Andrei Andronie, autorul accidentului mortal de pe Calea Floreasca din Bucuresti, a fost eliberat

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2011, 15:04 Actualitate | Esenţial

Andrei Traian Andronie, tanarul de 20 de ani care la inceputul lunii noiembrie a produs pe Calea Floreasca din Bucuresti un accident mortal soldat cu decesul a doua persoane si ranirea altor trei, a fost eliberat si va fi cercetat in libertate, dupa o decizie a magistratilor Tribunalului Bucuresti.

Tribunalul Bucuresti a decis, marti, sa nu mai prelungeasca masura arestarii preventive dispuse in cazul lui Andrei Andronie, informeaza Mediafax.

Andronie nu are voie sa paraseasca Bucurestiul si trebuie sa respecte o serie de obligatii impuse de instanta.

Decizia nu mai poate fi contestata, el urmand sa fie pus in libertate.



In dimineata zilei de 5 noiembrie, Andrei Andronie (20 de ani), aflat la volanul unui autoturism marca BMW, a lovit puternic un taximetru aflat pe Calea Floreasca, in care tocmai se pregatea sa urce o tanara. Atat taximetristul, cat si clienta au murit pe loc. Alte trei persoane au fost ranite si transportate atunci la spital.

Andrei Andronie a fost somat de politisti sa sufle in etilotest, dar a refuzat. Ulterior a fost dus la sectia de politie pentru cercetari.

Tanarul venise in Bucuresti pentru scurt timp, el studiind la o universitate din strainatate.

Taximetristul Robert Stefan Micu (32 de ani) care a murit in accident era absolvent a doua facultati si se pregatea de nunta, au declarat rudele acestuia, dupa accidentul rutier.

Sora si unchiul acestuia au spus ca acesta practica taximetria in timpul liber, in rest activand in cadrul unui ONG.

Andrei Andronie este in arest preventiv din 6 noiembrie, fiind acuzat de ucidere din culpa dupa ce a provocat un accident rutier pe Calea Floreasca, in urma caruia au murit doua persoane, iar alte trei au fost ranite.

Judecatoria Sectorului 1 a decis arestarea lui preventiva motivand ca exista riscul ca acesta sa influenteze martorii, daca va fi lasat liber. Magistratii au considerat ca Andronie ar putea sa se sustraga de la urmarirea penala, avand in vedere ca are resedinta in Olanda, unde urmeaza cursurile unei universitati. De altfel, tanarul le-a declarat politistilor "ca nu il intereseaza urmarile actiunii sale, intrucat urmeaza sa plece din tara fiind student in Olanda".

"Instanta are convingerea ca infractiunea de ucidere din culpa s-a savarsit datorita imprejurarii ca inculpatul a manifestat un real dispret fata de normele rutiere, fata de institutiile statului si fata de autoritatea agentului de politie rutiera care in virtutea exercitarii atributiilor de serviciu l-a somat regulamentar pe inculpat sa opreasca autoturismul si sa se supuna controlului dar acesta a accelerat", se arata in motivarea instantei.

In 11 noiembrie, magistratii Tribunalului Bucuresti au respins recursul facut de avocatii tanarului la decizia de arestare preventiva, hotarand mentinerea sa in arest.



Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Avertismentul celor mai buni bucatari din Romania. Ce se intampla atunci cand combini tigarile cu mancarea

Legile din Romania ii apara pe fumatori de nefumatori si nu invers. Cei mai buni bucatari din Romania insa atrag atentia asupra efectelor neasteptate pe care fumul de tigara le produce in restaurante.








6330 vizualizari
  • +21 (21 voturi)    
    Aud acum la tv (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:17)

    congra [utilizator]

    durerea unei mame, durere generata de un magistrat corupt!!
    Le doresc tuturor magistratilor ca ai lor copii sa se intalneasca in viata cu cei care ii elibereaza pentru bani, mita. Stiu caz de nenorocit de traficant de droguri eliberat pentru 10000 de EURO de un magistrat inconstient dandu-i cu suspendare. Sper ca al lui copil sa se intalneasca cu acest nenorocit.
    O! Doamne! Fie ca de TOTI magistratii corupti sa se aleaga praful; de ei si de neamul lor.
  • -15 (25 voturi)    
    romania lui basescu si boc (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:22)

    epaminonda [utilizator]

    omori beat doi oameni si petreci sarbatorile in familie.
    • +9 (9 voturi)    
      ?!? (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:57)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui epaminonda

