A treia etapă a campaniei de vaccinare. Andrei Baciu la HotNews LIVE. Despre turismul de vaccinare: Când vor sosi doze noi ne vom uita la această situație, pentru a echilibra accesul / Ce spune despre scandalul AstraZeneca

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2021, 14:00 Actualitate | Sanatate


Andrei Baciu
Foto: Arhiva personala
Cum arată etapa a 3-a a campaniei de vaccinare împotriva COVID-19, la 3 zile de la start? Ai reușit să te înscrii cu ușurință pe lista de așteptare din platforma de programări sau ai întâmpinat dificultăți? De ce există sute de locuri libere la vaccinare în localități mici, iar în marile orașe acestea sunt epuizate? Ce se întâmplă în România cu vaccinul AstraZeneca, după ce 13 țări europene au decis suspendarea unui singur lot, iar 15 țări suspendarea totală a vaccinării cu acest ser? Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății și vicepreședintele Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19, a explicat cum decurge a treia etapă a campaniei de vaccinare, la interviurile HotNews LIVE.



Principalele declarații ale secretarului de stat:

Care este procedura de înscriere pe listele de așteptare:
  • De luni, oricine vrea să se programeze pentru vaccinare o poate face, pe lista de așteptare. Dacă sunt locuri disponibile, ne programăm efectiv
  • În momentul în care se alocă doze de vaccin sistemul preia automat toate persoanele din lista de așteptare, iar persoanele sunt anunțate
  • Pentru cei care se înscriu pe lista de așteptare, dacă nu confirmă în 24 de ore, persoana nu va fi trimisă în coada listei și va fi pusă de 2 ori. Dacă nu confirmă în 30 de zile, atunci doza se alocă altei persoane
  • Prioritari vor fi în continuare cei peste 65 de ani, cei cu boli cronice și rămâne prioritatea etapa a doua, dar unde rămân locuri libere, nu vom sta cu locurile libere și se alocă din lista de așteptare
  • Suntem în a treia zi a etapei a treia
Turismul de vaccinare - multe doze alocate în centre mici, în mediul rural:
  • Când se operaționalizează un centru, oamenii intră și se pot programa
  • Distribuția centrelor la nivel național poate suferi variații de adresabilitate
  • Când am desemnat numărul de centre, s-a făcut pe criterii demografice, am vrut să fie un număr echitabil de centre, astfel încât persoane de peste 65 de ani să aibă acces indiferent unde ar locui
  • Distribuția a fost făcută pe datele prrimite oficial și pot exista variabile
  • Ne-am dorit să creăm un echilibru și acum că vor sosi doze noi ne vom uita la această situație, pentru a echilibra accesul
Despre AstraZeneca - ce se întâmplă dacă EMA decide suspendarea:
  • Vom vedea decizia EMA, dar autoritățile internațiponale au spus ferm că se recomandă în continuare vaccinarea
  • Sigur că pot fi diverse scenarii de lucru
  • Vom vedea mâine decizia EMA
  • Peste 879.000 de doze sunt estimate să vină în aprilie în România, evident că vom găsi o soluție
  • Toate recomandările autorităților europene sunt în acestă direcție - vaccinarea trebuie să continue
  • Vom vedea poziția noastră după decizia de mâine a EMA
Avem o problemă de încredere? Peste 33.000 de români și-au anulat programările pentru AstraZeneca:
  • S-a constatat acest fenomen, dar trebuie explicat și contextul
  • Într-adevăr, după acest anunț s-au retras 9.000 de persoane, dar în locul lor au venit alte persoane care s-au înscris imediat
  • Există și această situație, în care oamenii încearcă să găsească alt centru de vaccinare
  • La fel de important e și că oamenii continuă vaccinarea cu AZ. Pentru cele 9 localități cu rata de peste 4, pentru care etapa a treia e deschisă de săptămâna trecută, nu mai sunt locuri pentru Pfizer, Modarne, iar pentru AstraZeneca mai sunt doar 145 de locuri libere
  • Există în continuare de vaccinare. Sperăm ca de mâine lucrurile să fie clare pentru toți
Cei care se înscriu acum pe listele de așteptare au în față sute, mii de oameni. Cum ar putea anticipa când le vine rândul?
  • Până azi la 11.00 erau aproape 600.000 de oameni pe listele de așteptare. Trebuie prioritizați vârstnicii și cronicii
  • Evident că ne dorim ca platforma să fie cât mai ușor de înțeles. Trebuie să ne uităm la centrul respectiv să vedem cum variază lista de așteptare de la o zi la alta
  • Vom încerca să definim în perioada următoare un astfel de mecanism de evaluare a timpului când ne va veni rândul
  • Vedem ce putem face tehnic, suplimentar
Va crește numărul de persoane vaccinate zilnic (acum sunt în jur de 40.000)?
  • Pentru dozele suplimentare care vor veni trebuie deschise noi centre de vaccinare
  • Suplimentar, în aprilie deschidem 20 de centre mobile care vor merge în zone îndepărtate
  • Toate aceste lucruri depind de numărul de doze care sosesc
  • Nimeni la nivel european nu poate face previziuni pe mai mult de 2-3 săptămâni, pentru că apar variabile la companiile producătoare
  • La sfârșitul lunii vom primi 120.000 de doze de la Pfizer, care ar fi trebuit să ajungă mai târziu și au fost devansate
  • Deci numărul centrelor va fi în creștere dar depinde exclusiv de numărul de doze care ajung în România
  • Nu facem prognoze pe mai mult de două săptămâni
Estimați că România va ajunge ușor la 60-70% din populație vaccinată sau va scădea entuziasmul?
  • Trebuie luată în calcul partea logistică a campaniei, organizarea de noi centre, nu e grad de dificultate, dar trebuie monitorizate peste 1.000 de fluxuri de vaccinare
  • Cu cât crești mai mult, cu atât acest lucru devine mai complex
  • Celălalt aspect ține de câte doze doses
  • La nivel de așteptare, ne putem uita la ce s-a întâmplat în Israel
  • Acum, de exemplu, e o solicitare foarte mare pentru vaccinare și trebuie să ne uităm și la mesajele transmise
  • Ppentru cei mai mulți, avantajele vaccinări sunt clare
  • Pot apărea diferite evenimente, datoria noastră e să comunicăm transparent, lucru pe care încercăm să îl facem
  • Nu trebuie să urmărim unde și când vin doze, ci trebuie doar să ne înscriem pe lista de așteptare, apoi să confirmăm ziua și ora









