​VIDEO. 25 întrebări despre vaccinul anti-COVID19 (6): De ce nu cumpărăm vaccin din Rusia?

de Gabriel Bejan, Adi Iacob     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 10:21 Actualitate | Sanatate


Vladimir Putin
Foto: Profimedia Images
În contextul în care românii sunt printre cei mai reticenți europeni în ceea ce privește vaccinarea anti-COVID-19, HotNews.ro a stat de vorbă cu experți în domeniu și încercăm să răspundem la toate întrebările esențiale referitoare la acest subiect. În cadrul seriei video „25 de întrebări despre vaccinul anti-COVID-19”, publicăm un răspuns pe zi, atât referitor la modul de funcționare a vaccinurilor, cât și la procesul prin care vaccinurile vor ajunge la populație.

Doar 21,8% dintre români s-ar vaccina împotriva Covid-19 imediat ce ar avea posibilitatea, 30% ar aștepta doar după ce vor vedea dacă cei deja vaccinați nu au avut probleme, în timp ce 38,6% dintre persoanele chestionate nu vor să se vaccineze, arată un barometru de sănătate publicat în noiembrie. Asta în condițiile în care, potrivit experților, nu există alte soluții mai eficiente pentru a opri pandemia COVID-19 și pentru a ne putea relua astfel viața dinainte.



Pentru a lămuri toate aspectele referitoare la vaccinare, HotNews.ro a adresat mai multe întrebări unor specialiști, iar răspunsurile acestora vor fi prezentate în seria video „25 de întrebări despre vaccinul anti-COVID-19”. În fiecare zi, publicăm un răspuns de un minut la întrebări esențiale despre acest subiect. Clipurile video vor putea fi vizionate pe site-ul HotNews.ro și pe conturile noastre de Facebook și Instagram.

Întrebarea de astăzi: De ce nu cumpărăm vaccin din Rusia?

Emilian Popovici, vicepreședintele Societății Române de Epidemiologie:

„Eu am urmărit până la un punct anunțurile făcute din acea zonă, am auzit și de declarația președintelui Vladimir Putin. Am luat-o mai mult ca pe o declarație politică. Nu am cunoștință de studiile pe care ei le au vis-a-vis de aceste vaccinuri pe care le propun. Vedeți, atât vaccinul produs de AstraZeneca cât și vaccinul produs de Pfizer sunt deja în studii de faza a treia. Dincolo nu am niciun fel de informație despre eventuale studii care să susțină declarațiile care s-au făcut din acea zonă. Deci din acest motiv practic nu se pune problema la ora asta de a se achiziționa vaccinuri din această direcție.”

Citește și:

Dacă am avut COVID-19 mai trebuie să-mi fac vaccin?

Care este diferența dintre vaccinul produs de Pfizer și cel produs de AstraZeneca? Dacă aș putea să aleg, cu care ar trebui să mă vaccinez?

Am 20 de ani și nu am fost niciodată bolnav, de ce ar trebui să mă vaccinez?

Ce procent din populație ar trebui să se vaccineze pentru ca pandemia să se încheie?

Ce înseamnă că vaccinul este eficient în proporție de 95%?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20101 vizualizari

  • -20 (52 voturi)    
    nimeni nimic ...'25 întrebări despre vaccin' (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 10:26)

    Gryphus [utilizator]

    in loc sa raspunda la 1 intrebare , si singura care conteaza ei raspund la 25 de asa zise intrebari care spun acelasi lucrur: 'vaccinul e bun'

    singura intrebare care conteaza e CINE raspunde daca vor fi efecte adverse grave dupa vaccinare?

    sunt sigur ca nu e una din cele 25 de intrebari.
    pot scoate si 10000 de 'intrebari' d-astea gen: cat de bun e fvaccinul? cu raspun: e cel mai bun ever.
    • -6 (22 voturi)    
      ce efecte adverse (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 14:10)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      poate avea un vaccin ?
      • +9 (35 voturi)    
        Nu poti cumpara ceea ce nu exista (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:28)

