Universitatea Mobitelco Cluj s-a impus pe teren propriu in fata cipriotilor de la Keravnos Nicosia (86-81) si are mari sanse sa se califice in primavara europeana la baschet masculin. Pentru aceasta, ardelenii au nevoie de o victorie, saptamana viitoare cand primesc vizita cehilor de Brno.

Joi seara, Mobitelco a invins, nu fara emotii, formatia cipriota cu 86 la 81, dupa ce, la pauza mare, adversarii conduceau cu 47 la 45.

Dupa victoria din tur, 100-95, clujenii s-au vazut dominati tot meciul, preluand conducerea abia cu un minut inainte de final (82-81). Profitand de eliminarea lui Victor King, cel mai bun jucator de la Keravnos, pentru cinci greseli personale, ardelenii au fortat in ultimele secunde si au castigat cu acelasi avans din primul joc: cinci puncte.

Eroul partidei a fost americanul LeVar Seals, care a marcat 30 de puncte, dar nici celalalt american de la clujeni, Cory Jenkins nu s-a lasat mai prejos, reusind 19 puncte si 9 recuperari.

Din echipa cipriota s-a remarcat un alt american, Victor King, autor a 23 de puncte si 7 pase decisive.

Partida a fost urmarita de 3000 de spectatori.

Universitatea Mobitelco Cluj va juca ultimul meci din grupa B pe 14 decembrie, tot pe teren propriu, de la ora 19.00, in compania formatiei cehe A Plus Brno. In primul joc, Brno a invins cu 96 la 64.