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10150 vizualizari

  • Calcule (Marţi, 16 martie 2021, 17:45)

    Calin123 [utilizator]

    Buna ziua,
    Citisem undeva in presa ca Romania a primit pana in prezent in jur de 3.1 milioane doze de vaccin si a administrat pana in prezent 2.2 milioane. De aici rezulta un stoc de 900.000 doze dar daca ne uitam la locurile disponibile in centrele de vaccinare vedem ca exista foarte putine judete cu locuri libere.
    Ati luat in considerare sa deschideti mai multe centre si/sau mariti capacitatea de vaccinare ale centrelor existente?
    S-a promis ca vom vedea pe ce loc suntem in listele de asteptare si o data estimativa cam pe cand ne vine randul. Apoi s-a spus ca fiecare om vede cati sunt pe lista de asteptare in momentul in care se adauga in acea lista... Concret eu m-am adaugat la un centru de vaccinare cand pe lista existau 250 persoane. Acum in acel centru sunt 5500 persoane inscrise. Tinand cont de faptul ca eu fac parte din categoria III (oameni normali/standard), habar nu am cati din cei 5500 au ajuns in fata mea daca in prezent locul meu in lista este 2000 sau 250...? Nu este neaparat o graba in a ma vaccina doar ca ar fi mult mai util sa existe putina predictibilitate. De exemplu, eu am posibilitatea sa ma duc si la un centru de vaccinare situat la 200 km de mine unde e mai putin aglomerat dar nu toate persoanele au aceasta posibilitate.
    Multumes.
  • //// (Marţi, 16 martie 2021, 17:48)

    GemstonePig [utilizator]

