Premiile Cuvantul 2006

de     HotNews.ro
Miercuri, 24 ianuarie 2007, 0:00


Marti, 23 ianuarie, la Sala Auditorium a Muzeului National de Arta s-a desfasurat editia pentru anul 2006 a Premiilor Cuvantul. 200 din cele mai importante personalitati ale lumii culturale au asistat la decernarea distinctiilor oferite de revista Cuvantul.

Continuand o traditie ce exista inca de la aparitia primului numar al revistei, si in acest an, publicatia “Cuvantul” va acorda premiile revistei. Distinctiile au fost inmanate personalitatilor care prin activitatea lor au marcat din punct de vedere cultural anul ce tocmai s-a incheiat.

De-a lungul celor 15 ani de existenta ale acestor premii, printre cei care au fost omagiati cu ocazia fiecarei festivitati s-au numarat personalitati de marca precum Alexandru Paleologu, Mariana Nicolesco, Marcel Iures, Stelian Tanase, Alexandra Nechita si multi altii.

In 2006, revista Cuvantul s-a reformulat, cu o echipa editoriala noua, tanara, sub conducerea lui Razvan Tupa - noul redactor sef al revistei. In spiritul noului val, tinar si avangardist, au fost selectate, in cadrul fiecarei categorii, cele mai valoroase creatii ale culturii tinere din Romania.

Reunite sub conceptul “Cultura in miscare”, festivitatea de acordare a Premiilor Cuvantul 2006, a evidentiat rezultatele noii generatii, intr-un spectacol de sunet si lumini.

Si cum un astfel de eveniment nu putea fi decat spectaculos, Deschiderea evenimentului a fost asigurata de Vlaicu Golcea alaturi de cvintetul Allegria si VJ Casa Gontz.

Au urmat mici momente artistice intre premii cu lecturi din textele nominalizate la premii, lecturi ce au apartinut unor tineri studenti la clasa profesorului Liviu Lucaci: Alexandra Fasola, Adrian Nicolae, Vlad Udrescu si Serban Gomoi.

Seara premiilor a fost incheiata tot cu un moment unic sustinut de Vlaicu Golcea.


Premiile Cuvantul 2006

  • Categoria Arte Vizuale

    Dumitru Gorzo
    Roman Tolici - “Evanghelia dupa Mos Craciu”, Galeria HART
    Mircea Suciu - “Sfoara”, Galeria 26

  • Categoria Muzica

    Horia Andreescu
    Irina Aghel, Andrei Kivu
    Ioan Titu


  • Categoria Teatru

    “Inimi cicatrizate”, dupa Max Blecher, regia Radu Afrim, teatrul National din Constanta
    “Vremea dragostei, vremea mortii”, de Fritz Kater, regia Radu Alexandru Nica, Teatrul National Radu Stanca, din Sibiu
    “Crima si Pedeapsa”, dupa F. M. Dostoievski, regia Yuriy Kordonskiy, teatrul Bulandra, Bulandra Bucuresti

  • Categoria Film

    Radu Muntean - “Hartia va fi albastra”
    Catalin Mitulescu - “Cum mi-am petrecu sfarsitul lumii”
    Ruxandra Zenide - “Ryna”

  • Categoria Mass-media culturale

    Ioan T. Morar - “Lumea citeste”, TVR 1
    Dan C. Mihailescu - “Omul care aduce cartea”, Pro TV
    Ema Stere, Attila Vizauer - “Vorba de cultura”, Radio Romania Cultural

  • Categoria Internet cultural

    www.metropotam.ro - Dragos Novac
    www.liberalism.ro
    www.supliment.polirom.ro

  • Categoria Traducere

    Adrian Muraru - “Omilii si adnotari la exod”
    Ana Stanca Tabarasi - “Opere - Soren Kierkegaard”
    “Marele dictionar al psihologiei”, Larousse - Aliza Ardeleanu, Sabina Dorneanu, Nicolae Balta, Alexandra Bors, Matei Georgescu, Nicolae Dumitrascu, Diana Lupu, Genoveva Teleki, Irina de Hillerin, Rodica Chiriacescu

  • Categoria Istorie:

    Serban Papacostea - “La Mer Noire, carrefour des grandes routes intercontinentales 1204 - 1453”
    Corina Braga - “La quête manquee de L’Avalon occidentale”
    Vasile Motrescu, Mircea Dobre - “Jurnale de rezistenta anticomunista”

  • Categoria Antropologie, Sociologie si Politologie

    Adrian Majuru, Florin Alexandru Stanescu - “Bucurestiul subteran. Sinuciderea”
    Vladimir Tismaneanu - coordonarea raportului comisiei prezidentiale pentru studiul crimelor comunismului
    Gabriel Troc - “Postmodernismul in antropologia culturala”

  • Categoria Filosofie

    Valentin Muresan - “Comentariu la Etica Nicomahica”
    Aurelian Craiutu - “Elogiul moderatiei”
    Virgil Ciomos - “Constiinta si schimbare in Critica ratiunii pure”

  • Categoria Critica, Istorie Literara si Eseu

    Paul Cornea - “Interpretare si rationalitate”
    Traian Ungureanu - “Razboiul timpurilor”, “Tehnica neputintei la romani”
    Alexandru Musina - “Scrisorile unui fazan”

  • Categoria Debut - “Premiul Radu G. Teposu”

    Ara Septilici - “Dublul, un roman”, randul N, loc 3, 4
    Gabi Eftimie - “Ochi rosii polaroid”
    Vasile Ernu - “Nascut in URSS”

  • Categoria Proza:

    Razvan Radulescu - “Teodosie cel mic”
    Petru Cimpoesu - “Christina Domestica si Vanatorii de suflete”
    Paul Cezar Badescu

  • Categoria Poezie

    Simona Popescu - “Lucrari in verde sau pledoaria mea pentru poezie”
    Angela Marinescu - “Limbajul disparitiei”, “Intamplari derizorii de sfarsit”
    Robert Serban - “Cinema la mine acasa”

  • Categoria Premiul Special pentru demersuri Culturale adresate tinerilor

    Daniel Hanu

  • Categoria Marele Premiu “Cuvantul”

    Centrul National al Dansului
    Corneliu Porumboiu
    Institutul Cultural Roman



















  • 128 vizualizari


    Abonare la comentarii cu RSS

    ESRI

    Top 5 articole cele mai ...



    Hotnews
    Agenţii de ştiri

    Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
    hosted by
    powered by
    developed by
    mobile version
    Vineri