Gabriel Oprea si-a delegat atributiile de ministru secretarului de stat Ilie Botos

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2015, 11:49 Actualitate | Politic


Ilie Botos
Foto: Agerpres
Vicepremierul Gabriel Oprea a anuntat vineri ca si-a delegat atributiile de ministru de Interne secretarului de stat Ilie Botos.

"Prin depunerea mandatului de catre Victor Ponta, intregul guvern este demisionar. Va informez ca la comanda Ministerului Afacerilor Interne se afla generalul magistrat Ilie Botos" a spus Oprea la Cotroceni, in urma consultarilor cu presedintele Klaus Iohannis.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9098 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:00)

    Yoda [anonim]

    Excelent! Delegarea competentelor de la un om foarte competent catre alt om foarte competent. Bine de tot!
  • +7 (7 voturi)    
    demisia si pa (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:01)

    DrInOrice [utilizator]

    a, dar stai, eticheta nu ne da voie. Prea multe afaceri si "datorii" ca sa plece asa brusc
  • +13 (13 voturi)    
    un demisionar nu are dreptul sa delege (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:01)

    Velma Kelly [utilizator]

    Punct
  • +9 (9 voturi)    
    Ooo curajosule, ti-e frica? ca rusine nu cred (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:02)

    mnicku [anonim]

    Sa ales praf si pulbere de tot enteresu vostru de nemernici, nesimtiti si ciorditori.

    Da nu-i bai, las ca faceti voi un guvern " cinstit " la Jilava ca sinteti destui.

    Pas auf la izmene, sa nu te impiedici in ele .....
  • +7 (7 voturi)    
    Asa mai primeste salariu izmenaru! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:08)

    Alui [anonim]

    E mai nesimtit decat Ponta!
  • +9 (9 voturi)    
    SCHIMBAREA si totul de la CAPAT !!! (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:10)

    SRA [anonim]

    Cine este acest individ, numele lui imi spune ceva. Nu este acel BOTOS procuror asa ceva, un incompetent.

    Am inteles dece merge asa ministerul de interne . Un INCOMPETENT schimba un alt INCOMPETENT!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Incompetenta (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:42)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Ar fi extraordinar daca ar fi doar incompetenti. Uita-te mai atent la fetele lor.
    • +9 (9 voturi)    
      Botos, (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:48)

      vasile, [anonim] i-a raspuns lui SRA

      nu va mai amintiti tripleta din dosarul ion ion tiriac:
      nastase, ilustru
      Tiriac, tatal
      Botos, procurorul general,
      dosarul rejudecat si juniorul scapat,
      mercedesul la pariu dat,
  • +7 (7 voturi)    
    adio dar raman cu voi (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:19)

    goto [anonim]

    se pare ca a invatat multe de la ponta, mai ales fuga de responsabilitate prin delegari de atributii.
    cu alte cuvinte nu mai e ministru, dar ramane in functia de ministru.
  • +12 (12 voturi)    
    Suspect (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Ilie Botos a fost numit in 2003 in functia de Procuror General al Romaniei de catre presedintele de atunci, Ion Iliescu.

    Se merge, in continuare, pe principiul "nimic nu se pierde, totul se transforma". Inca suntem la stadiul de rotire a cadrelor, nu se schimba nimic de fond, ci numai de forma!
  • +6 (6 voturi)    
    shi...? (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:21)

    Codruta N [utilizator]

    Functia (INEXISTENTA in Constitutie!!) de "vice-primministru", o pastreaza? :P
    • 0 (0 voturi)    
      CURTEA CONSTITUTIONALA , CE ZICE ? (Duminică, 8 noiembrie 2015, 1:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      In "litera" legii, nu ; in "spiritul" Constitutiei, da !
  • +8 (8 voturi)    
    m-a lovit sinceritatea (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:24)

    botoşeL [anonim]

    La randul meu, subdeleg atributiile preluate de la Oprea catre Sorin Ovidiu Vantu
  • +8 (8 voturi)    
    Exact de astia gen Bostos nu mai vrem sa vedem (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:42)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Sa nu mai vedem securisti in functii de genul 'secretar de stat' Trecutul lui Botos il califica mai degraba pentru musamalizarea unor dosare decat pentru o functie publica. Sa nu mai vad astfel de dinozauri cu trese pe umar prin guvern, avem nevoie de o schimbare radicala a persoanelor care ne conduc.
  • +4 (4 voturi)    
    minunat (Vineri, 6 noiembrie 2015, 13:39)

    Dodel540 [utilizator]

    Minunat. A plecat Oprea a venit Botos. Care e un fel de pseudo general in prezent sau ce ?

    "Fostul procuror general Ilie Botos a primit salarii compensatorii de peste 250 milioane de lei, in 2002, dupa ce a fost trecut in rezerva la cerere. Pana atunci, Ilie Botos fusese procuror la Parchetul Militar Cluj."

    Detalii: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-08-26/botos-reactivat-dar-cu-salariile-compensatorii-platite.html
  • +3 (3 voturi)    
    a trebuit sa moara tinerii aia nevinovati.. (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:06)

    lili [anonim]

    Ca sa scapam de caricatura asta politica...ca si de Ponta mincinosul, plagiatorul si penalul... morti nevinovati...
    Incet-incet Romania va gasi drumul pe care trebuia sa fie dupa '89...
    25 de ani pierduti, generatii dupa generatii cu vieti chinuite de acesti nemernici...
    Sper ca ancheta DNA sa-l trimita unde merita, la puscarie, am citit pe Hotnews ca noul Cod penal prevede de la 2 la 7 ani de inchisoare pentru abuz in serviciu...

    http://www.hotnews.ro/stiri-drept_penal_in_afaceri-20173197-riscurile-meseriei-abuzul-serviciu.htm
    • +1 (1 vot)    
      Cu tot respectul... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 19:00)

      Blackhat [anonim] i-a raspuns lui lili

      ...nu ai și nu am scăpat de caricatura asta. Nu vezi că face delegări? Deci are în continuare AUTORITATEA de a face delegări. Adică se p...ă cu boltă pe manifestanți și pe dorința oamenilor.
      • +1 (1 vot)    
        sa intelegem ca mai primeste salariu?! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:05)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Blackhat

        Nu m-ar mira... formularea din titlu se refera la delegare, asta inseamna ca primeste salariu, el ramanad titularul.
        Dar din ceea ce spune Oprea eu inteleg altceva, ca el a demisionat.
        Poate gresesc...nu m-ar mira...