    Cand vor putea cei aflati pe liste de asteptare sa afle cati mai au in fata si macar si aproximativ cand vor fi vaccinati? Daca vad ca mai am 1000 in fata si 3 saptamani de asteptare poate ma mut la un centru mai departe dar la 5 zile vaccinare.
  • Afisare loc pe lista asteptare (Marţi, 16 martie 2021, 19:05)

    Akarui [utilizator]

    Faptul ca nu e vizibil locul fiecaruia pe lista de asteptare deschide usa larga pentru abuzuri. Era foarte simplu sa se afiseze locul atat in categoria fiecaruia cat si pe intregul centru. De exemplu: sunteti pe locul 354 in categoria persoane cu varsta peste 65 ani si pe locul 565 luand in considerare toate categoriile. De ce nu se afiseaza aceste informatii?
  • Modalitate 75/25 (Marţi, 16 martie 2021, 19:15)

    Dan [anonim]

    Buna ziua Hot news & domnule Baciu!

    Intrebarea mea pentru dl Baciu este urmatoarea: in ce moment se pune stop listei de asteptere si se aplica regula 75%/25%? Am inteles regula, este corecta, insa se aplica la finalul fiecarei zile de inscirere? Sau dupa cat timp? Ori este calculat in baza numarul de vaccinari /luna a unui cabinet si atunci din start se stie ce inseamna 75/25.

    Va multumesc,
  • intrebare (Marţi, 16 martie 2021, 19:16)

    mihai ionescu [anonim]

    Buna ziua,
    Am observat in listele facute publice ca in mai multe centre de vaccinare ale MaPN pe data de 15.03 foarte multe persoane din categoriga III populatie generala altele decat cele la cat III lit. C au facut rapelul. Cine sunt aceste persoane? Multumesc.
  • Numar lista de asteptare (Marţi, 16 martie 2021, 21:10)

    Mihai Barbu [anonim]

    Buna ziua,
    Cum putem estima macar cand vom putea fi programati la vaccinare , tinand cont ca , in cazul meu , sunt pe pozitia 60 a unui centru de vaccinare din judetul Mures?
    E vorba de un centru care are capacitatea medie de vaccinare de 100 de doze/zi.
    Este o lipsa de transparenta totala ,desi , promisiunea autoritatilor prin vocea dumneavoastra a fost cu totul alta. Ati spus clar , cu subiect si predicat , ca la momentul inscrierii pe lista de asteptare vom putea estima data la care vom fi programati pentru vaccinare.
    Multumesc anticipat pentru raspuns.
  • intrebare (Marţi, 16 martie 2021, 22:27)

    martel55 [utilizator]

    cazurile de efecte adverse cum sunt raportate? Toate persoanele cunoscute care s-au vaccinat cu Astra Zeneca au avut reactii adverse (la celelalte vaccinuri proprotia nu a fost chiar atat de mare), insa nici una nu a fost inregistrata nicaieri. Cata incredere putem avea de fapt in statistica oficiala?
  • Convalescentul Covid (Marţi, 16 martie 2021, 23:33)

    un domn [utilizator]

    Intra in atentia Ministerului Sanatatii ? In acest moment NU pot accesa sistemul public pentru investigatii post covid, de ce ?
  • pasaport in loc de CI la vaccinare (Miercuri, 17 martie 2021, 8:48)

    Pavlovschi [anonim]

    Buna ziua
    Sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate si nu mai am carte de identitate ci doar pasaport in care este inscris CNP-ul.Pot sa ma legitimez cu pasaportul la centrul de vaccinare avand in vedere ca procedura presupune scanarea documentului ?daca nu cum se poate parcurge totusi procesul de vaccinare in conditiile descrise mai sus ?lipsa unei proceduri in acest caz ar insemna o discriminare fata de multe sute de mii de romani aflati in afara tarii care ar dori sa se vaccineze in tara!
  • Strategie vaccinare vulnerabili (Miercuri, 17 martie 2021, 9:11)

    vasile78 [utilizator]