      Bai postac, respecta si tu durerea unor oameni si n-o mai politiza.
      Ce treaba au Base si Boc cu justitia?!? Daca s-ar baga, ati striga pe toate antenele ca interfereaza cu justitia.
      Cand o sa intelegi ca justitia in Ro face ce vrea ea pentru ca PARLAMENTUL da legile pe care le da (incomplete, interpretabile, care lasa portite de scapare, etc.)?
      Repet: PARLAMENTUL da legile, nu Boc si Base.
      Asta nu inseamna ca Boc si Base sunt politicienii perfecti, fara greseala. Sunt toti o apa si un pamant, stai linistit.
      • -1 (3 voturi)    
        parlamentul are majoritate PDL in ambele camere (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:20)

        epaminonda_picupescu [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

        basescu e presedinte de 7 ani. boc este prim ministru de 3 ani.
        li se umpla gura cand vorbesc de coruptie in justitie. vorbesc de modernizarea statului, de reforme, de justitie dreapta.
        si nu fac nimic. nu se schimba nimic.

        sunt doar niste complici ordinari.
        sau niste impotenti.
    • +9 (9 voturi)    
      Romania lui Basescu si Boc? (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:08)

      ddcmn [anonim] i-a raspuns lui epaminonda

      Nu zau......Pai dupa ce o sa scrii numele unei tari (chiar si a ta...) cu litera mare, o sa iti aduci aminte ca au fost criminali dintr-astia care au scapat basma curata si inainte de "romania lui basescu si boc" (vezi cazul Paunescu).....Prin urmare nu e vorba de "romania lui basescu si boc", ci pur si simplu de Romania.
      • -1 (1 vot)    
        au scapat dintotdeauna, dar astia doi... (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:24)

        epaminonda_piscupescu [anonim] i-a raspuns lui ddcmn

        ... au promis ca vor aduce schimbarea, ca va fi altfel, ca va fi o justitie dreapta si nepartinitoare.

        daca se comporta exact ca predecesorii lor, inseamna ca nu sunt cu nimic deosebiti.
        de fapt stiam asta. doar amandoi sunt fosti membri PCR. baselu a fost chiar si securist. nimic deosebit fata de felix.
        • 0 (0 voturi)    
          justitia mama ei (Miercuri, 7 decembrie 2011, 3:00)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui epaminonda_piscupescu

          Boc saracu sa nu-i cereti prea mult ca nu poate.Insa Base sa luat de git cu justitia dar coruptia este asa de mare printre magistrati incit se cred mici-Dumnezei in a impartii dreptatea.Ai bani scapi nu ai la racoare.In speta de fata ce poate face presedintele sau boc?absolut nimic,magistratii fiind inamovibili adica nu te poti atinge de ei punct.Cind scriu aceste rinduri citesc ca Basescu a eliberat din functie 10 magistrati,insa sa fim realisti ca nu-i poate da pe toti afara.Deci cei de facut?
  • +21 (21 voturi)    
    Reteaua functioneaza (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:26)

    Seiko 5 [anonim]

    A stat un pic ca sa se invete minte.Ca nu se pute din prima ca se inflama opinia publica.Tata e grad mare si a vorbit cu alte grade din justitie sa il scape.Nu o sa mai auzititi nimic de caz.Se musamalizeaza totul.Cu o musama invechita de la cooperativa ochiul si timpanul.
    • 0 (0 voturi)    
      reteaua (Duminică, 16 septembrie 2012, 4:59)

      calauuu [anonim] i-a raspuns lui Seiko 5

      Cat o sa mai functioneze reteaua? vom vedea daca scapa dar declaratia ta interesanta "tata e grad mare si au vb sa il elibereze'' el o sa fie liber dar in rai sau iad=))))))
  • +19 (19 voturi)    
    sa'i restituie si permisul (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:27)

    panfilica [anonim]

    cu scuzele de rigoare !
  • +15 (15 voturi)    
    CSM si judecatori corupti eliberati criminalii?? (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:28)

    ionut [anonim]

    Unde e CSM acum? Asta e justitia independenta pe care o doresc?!!!
    • +6 (6 voturi)    
      unde e Ponta (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:39)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      aparatorul dreptatii???
  • +15 (15 voturi)    
    Asta e justitia la noi ... (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:29)

    UN [anonim]

