Alegerile parlamentare: Absenteism major la vot al generatiei 18 - 34 de ani, confirmat de datele IRES

de Red. Politic     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:08 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Ce inseamna absenteismul
Foto: Facebook
Peste 70% dintre tinerii cu varsta intre 18-24 de ani au absentat la alegerile parlamentare de duminica, la fel ca 66% dintre tinerii cu varsta intre 25 - 34 de ani, potrivit datelor IRES, care a folosit informatii din exit-poll-urile proprii, de la Institutul National de Statistica si Biroul Electoral Central. Absenteismul pe aceste grupe de varsta este semnificativ mai mare decat la alegerile locale din vara acestui an si alegerile prezidentiale (turul 1) din 2014.

Rata de absenteism la tineri a fost mult mai ridicata decat la celalalte grupe de varsta, cei mai disciplinati fiind votantii cu varsta cuprinsa intre 45 - 64 de ani (prezenta 54,7%, absenteism 45,3%).

De remarcat ca absenteismul tinerilor la alegerile parlamentare a fost mult accentuat fata de locale si prezidentiale in conditiile in care la parlamentare a candidat la nivel national USR, un partid considerat al tinerilor. La locale, USR (pe atunci USB) a avut candidati doar in Bucuresti.

Rată prezență vot alegeri parlamentare 2016 in comparatie cu alegerile locale din 2016 si turul 1 al prezidentialelor din 2014, defalcata pe categoriile de varsta:

18-24 ani: prezenta 29.6% (la locale a fost 42.0%, la prezidentiale turul 1 a fost 52.2%)

25-34 ani: prezenta 33.8% (la locale a fost 43.5%,la prezidentiale turul 1 a fost 56.8%)

35-44 ani:
prezenta 42.8% (la locale a fost 55.0%, la prezidentiale turul 1 a fost 52.4%)

45-64 ani: prezenta 54.7% (la locale a fost 63.3%, la prezidentiale turul 1 a fost 60.6%)

65+ ani:
prezenta 49.9% (la locale a fost 58.1%, la prezidentiale turul 1 a fost 43.8%)


Prezenta finala la vot:
39.5% (la locale a fost 48.4%, la prezidentiale turul 1 a fost 53.2%)



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6875 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:17)

    nellino [utilizator]

    cati dintre tinerii intre 18 si 34 de ani sunt plecati din tara?
    • +2 (4 voturi)    
      30% au votat cu PSD, 30% cu PNL si 15% cu USR (Miercuri, 14 decembrie 2016, 20:39)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      asa ca si daca veneau mai multi nu era vreo diferenta
      • -1 (1 vot)    
        Ia vedeti cum a votat diaspora cu Chisinau cu tot (Joi, 15 decembrie 2016, 12:42)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        USR, PNL PMP, PSD !!
  • +1 (13 voturi)    
    prezenta ca prezenta (Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:27)

    om simplu din multime [utilizator]

    dar, cu cin' or fi votat tinerii frumosi si liberi, ca p'acilea faceau valuri ca la tsunami. :-)
    • 0 (2 voturi)    
      Au spus chiar ei cu cine voteaza ! (Joi, 15 decembrie 2016, 12:53)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      1 Ce va mai place sa plimbati prin gura cuvantul (dar si logica) conducatorului iubit ! Ca raspandacii de pe vremuri...
      2 Pe aici mai intra si oameni care scriu mai putin decat citesc . In mare masura restul , ceilalti , nu intra nicaieri si reprezinta analfabetii functionali indiferent de varsta si studii ...
  • +7 (11 voturi)    
    Deci tot tinerii au readus p$d-ul inapoi... (Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:33)

    Miky60 [utilizator]

