Steaua urca pe locul 2 al clasamentului dupa golurile din repriza secunda reusite de Petre Marin si Victoras Iacob. In minutul 82, Nicolae Dica a revenit pe gazon, dupa cinci luni de absenta, intrarea sa pe teren fiind primita cu urale de intreg stadionul care, de-a lungul partidei a scandat impotriva patronului Gigi Becali, taxandu-l pentru prezenta acestuia pe arena lui Dinamo.

"Steaua joaca foarte bine, iar multumirea care e? Vagabonzii si derbedeii asa imi multumesc pentru cele doua milioane de euro care m-au adus aici, pe locul doi. Steaua joaca pentru milioanele de suporteri romani adevarati si civilizati, nu pentru derbedei din astia. Pe ei ii intereseaza sa se bata cu galeria lui Dinamo si ambitiile lor care sunt mai batausi."

Gigi Becali - patron Steaua

"Mi-era dor de teren, imi doream foarte mult sa joc si am avut o discutie cu Oli ca, daca vom conduce cu 2-0 sau 3-0, sa intru si eu. Sper sa conducem cu 2-0 si pe FC National, sa intru si eu 20-30 de minute, sa mai joc apoi pana la final cateva meciuri si sa ajung din nou la echipa nationala. Normal ca m-am grabit sa-mi iau tricoul si sa joc."

Nicolae Dica - Steaua

"E treaba lor daca merita locul doi. Sper sa meritam noi locul 14, teoretic mai avem sanse. 60 de minute am rezistat Stelei, dar ultima jumatate de ora a apartinut gazdelor. Steaua mai putea sa inscrie. Ne-am pus sperante in acest meci, pana la gol am jucat bine si, paradoxal, unul dintre cei mai scunzi jucatori a dat gol cu capul. Sunt foarte suparat ca am primit gol cu capul de la un fundas atat de scund."

Aurel Sunda - antrenor Ceahlaul

Filmul meciului:

Vasilica Cristocea trimite pe langa poarta de la 6 metri, la centrarea lui Banel Nicolita din minutul 5. Cristocea ramasese singur cu poarta goala, dar nu a putut devia mingea asa cum si-a dorit.

Nemtenii au prins curaj si au trimis mingea spre poarta Stelei de doua ori in decurs de un minut. In minutul 13 Rusmir nu a putut relua pe poarta centrarea lui Vrajitoarea, trimitand din pozitie buna putin pe langa buturile lui Cernea. La faza urmatoare, Cebotaru a sutat mult peste poarta, de la mare distanta.

Victoras Iacob cade in careul de 16 metri al nemtenilor, dar Anton Helesteanu nu acorda penalti. Iacob il depasise pe portarul Ceahlaului, dar si-a lasat un picior in spate, special pentru a fi agatat de acesta.

Ocazie imensa de gol pentru Steaua in minutul 33. Vali Badea a evitat jocul la ofsaid al apararii nemtene, a scapat singur cu Fedorenko, l-a driblat pe acesta si se pregatea sa trimita in poarta goala, dar Lucian Goian, venit din spate, a reusit sa respinga.

Nemteanul Gheorghe Nohai scapa ieftin, doar cu un galben, dupa o intrare extrem de dura asupra lui Cristocea, in urma unei alunecari la care a ridicat prea mult piciorul, pana pe tibia stelistului.

Petre Marin apare surprinzator in careul nemtean si a marcat cu o lovitura de cap in minutul 60. Fundasul dreapta al Stelei a reluat de la 10 metri perfect in plasa o centrare a lui Cristocea de pe partea stanga.

In minutul 66, Victoras Iacob a ridicat scorul la 2-0 dupa o actiune personala. Atacantul Stelei a primit o minge la 30 de metri de poarta adversa, lateral stanga, a driblat doi nemteni si a pornit spre buturile lui Fedorenko pe care l-a invins cu un sut la coltul lung, de la 15 metri. Imediat dupa gol, Iacob a fost inlocuit cu Elton.

Minutul 75: Vali Badea trimite un lob fara preluare, de la 14 metri, mingea loveste insa bara transversala si revine in teren, la un fundas nemtean.

Nicolae Dica revine pe teren dupa cinci luni de absenta. Decarul Stelei a fost introdus in teren in minutul 82. Ultimul sau meci oficial pentru ros-albastri a fost in 10 decembrie 2006, contra Universitatii Craiova. Dica s-a accidentat in ianuarie, in cantonamentul din Italia, suferind o ruptura de ligamente. Astazi, 9 mai, Nicolae Dica a implinit 27 de ani.

La prima atingere de balon, Dica face o pirueta pe langa un nemtean si suteaza la poarta, dar Fedorenko prinde.

Banel Nicolita este ghinionistul finalului de joc. Mijlocasul Stelei trimite de doua ori spre poarta, prima data Fedorenko respinge, mingea ii revine lui Nicolita care o trimite cu capul in transversala.