Elvetianul Roger Federer l-a invins in finala de la US Open pe sarbul Novak Djokovic dupa trei seturi, scor 7-6, 7-6, 6-4 si devine primul tenisman care castiga patru editii consecutive ale ultimului turneu de Grand Slam al anului in ultimii 80 de ani. In anii '20, americanul Bill Tilden s-a impus la Flushing Meadows de sase ori la rand.

De asemenea, Federer devine primul jucator din istorie care reuseste de patru ori la rand dubla Wimbledon-Flushing Meadows. Victoria de la New York este a 12-a pentru liderul mondial intr-un turneu de Grand Slam, el fiind la doar doua succese distanta de americanul Pete Sampras, cel care conduce in aceasta ierarhie, cu 14 Grand Slamuri castigate. In acest clasament, Federer imparte locul doi cu australianul Roy Emerson.

Djokovic, primul sarb care ajunge intr-o finala de Mare Slem, a avut cinci mingi de set in prima mansa a partidei, servind la 6-5, dar a fost egalat si a pierdut apoi setul la tie-break. Istoria s-a repetat si in partida secunda cand Federer a salvat alte doua mingi de set ale belgradeanului pentru a-si adjudeca mansa tot la tie-break. Elvetianul revenise in debutul setului de la 4-1 pentru Djokovic.

In setul al treilea, Federer a fructificat a doua minge de meci avuta si si-a adaugat in cont 2,4 milioane de dolari. 1,4 milioane este premiul pentru castigarea turneului, in timp ce 1 milion de dolari l-a primit pentru ca a triumfat in seria turneelor americane.