici nu prea conteaza ce semnale dau unul sau altul din actualul guvern...
  • +12 (12 voturi)    
    Abia asteptati sa intrati cu bocancii in justitie, (Luni, 2 iulie 2012, 2:54)

    justitia [anonim]

    ceea ce va retine e amaratul ala de raport MCV care trebuie sa apara luna asta... dupa care, potopul...
    Sperati ca dupa sacrificiul turei (Nastase), monitorizarea sa fie ridicata. Eu sper sa nu fie asa, caci altfel nu mai avem nici o sansa.
  • +6 (6 voturi)    
    ooo (Luni, 2 iulie 2012, 8:19)

    santi [utilizator]

    daaaa nu mai bine te gindesti.....legal......un plagiat ..e furt ...si prim ministru e hot....nu poti sa ceri demisia ???ca altfel esti tare in gura...sau ati fost deranjati...zguduiti de dna...?????lasa draga sa lucreze ca lucreaza bine...procurorii......sa va lumineze cu multi ani la puscarie...cu ala cu "SINERGIA FAPTEOR"...
  • +6 (6 voturi)    
    Catalin Voicu si Dinel Staicu (Luni, 2 iulie 2012, 10:18)

    derblauereiter [utilizator]

    sunt deja in pole position ca amandoi sunt doctori in drept.
  • 0 (0 voturi)    
    compromisi definitiv! (Luni, 2 iulie 2012, 14:57)

    Dr Marutza [anonim]

    Ia te uita! Corlatean "gandeste"! Asta-i un alt papagal care a reprodus tot ce i-au dictat alde nastase si alti capi mafioti! Mai zice ca ei, astia noi, "muncesc"! Hai, ca esti nostim! La ce "munciti"? La spalat de infractori notorii, la luarea de decizii ce contravin nu doar legalitatii, ci si bunului simt? Asta-i munca voastra,. a "celui mai cinstit guvern"! Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    scheletele din dulapuri zornaie rau (Luni, 2 iulie 2012, 15:03)

    curlatean [anonim]

    Ma tot gindesc ce-i poate mina pe gangsterii astia sa se expuna in halul asta, de vreo doua luni incoace, fara sa-si puna problema ca intr-o zi vor trebui sa raspunda.
    Cred ca in trecutul lor au participat la niste lucruri extrem de murdare, iar acum raspund la comenzi fara sa cricneasca, in schimbul protectiei absolute.
  • 0 (0 voturi)    
    pazea!!!!! (Luni, 2 iulie 2012, 15:07)

    cezar pascu [anonim]

    E groasa rau!!!!! A inceput sluga prea plecata sa gandeasca!!!!!! Cred ca foarte multi stiu de mult ce o sa iasa din putul gandirii cocalarului,dar mai ales care or sa fie consecintele."Marele" ministru al justitiei,marele rahat!!!!!!!! Ar trebui ca cei din justitie[ insultati si terfeliti de acest individ] sa intre in greva pana la demisia ipochimenului.
  • 0 (0 voturi)    
    Onoarea profesiei (Luni, 2 iulie 2012, 15:48)

    tudorl [utilizator]

    Declaratiile pe care le faceti nu demonstreaza ca sunteti sustinatorul aplicarii impartiale a legii dar poate va ganditi ca executantii dispozitiilor lui Nastase au fost condamnati la mai multi ani cu executare decat Domnul Nastase.Curios ca mentorul PSD nu a apus fiului sau ca trebuie sa nu fure Nu sa nu faca politica.E innaltator sa-ti slujesti tara si nu "mafia".
  • 0 (0 voturi)    
    gandesti? (Luni, 2 iulie 2012, 16:10)

    marmo [utilizator]

    Pai eu zic ca sa nu te mai gandesti, mai desteptule! Sau mai bine sa nu mai gandesti ca cine stie ce ti se intampla.
  • 0 (0 voturi)    
    Nastase (Luni, 2 iulie 2012, 16:29)

    vali [anonim]

    Cat tupeu si cata bataie de joc in cele 2 luni de guvermare!Romania nu a avut niciodata un guvern si un premier mai prost ca acum.Adevarat "elevul isi intrece profesorul",vezi cazul Nasatase.Aveti grija domnilor guvernanti nu sunteti vejnici ,nu va imbatati cu apa rece,nu ne calcati in picioare ca s-ar putea sa sfarsiti mai rau ca Nastase.Nu mai ascultati la vuvuzelele de partid asa a facut si mentorul vostru Nasatase si degeaba ati incercati sa construiti o telenovela sentimentala noi nu am uitat toate relele facute de el si Iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    nu's ce-i cu mine (Luni, 2 iulie 2012, 16:39)

    Gobelin [utilizator]

    ma frec la ochi si nu-mi vine sa cred ...
    oricat as incerca, imi pierd controlul ...
    ma uit la poza corlatanului si-l vad pe ...
    Bombo!