Corespondenta de la Chisinau

Vladimir Voronin va fi noul presedinte al Parlamentului Republicii Moldova

de Valeriu Vulcan     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2009, 15:45 Actualitate | Diasporă

Vladimir Voronin, presedintele in exercitiu al Republicii Moldova, va deveni presedinte al Parlamentului. Declaratia a fost facuta presei de la Chisinau, dupa sedinta de joi a plenarei Comitetului Central al Partidului Comunistilor, de Mark Tkaciuk, fost consilier prezidential, cunoscut ca una dintre cele mai apropiate persoane din anturajul lui Voronin.

Comunistii controleaza un numar suficient de voturi pentru a alege presedintele Parlamentului fara voturi de la alte partide.

La functia de vicepresedinte al Parlamentului, comunistii il vor propune pe Vladimir Turcan, presedinte al Comisiei Juridice din fostul Parlament, iar cel de-al doilea fotoliu de vicepresedinte al Parlamentului va fi oferit opozitiei, a mai spus Tkaciuk.

Fostul vicepresedinte a Parlamentului, Maria Postoico, va deveni lider al grupului parlamentar al comunistilor.

Sedinta in care urmeaza a fi aleasa conducerea noului Parlament al Republicii Moldova se va desfasura marti, pe 12 mai. Cele trei partide din opozitie - Partidul Liberal Democrat, Partidul Liberal si Alianta Moldova Noastra - au lasat sa se inteleaga ca ar putea boicota aceasta sedinta daca ordinea de zi nu va fi cunoscuta din timp si nu le vor fi puse la dispozitie toate documentele necesare.

Intrebat de presa daca s-a hotarat asupra candidaturii pe care o vor sustine pentru functia de presedinte al Republicii Moldova, Mark Tkaciuk a declarat ca aceasta chestiune n-a fost examinata azi. Totodata, expertii politici de la Chisinau considera ca cele mai mari sanse le are Marin Lupu, presedinte al Parlamentului in Legislatura trecuta, fara sa le excluda insa si pe cele ale actualului prim-ministru, Zinaida Greceanii.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2085 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    erata (Joi, 7 mai 2009, 15:51)

    victor [anonim]

    "Totodata, expertii politici de la Chisinau considera ca cele mai mari sanse le are Marin Lupu, vicepresedinte al Parlamentului in Legislatura trecuta, fara sa le excluda insa si pe cele ale actualului prim-ministru, Zinaida Greceanii."

    Marian Lupu a fost Presedintele (nu vice-presedintele) fostului Parlament RM

    N.R.: multumim. Am corectat.
  • +2 (2 voturi)    
    noul sef al legiuitorilor? (Joi, 7 mai 2009, 15:55)

    Iulian [anonim]

    Intr-adevar, era urmatorul pas logic: pozitia de sef al celor care initiaza si aproba legile :).
    Penal....
    • 0 (0 voturi)    
      manjit cu sange (Joi, 7 mai 2009, 16:05)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Intrucat Voronin s-a manjit cu sange la ultimele evenimente , este scos pe usa din dos ...Drum bun si tuturor celorlalti.
      Inseamna ca mai sunt sperante...
      • +3 (3 voturi)    
        draga Silviu (Joi, 7 mai 2009, 16:23)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        Voronin NU iese pe usa din dos.
        functia de spicher al parlamentului moldovean este de fapt functia suprema in stat.
        rm este republica parlamentara, deci presedintele parlamentului este nr 1.
        Voronin nu ar mai fi putut candida ca si presedinte rm si atunci a avut 2 variante:
        1) refacerea rm prin inglobarea rmn si creearea unei federatii inegale sau egale (planul Kozak) si atunci ar fi avut dreptul la un alt mandat
        si
        2)conducerea in fapt a rm din pozitia care permite acest lucru (presedintele parlamentului).
        Marian Lupu, actualul presedinte al parlamentului nu a avut cojones niciodata.
        cred ca in ro nimeni nu stie ca de el este o pers care ar fi trebuit sa conduca rm
      • +1 (1 vot)    
        sau asa... (Joi, 7 mai 2009, 16:26)

        Iulian [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        Inseamna ca cineva a transmis un mesaj de genul "daca chiar sperati sa aderati la UE, Voronin iese din schema rapid".