    Punct!
  • +6 (6 voturi)    
    Absurdistania, cu susu-n jos si banu' sus (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:32)

    monica L [anonim]

    Nu vi se pare normal sa fie liber? Nuuu???? Wow, si eu care credeam ca traiesc in Romania, tara absurdistaneza prin excelenta...
  • +12 (12 voturi)    
    RUSINE NATIONALA (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:33)

    Roman [anonim]

    nu se poate asa ceva!!!!!!!!!este incredibil ce se poate intampla intr-o tara europeana in anul 2011,,,oameni buni unde traim ,cine suntem noi? dupa ce reguli si legi traim noi intr-o asemenea tara! nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva ,o nedreptate mai mare ca asta nu cred ca am pomenit sa vad vreodata! o sa ajungem ca cei cu bani sa omoare pe cei saraci fara nici un fel de scrupul! ce exemplu se poate da ,ce se mai poate respecta in tara asta? va mai intrebati ce au cei din ue cu noi,cand noi nu suntem in stare sa respectam propriile legi!!!!rusine,rusine,,,,,mi-e scarba ca traiesc printre asemenea oameni!!!!!!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Rusine justitia romana (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:34)

    roman [anonim]

    Rusine justitia romana, rusine politia romana.
    Judecat in libertate in aceste conditii??
    Oare cata spaga a dat omul?
  • +7 (7 voturi)    
    Ca un update (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:35)

    ddcmn [anonim]

    al acestui articol, vom citi ca derbedeul asta a parasit tara. Si putini, foarte putini dintre noi, se vor simti revoltati. Dar ne vom reveni....nu de alta, dar traim in Romania; acest gen de stiri nu mai sunt, din pacate, senzationale. Prea des se intampla ca indivizi de teapa astuia sa scape basma curata.
    In schimb, sa fereasca Dumnezeu ca Nea Gheorghe, cu Dacia lui 1310, sa fie prins fara cauciucuri de iarna....sau fara rovigneta....sau fara centura de siguranta.....sau fara stingator.....sau cu vreun autostopist in masina......
    • +6 (6 voturi)    
      re (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:19)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui ddcmn

      Da, e perfect adevarat ceea ce spui: pe romani nu-i mai revolta nimic.... Pacat de oamenii care s-au dus!
      asta e justitia in Romania, o adunatura de corupti!
      Tot ceea ce pot afima este ca, daca as fi fost ruda cu vreuna din victime mi-as face singur dreptate. Fiecare intelege ce vrea....
  • +6 (6 voturi)    
    judecatori corupti (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:36)

    george [anonim]

    Judecatorii sunt toti corupti in tara asta. Nimeni nu face nimic. Nici macar noi. In alta tara era deja tot orasul in strada la o decizie ca asta...
    Dar...na.....romani.....
  • +4 (4 voturi)    
    sf. mitica (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:38)

    szeppty [anonim]

    eu propun sa-l canonozati pe acest tanar inocent inca in viata fiind si sa-i pictati chipul pe toate bisericile din bucuresti ca sa nu mai trebuiasca sa mergeti pana la iasi la becisnica aia de paraschiva
  • +8 (10 voturi)    
    bravo Justitie! (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:40)

    Cristian Ioan [anonim]

    O veste buna!
    Cinste justitiei noastre!
    Tanarul studios este nevinovat, asa cum a spus si avocatul sau. trebuie lasat sa isi continue studiile in Olanda. De vina sunt politistii care l-au urmarit (nu exista nciicio dovada ca avea viteza sau ca era beat) si mortii, ca erau in Logan.
    Andrei sa ie liberi si sa poata sa isi exercite in continuare talentele de sofer!
    Felicitari magistratilor tribunalului Bucuresti!
    • +7 (7 voturi)    
      nu e prima data (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:54)

      panfilie [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      putin timp in urma au lasat acasa un sef de politie, din giurgiu parca, cu motivatia ca avea datorii de platit la banca, si de intretinut o familie.

      acum, asta, ca are viitorul in fata, e student, trebuie sa'si vada de viitor. mortii cu mortii, vii cu viitorul !

      mergand pe logica, nimeni n'ar trebui sa intre la mititica. ca tot omul are de facut ceva, de tinut o familie, de studiat...

      justitie milostiva ...
  • +4 (6 voturi)    
    Totul se plateste ! (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:42)

    un parinte [anonim]

