UPDATE Tragedia de la Geneva in care un roman si-a impuscat familia dupa care s-a sinucis - aparent inexplicabila

de Iolanda Badilita     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2009, 17:29 Actualitate | Diasporă

"La 52 de ani, sunt un ratat. Sper sa imi reuseasca macar acest ultim gest. Nu vreau să-mi parasesc familia. Daca reusesc, ii iau cu mine“. Acestea sunt ultimele cuvinte scrise pe o foaie in limba romana de barbatul care si-a omorat familia dupa care s-a sinucis, potrivit editiei online a cotidianului elvetian 24heures.

Conform cotidianului genevez, alertata de un prieten de familie ingrijorat ca barbatul nu a venit la lucru 2 zile, politia a descins in apartamentul in care locuia familia de origine romana si a descoperit un tablou tragic - 4 cadavre: al barbatului de 52 de ani, al sotiei acestuia de 46 de ani si ale celor doi fii de 16 ani, respectiv 19 ani.

Institutul de Medicina legala din Geneva, care a trimis 4 experti la locul tragediei, urmeaza sa analizeze probele pentru a confima ipoteza ca tatal este autorul crimei sau daca nu cumva este vorba de altcineva din afara familiei.

Potrivit 24 heures.ch, romanul a ajuns in Elvetia in urma cu 30 de ani si era, dupa cum il descriu fostii colegi, un tip sociabil si plin de umor. Pareau o familie implinita si echilibrata: mama, dupa cateva incercari de a lucra ca vanzatoare, s-a dedicat familiei in ultima vreme, ajutandu-si sotul lacatus la contabilitatea firmei deschise de acesta.

Prietenii familiei au declarat cotidianului elvetian ca barbatul, care slabise in jur de 5 kilograme de la inceputul anului, parea lipsit de energie in ultima perioada si astepta ingrijorat rezultatul unor analize.

Insa purtatorul de cuvant al politiei geneveze a declarat, preluat de Lematin.ch, ca nimic nu poate explica tragedia. Ziarul relateaza ca situatia financiara a firmei romanului, asa cum arata ea la Registrul Comertului, era buna. Mai mult, potrivit unor apropiati ai familiei, romanii aveau chiar o cabana construita in gradina familiei.

Socati de cele intamplate, colegi ai celor doi baieti, unul la liceu si celalalt student la medicina, au venit cu flori la locul tragediei pentru a le aduce un ultim omagiu.

Potrivit acestora, drama ar fi putut avea loc marti sau miercuri dupa-amiaza. Colegii au fost surprinsi cand nu l-au vazut pe baiatul cel mare la un important meci de polo, in conditiile in care era unul dintre cei mai devotati jucatori, noteaza Lematin.ch.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3262 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    roman manelist (Duminică, 8 martie 2009, 18:26)

    clujean [anonim]

    avea familie faina, bani, o firma si traia intr-una din cele mai civilizate tari din lume; ce moase-sa mai voia? sa poata sfida, sa epateze, sa se dea mare, sa faca chef cu manele noaptea, sa bata vecinii cu bata de baseball? pai atunci trebuia sa vina in Romania, aici s-ar fi simtit implinit! penibil e ca i-a ucis si pe membrii familiei, nu cumva sa poata ei trai bine, daca mocofanul orgolios se simtea ratat!
    • +3 (7 voturi)    
      :D (Duminică, 8 martie 2009, 23:42)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Ce destept esti tu cand iti dai cu parerea despre altii ...
      • 0 (0 voturi)    
        nedumerire (Miercuri, 11 martie 2009, 12:25)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Cojones

        tu raspunzi in bataie de joc ca sa te simti important? ca argumente nu vad la tine deloc, doar o remarca tampa si obraznica... vezi, daca ai arme prin casa arunca-le, cine stie ce-ti vine cand te simti ratat (ca motive pari a avea, nu gluma!
    • +3 (7 voturi)    
      bravo bre (Luni, 9 martie 2009, 0:41)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui clujean