    Dl. Baciu....Comentati va rog startul etapei a 3-a in contextul in care Romania nu a finalizat imunizarea batranilor si a persoanelor cu boli cronice, stiind faptul ca ei sunt cei vulnerabili si au sansele cele mai mari sa moara. Comentati, va rog, comparatie intre sistemul din Ro si cel din Germania sau Franta unde doar batranii, persoane cu comorbiditati si personal medical au fost vaccinati, neexistand acesti "esentiali".
  • AstraZeneca (Miercuri, 17 martie 2021, 9:12)

    Maria Romcea [anonim]

    Buna ziua,am primit prima doza AstraZeneca si doresc rapelul,cu acelasi vaccin.In cazul ,ca se suspenda vaccinarea cu el,ce pot face .Reactile adverse,la mine cel putin,cu toate ca am probleme cardiace,au fost inexistente.Nu credeti ca ar fi logic,cei care au optat pentru acest vaccin sa fie intrebati daca doresc rapelul si pastrate doze si ptr asta.Multumesc
  • transaprenta 0 - zero - nada - nimic - deloc (Miercuri, 17 martie 2021, 9:28)

    alex [anonim]

    M-am inscris pe o lista de asteptare la un centru de vaccinare.
    1. Cum aflu pe ce pozitie sunt?
    2. Cum aflu la ce pozitie din lista s-a ajuns cu vaccinarea?
    3. Cum aflu cate persoane se vaccineaza intr-o zi la acel centru?
    4. Cum aflu pana cand sunt facute programarile?

    Am apasat un buton de asteptare si acum astept. Procesul pare ca e facut special ca sa nu se stie nimic si sa se poata interveni ori de cate ori e nevoie pentru ca se poate.
  • rapel vacin Covid (Miercuri, 17 martie 2021, 9:39)

    profesor [anonim]

    Cadru didactic, in aceasta etapa personal prioritar, conform celor spuse la TV de mai marii zilei si cu toate acestea inclusiv toata stradania mea nu reusesc sa-mi fac rapelul la Centrul de vaccinare a spitalului municipal Campina.
    Programat pe platforma nationala pentru 13.03.2021, amanat prin apel telefonic pe motiv ca centrul nu lucreaza Sambata. M-am prezentat la centru pe 15.03 si mi s-a refuzat vaccinarea pe motiv ca nu se deschide un flacon pentru mine fiind reprogramat "pe caiet" pentru 17.03. Astazi voi merge din nou la Centru si cu ajutorul lui Dumnezeu si din mila personalului medical poate voi fi vaccinat, iar daca nu, voi intelege starea de razboi in care suntem si faptul ca doar populatia trebuie amendata ca zadarniceste combaterea pandemiei nu si autoritatile.
  • programare.vaccinare-covid.gov.ro (Miercuri, 17 martie 2021, 10:12)

    Alidra [utilizator]

    Consider că este URGENT ca, pentru transparență, aplicația trebuie actualizată cu ACTUALIZAREA detaliilor privind poziția din lista de așteptare pentru fiecare beneficiar:

    - poziția beneficiarului în listă
    - data înscrierii
    - nr. de programări efectuate/ confirmate din lista curentă
    - estimare data programare

    Mulțumesc
  • programare copil (Miercuri, 17 martie 2021, 10:24)

    aditza_1967 [utilizator]

    Am un copil care face 16 ani in august.
    de c e nu pot s a il trec pe lista de asteptare?
  • O persoana categoria III-a populatia generala (Miercuri, 17 martie 2021, 10:27)

    PowerIon [utilizator]

    S-a inscris la un centru pe lista de asteptare.
    Cum prioritatea este 75+25=100% pentru cei din categoria II-a, am inteles ca avanseaza si nu-i vine randul la programare pana cand la centrul respectiv nu se mai inscriu pe lista, persoane din categoria II-a.
    Practic, abia cand etapa II este pe sfarsite si se inscriu persoane din categoria II-a foarte putine comparativ cu dozele disponibile la acel centru.
    Intrebarea este daca am inteles bine.
  • Procesul de vaccinare (Miercuri, 17 martie 2021, 10:28)

    Paul [anonim]

    Buna ziua,

    Urmaresc intens intreg procesul de vaccinare atat in Romania cat si la exterior si am urmatoarele intrebari:

    1.In cazul Regatului Unit s-a mers pe varianta AstraZeneca si pana la ora actuala s-a vaccinat populatia generala cu prima doza in valoare 24,839,906.