        vladiputa [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Vaccinul rusesc nu exista. Este doar un element de propaganda pentru a tine o populatie si asa indobitocita sub control.
        Daca exista si functiona, erau vaccinati toti medicii, militarii etc, de acum 4 luni.
        O alta dovada e ca asanumitii hackeri rusi (nimic altceva decat IT-isti luati in iobagie de SVR, identitatile le sunt cunoscute deja de agentiile vestice) isi folosesc bruma de cunostinte pentru a ataca Pfizer, Astra precum si lantul lor de distributie pentru a pune mana pe vaccin. Asta pentru ca cercetarea lor e doar o bauta de vodca.
        O istorie similara a fost cu arma nucleara, mojicii au mituit o secretara proasta sa le dea planurile. Programul lor spatial a fost facut de cercetatori germani rapiti. Kalasnikov a fost 100% opera lui Hugo Schmeisser. Jiguli copie fidela dupa Fiat.
        Nici un produs de export, pentru ca valoare adaugata in Rusia nu exista. Vand doar ce scot din pamant.
        Asa e cand ai o natie de lenesi si incapabili. Il inteleg pe Putin, i-e si lui greu.
        • -12 (28 voturi)    
          deja se vaccinează rușii (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:40)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui vladiputa

          cu Sputnik, sunt cozi, dat în presă declarații etc. Dealtfel, rușii, alături de chinezi și indieni au cel mai bun portofoliu de vaccinuri din lume (producție/consum), au cercetare bio-medicală de top etc etc. Motivele țin de pragmatism, adică de nevoi, există o istorie, nu mai dezvolt acum. Glumițele cu incapacitatea rușilor de a crea original sunt ignorante.
          Bun, am depășit faza asta.

          Eu întrebam totuși altceva, ce efecte adverse poate avea un vaccin ?
          • -2 (10 voturi)    
            Un vaccin poate avea multe efecte adverse (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:21)

            .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

            dar daca se numeste Sputnik, nu are nici un efect.

            https://www.zf.ro/business-international/zi-neagra-pentru-rusia-tara-inregistreaza-un-numar-record-de-decese-19690707
          • 0 (12 voturi)    
            Mda (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:24)

            kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

            "Dealtfel, rușii, alături de chinezi și indieni au cel mai bun portofoliu de vaccinuri din lume"Vrei sa te credem pe cuvant sau ne dai niste exemple de companii mari din tarile respective care produc vaccinuri ?Cat priveste efectele secundare ale vaccinului sunt cam aceleasi ca si la vaccinul antigripal multe apar de exemplu si la administrarea de antibiotice si totusi multi romani nu sunt ingrijorati de efectele adverse ale acestora. In Romania antibioticele se iau ca boamboanele, fara sa se stie ca pe terment lung administrarea repetate de antibiotice este mai nociva decat vaccinarea.
            • -5 (15 voturi)    
              nu-ți fac eu informarea (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:43)

              zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui kiko123

              ca punct de plecare ar trebui să știi că cea mai mare fabrică de vaccinuri din lume se află în India, cel mai mare producător și consumator de vaccinuri este China.
              Cât despre ruși, băieții vaccinau contra variolei, difteriei încă din 1801.
              ... dar, repet, nu-ți fac eu informarea, rămâi cum ești
        • -7 (9 voturi)    
          ai gresit serviciul (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:35)

          mongolul [utilizator] i-a raspuns lui vladiputa

          SVR e informatiile interne; FSB informatiile externe.
          In rest, te sustin 101%
        • -4 (12 voturi)    
          nu cred ca natia rusa (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:44)

          mongolul [utilizator] i-a raspuns lui vladiputa

          e de lenesi si incapabili; cum romanii nu sunt hoti etc.
          Dar Rusia are o lunga traditie in promovarea unor elite incompetente. In toate domeniile. La inceput, feudalismul dadea voie doar nobililor, in functii; apoi comunismul a creat nobilimea rosie. Doar beizadelele sunt promovate in functii de conducere, chiar daca sunt lenesi, incompetenti, venali. In adm., servicii, justitie, armata, diplomatie, stiinta, cultura etc.
          In ce priveste masele, exista doar o plaga la nivel macrosocial: alcoolismul. Greu de decelat originile. Cred ca e o boala sociala... indusa de strimbatatea relatiilor in care traiesc. Refugiu celor mai multi si obisduiti.
          Ce-si face omu' cu mina lui, nici dracu nu mai desface.....
      • -5 (11 voturi)    
        Fiecare stat (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:09)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Doar ca e doar un drob de sare. Nu exista niciun vaccin ale cărui efecte secundare sa fie grave.
    • +1 (1 vot)    
      De la rusi... (Luni, 7 decembrie 2020, 11:27)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ...n-as cumpara nici un pahar cu apa...he, he, he...
  • -2 (30 voturi)    
    cumparam, cum se nu cumperam? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 10:29)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... putin a zis ca ne plateste in doze de vaccin covid. ca nu mai erau ruble, si ca sa nu mergem la orezarii de chinezi, s-a gandit el la un jmen.
  • -13 (39 voturi)    
    Bun expert, n-am ce zice (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 10:53)