    Ce sa mai intelegi din actiunile tinerilor din Romania. In noiembrie 2015, dupa #colectiv, tinerii au dat jos p$d-ul si pe Ponta. La nici un an dupa, tot tinerii au votat masiv (33,5%, cel mai mult) tot cu p$d-ul si doar 13,9% cu USR care se apropie cel mai mult de mesajul celor care au iesit in strada in 2015...
    Asa ca ce mai ai de inteles? Ca daca procentul de participare era mai mare la tineri, tot p$d-ul ar fi castigat, chiar la diferenta mai mare...
  • 0 (6 voturi)    
    absenteism (Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:34)

    stefansb [utilizator]

    e o prostie asta cu absenteismul generatiei tinere. Oameni buni...generatia tanara e 50% plecata afara. Acolo e mai greu sa votezi, trebuie sa te deplasezi in anumite puncte, sa te inscri dinainte. batranii sunt in tara, tinerii la munca afara. daca mai luam in clacul ca o parte dntre cei ramasi totusi in tara sunt la facultate in alte orase si nu pot vota pe liste suplimentare avem explicatia clara a "absenteismului" generatiei tinere.
  • +9 (9 voturi)    
    Manipulare (Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:35)

    adi_69 [utilizator]

    Cifrele sunt exacte, dar se compara mere cu pere.
    Comparati alegeri similare: paramentare 2016 - parlamentare 2012 - parlamentare 2008. Nu aveti curaj, ca vi se fasaie concluzia !
    • +1 (1 vot)    
      mda (Joi, 15 decembrie 2016, 9:42)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      intotdeauna alegerile parlamentare au fost plictisitoare si neintelese. Putini stiu ca aceastea sunt cele mai importante pentru tara.
      Oamenii prefera ceva mai concret : un primar (consiliu ? asta ce mai e ?) si un presedinte.
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:40)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Ce e tragic-comic? Peste 10 ani tinerii astia au sa se planga ca nu mai scapa de PSD.
  • 0 (2 voturi)    
    Problema de matematica (Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:43)

    tiberius_p [utilizator]

    Daca prezenta ar fi fost de 100% in randul tinerilor cu varste intre 18-34 ani, si toti acesti tineri ar fi votat impotriva PSD+ALDE, atunci PSD+ALDE n-ar mai fi avut majoritate?
    • 0 (0 voturi)    
      Problema de logica a exprimarii !! (Joi, 15 decembrie 2016, 12:46)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Deci si cea matematica ar putea fi de "artimetica" !!
  • +7 (7 voturi)    
    Eu, Alina Ghorghiu (Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:47)

    clint [utilizator]

    am facut din PNL un super partid, v-am adus candidati pregatiti si vizionari si voi, tinerii lenesi, n-ati reusit sa iesiti sa contracarati babalacii care ies, se stie, si voteaza cu PSD cu autocarul ...

    Haha, exista minciuna, dezinformare, prostie si manipulare in ambele tabere, nu numai la PSD.

    Asta cu tinerii lenesi care nu ies la vot e una din mincinule pe care ni le vand de cand se stiu trompetele "opozitiei" cand de fapt adevarul il stim cu totii PNL s-a facut de ras, iar tinerii n-au iesit sa voteze pentru ca n-au avut pe cine. Mai sunt si altele, cele cu autocarele, taranii inculti care numai ei voteaza cu PSD, etc.

    De ce nu spun ca PNL a fost jalnic si nu au UN SINGUR OM CREDIBIL iar USR e inca putin cunoscuta ?
    • +2 (2 voturi)    
      Gresesti (Miercuri, 14 decembrie 2016, 18:27)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Nu ar trebui sa astepte sa fie sedusi la vot de niste candidati si partide impecabile. Pt ca asta nu se va intampla niciodata cu o parrticipare ca cea din Romania. Partidele se adreseaza celor care vin de obicei la vot, si-o fac pe limba lor. De-aia are asa un succes PSD.
      Cui nu-i place sa faca bine si sa participe la vot chiar daca oferta lasa de dorit.
  • -4 (10 voturi)    
    normal ca au lipsit (Miercuri, 14 decembrie 2016, 17:52)

    xanti [utilizator]