      la mintea ta, mai pui 1 leu si cumperi o creta.
    • +1 (9 voturi)    
      o jena colectiva (Luni, 9 martie 2009, 1:14)

      trilulean [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Ai putea te rog sa-ti schimbi numele - as avea si cateva sugestii - in altceva decat clujean?! Sa nu creada poporul ca esti reprezentativ (tu sau ideile tale) pentru Cluj... Spre exemplu, baicoian cred ca ar rezona perfect cu ideile pe care le expui. Cand iti recitesti comentariul, sa vezi cate voturi ai primit, citeste si liniile astea cateva...
      • +1 (3 voturi)    
        Baicoian? (Luni, 9 martie 2009, 14:45)

        Dorian [anonim] i-a raspuns lui trilulean

        Nu inteleg prin ce-a gresit "clujeanul". Familie+situatie finainciara buna(dupa parerea elvetienilor), afacere proprie, cabana, e un om sociabil, doi baieti mari... Masina/masini, cu siguranta. Cu toate astea el nu spune ca e nefericit, ci ca e "ratat". Chiar, ce-si doreste un om in viata? Lux? Ghiuluri? Haine pe care sa scrie mare nume de italieni? Sau...ce? Milioane de romani doar viseaza sa duca o asemenea viata, si el se considera RATAT. E trist. :(
  • +2 (2 voturi)    
    nu e nemaiauzit pt Elvetia (Duminică, 8 martie 2009, 19:03)

    mihai [anonim]

    Nu e un eveniment nemaiauzit pt Elvetia. Se intampla din cand in cand, de obicei in familii de conditie buna, de multe ori cand barbatul isi pierde serviciul. Putine mame lucreaza in Elvetia, pentru ca cresa/gradinita costa f mult. Asa ca in vremuri tulburi barbatul se poate duce pe umeri o presiune destul de mare el fiind cel care aduce bani in casa.
    In plus in Elvetia toti barbatii care au facut servicul militar au optiunea de a tine arma si munitia acasa... Pana acum cativa ani era chiar obligatoriu. Mai nou e optional. Cel mai cu minte la cap isi lasa arma la cazarma. Oricum pana la 40 de ani elvetienii merg anual pt 2 saptamani pt servicu militar.
    • +2 (2 voturi)    
      :D (Duminică, 8 martie 2009, 23:43)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Avea o firma, nu un serviciu ...
      Statul elvetian te ajuta destul de bine, cand ramai fara serviciu, oricum.

      Daca era de 30 de ani in Elvetia, nu prea avea ce presiuni sa simta din punctul asta de vedere.
    • -1 (1 vot)    
      P.S. (Luni, 9 martie 2009, 1:03)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Nu cred ca e nemaiauzit numai pentru Elvetia. Romanii ce crezi ca o sa faca, haz de necaz?

      Acu' ceva zile, doi tineri sot si sotie parca s-au aruncat in gol de la etaj, ca erau artisti si nu aveau din ce sa traiasca (el daca nu ma insel canta la ceva instrument muzical ...)

      In SUA sunt si mai smecheri, iau mitraliera si omoara colegii de scoala sau de serviciu, de la 20 in sus ...

      Eu zic : nu e nemaiauzit pentru o lume luata razna in 2009 ...
      Deh, ce sa faci, ne perfectionam, a-la Darwin citire ... :D
  • +1 (1 vot)    
    Trebuie investigat (Luni, 9 martie 2009, 0:55)

    Lucianmotzul [anonim]

    Si de autoritati Romane cazul, biletul care a fost lasat ,scrisul seamana cu a lui,pistolul era prin apartament , multe semne de intrebare ,sa inpusti 3 oameni si nici unu sa nu faca ceva ? si dupa cite am inteles in cap ,or fost legati?ceva totusi nu este clar pt.mine si poate si pt altii. Copii erau mari ,nu?aveau si ei ceva forta ,