    De ce nu merge si Romania pe aceeasi varianta?

    Motivatia intrebarii: Rapelul la AZ este la aproximativ 60 de zile, oferind suficient timp pentru refacere stoc.

    2. Exista vreun plan de redeschidere a mobilitatii, similar cu cel al Israelului?
    Plan bazat pe procesul de vaccinare, fie si dupa prima doza.


    Sunt foarte curios de raspunsurile dumneavoastra, deoarece urmeaza sa se deschida aproximativ 1900 de dosare in instanta din partea celor afectati de masurile luate si dosarele se vor baza pe studii si pe modelul altor tari.

    O zi buna
  • sigure si eficiente (Miercuri, 17 martie 2021, 10:35)

    Itsoc [utilizator]

    1. cand se termina testele clinice ale vaccinurilor pe baza de adenovirus si mRNA existente pe piata pana la ora actuala?

    2. care sunt efectele pe termen lung (peste 6 luni) alte tehnologiei mRNA la oameni ?

    3. in cazul unui efect secundar sau deces, cine este responsabil si cine acopera costurile de ingrijire si de posibil handicap permanent?

    4. De ce vaccinul AZ a fost interzis intr-o serie de tari pentru cateva cazuri de efecte secundare in timp ce Pfizer/Moderna merg in continuare desi in statisticile de efecte secundare si decese sunt mult mai daunatoare?

    5. care este rationamentul vaccinarii populatiei generale cu un vaccin experimental, testat 4 luni in conditiile in care pentru populatia tanara si sanatoasa covid19 nu este letal iar vaccinurile NU opresc transmisia virusului?
  • Liste de asteptare (Miercuri, 17 martie 2021, 12:07)

    Andrei [anonim]

    1. De ce au disparut centre de vaccinare pe care s-a permis inscrierea pe liste de asteptare si ce se va intampla cu cei inscrisi la ele?

    2. Veti transparentiza progresul administrarii pe listele de asteptare, publicand numarul de ordine la care s-a ajuns astfel incat cei inscrisi sa poata estima momentul in care se va ajunge la numarul lor de ordine?
  • Placut surprins (Miercuri, 17 martie 2021, 12:29)

    tontu [utilizator]

    M-am vaccinat azi cu AZ la Casa Tineretului din Timisoara si totul a fost ireprosabil. In jumatate de ora s-au vaccinat peste 30 de oameni. Felicitari intregului personal si vorba aia: sa vina banii la baieti !
  • cand se vor cunoaste (Miercuri, 17 martie 2021, 13:41)

    Vecin [utilizator]

    datele concrete privind cei 7.145 de persoane care s-au infectat cu Covid dupa prima doza de vaccin si 1.012 care s-au infectat dupa a doua doza? Cati din acestia s-au vindecat, cati au facut forme grave? Exista decese in randul lor?
  • Intrebare despre centrul Romexpo nr 5 (Miercuri, 17 martie 2021, 13:44)

    Dan [anonim]

    1. Imi puteti spune va rog care este cauza pentru care lista de asteptare de la centrul Romexpo nr 5 din Bucuresti era deja plina cu 2171 oameni imediat dupa ce s-a dat drumul la inscrieri (dupa primul minut), in timp ce pentru absolut toate celelalte centre de vaccinare din Bucuresti numarul era intre 100 si 250, inclusiv pentru centrul nr 4 tot de la Romexpo?

    Dpdv statistic, acest lucru este imposibil, mai ales ca centrul nr 5 Romexpo era pe pagina 2, deci mai greu de vazut.

    Abia dupa aprox. 30 de minute a fost acest centru ajuns din urma de celelalte centre de vaccinare ca numar de persoane inscrise.

