Ronnie "The Rocket" O'Sullivan a trecut cu 5-1 in turul doi de Mark Selby, acelasi scor cu care il invinsese in prima runda pe Ian McCulloch. Greutatile vin pentru el in sferturile de finala unde va juca impotriva lui Neil Robertson care a provocat marea surpriza a turului doi, eliminarea numarului unu mondial, Stephen Hendry.

De doua ori castigator al turneului de la Newport, O'Sullivan n-a avut nicio clipa emotii in partida cu Selby in fata caruia s-a distantat rapid la 3-0. Singurul joc echilibrat a fost al patrulea, cel pe care l-a si castigat Selby, dar abia pe final.

Dupa pauza, O'Sullivan a castigat doua jocuri, primul cu un break de 100 de puncte, al doilea cu (doar) 80 de puncte.

La conferinta de presa de dupa meci, Ronnie a incercat sa mai indulceasca declaratiile de miercuri, cand spunea ca nu-i pasa daca invinge sau nu.

"Evident ca rezultatele si banii sunt importanti pentru mine, dar nu sunt motivul principal pentru care joc snooker. Majoritatea fanilor e multumita de nivelul meu, dar eu nu pot sa accept felul in care joc uneori. Trebuie sa ajung in varf, altfel nu are rost sa mai joc."

"Nu caut perfectiunea, dar vreau sa joc consistent. De fiecare data cand ajung la masa, imi doresc sa introduc toate bilele. Stiu ca nu e posibil, cateodata e nevoie de mai multe vizite, dar vreau macar sa fac un break cat mai mare si sa nu-i mai dau adversarului niciun joc."

Neil Robertson, adversarul lui Ronnie din sferturi, a trecut in turul doi de principalul favorit al competitiei, Stephen Hendry. Neil a inceput extraordinar, castigand primele patru jocuri ale meciului.

Inceputul reprizei a doua i-a apartinut lui Hendry, care a revenit pana la 3-4, dand impresia ca poate impinge partida in joc decisiv, dar Robertson s-a concentrat in jocul al optulea si a castigat partida cu 5-3.

Tot in runda a doua, Shaun Murphy a trecut de Jamie Burnett cu 5-4, iar Steve Davis, care in august va implini 50 de ani, l-a invins pe Graeme Dott, campionul mondial en-titre, cu 5-3 pentru a-l intalni in sferturile de finala pe Anthony Hamilton.