        Ii dau maxim 3 ani pana cand va fi judecat pentru deciziile sangeroase luate recent.
        • 0 (0 voturi)    
          voronin (Joi, 7 mai 2009, 16:55)

          george [anonim] i-a raspuns lui Iulian

          Voronin n-a iesit din schema; a ramas in varful ei,aceeasi marie cu alta palarie. cu toata tevatura din jurul alegerilor, comunistii au castigat chiar si moral cofruntarea cu asa-zisii democrati. Veti vedea cum acestia vor pune botul in continuare si vor face a doua rusinoasa alianta cu partidul lui Voronin care-si va freca multumit mainile impreuna cu Putin si Smirnov.
  • 0 (0 voturi)    
    uaaaaau (Joi, 7 mai 2009, 16:57)

    kalu [anonim]

    ce surpriza !!!! (neplacuta)...
  • -4 (4 voturi)    
    dictatorul Voronin este sprijinit de base (Joi, 7 mai 2009, 17:01)

    ionescu [anonim]

    asa circula unele zvonuri prin presa.
    De fapt, la fel ca si Voronin, base se pregateste sa aresteze pe cei trei jurnalisti despre care a explicat pe larg la posturile de televiziune unul din sefii importanti din PSD, anume Dl. Marian Vanghelie.
    Domnul Vanghelie a avut curaj sa spuna ceea ce presa din tara se teme sa afirme: ziaristii vor fi arestati si torturati de base.
    De fapt, daca ne uitam inapoi, pana acum cinci-sase luni de zile, nu prea gaseai comentarii anti-base pe net sau pe vreo televiziune importanta.
    Acum ca lumea a mai prins curaj, "vor veni si arestarile", dupa cum a spus Domnul Vanghelie.
    Speram sa scapam cat mai repede de dictatura si ne dorim ca presa sa fie iarasi libera, asa cum a fost pe vremea Domnului Adrian Nastase.
    • +2 (2 voturi)    
      hai nu zau... (Joi, 7 mai 2009, 17:21)

      mamalustefancelmare [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

      ...tu esti cumva din celula PSD care sta toata ziua pe forum ????
    • 0 (0 voturi)    
      supertare (Vineri, 8 mai 2009, 10:22)

      luk [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      hai ca asta mi-a placut. am inceput ziua razand...merci
  • +1 (1 vot)    
    cata eleganta! (Joi, 7 mai 2009, 17:12)

    constantin [anonim]

    Propun sa se cumuleze functia de Presedinte al Parlamentului cu cea de Secretar General al CC al PCM si purtator de trena la COMINTERN.
    Sau Sultan General in curtea din spatele mamei Rusia.
    Dl. Voronin taiati-va cordonul ombilical ca va faceti de ras! Va comportati ca un baiat de mingii pentru Inalta Curte de la Moscova.
  • 0 (0 voturi)    
    wooow (Joi, 7 mai 2009, 18:07)

    maria [anonim]

    woow Cine s-ar fi gandit ca o sa ajunga "IAR" presedinte.
    "Asta da surpriza!!!!!! "
    Toata "lumea l-a votat"
  • 0 (0 voturi)    
    Partiiid iubiiit... (Joi, 7 mai 2009, 18:32)

    Vorbe goale [anonim]

    ... iubit conducatoooor!
  • +1 (1 vot)    
    comunii dau inapoi (Joi, 7 mai 2009, 19:24)

    barasab [anonim]

    Desi Moscova a cerut sa fie inaintat la presedintie un om din anturajul lui Voronin, adica generalul de militie Turcan, comunii au dat a doua oara inapoi si l-au nominalizat pe acesta doar la vice-spicher. Il vor propune pe Lup sef de stat ca sa convina UE. Azi dupa adoptarea rezolutiei UE si dupa intilnirea Diaconescu -Clinton- Lavrov situatia se va limpezi si se va merge la alegeri noi.
  • 0 (0 voturi)    
    tata (Joi, 14 mai 2009, 16:10)

    nunu [anonim]

    o data cu sosirea crizei , tatuca si aici s-a gindit la tara "lui" (avind steagul tricolor si in loc de gherb -- secera si ciocanul) , dar in special la feciorasul lui scump, adica inainte de alegeri marim cu 20% salariul la bugetari, dupa alegeri vom micsora inapoi, ca nu cumva bugetarii nostrii sa nu tina cont de legile postului chiar s'in afara lui... daci 20% vor merge la mentinerea "afacerilor" marelui "afacerist" al rm , reparatia presidentiei si parlamentului va conduce pina la 2-3 ani , adica pina la iesirea din criza, ...
    ... deci tatuca n-ar putea accepta o schimbare nici cea mai mica in rm. pentru ai pune beti in roate succesorului....
    deci inca 4 ani nu vom avea un parlament (cu presedintele nou ales) ce va tine cont de principiul uniu legislativ conform unui stat bazat pe lege...
    teatrum de mineaturi revine pe scena, dar c-un adevar mai profund..