    A facut ceva pentru ei guvernul Ciolos ,saracii ies de pe bancile scolilor gata someri si guvernul nu le da locuri de munca.
    Nu se face nimic pentru tineri tot ce vad la tv este catuse,doctori arestati.......
  • +2 (4 voturi)    
    Mda (Miercuri, 14 decembrie 2016, 18:08)

    MPopa [utilizator]

    Trist. Nu ca nu-i inteleg oarecum, se simt decuplati de generatiile vechi, dar absenteismul nu e o solutie.
    Mai sunt si blogerii care spumegau zilele trecute ca de ce se da vina pe tineri, cine-a scos-o si pe asta, de fapt tinerii au fost la vot ca si celelalte categorii de varsta etc etc. - uite acum si cifre care dovedesc ca nu-i asa.
    Fiecare face cum crede ce cuviinta dar cand o sa aud data viitoare "vrem spitale nu catedrale" o sa intreb daca protestatarii au fost sa voteze. Daca nu n-au decat sa construiasca spitale prin munca voluntara.
    • -2 (2 voturi)    
      fals (Joi, 15 decembrie 2016, 9:27)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      ZIC UNII: "Cine nu voteaza, nu are dreptul sa comenteze ulterior"

      PARDON - si eu nevotantul am dreptul sa vociferez, ca ciudatul de la Cotroceni votata de voi ia lefoi si avantaje si din banul meu public (impozitele alea enorme ce le vars la stat) - Idem pt. mafiotii din Parlament pe care i ati votat pe 11.
  • +1 (7 voturi)    
    va imbatati cu apa rece (Miercuri, 14 decembrie 2016, 18:16)

    demaGOCU [utilizator]

    Pentru ca PSD a avut majoritate pe toate grupele de varsta. Intrebati IRES. Pronosticul meu, si ma pricep bine la asta, e ca la o participare mai mare a tinerilor PSD trecea de 50%. Postacii hai cu minusurile!
    • +1 (1 vot)    
      "Ma pricep bine la asta"... (Miercuri, 14 decembrie 2016, 19:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      De ce tinerii care nu au iesit la vot au impiedicat de fapt PSD sa obtina majoritatea absoluta ? Unii nu inghitim pe nemestecate !
  • +2 (2 voturi)    
    Astia mici, bagati-va mintile in cap si votati! (Miercuri, 14 decembrie 2016, 18:24)

    Metec [utilizator]

    Eeeee...
    • 0 (0 voturi)    
      adica "treceti la votat mafioti". (Joi, 15 decembrie 2016, 9:25)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      ----
  • +1 (5 voturi)    
    Ingrijorator!!! (Miercuri, 14 decembrie 2016, 18:54)

    Reticentul [utilizator]

    A scazut ingrijorator numarul votantilor peste 65 de ani. Ori, se stie ca din timpuri imemoriale deciziile cruciale ale societatii umane au fost luate de cei batrani si intelepti. Un prim ministru tanar sau procuror general tanar, deci imaturi, pot munci extrem de mult si pot sa faca multe lucruri bune dar pot face si la fel de multe greseli. Sta marturie de necontrazis activitatea celor doi plagiatori romani celebri. Pentru cei care stau la panda cu minusurile, incercati sa talmaciti si mai celebra:
    Copilul zise: dragostea si-ntelepciunea mea e jocul
    Tanarul zise: Intelepciunea si jocul meu e dragostea
    Batranul zise: jocul si dragostea mea e-ntelepciunea.
    Eu cred ca batranul filozof poet avea perfecta dreptate. Si va spun, nu incercati sa schimbati legile firii, natura umana. Fiecare cu ale lui. Prin aceasta prisma, consider ca au fost foarte multi tineri la vot si ca nu li se pot imputa lor prostia si neputintele celor maturi.
  • -1 (1 vot)    
    Unde au fost tinerii? (Miercuri, 14 decembrie 2016, 19:32)

    drona [utilizator]

