Mircea Lucescu se inconjoara din nou de glorie castigand pentru al doilea an consecutiv campionatul ucarinean cu Shatior Dontek. Cum la sfarsitul campionatului Sahtior si Dinamo Kiev se aflau la egalitate de puncte a fost nevoie de disputarea unui meci de baraj pentru stabilire campioanei. Sahtior castiga cu 2-1 in prelungirile meciului si-si pastreaza titlul de campioana.

Ciprian Marica a deschis scorul pentru Sahtior in minutul 59 dupa ce ratase anterior alte bune oportunitati de deschidere a scorului. Dinamo Kiev a egalat in minutul 79 prin Rodolfo. Cum pana la finalul meciului nu s-a mai inscris, meciul a continuat cu cele doua reprize de prelungire.

Aghahowa inscrie in minutul 100 al prelungirilor si Sahtior castiga meciul cu 2-1 si-si pastreaza titlul de campiona a Ucrainei.