    ... mai devreme sau mai tarziu..intr-un fel sau altul...
    • +2 (2 voturi)    
      Asa este! (Marţi, 6 decembrie 2011, 20:42)

      un alt parinte! [anonim] i-a raspuns lui un parinte

      Chiar si pasivitatea noastra o sa o platim. Crunt si aspru. Si copii nostri o vor plati
  • -5 (5 voturi)    
    justitia... (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:43)

    bogdan [anonim]

    Toata lumea vorbeste despre magistrati aici... dar de fapt cred ca problema sta mai mult in legi. Aia teoretic doar aplica legea, care este probabil prea permisiva. Eu m-as indrepta mai mult impotriva legiuitorului decat impotriva justitiei...
  • +2 (2 voturi)    
    La ce sa te astepti ... ? (Marţi, 6 decembrie 2011, 15:56)

    AlinN [anonim]

    Justitia din rromanistan este responsabila si de lipsa investitiilor straine. Nu are nimeni curaj sa bage bani in tertoriul asta din cauza justitiei. Propun schimbarea denumirii din ministerul Justitiei in ministerul Mafiei. Magistratii sunt mafioti fruntasi in rromanistan. Lasand gluma , poate este timpul sa se "ocupe" cineva si de magistratii astia ...
  • +2 (2 voturi)    
    VIICTORIIEEE! VIICTORIIEEE! VIICTORIIEEE! (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:07)

    Un (inca) invins [anonim]

    Victoria magistratilor necontrolati si necontrolabili, asupra bunului simt al celor ce se spetesc si trudesc sa le plateasca la timp salariile nesimtite.
    Victoria nesimtirii magistrale, asupra copiilor nostri ce nu sunt hraniti cum trebuie, pentru ca ei, ei incomensurabilii, ei inamovibilii, ei intangibilii sa o duca bine; foarte bine; infinit de bine.
    Victoria grobianismului si sfidarii oricarei bruma de logica, asupra evlaviei cu care populatia (inca) gandeste increzatoare ca Justitia poate face (si) dreptate.
    Victoria nevictoriosilor aspra nevictoriei morale a victoriosilor .
    Victoria a ceea ce nu meritam, rasplata a tacerii noastre, a ipocriziei noastre, a indolentei de care dam dovada ori de cate ori nu iesim peste ei, pentru noi.
    DA! Ei exista si vor progresa ori de cate ori ori vom tace, ne vom supune . Sentinta poate fi rasturnata. De noi depinde !!!! Pot sa recunoasca multe; inclusiv ordinele primite sau favorurile obtinute . De noi depinde !
  • +2 (2 voturi)    
    Vai mama noastra... (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:08)

    mamaika [anonim]

    ...si justitia pentru care toata lumea ne judeca...
  • 0 (0 voturi)    
    Stati linistiti dragi romani (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:13)

    Sibian [anonim]

    Si uitati-va la acest film :

    Law Abiding Citizens

    Si o sa urmeze si la noi incet da sigur sa fie asa ca in film...doar ce mai avem de pierdut?...doar saracia in care ne zbatem zi de zi?....si ei se vor a fi mai presus de orice...romani suntem prea prosti si fricosi pentru a lua atitudine...
  • +4 (4 voturi)    
    Si, (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:13)

    Un golan [anonim]

    unde petrece doamnele judecatori sfarsitul stresant de saptamana?
    O Austrie; o Elvetie ?
    Sau poate prefera damele un soare, fosnetul marii, departe de golanii astia ce se tin de scris prostii pe internet. Ca si asa nu li se intampla nimic; nimic; nimic.
    Un credit cu o dobanda mica, mica, mica mica? De la prietenii lu' tata. Stiu fetitele de ce !
  • +4 (4 voturi)    
    Romania nu mai are stapani ! (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:15)

    Cristi [anonim]

    NENOROCIRE ce se intampla in tara aceasta ! Justitia elibereaza acesti oameni pe strada.

    Lunar se pot citi astfel de stiri in ziare!
  • +2 (2 voturi)    
    Cadou de Mos Nicolae? (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:21)

    Orhan [anonim]

    Pai, de Cracun sau de Pasti, prin campania "daruiesti si castigi", astea trei il scot nevinovat pe bietul baiat. Pe ce puneti pariu ca peste douaj de ani asta o sa ne conduca ???
    • +2 (2 voturi)    
      nu, nu pun pariu! (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:58)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Orhan

      pentru ca sunt sigur ca ai dreptate!

