Nu numai caldura loveste!

Scumpiri de la 1 iulie

de M.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 iulie 2006, 0:00


Gazele naturale, energia electrica, benzina, alcoolul si produsele din tutun se scumpesc semnificativ de la 1 iulie 2006. Pretul benzinei la pompa creste cu 500-600 lei pe litru, in timp ce un pachet de tigari va costa cu circa 20 la suta mai mult. Tot de maine, toate preturile produselor vor trebui afisate obligatoriu doar in lei noi.

Benzinarii au anuntat deja ca preturile la pompa vor creste cu 500-600 lei pe litru, dupa majorarea accizei cu peste 20 euro pe tona. Efectul direct al scumpirii carburantilor va fi o crestere a preturilor la toate produsele alimentare.

Tot de la 1 iulie, pretul unui pachet de tigari va creste cu pana la 20%. Si acciza pentru alcool va creste cu 85 de euro pe tona, ceea ce inseamna ca pretul bauturilor alcoolice va fi majorat cu 15%

Nu in cele din urma, preturile finale pentru consumatorii casnici de gaze naturale cresc in medie 1,54%, in timp ce pentru consumatorii non-casnici ajustarea este in medie de 1,65%.


















37 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Scumpirea gazelor naturale (Vineri, 30 iunie 2006, 13:40)

    Radu Constantin [anonim]

    Guvernatii prin vocea lui Seres ne tot anunta ca pretul gazelor naturale va ajunge 280 $ mia de metri cubi ca sa ne aliniem la pretul pietei mondiale fara sa mai tinem cont ca o parte a gazelor naturale consumate de populatie este din productia interna mult mai ieftina.Dar acum gazele costa deja(cu tot cu t.v.a.) peste 340 $ mia de metri cubi.Daca domnul Seres nu stie sa faca o simpla inmultire poate il invata presa.
  • 0 (0 voturi)    
    pai normal (Vineri, 30 iunie 2006, 13:41)

    kelu [anonim]

    Trebuie sa traiasca si gunoaiele alea care vind energia la mana a doua din ceva!
    Ei invoca egalizarea preturilor cu UE, dar la noi demult benzina e mai scumpa ca in uniune.
    Ne rup astia! Or sa ne jupoaie de vii, mama lor de capitalisti!
  • 0 (0 voturi)    
    Preturile si capitalistii (Vineri, 30 iunie 2006, 14:05)

    Fiordean Dacian [anonim]

    Radule, fii convins ca Seres stie sa faca inmultiri, si inca cu f. multe zerouri :-)

    Kelule, sa pui egal intre capitalisti (liberali care stiu ce-i ala un stat de drept) si tot felul de neica nimeni care cu un angajat si un calculator fac miliardu' pe zi cumparand energie de la stat si vanzand aceeasi energie ... aceluiasi stat la preturi mai mari e o greseala, folosindu-se de tot felu' de sfere de influenta. Trebe sa te informezi putin, ca noi toti de altfel, ca sa nu putem fi pacaliti asa usor. Ca tot ai acces la Internet, da o cautare dupa panouri solare, biomasa si rapita sa vezi ce solutii sunt ca sa putem iesi din rahat.

    Numa' bine.
  • 0 (0 voturi)    
    totul va fi bine (Vineri, 30 iunie 2006, 14:10)

    anca [anonim]

    Las' ca vom intra in UE si salariul minim va fi de 800-1000 euro pe luna, asa ca toate astea nu mai conteza. Carcotasilor!!
  • 0 (0 voturi)    
    scumpiri... scumpiri... Romania tara de vis (Vineri, 30 iunie 2006, 14:12)

    Gotti [anonim]

    Stau si ma intreb de ce nu pune nimeni nici o intrebare. Romanul de rand cand o sa se trezeasca?
    De este nevoie de o crestere a pretului la benzina?
    De ce trebuie sa fie considerat lux un kg de carne, curentul electric, caldura, ...etc. Este incredibil... sunt lucruri vitale, lucruri fara de care nu putem supravietui. Sunt lucruri de care Guv. nu tine cont....
    Sanatatea, Invatamantul, Hrana.... Caldura, Lumina... cum se poate fara ? Rusine, Rusine!!! . FUGI ROMANE, FUGI DIN TARA ASTA!!
  • 0 (0 voturi)    
    nenorociti (Vineri, 30 iunie 2006, 14:27)

    robert [anonim]

