ICCJ a dispus confiscarea a peste 4 milioane de lei din averea lui Dan Ioan Popescu

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2011, 13:07 Actualitate | Esenţial

Instanta suprema a dispus confiscarea a peste 4 milioane de lei din averea dobandita de fostul ministru PSD Dan Ioan Popescu si sotia sa intrucat suma respectiva reprezinta cheltuieli facute in baza unor venituri a caror obtinere s-a dovedit a fi ilicita, scriu judecatorii in motivarea deciziei, potrivit Mediafax.

Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a admis, in 14 iulie, sesizarea procurorului general al Romaniei privind dobandirea averii de catre Dan Ioan Popescu si sotia sa. Instanta a decis atunci confiscarea a peste 4 milioane de lei, solutia putand fi contestata in termen de 30 de zile la un complet superior.

Instanta a constatat ca valoarea de 2,62 milioane de lei, pretins incasata in baza unui contract de cesiune de parti sociale la SC Ital Agency SRL, nu poate fi inclusa la capitolul venituri, nefiind dovedita ca fiind obtinuta real, "deci cu atat mai putin licit", scrie instanta in motivarea deciziei din 14 iulie.

Judecatorii au apreciat ca actul juridic de cesiune a partilor sociale a fost fictiv si fondat pe o cauza falsa.

Astfel, intr-un interval de cinci luni, Dan Ioan Popescu si sotia sa au facut cheltuieli de 810.000 de lei pentru majorarea capitalului social al SC Ital Agency SRL, numarul partilor sociale crescand de la 3.500 la 11.600 avand valoarea nominala de 100 de lei.

In 9 februarie 2001, acuzatii au cesionat partile sociale catre Smaranda Boszormenyi, valoarea tranzactiei fiind de 2,62 milioane de lei. In martie 2001, aceasta a cesionat partile sociale cu titlu gratuit catre Mihaela Sanda Radulescu (actionar principal la Euroimob SRL) si Ionel Pepenica (director general al SC Luxten Lighting SA Arad - Sucursala Bucuresti).

"Cesiunea partilor sociale s-a facut catre o persoana interpusa (...) este de neexplicat din punct de vedere economic dar nu numai cum aceasta persoana care, aparent a platit cerectatilor suma de 986.000 de dolari, echivalent a 2,62 miliaone de lei, la un interval de numai o luna si 17 zile, a consimtit pierderea aceleiasi sume prin cedarea ei cu titlu gratuit unor terti din tara cu care s-a dovedit ca nu avea nicio legatura", scriu judecatorii in motivarea deciziei din 14 iulie.

Instanta a mai retinut, ca, oricum, scopul real al actului de cesiune a constat in preconstituirea de dovezi cu care acuzatii "in urma operatiunilor speculative" au vrut sa justifice dobandirea ulterioara a unor bunuri de mare valoare.

Totodata, instanta a inlaturat de la capitolul venituri suma de 568.000 de lei care ar fi fost obtinuta din vanzarea in regim de consignatie a 41 de obiecte, intrucat acestea nu apar in certificatul de mostenitor si nici nu s-a dovedit ca Elena Popescu le-ar fi introdus in tara cu ocazia casatoriei.

In ceea ce priveste suma de 155.744 de lei care ar fi fost cheltuita pentru achizitionarea de obiecte de arta si bijuterii, nu exista niciun temei privind existenta acestor tranzactii, mai scriu judecatorii.

"Pentru perioada 12 decembrie 2000 - 14 decembrie 2004, capitolul cheltuieli este excedentar, persoanele cercetate facand cheltuieli nejustificate ca fiind facute din venituri licite, cheltuieli care insumeaza in total 4.081.676,8 lei, astfel ca instanta va dispune confiscarea totala a acestei sume si obligarea persoanelor cercetate sa achiet aceasta suma la bugetul statului", potrivit motivarii deciziei.

In ceea ce priveste cea de-a doua perioada, 14 decembrie 2004 - 29 decembrie 2004, capitolul venituri este excedentar ca urmare a includerii a peste 1,5 milioane de lei dobandite de Elena Popescu.

Dupa pronuntarea deciziei din 14 iulie, Dan Ioan Popescu a declarat ca decizia este aberanta, precizand ca va contesta hotararea si va continua procesul "in tara si in afara".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2257 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Eu nu inteleg (Joi, 15 septembrie 2011, 13:15)

    cristi767 [utilizator]

    E definitiva? Inteleg ca cea din 14 iulie a putut fi atacat in 30 de zile, dar decizia de astazi?
    • -6 (8 voturi)    
      Eu altceva nu inteleg (Joi, 15 septembrie 2011, 14:00)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

      Nu trebuia modificata Constitutia?

      Ce chestie... si eu care credeam ca nu se puteau confisca averi in Romania.

      Nu asa zicea tanti aia de la curtea constitutionala? Da, aia, care sustinea ineptiile lui base si a trepadusilor lui. Ahhh... si ea era acolo numita de base deci trebuia sa intoarca cumva favorul.

