Desi parea iesita din criza dupa victoria de saptamana trecuta in deplasarea de la Real Sociedad, Real Madrid nu reuseste sa inscrie pe teren propriu impotriva lui Betis Sevilla, echipa aflata doar pe locul 15. Titular pentru a doua oara consecutiv, David Bechkam a lovit bara dintr-o lovitura libera in minutul 77, dar in prelungirile partidei a fost eliminat pentru o intrare dura.

Real a trimis de trei ori mingea in barele portii lui Doblas. Mai intai Van Nistelrooy a lovit transversala, Beckham si Cannavaro fiind si ei lipsiti de noroc.

Astfel, criza formatiei lui Fabio Capello continua, desi italianul a avut la dispozitie toti atacantii de care dispune. Robinho si Van Nistelrooy au fost titulari, Raul si Reyes intrand si ei dupa pauza.

Niciunul dintre cei trei romani din Primera nu a fost folosit in aceasta runda, doar Rosu fiind convocat, dar lasat pe banca de rezerve a Huelvei.

Valencia relanseaza lupta pentru titlu, invingand liderul FC Barcelona cu 2-1. Ambele echipe au jucat pentru jumatate de ora cu un om mai putin. In minutul 62 David Albelda (Valencia) si Deco (Barcelona) au fost eliminati.