    Suntem o tara de rahat si in unele momente ( care au devenit tot mai dese ) imi este rusine ca sunt roman. Astia sunt niste nenorociti si sunt cea mai proasta conducere a unei tari din Europa si nu numai.
  • 0 (0 voturi)    
    nenorociti ( din nou ) (Vineri, 30 iunie 2006, 14:34)

    robert [anonim]

    Vis-a-vis de ce a scris si Anca...da ! suntem niste carcotasi ... si atat . Asa am devenit noi romanii . In loc sa facem ceva practic care sa ne scoata din sitatia asta jalnica stam si susotim si injuram pe la colturi sau la un pahar de bautura dar in fiecare dimineata ne trezim aceeasi oameni fara nici un capatai ... si sa vedem iar la TV aceleasi discutii intre parlamentari ca iti vine sa razi printre lacrimile de rusine. Asa e ... suntem doar carcotasi lasi
  • 0 (0 voturi)    
    pt robert (Vineri, 30 iunie 2006, 14:43)

    anca [anonim]

    Da' aia de dinainte iti placeau?
  • 0 (0 voturi)    
    la asa popor, asa conducatori (Vineri, 30 iunie 2006, 15:17)

    anca [anonim]

    din pacate, senzatia mea este ca avem totusi conducatorii pe care ii meritam... pentru ca suntem un popor destul de ticalos... ne-am obisnuit sa "fentam" tot ce se poate fenta (legi, reguli, cuvantul dat etc etc etc)...

    sincer, cred ca ne meritam soarta... sau poate sunt eu prea pesimista...
  • 0 (0 voturi)    
    lumpen capitalistii (Vineri, 30 iunie 2006, 15:22)

    hidalgo [anonim]

    N-am inteles niciodata de ce baietii astia care au averi de maharajahi nu au nici macar o fabrica de cuie care sa le justifice
    statutul social...In cel mai bun caz au o firma de apart. cu 2 oameni pana in 25 ani cu scoala mai multa decat tot satu' de unde provine dom' patron si platiti cu 4 milioane / luna.
    Dar, deh banu' public fara numar, ok io platesc mult dar vreau inapoi la fel de mult in asistenta medicala, invatamant, infrastructura, cat de patetic sunt, pai baietzii dashteptzi din ce sa isi mai traga banu'...
    Tot ei sunt cei mai mari dusmani ai integrarii in UE unde reteta
    adaosuri imense/salarii mici nu mai tine....
    Abia astept sa dispara desclatzatii astia si sa le cheltuie progeniturile totzi banii in 5 ani....
    Da , deh cand arzi etapele si itzi iei prima pereche de pantofi odata cu primul A4, te crezi buricu' pamantului...
    Io sper totusi ca vom fi asimilatzi in toate sensurile de Europa, ca suntem singurul neam care nu trebuie sa isi puna problema globalizarii care e preferabila evident "specificului national" si ca totusi nu vom fi nevoitzi sa alegem un Hugo Chavez ca sa ne luam totu' inapoi
  • 0 (0 voturi)    
    Numai bani noi (Vineri, 30 iunie 2006, 15:45)

    Dintotdeauna [anonim]

    Da ce te faci cu banii vechi de la saltea, care inca ii depasesc numeric pe banii noi, iar romanul socoteste inca pe banii vechi.Trebuia dat un termen pentru disparitia banilor de prin "saltele-ec.subterana". In rest e bine ,traim bine etc.....
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine voua (Vineri, 30 iunie 2006, 15:50)

    Mirciulica [anonim]

    Singurele momente in care mi-e rusine ca sint roman sint alea in care vad atitudinea dusmanoasa a romanilor fata de Romania. Cine crede ca de indata ce pleaca din tara devine alt om, mai alb si mai curat, sa o taie. "Fratilor" nu va tine nimeni aici cu forta, nu ne mai jigniti pe noi cei care tinem la poporul asta. Comunistii si tradatorii de neam ar trebui expulzati oricum.
  • 0 (0 voturi)    
    VAL DE SCUMPIRI DE LA 1 IUNIE (Vineri, 30 iunie 2006, 17:28)

    GEMENE FLORIN [anonim]

    e jale mare
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Mirculica (Vineri, 30 iunie 2006, 18:19)

    Alex [anonim]

    „Singurele momente in care mi-e rusine ca sunt roman sunt alea in care vad atitudinea dusmanoasa a romanilor fata de Romania.”

    Bravo! Sa asteptam linistiti deschiderea granitelor catre UE, ca asa poate scapam de acesti carcotasi carora nu le place sa fie romani.