    Mazeta [utilizator]

    Am urmărit până la un punct... nu am nici o cunoștință ... nu am nici un fel de informație.
    • +1 (21 voturi)    
      da, (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:54)

      AMDATi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      o penibila politizare a problemei. Exista posibilitatea reala ca vaccinul rus (sau chinezesc) sa fie mai bun, dar nici macar nu au verificat.
    • -1 (15 voturi)    
      Celelalte 2 vaccinuri au peer review (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:12)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Și cei mai smecheri virusologi și epidemiologi nu au găsit nimic dubios.
      Pe când Sputnik e prezentat doar în presă.
  • +10 (40 voturi)    
    Jo napot, PSD, iaca o intrebare (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 11:02)

    transpenibilus [utilizator]

    piticu_enigmatic e un rus? La fel ca:
    Jo napot, PrivireCritica [utilizator]
    Jo napot, GemstonePig [utilizator]
    Jo napot, KWI:27.02.2020:OSimplaRaceala [utilizator]
    Jo napot, Argon [utilizator]
    Jo napot, Nevermind [utilizator]
    Jo napot, Gryphus [utilizator]
    Jo napot, Lovercraft [utilizator]
    Jo napot, Stropuleanu [utilizator]
    Jo napot, Vladf555 [utilizator]
    Jo napot, Bocu' lu'Ioha [utilizator]
    Jo napot, jidanul [utilizator]
    Jo napot, Criogenia [utilizator]
    Jo napot, ..13 [utilizator]
    Jo napot, Dalinar [utilizator]
    Jo napot, vodatepes [utilizator]
    Jo napot, Miky60 [utilizator]
    Jo napot, Namaste! [utilizator]
    Jo napot, Klaus Ciocaniss [utilizator]
    Jo napot, UnOarecare [utilizator]
    Jo napot, martel55 [utilizator]
    Jo napot, Marionette [utilizator]
    Jo napot, CetateanulRoman [utilizator]
    Jo napot, Gabr [utilizator]
    Jo napot, Francisc 1 [utilizator]
    Jo napot, jeanvaljeanro [utilizator]
    Jo napot, Nyk1 [utilizator]
    Jo napot, di livio [utilizator]
    Jo napot, HP [utilizator]
    Jo napot, IonFromRaion [utilizator]
    Jo napot, PretorianBoy [utilizator]
    Jo napot, cucuveauamov [utilizator]
    Jo napot, Je__ [utilizator]
    Jo napot, Ismail Paine de circ [utilizator]
    Jo napot, xolv [utilizator]
    Jo napot, Ochii_pe_voi [utilizator]
    Jo napot, nash pandelica [utilizator]
    Jo napot, Klaus_ [utilizator]
    Jo napot, Alexa.99. [utilizator]
    Jo napot, Gustav666 [utilizator]
    Jo napot, D-or [utilizator]
    Jo napot, aducatoruladevarului [utilizator]
    Jo napot, xrogo [utilizator]
    Jo napot, Lara Antipova [anonim]
    Jo napot, Mazeta [utilizator]
    Jo napot, noi2013 [utilizator]
    Jo napot, PetricaGhezea [utilizator]
    Jo napot, Vaka [utilizator]
    Jo napot, gogpintenog [utilizator]
    Jo napot, bobo2 [utilizator]
    Jo napot, costelo999 [utilizator]
    Jo napot, Traian2015 [utilizator]
    Jo napot, adrian_83 [utilizator]
    Jo napot, Gabr [utilizator]
    Jo napot, ady77 [utilizator]
    Jo napot, Tayen [utilizator]
    Jo napot, jidanul [utilizator]
    Jo napot, Lok [utilizator]
    Jo napot, Fides [utilizator]
    Jo napot, codrean [utilizator]
    Jo napot, prec
    • -8 (28 voturi)    
      Da, numai cand vezi comentariul meu de mai jos si (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 13:09)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      sti ca sunt postac rus
      ::))

      La mai multe IDuri de acolo ti-ai dat cu ciocanul peste dește...din ce i-am retinut eu...
      • +2 (32 voturi)    
        Nu numai postac rus (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 14:36)

        liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Nu numai postac rus, ci si agramat, asa cum ii sade bine unui postac rus autentic.
        • -1 (19 voturi)    
          Decat PSDist corupt mai bine USRist agramat (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:15)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui liviu.n

          Va arde bugetarilor incompetenti, coruptilor si pensionatilor speciali ca incepe sa se destepte Romania?!

