Gabriela Firea: Sustin infiintarea la Bucuresti a unui Muzeu al Holocaustului si al Istoriei Evreilor

de C. Ivanov     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2016, 11:45 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primaria Municipiului Bucuresti si Institutul National pentru Studierea Holocaustului din Romania "Elie Wiesel" vor incheia un parteneriat dedicat realizarii unui Muzeul al Holocaustului si al Istoriei Evreilor in Capitala. Aceasta a fost concluzia intalnirii pe care Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, a avut-o la sediul Municipalitatii cu reprezentantii Muzeului Memorial al Holocaustului din Washington, Radu Ioanid - directorul diviziei de cercetare arhivistica si Paul Shapiro - directorul Centrului pentru Studierea avansata a Holocaustului, precum si cu Dean Thompson, adjunctul sefului misiunii diplomatice a SUA la Bucuresti.

In cadrul parteneriatului, PMB ar putea acorda un sediu in folosinta Institutului "Elie Wiesel", iar Institutul va identifica fondurile necesare amenajarii muzeului.

La intalnire au participat  Alexandru Florian, directorul Institutului "Elie Wiesel" si Speranta Cliseru, director de cabinet al Primarului General.


Primarul General al Capitalei Gabriela Firea a sustinut necesitatea realizarii la Bucuresti a Muzeului Holocaustului si Istoriei Evreilor.

"Suntem convinsi de importanta acestui proiect. Il sustin din toata inima, pentru ca va demonstra lumii ca romanii nu-si  uita istoria, iar partile sale intunecate trebuiesc reamintite mereu generatiilor viitoare pentru ca tragediile petrecute sa nu se mai repete. Holocaustul este o pagina neagra a istoriei mondiale, iar Bucurestiul va arata prin crearea acestui muzeu ca sta in puterea oamenilor de azi si de maine sa mearga mai departe, dar sa nu uite ce nu mai poate fi schimbat : suferintele prin care au trecut copiii, femeile si barbatii evrei. Va fi un semnal de normalitate, de intelegere a valorilor umane, de democratie si, nu in ultimul rand, de reparatie. Imi amintesc  cum, in liceu, in urma unei olimpiade castigate, am fost premiata, alaturi de alti colegi, cu o vizita la fostul lagar de concentrare Auschwitz-Birkenau- o fabrica a mortii. A fost o adevarata lectie de istorie, pe care nu am uitat-o nici azi. Voi fi mandra sa imi pot aduce contributia acum la realizarea unui muzeu al istoriei evreilor", a spus Gabriela Firea.


Adjunctul sefului misiunii diplomatice a SUA la Bucuresti, Dean Thompson a apreciat deschiderea de care a dat dovada Gabriela Firea pentru realizarea Muzeului Istoriei Evreilor in Romania, si a sustinut, la randul sau, aceasta idee.

"Un astfel de muzeu ar fi o importanta contributie a Bucurestiului. Reprezinta un mesaj extrem de puternic - ca Bucurestiul isi recunoaste istoria, nu uita atrocitatile Holocaustului si respecta faptul ca forta sa sta in celebrarea diversitatii sale. Imaginea Romaniei si aceea a Bucurestiului vor avea enorm de castigat" a  spus Dean Thompson.


Potrivit lui Radu Ioanid, muzeul de la Bucuresti va cuprinde o parte dedicata perioadei atroce a Holocaustului, si o alta parte istoriei poporului evreu. Radu Ioanid a reamintit ca in Romania a trait comunitatea evreiasca cea mai diversa cultural din Europa, dar si a treia ca numar, comunitate care s-a risipit insa in mod semnificativ, in urma ororilor petrecute in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial. De asemenea, Ioanid a precizat ca aceasta initiativa a fost sustinuta initial de guvernul Ponta. Cabinetul Ciolos a adoptat in luna august a acestui an o hotarare prin care Institutul "Elie Wiesel" trece din subordinea Secretarului General al Guvernului in cea a prim-ministrului si incepe demersurile pentru infiintarea muzeului  de istorie a evreilor din Romania.


Citeste mai multe despre   









1057 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    Muzeul National de Istorie (Joi, 22 septembrie 2016, 11:54)

    ave-ave [utilizator]

    ...care este inchis de 14 ani (doar la parter mici expozitii temporare), pe cand in atentia mult prea putin stimatei doamne?
    Sau de acolo nu vin surse de bani...?
    • +9 (9 voturi)    
      spatiu e pentru cine cotizeaza in buzunarul cui tr (Joi, 22 septembrie 2016, 12:46)

      ave-ave [utilizator] i-a raspuns lui ave-ave

      Citesc intr-un articol pe site-ul digi24: "O altă problemă este acum găsirea unui spaţiu pentru depozitarea celor 750.000 de piese de patrimoniu. Conducerea muzeului speră să găsească o clădire cu laboratoare și spații de expoziție, pentru a permite și accesul vizitatorilor."
      De 14 ani nu s-a gasit pt MNI, dar se va gasi repede pt muzeul evreilor...
    • +9 (9 voturi)    
      care istorie e mai importanta? (Joi, 22 septembrie 2016, 12:50)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui ave-ave

      ce nationala sau ce a holocaustului?
      Raspunsul este evident....
      • +2 (2 voturi)    
        Se inventeaza probleme ale Bucurestiului! (Joi, 22 septembrie 2016, 13:35)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Se vede ca doamna in roz, nu vede temele importante ale Bucurestiului!