      Doar ca trebuia sa folosesti pluraul, "ASTIA or sa ne conduca", mai sunt si altii, de exemplu celalalt Andrei cu tendinte asasine, al lui madam Placinta ...
      • 0 (0 voturi)    
        Am notat! (Marţi, 6 decembrie 2011, 20:38)

        orhan [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        Ne vedem in acelasi cadru peste 20 ani .
  • +2 (2 voturi)    
    Asa arata normalitatea in Romania (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:44)

    Vizitiul [utilizator]

    O revolutie reala devine din ce in ce mai probabila!
  • +3 (3 voturi)    
    coruptie (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:50)

    rv [anonim]

    inamovabilitatea judecatorilor este inteleasa gresit.
    Daca un membru al familiei mele ar avea de suferit ,intr-un astfel de incident iar autorul ar beneficia de clementa unui judecator corupt l-as expune in public(judecatorul) dupa modelul TROSCA.
  • +7 (7 voturi)    
    Ceea ce urasc cel mai mult In Romania (Marţi, 6 decembrie 2011, 16:51)

    toto [anonim]

    Cel mai infect/corupt lucru din Romania:Justitia
  • +3 (3 voturi)    
    Iesim in strada? (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:37)

    arhideco [anonim]

    puneti mana pe bate si haideti sa ne facem dreptate. daca stati ca niste legume si dati din gura aici nu vom schimba nimic. pe cine as mierli eu in momentul de fata? judecatorul, "militienii" care au uitat cat au alergat dupa individ sa-l prinda, bezaideaua in discutie care e un biet paduche social si toti preacuviosii care-mi vor spune ca e pacat sa-i iei viata rahatului asta. daca as fi in locul taximetristilor, as face o poza a4 cu imaginea lui si as lipi-o pe masina: prost sa fie ala care il va lua in cursa, dupa ce le-a omorat un coleg.
    toate astea s-ar intampla, daca nu ne-ar durea in c**.
    • +3 (3 voturi)    
      ce treaba are Andrei cu taxiurile?! (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:02)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui arhideco

      Azi este cercetat in stare de libertate, maine va primi achitarea. Din moment ce este nevinovat, primeste inapoi permisul, si isi poate continua cariera pe carosabil si pe trotuare. Daca ar fi avut si el macar o zagrietura, poate ca era mai atent data viitoare, dar asa stie sigur ca poate in continuare sa conduca beat si sa goneasca cu 150 la ora prin oras, ca nu pateste nimic, nici fizic, nici din partea legii. Eu am Renault Megane, nu cred ca este mult mai rezistent decat Logan-ul, de aceea mi-am luat cartela de metrou, sper ca Andrei nu va ajunge si acolo pe peron ...
    • 0 (0 voturi)    
      iesim in strada (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 2:34)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui arhideco

      Duminica, 5 februarie, Parc Tineretului intrarea de la Sincai....Iesim in strada....te-ai alatura noua? E usor de zis...dar fapte pe cand?
  • +3 (3 voturi)    
    rusine (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:02)

    gigi [anonim]

    In Romania coruptia a fost-.este si v-a fi,pacat de acei oameni care au murit,pana la urma mortu-l este de vina.RUSINE ROMANIA
  • 0 (0 voturi)    
    grup facebook (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:18)

    Eric [anonim]

    Puteti sa va alaturati grupului nostru Facebook care monitorizeaza si cere pedepsirea lui Andrei Andronie. Adres este http://www.facebook.com/groups/306453929367056/
  • +3 (3 voturi)    
    ded man walkin (Marţi, 6 decembrie 2011, 20:36)

    liviu [anonim]

    E o tara mafiota, faceti-va dreptate ca atare...e vinovat, trebuie sa faca maxim,a omorat 2 oameni , era beat, fugea de politie, cate circumstante agaravante mai vreti?!...Va repet, e o tara mafiota...v-a disturus viitorul, asteptati-l si taiati-l in doua pe stada! la propiu vorbind..avem devoie de nishte tineri extremisti mai mult ca niciodat. Condoleante familiilor!
    • 0 (0 voturi)    
      tarziu! (Joi, 8 decembrie 2011, 12:16)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui liviu

      O initiativa buna, dar tardiva!
      De ce crezi ca a fost eliberat?
      Ca sa astepte in libertate convocarea la proces?
      Nu!
      Ca sa plece in Olanda!
      Asa ca daca vrem "sa ne facem singuri dreptate" va trebui sa mergem dupa el in Olanda sau unde a plecat ...
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Marţi, 6 decembrie 2011, 22:57)