    2. A fost acest centru deschis mai devreme pentru inscrierea in avans a anumitor persoane? Daca da, cand si pentru cine.

    Va multumesc
  • Pozitia in lista de asteptare (Miercuri, 17 martie 2021, 13:46)

    MPatrick [utilizator]

    Cand m-am inscris in lista de asteptare am vazut un numar de persoane deja inscris, 257.Odata validata inscrierea, nu se salveaza nici pozitia la data inscrierii, nu apare niciunde in contul creat. De unde stim ca pozitia va fi pastrata?
    Subscriu de asemenea la aceleasi intrebari anterioare: la ce numar s-a ajuns, cati s-au vaccinat in centrul respectiv in ultima zi, ultima saptamana, data estimata de vaccinare, cu cat timp inainte se genereaza mesajul de programare. Daca sunt in delegatie in perioada respectiva?
  • Doua intrebari (Miercuri, 17 martie 2021, 13:51)

    Luk [utilizator]

    1. Cum si cand va creste rata de vaccinare de la 50.000 persoane/zi in prezent, la 100.000 preconizat?
    2. De ce nu exista numere de ordine in lista de asteptare? Astepti ce? astepti cata vreme?
    Nu e suficienta transparenta in listele de programare, in special pe listele de asteptare.
    Va multumesc.
  • bravo (Miercuri, 17 martie 2021, 14:03)

    a [anonim]

    Felicitari domnule Baciu. Tineti o tot asa
  • . (Miercuri, 17 martie 2021, 15:25)

    Calin123 [utilizator]

    Destul de aiurea explicatii...
    Cum adica se deblocheaza un numar de persoane egal cu numarul de doze alocate centrului? Pai centrul respectiv nu face si rapel-uri? Nu spuneati ca doar 80% din dozele primite le alocati pentru prima doza si restul de 20% le pastrati ca masura de precautie pentru rapel (situatia in care producatorul nu poate sa respecte promisiunile de livrare)?
    Apoi faza cu 24 ore si 30 zile pentru a te programa din momentul in care esti anuntat (prin SMS sau email)...Eu inteleg ca persoana are 24 ore sa se programeze din momentul in care primeste notificarea iar daca nu face programare in 24 ore, va mai primi oportunitatea de a face programare inca de 2 ori in urmatoarele 30 zile DAR ea nu coboara din lipsa de asteptare in cele 30 zile. Pai asta inseamna ca ea tine un loc ocupat aiurea timp de 30 zile??? Atunci ce sens mai au cele 24 ore daca locul persoanei oricum ramane ocupat pt 30 zile?
    Cred ca functionalitatea va fi altfel domnule Andrei Baciu si cred ca nici dumneavoastra nu ati inteles exact cum este.
    Cred ca persoana care nu isi face o programare in cele 24 ore dupa ce primeste notificarea, este trecuta dupa 24 ore iar in capul listei de asteptare DAR pentru tura viitoare cand centrul mai primeste doze si pana atunci, in locul ei, pentru lotul curent de doze, se trece la urmatoarea persoana din lista.
    Cand centrul de vaccinare primeste iar doze, persoana este iar anuntata si are iar 24 ore sa isi faca programare iar daca nu o face, dupa 24 ore urca urmatoarea persoana pe lista si primeste notificare. Pentru mine asa ar fi logic !
  • ... (Miercuri, 17 martie 2021, 16:16)

    plount [utilizator]

    Fabulos. Sintemul in care te programai personal de bine de rau a functionat. Am reusit sa programez 10 persoane de peste 65 de ani fara probleme.

    Acum, cand ar trebui sa ma vaccinez si eu, nu mai am nici un fel de control si sint doar pe o lista de asteptare. De ex in mai ar trebui sa ies din tara. Habar n-am daca voi fi vaccinat pana atunci.

    N-ar fi mai bine sa revenim la sistemul initial?
  • Din pacate (Joi, 18 martie 2021, 19:51)

    ACP [utilizator]

    e prematur sa vorbim de faza a 3-a. Suntem inca in faza a 2-a cu mici cote pentru cei din faza a 3-a. De fapt faza a 3-a ar trebui sa fie cum s-a facut in Bulgaria, primul venit primul servit. Asa la noi nu va incepe faza a 3-a unitar ci practic pe localitati si chiar centre o data cu scaderea cererii celor care sunt in faza a 2-a