    Legat de subiect, va creste si salarul mediu, carcotasilor, stati linistiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Alex esti naiv (Vineri, 30 iunie 2006, 21:25)

    Carmen [anonim]

    Daca crezi cumva ca intrarea in UE o sa fie deschiderea portii raiului te inseli..si Italia e in UE de multisor si zau ca mafiotii n-au disparut. In ce priveste cresterea salarilor...cine sa le plateasca? Mai intai trebuie sa si producem si sa vindem si sa avem profit real si apoi daca nu ne jupuiesc guvernele (asta in special ) de tot poate ca mai ramane ceva pentru salarii...daca nu cauta-ti un job pe la stat sau mai bine la vreo regie autonoma.....si...sa traiesti bine........ha
  • 0 (0 voturi)    
    Sa traiti bine (Vineri, 30 iunie 2006, 21:43)

    Andy [anonim]

    pppfffaiii , da cum poti traii bine cu scumpirile astea? cred ca incape si mai bine !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va impacientati (Vineri, 30 iunie 2006, 22:49)

    Conciliant [anonim]

    Nu faceti atata caz de scumpiri, cand ai o scuza ptr ele - UE - nu eziti sa le aplici. De altfel, trebuie sa mai strangem cureaua, sport cu care ne-am obisnuit de multi ani. Vom manca mai dietetic, vom "pune o haina in plus" si ne vom descurca, doar suntem romani. Mai rau sa nu fie!
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Alex (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 0:01)

    sorin [anonim]

    Oricum singura sursa de venit a guvernantilor (vezi pensiile demnitarilor, diurne, delegatii in strainatate )a ramas impozitarea, accizarea si "aliniera preturilor la energie". Pe spatele populatiei si asa saracite. Unde sunt initiativele de sustinere si incurajare a dezvoltarii productiei si serviciilor.
    Se plang de deficit comercial dar nu s in stare sa vada ca nu mai merge nimic in tara asta. Chiar si firavele incercari de a produce ceva sunt conduse de concernuri straine, care in mod firesc isi trag jarul sub oala lor.
    Vorba lui Tanase "Am vandut tot ce am avut, si cu asta ce am facut ?"
  • 0 (0 voturi)    
    luat mult si dat putin (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 1:03)

    eu [anonim]

    pretul carburantilor este mai mare la noi decat in Irlanda si salariile sunt de 10 ori mai mici, cum naiba sa nu pleci din tara asta? astepti sa creasca salariile, cand, in 15 ani?
  • 0 (0 voturi)    
    NU CARBURANT (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 3:51)

    lev [anonim]

    Sa scumpeasca cat vor preturile la tigari si bautura,,,,,dar nu si la Carburant.....economia se bazeaza pe transport.....cum sa prosperam in ritmul asta???
  • 0 (0 voturi)    
    E Romania Noatsra (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 11:19)

    george [anonim]

    Dragii mei, cei care ii urasc pe romani...nu asta urasc de fapt, nu Romania, nu pe mine, nu pe tine, ci pe cei care ne conduc, indiferent de partide, pt ca promit si cand se vad la ciolan il ling cat pot dupa care il ingroapa sa aiba si mai incolo. Te ajunge disperarea si vrei sa iti iei lumea in cap, pt ca nu poti face nimic. Acei ce spun hai sa facem ceva, sunt cei care vor dar nu stiu cum...ce vreti fratilor revolutie, ce puteti face? Daca iesiti in strada si strigati jos Guvernul, Parlamentul se numeste subminarea puterii de stat. Nu mai mergeti la vot si asta o sa-i doara si o sa fie si o pata pe obrazul lor..pt ca lumea nu-i doreste cu toate promisiunile lor. Iar faza ca nu votezi, nu te implici..e bullshit.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa luam atitudine (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 11:28)

    R. [anonim]

    adevarul este ca preturile cresc pentru ca exista prosti ca noi care sa dea cat se cere ... daca nu am accepta val dupa val de scimpiri si am lua atitudine mergand pana la iesitul in strada , ia sa vedeti ce o sa se tempereze lucrurile ....

    trebuie o a doua revolutie care sa ne scape de naparcile astea pseudo-capitaliste, pentru care interesul national (adica sa traiasca si e, dar si noi poporul bine) e un termen strain.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu speranta de a reinvia spiritu'....adevaratului roman!!!! (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 12:00)

    Bogdan [anonim]