    Au mers sa-si oblojesca ranile dupa voturile anterioare si cu care au luat o teapa enorma.La ce sa mai vina la vot, daca aceisi tepari aflati la butoane nu le-au oferit alternativa?Acesta-i rzultatul!
  • -1 (3 voturi)    
    pai daca nu li s-a dat voie sa voteze (Miercuri, 14 decembrie 2016, 19:34)

    Ochiana [utilizator]

    decat in judetul de resedinta, ce sa te mai miri ?!
    cati dintre tinerii intre 18-34 de ani mai stau in casa parinteasca?multi sunt plecati in orase mai mari, lucreaza, nu pot pleca cand vor ei...etc
    dar legile in Romania sunt facute in asa fel incat sa nu faciliteze votul, nu v-ati prins pana acum ?
    ce, s-a auzit in Romania de vot electronic ?!
    pana cand PSD ul si PNL si celelalte partide nu vor cadea de acord asupra unor legi electorale care sa favorizeze votul vom avea o MIMARE a democratiei in Romania
  • +2 (2 voturi)    
    Manipularea numerelor: 70% din cat? (Miercuri, 14 decembrie 2016, 20:45)

    andipetre [utilizator]

    Ce povesti spuneti aici? Cum adica 70% din tineri nu au votat? La ce raportati? La nivelul tarii 60% NU au votat in general, doar 40% au votat! Asta, din liste electorale care spun ca avem 18 milioane de vitanti, cand noi nu suntem nici 20 milioane cu totii!

    Da, tinerii se afla putin sub medie, dar nu e nimic dramatic, nu dati vina pe tineri pentru esecul vostru!

    Cata vreme tot o sa cautati motivatii false pentru dezastru de la vot, nu o sa rezolvati niciodata problema reala! Maturizati-va! Oamenii pe care mizati nu v-au votat, fiti sinceri cu voi înșivă si corectati-va atitudinea. Iar absenteismul, daca chiar exista, e si el un semn ca nu ati convins. Tinerii nu sunt nici lenesi, nici prosti, nici adormiti. E vina voastra ca ați pierdut.
  • 0 (0 voturi)    
    Lumea s-a lamurit (Joi, 15 decembrie 2016, 9:24)

    Toni_Romania [utilizator]

    Lumea s-a cam lamurit ce e panarama numita "votus universalis", si la noi, si in toata Europa. Nu trebuie sa halesti tot butoiul ca ti dai seama ca branza e stricata. Asta e tot.
  • 0 (0 voturi)    
    Ati gasit vinovatii (Joi, 15 decembrie 2016, 10:23)

    itza.ro [utilizator]

    Ati gasit vinovatii - tinerii!!
    Felicitari hotnews. Am auzit si de la Ciolos si de la Clotilde cum sunt dezamagiti de tineri ca nu au votat.

    Dar de partide ca nu inteleg ca nu pot ignora o masa atat de mare de oameni care vor totusi pensii? Dar de liberali care se asociaza cu grupuri ce pot fi considerate extremiste (sa modificam constitutia ca sa se faca sex normal in Romania)?
    Aruncati cu noroi in tineri, sa se scarbeasca si mai mult de voi!
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt (Joi, 15 decembrie 2016, 11:48)

    Toni_Romania [utilizator]

    A iesit PSd cred eu pt. ca liderii "ceilalti" au parut pt. f. multi mai mincinosi decat liderii mincinosi Psd.
    Ex. Alinuta, Werner, Nicu Voinicu, Clondir Arman....
    A fost deci o votare "anti", nu musai din amor.
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt (Joi, 15 decembrie 2016, 11:48)

    Toni_Romania [utilizator]

    A iesit PSd cred eu pt. ca liderii "ceilalti" au parut pt. f. multi mai mincinosi decat liderii mincinosi Psd.
    Ex. Alinuta, Werner, Nicu Voinicu, Clondir Arman....
    A fost deci o votare "anti", nu musai din amor.
  • 0 (0 voturi)    
    cine stie franceza (Joi, 15 decembrie 2016, 11:50)

    Toni_Romania [utilizator]

    bateti in google "france veut plus voter"