          O Romanie fara hotie!
          Fara penali in functii publice!
          Iesi la vot daca vrei sa schimbi lucrurile in bine!
          Nu-i mai lasa inca 4 ani sa-si bata joc de tine pe bani tai!
          • -1 (1 vot)    
            sa vezi ce trist o sa fie chiar daca usr ia 99% voturi! (Duminică, 6 decembrie 2020, 18:45)

            mbembe [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

            functia strica omul, deja am simtit-o cu un primar usrist care citeste ca pe o biblie ordonantele si deciziile fostului primar (din asa zisa tabara a hotilor si coruptilor).
            deci speri mata ta cam gratis
    • +4 (24 voturi)    
      credeam ca m-ai uitat (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:13)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      trebuie sa-ti dau ceva, sau faci pomelnice pe gratis?
      • +2 (4 voturi)    
        Pe lista Neagra a unui "trans", (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:37)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        restul tine de "penibilus"-ul kaghebismului rumanesc...
    • -3 (9 voturi)    
      sunt (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:45)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      rusi sau filorusi; mai al naibii.....
    • +1 (5 voturi)    
      De ce injuri in limba (Duminică, 6 decembrie 2020, 16:25)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Maghiara, cetatene?! De bun ruman ce esti?!
    • 0 (0 voturi)    
      thanks bro! (Duminică, 6 decembrie 2020, 19:11)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      ... dar vezi ca mie mi-au taiat din prima de craciun rusii ca ii injur de vreo 2 ani pe aici.
  • +5 (51 voturi)    
    Nu cumparam vaccin din Rusia ca nu suntem idioti (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 11:22)

    UnOarecare [utilizator]

    Sau nu suntem toti idioti dupa cum s-au straduit vechile partide in ultimii 30 de ani sa ne faca!

    Votez USRplus pt ca vreau mai bine pt Romania si generatiile viitoare. Altfel ar insemna sa votez cu cei care au dus Romania la coada Europei!

    Cine nu iese la vot inseamna ca e complice cu mincinosi, incompetenti si corupti!
    • -7 (25 voturi)    
      desteptule,desteptilor! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 18:15)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      nu cumparam ca ai nostri conducatori sunt fara coloana vertebrala,vai steaua lor!
      la utilaje,unde mai cunosc,raportul calitate pret al cat si bobcat fata de restul producatorilor este mic in comparatie cu marii producatori europeni si asiatici!
      sunt sigur ca asa este si cu acest vaccin,am mai cumparat si rendesivir care nu mai este recomandat de oms,am mai inghitit si hidroxiclorochina cum ne-a spus sapca portocalie!
      eu unul am mai mare incredere in vacinul chinezesc si rusesc decat in cel american,cele 2 nu au marketingul agresiv al americanilor,care vor sa faca munti de bani pe spinarea sarmanilor,oricum s-ar numi acestia!
      • -3 (13 voturi)    
        Ihi.. e coada mare pe Kiseleff nr. 6 la Sputnik... (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:42)

        .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

        Cel mai bun raport calitate / pret. Luati cu incredere.
      • -5 (7 voturi)    
        Deșteptule ! (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:50)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

        Pretinzi că te simți bine înțepenit într-o concepție absurdă.
        • 0 (8 voturi)    
          rendesivirul a fost facut pt ebola (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:34)

          credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          dar nu a fost bun acolo,l-au luat fraierii pt corona,acum poate va fi recomandat pt ciuma,sau prostie!
          in schim rusii ,cum ii vedeti voi de rai si inapoiati ,au reusit !
          nu trebuie sa ai pareri preconcepute ca ala e prost si ala e bun,de cate ori nu ai luat un produs p[ros dar care a avut un market agresiv!
  • -8 (38 voturi)    
    daca Popovici... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 11:42)

    sile1 [utilizator]

    ....s-ar fi uitat pe posturi occidentale ( EURONEWS de pilda ) ar fi vazut ca si rusii sunt la sfarsitul fazei a-3-a de testare cu concluzia ca eficienta vaccinului lor este de 95% iar in Moscova deja s-au pregatit Centre de Vaccinare ,similar cu ce facem noi.