    Oare de ce toate acestea? Pentru ca meritam....By the way...care e cel mai mare roman?! E romanu' de atunci si romanu' de azi! Romanu de atunci, ilustru CONDUCATOR, POLITICIAN, POET.......si romanasu' de azi, masochistu', cel care accepta cu stoicism si resemnare toate magariile "marilor" sefi de astazi! Din nefericire, lucrez in administratia publica si vad cum se fura....mai mult ca pe timpul PSD-ului, pana acum....de 3 ori mai mult decat a furat NAstase si acolitii sai! Deci, dragi preteni...sa ne asteptam sa ne taxeze si pe aeru' respirat, fie el si plin de noxe....
    Sincer...regrete eterne tovarasului Nicolae Ceausescu, tovarasului Adrian Nastase....
  • 0 (0 voturi)    
    E Romania Noatsra (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 13:13)

    george [anonim]

    Dragii mei, cei care ii urasc pe romani...nu asta urasc de fapt, nu Romania, nu pe mine, nu pe tine, ci pe cei care ne conduc, indiferent de partide, pt ca promit si cand se vad la ciolan il ling cat pot dupa care il ingroapa sa aiba si mai incolo. Te ajunge disperarea si vrei sa iti iei lumea in cap, pt ca nu poti face nimic. Acei ce spun hai sa facem ceva, sunt cei care vor dar nu stiu cum...ce vreti fratilor revolutie, ce puteti face? Daca iesiti in strada si strigati jos Guvernul, Parlamentul se numeste subminarea puterii de stat. Nu mai mergeti la vot si asta o sa-i doara si o sa fie si o pata pe obrazul lor..pt ca lumea nu-i doreste cu toate promisiunile lor. Iar faza ca nu votezi, nu te implici..e bullshit.
  • 0 (0 voturi)    
    E Romania Noatsra (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 13:35)

    george [anonim]

    Dragii mei, cei care ii urasc pe romani...nu asta urasc de fapt, nu Romania, nu pe mine, nu pe tine, ci pe cei care ne conduc, indiferent de partide, pt ca promit si cand se vad la ciolan il ling cat pot dupa care il ingroapa sa aiba si mai incolo. Te ajunge disperarea si vrei sa iti iei lumea in cap, pt ca nu poti face nimic. Acei ce spun hai sa facem ceva, sunt cei care vor dar nu stiu cum...ce vreti fratilor revolutie, ce puteti face? Daca iesiti in strada si strigati jos Guvernul, Parlamentul se numeste subminarea puterii de stat. Nu mai mergeti la vot si asta o sa-i doara si o sa fie si o pata pe obrazul lor..pt ca lumea nu-i doreste cu toate promisiunile lor. Iar faza ca nu votezi, nu te implici..e bullshit.
  • 0 (0 voturi)    
    500 lei (Sâmbătă, 1 iulie 2006, 17:06)

    Fraieru' [anonim]

    Diferenta de 500 lei usori, la un rezervor de 48 de litri, inseamna 24 000 lei - pretul unui suc. Se pare ca vor sa ne convinga sa nu mai bem Cola, care dauneaza grav sanatatii... :)
  • 0 (0 voturi)    
    vise... (Duminică, 2 iulie 2006, 8:09)

    dox [anonim]

    Draga Anca, ceea ce spui tu referitor la venitul de 800-1000 euro cred (si tu esti convonsa) ca este cea mai tare gluma posibila, avand in vedere faptul ca pana in 2008 salariul mediu va creste cu aproximativ 180 lei
  • 0 (0 voturi)    
    Noi suntem romani ? (Duminică, 2 iulie 2006, 11:08)

    Alex [anonim]

    Draga Carmen si Sorin, am o slujba oarecare, de intrare intr-o companie, pentru care salarul a crescut anual indiferent la ce companie am executat acea slujba. Intrarea in UE va continua aceasta crestere, deci eu cred ca voi face fata scumpirilor. Si cum nu sunt un geniu, nici un june bogat, sunt sigur ca orice roman poate sa o faca.
    Daca nu iti convine salarul actual, cauti unul mai bun, nu vii sa carcotesti despre Romania. Romania suntem noi, cei care tac si nu fac nimic, nu o mana de politicieni.
    Desigur, presa va vinde inca multa vreme articole care sa dea nastere la asemenea carcoteli
  • 0 (0 voturi)    
    pt dox (Duminică, 2 iulie 2006, 16:57)

    anca [anonim]

    Da, dox, am scris cifrele alea pentru ca exista la o foarte mare parte din romani iluzia ca intrerea in UE va fi ajungerea in Tara Fagaduintei. Intrebarea este cate firme isi vor permite sa plateasca salarii de 800 de euro? Sau poate vom lucra toti la stat si salariile ne vor fi platite din taxele pe consum (TVA in special) aplicate la cumpararile facute cu banii trimisi de romanii care lucreaza in strainatate...

    Tu ce parere ai?