Tomis Constanta a castigat ambele manse impotriva echipei elvetiene TV Ulster. Dupa victoria de sambata, 40-24, constantencele au invins si duminica cu 35-24. Ambele partide s-au disputat la Constanta.

Tot in Challenge Cup, dar in prima mansa, HCM Roman s-a impus in deplasare cu 28-20 in fata formatiei Karpati Ujgorod din Ucraina.

"In proportie de 90 la suta suntem calificati in sferturile de finala. Este o performanta deosebita pentru echipa HCM Roman ca la trei ani de la promovarea in Liga Nationala sa se califice intre cele mai bune opt echipe din Challenge Cup", a declarat antrenorul Liviu Paraschiv.

Partida retur este programata la Roman, sambata, 24 februarie.

Rulmentul Brasov a luat o optiune importanta de calificare in sferturile de finala ale Cupei EHF, invingand in prima mansa a optimilor echipa spaniola Itxako Estella cu 21-14.

Formatia antrenata de Mariana Tarca a condus partida de la un capat la celalalt, diferenta de pe tabela de marcaj fiind diminuata doar de forma portaritei oaspetelor, romanca Ildiko Barbu.

Returul este programat in Spania, pe 24 februarie.

Liderul campionatului national, Oltchim Ramnicu Valcea a reusit o victorie importanta in deplasarea din Germania, invingand cu 29-27 prima clasata in campionatul Germaniei, Nurnberg, in prima mansa din optimile Cupei Cupelor.

Oltchim, care domina autoritar intrecerea interna cu 20 de victorii din tot atatea partide, a condus aproape in permanenta jocul din Germania, mai ales datorita evolutiei de exceptie a cuplului Steluta Luca - Valentina Elisei, dar si a portaritei Luminita Hutupan.

Calificarea se va juca la Ramnicu Valcea, pe 24 februarie.