Oltchim Ramnicu Valcea promoveaza in sferturile de finala ale Cupei Cupelor, dupa o dubla victorie in fata liderului campionatului Germaniei, Nurnberg. Sambata, valcencele au invins cu 31-26. In primul joc, disputat saptamana trecuta la Nurnberg, victoria a apartinut tot formatiei pregatita de Gheorghe Tadici, cu 29-27.

Remarcatele partidei au fost interul Valentina Ardean Elisei, autoare a 15 goluri si portarita Luminita Hutupan Dinu, care a parat numeroase suturi ale oaspetelor.

In Cupa EHF, Rulmentul Brasov a pierdut mansa secunda a optimilor, in fata formatiei spaniole Itxaco Estrella, cu 21-18, dar castigase in tur la sapte goluri diferenta.

Iar in Cupa Challenge, HCM Roman a invins si in al doilea joc echipa ucraineana Karpati Ojgorod. Dupa 28-20 in Ucraina, la Roman scorul a fost 32-20.

Formatia moldava se alatura in sferturile de finala ale Cupei Challenge echipei Tomis Constanta, calificata inca de saptamana trecuta.

Duminica dimineata si Jolidon Cluj a facut pasul spre sferturile Cupei Challenge, castigand si a doua mansa a partidei cu Econom Lvov din Ucraina. Dupa 39-26 sambata, duminica scorul a fost 29-27. Ambele manse s-au disputat la Cluj.