​Jannik Sinner (cap de serie șase) a părăsit US Open 2023 în faza optimilor după un meci maraton cu Alexander Zverev. Partida de pe Arthur Ashe s-a încheiat târziu în noapte la New York după patru ore și 41 de minute de la start.

Jannik SinnerFoto: JB Autissier / imago sportfotodienst / Profimedia

Jannik Sinner, eliminat dramatic de Alexander Zverev în optimile de la US Open 2023

Favorit 12 la Flushing Meadows, Alexander Zverev a avut câștig de cauză după un meci cu de toate: răsturnări de scor, emoție, dramatism și lovituri spectaculoase. A fost 6-4, 3-6, 6-2, 4-6, 6-3 pentru Zverev, cel care reușește a treia prezență consecutivă în sferturile de la US Open.

Pentru un loc în semifinale, Zverev va avea de luptat cu Carlos Alcaraz (liderul mondial și campionul en-titre de la New York).