    Roman [anonim]

    Rusine,este o sfidare asupra cetatenilor acestei tari,,,dupa cum am scris in comentariul meu mai sus, imi este scarba ca traiesc printre asemenea specimene,asa zisi oameni.va spun ca ce li se intampla acestor familii,oricand ni se poate intampla si noua,fereasca Dumnezeu.Trebui sa iesim in strada sa protestam intr-un fel sa fim uniti macar acum si sa ne trezim din adormirea asta in care suntem,uitati-va le bulgari,au iesit cu totii in strada pt un lucru asemanator in care era implicat un interlop.TREZITI-VA ROMANI CA DACA NU VOM PUTEA ORICAND FI, ORICARE DINTRE NOI IN LOCUL VICTIMELOR!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:08)

    Sanda [anonim]

    Aberatia judiciara de-al considera doar "presupus vinovat" pe cel care n-a fost inca declarat vinovat de un tribuna,l naste monstrii.
    In consecinta: omorati, furati, agresati in vazul lumii, ca nu patiti nimic - zica martorii ce vor, ca tot un judecator are ultimul cuvant... (si daca i se "stimuleaza" si clementa...)
    Pasiunile politice (vezi "Tara lui Basescu si a lui Boc") sunt nerelevante - indiferent de culoarea politica a guvernului, justitia ar trebui sa fie independenta si incoruptibila. Asa cum marea e alcatuita din picaturi de apa, orice institutie este alcatuita din indivizii din structura ei - acestia trebuie reformati sau restructurati.
    Precedentul este insa creat in "Tara lui Placinta" - mamita Placinta l-a scapat pe nepricopsitul de fecioras prin "prestanta" sa politica si "anvergura educationala" a odraslei.
    Prin contrast, in China, cei care consuma droguri sunt condamnati la moarte - chia daca n-au comis nici o infractiune sub influenta drogurilor. Sigur ca nu este modelul de justitie pe care mi-l doresc importat in Romania, dar o "aurita cale de mijloc" da.
  • 0 (0 voturi)    
    Uhm (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:31)

    tudor74 [utilizator]

    Stirea e un pic denaturata .... sau mai bine zis partinitoare efectului de senzatie.

    Titlul corect ar fi fost "Andrei andronie va fi CERCETAT in libertate" ... titlul actul implica ca acest individ a scapat de puscarie ceea ce e eronat.

    Despre coruptia magistratilor, in cazul asta, nu e cazul. Procedura civila mentioneaza ca se vor judeca in stare de arest doar persoanele care prezinta riscul de a intimida martori, ascunde probe, zadarnici ancheta pe scurt. Iar despre pericolul public, in cazul infractiunilor comise din culpa (cum e cazul aici) nu se considera ca inculpatul prezinta pericol.

    Sper ca acest individ sa primeasca pedeapsa maxima, adica vreo 18 ani (15 ani pedeaspa maxim plus sporul de 3 ani pt circumstanta agavanta a faptei).

    Ce bine ar fii sa ajunga acest nevertebrat fetita vreunui tuciuriu de 130 de kile in parnaie :D
  • 0 (0 voturi)    
    justitie (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:42)

    ciri [anonim]

    de ce nu iesim cu totii in fata palatului de justitie si sa nu lasam sa iasa afara nici un judecator pina nu se da o decizie corecta . unde sint pagubitii fni de ce nu au inconjurat tribunalul cind lau eliberat pe vintu stim sa injuram la basescu dar la cei care au decizia in procese nu
    • 0 (0 voturi)    
      accidente (Joi, 8 decembrie 2011, 17:07)

      --------------- [anonim] i-a raspuns lui ciri

      -un singur lucru ramane de facut -betivului andrei rupte amandoua picioarele sa numai conduca niciodata si judecatori care au judecat ca :judecarea criminalului an stare de liberate acelas lucru al recomand--numai asa scapam de ei.
  • 0 (0 voturi)    
    ANDREI ANDRONIE (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:33)

    sorin [anonim]

    asta nu este dreptate sper ca cineva sa ia masuri si cel care a gresit sa plateasca ,eliberarea lui nu inseamna o plata ,sunt oameni care au gresit mai putin si platesc si acum si acest criminal scapa asta nu se poate sper ca cineva sa faca dreptatea care trebuie