      Felicitari judecatorilor pentru aceasta decizie. Sper sa fie acoperiti si sa nu poata fi intoarsa decizia.
      • +2 (4 voturi)    
        Tu nu prea intelegi multe (Joi, 15 septembrie 2011, 14:40)

        cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Pe bune :))

        Nu te apuca de lucruri atat de complexe cum ar fi constitutia. O sa o intelegi prea politic :)
  • +10 (10 voturi)    
    Hai sa vedem (Joi, 15 septembrie 2011, 13:17)

    jorjel [anonim]

    De cite ori pe vremea lui ilici s-a intamplat ca cineva din politica care baga adanc mana in buzunarul nostru sa fie macar cercetat, nu zic condamnat pt faptele sale. Absolut nimeni, era ca o tara de politicieni model fara nici un corupt macar.Pt. tovarasu` DIP sint sigur ca nu conteaza un mizillic de 4 milioane de lei.. are balta peste, probabil ca mai muilt il deranjeaza zarva facuta pe tema asta.
    • 0 (0 voturi)    
      vax,nu-i pasa dipului (Joi, 15 septembrie 2011, 20:01)

      toma [anonim] i-a raspuns lui jorjel

      poate daca-i confisca restul,si sa ramana cu 4 milioane,era ceva sa-l deranjeze...
  • +9 (9 voturi)    
    De ce doar atat? (Joi, 15 septembrie 2011, 13:25)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Trebuia indexat cu inflatia, cu... criza...
    De altfel, trebuia sa ii confiste TOT!
    Sa vedem ce mai facea DIP cu.... mainle curate!?
  • +7 (7 voturi)    
    la puscarie ? (Joi, 15 septembrie 2011, 13:31)

    tepes v [anonim]

    confiscare , confiscare , da puscarie nimic ?
  • +5 (7 voturi)    
    Si restu' ?... (Joi, 15 septembrie 2011, 13:34)

    Malone_M [utilizator]

    Adica gata, da banu' inapoi si scapa? Tare asta! Si io care credeam ca trebuie si un pic anchetat si eventual condamnat. Se vedea treaba ca-s un prost.

    P.S. Nu va da nici banii inapoi si nici nu va fi condamnat. M-am desteptat brusc.
  • 0 (0 voturi)    
    O sa scape sigur...procurorii n-au dovedit nimic (Joi, 15 septembrie 2011, 16:21)

    Andrei [anonim]

    Pai stati un pic ca aici ceva se bate cap in cap !
    Pe de o parte s-a tot vorbit de faptul ca in conformitate cu Constitutia procurorii trebuie sa dovedeasca caraterul ilicit al banilor si ca e foarte greu si ca din cauza asta trebuie schimbata Constitutia
    In motivare apare insa foarte clar ca se confisca pt ca nu am putut DIP dovedii caracterul licit al unor bani .
    Sa nu-mi sariti in cap dar din punct de vedere strict juridic decizia instantei e neconsitutionala...
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine (Joi, 15 septembrie 2011, 17:16)

    sile [anonim]

    Incepe sa se faca dreptate in tara asta.

    DIP a fost una dintre jigodiile post decembriste care a profitat din plin de perioada tulbure de dupa '89 pentru a-si burdusi cu nerusinare conturile prin tot felul de afaceri oneroase.

    Sper sa intre si alti beneficiari ai capitalismului de cumetrie in vizorul Justitiei.
  • 0 (0 voturi)    
    dar coruptia / cum e cu coruptia ? (Joi, 15 septembrie 2011, 17:52)

    sandel [anonim]

    eu inteleg asa : pepenica-luxten si cu doamna-euroimob l-au miluit cu cca 1 milion parai pe dip si au primit in schimb niste actiuni la firma dip&consoarta .
    s-a folosit un vehicul : dna care a cumparat actiuni de la familia dip a facut plata cu bani dati de pepenica-luxten si dna-eurimob ; pentru serviciul facut a primit un bacsis (a realizat un venit) , care inteleg ca nu s-a impozitat .
    pepenic-luxten si dna-euroimob au primit ei ceva ce le-a placut de la dip pentru milionul dat in schimbul unor actiuni care ar trebui expertizate un pic , altfel imaginea nu e completa .
    ar fi bine sa aflam care a fost placerea aia mare pentru care s-au deranjat pepenica-luxten si dna-euroimob .
    acum ar fi randul dna . o intra dna-ul in hora asta ?
    ar fi bine sa avem si noi o lege ca aia a americanilor - domnule pune aici un ban gros , si cercetarile nu mai continua . noi ne ocupam de altii iar mate te linistesti .
  • 0 (0 voturi)    
    eu credeam ca trebuie schimbata constitutia (Joi, 15 septembrie 2011, 18:26)

    gelu [anonim]

    cel putin asta era unul dintre motivele pe care le afisau aplaudacii lui B ca nu putem confisca averi ilicite ca nu avem constitutie buna. Sa inteleg ca se poate, sau ca e un abuz?
  • +1 (1 vot)    
    Are dreptate ID Popescu (Joi, 15 septembrie 2011, 18:37)

    Conu Leonida [anonim]

    Are dreptate sa fie scandalizat, intrucat instanta a decis sa-i confiste doar 4 milioane de lei, ceea ce reprezinta mai putin de 10 % din banii dobanditi in mod ilicit, ADICA FURATI, pe intelesul tuturor