        Am o banuiala ca o sa demisioneze si ca n-o prinde anul nou!
  • +8 (12 voturi)    
    mda... (Joi, 22 septembrie 2016, 11:57)

    liviu_ [utilizator]

    eu zic sa susti si moscheia si ai pierdut 50% din voturi... (alea 15% care le-ai luat)
  • +7 (11 voturi)    
    nu recunosc nimic! (Joi, 22 septembrie 2016, 11:59)

    liviu_ [utilizator]

    eu nu am omorat pe nimeni in viata mea si nu trebuie sa ma simt vinovat de niste lucruri care s-au intamplat acum 70 de ani!
    • +8 (8 voturi)    
      ghici unde vor fi dusi copiii tai in vizita? (Joi, 22 septembrie 2016, 12:51)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cu scoala? Ca doar nu la muzeul national de istorie!
  • +8 (14 voturi)    
    iar mincinosul ala de Wiesel? (Joi, 22 septembrie 2016, 12:04)

    IancuJianu [utilizator]

    Ca ne-a aruncat in spate fapte ce nu le-am facut, ca sa obtina 2 pumni de bani in plus. Jigodie umana. Pacat ca n-a murit gazat.
    Cititi "Saptamina rosie" de Paul Goma.
    http://www.paulgoma.com/saptamana-rosie-eseu/
  • +7 (7 voturi)    
    a uitat sa zica (Joi, 22 septembrie 2016, 12:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    N-a zis nimic cum comunistoizii ei (actualul P$D) vindeau evreii la bucata, intermediati de securistii in solda carora Coana Firea a fost pe vrema cand manca rht cu polonicul la Latrina 3
  • +2 (4 voturi)    
    Buna idee! (Joi, 22 septembrie 2016, 12:16)

    king david hotel [utilizator]

    Nici nu va cost mult, banuiesc.
  • +3 (3 voturi)    
    asa, asa (Joi, 22 septembrie 2016, 12:57)

    Bka [utilizator]

    plecaiuni la inalta poarta
  • +2 (2 voturi)    
    si muzeul asta cum o sa-l faci? (Joi, 22 septembrie 2016, 12:58)

    tropotaru [utilizator]

    SRL sau PFA?
    • +2 (2 voturi)    
      II ? (Joi, 22 septembrie 2016, 13:25)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Intreprindere Individuala :)
  • +10 (10 voturi)    
    Pe cand un muzeu (Joi, 22 septembrie 2016, 13:19)

    xolv [utilizator]

    al celor 30 de milioane de victime ale Komintern-uluiNKVD-ului ???
    • +7 (7 voturi)    
      hei (Joi, 22 septembrie 2016, 14:03)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Pai muzeu al victimelor comunismului e toata Romania, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    o propunere (Joi, 22 septembrie 2016, 14:35)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Langa ambasada USA in Baneasa e un teren viran mare. Ce-ar fi sa construiti aici acest muzeu al Holocaustului cu banii ambasadei si banii bucurestenilor sa ii dati pe autobuze, radet,piste de biclete, parcuri, si pentru uciderea tantarilor care iata provoaca moarte prin virusul West Nile intr-o capitala UE ca in Africa? Iar ambasadei Federatiei Ruse sa ii dati alt sediu , de exemplu, langa Palatul Parlamentului, si sediul actual al ambasadei de pe Kiseleff sa il facem muzeu al victimelor comunismului ? Acesta e mai necesar dacat muzeul Holocaustului, fiindca asfel de muzee exista peste tot in lume, dar un muzeu cu victimele comunismului nu.Si au fost zeci de mii de victime nestiute, si comunismul face victime si azi aici prin urmasii sai PSD si ALDE.
  • +1 (1 vot)    
    Si eu sustin (Joi, 22 septembrie 2016, 15:16)

    vindicomvs [utilizator]

    Primaria sa dea una din zecile de cladiri care stau sa cada comunitatii evereiesti care sa o reabiliteze si sa o transforme in muzeu pe banii lor.
    Si asa toata lumea e multumita.
  • +1 (1 vot)    
    Eu inteleg ca prompterista asta (Joi, 22 septembrie 2016, 16:08)

    JustinCase [utilizator]

    Eu inteleg ca prompterista asta a venit in functia de primar al Bucurestiului cu prioritatea de a infiinta teatre, muzee si a da bani la catedrala neamului. Despre problema traficului, a poluarii si alte chestii din astea minore si irelevante cu cine trebuie sa vorbim?
  • 0 (0 voturi)    
    Aplauze frenetice (Joi, 22 septembrie 2016, 22:51)

    KostasP [utilizator]

    Urmatorul gest, un drum in israel la zidul plangerii...si fotografiata (din intamplare bineinteles) cu tichiutza pe cap.