    Dar desigur asa cum declaratia lui Putin poate fi considerata o declaratie politica tot asa si afirmatia lui E.P.poate fi citita tot in cheie politica.
    • -3 (11 voturi)    
      Alea sunt doar declaratii (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 22:14)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Unde sunt datele, și mai ales cine le crede dacă s-ar manufactura unele?
    • -6 (12 voturi)    
      Propaganda (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Nu au publicat datele (evident sunt secrete si trebuie editate de cracanel sa nu aduca atingere prestigiului mumei rusia) Deci zero credibilitate. Nu au fost evaluate (cu s-a intamplat la cele occidentale) de comitete stiintifice independente. Sansa rusilor ar fi sa fie apa de ploaie si sa nu aiba efecte Altfel, daca e o gaselnita la o vodka a lui ivan, la nivelul de ramanere in urma a mujicilor in zona biologie/genetica, va fi tragedie nationala
    • 0 (6 voturi)    
      e clar (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:09)

      adieu [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Faptul ca ti-ai luat atatea minusuri dovedeste cati indoctrinati sau prosti...informati exista pe lumea asta !

      Rusii au si ei un vaccin,asta e un fapt recunoscut .
      Cat de eficace e el in comparatie cu alte vaccinuri ramane de vazut si de discutat dupa ce se vor face vaccinari in masa in toata lumea.
      Atunci se va dovedi care vaccin este bun.Chiar si rusii nu vor putea ascunde sau minti o lume intreaga atunci cand esecul vaccinului lor va fi generalizat.

      Pana atunci e bine sa asteptam si sa nu facem comentarii stupide bazate pe pareri,umori viscerale,frustrari,etc !

      Ah,dar am uitat romanii sunt campioni la dat din gura ...asta deoarece cu realizari deosebite nu se pot lauda .
  • -9 (43 voturi)    
    Pentru ca nu vrem sa-i imbogatim pe rusi (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 11:51)

    marc.andre [utilizator]

    Vrem sa-i imbogatim pe ceilalti.
  • -16 (40 voturi)    
    Numai Pfizer, AstraZenca sau Moderna ? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 12:13)

    Torquemada13 [utilizator]

    Turcia incepe peste sase zile vaccinarea in masa. Vaccinul este Sinovac Biotech (China). A cumparat 20 milioane doze.Nici asta nu este bun ? Sinovac Biotech a inceput cam printre primii studiile. Se politizeaza si sanatatea ? Si stiinta ? Premiul Nobel (inclusiv in medicina) l-au luat savanti din state cu diverse orientari politice. Sau resursele tarii au destinatii precis stabilite (ca si padurile, forta de munca & co). Cu asta se ocupa "alesii" ? De romanii care mor zilnic se intereseaza cineva ? Pe la festivitati ii vad pe "politicieni cu panglicite, cocarde si alte insemne tricolore......doar atat ?
    Stirea este aici:
    https://blacknews.ro/turcia-cumpara-20-milioane-de-vaccinuri-din-china-si-negociaza-cu-pfizer/
    https://www.bursa.ro/turcia-va-achizitiona-20-milioane-de-doze-de-vaccin-din-china-si-se-afla-in-discutii-cu-pfizer-06482145
    • +2 (40 voturi)    
      Măi dragă (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 12:42)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      Nu vreau erdogani , nu vreau chinezi , nu vreau.....
      • -4 (36 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 13:39)

        [anonim] i-a raspuns lui mopsu

      • -4 (30 voturi)    
        AstraZeneca (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 14:14)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

        își face vaccinurile în India, au cea mai mare fabrică din lume. Așa poate să-l scoată la 3 dolari doza.
        China, la rândul ei, este cel mai mare producător și consumator de vaccinuri din lume. Și campion la bio tehnologii medicale și nu numai.
        Nu mai vorbesc de restul medicamentelor consumate de Vestici, unde-s fabricate, unde-s făcute subtanțele primare etc.
        • +2 (8 voturi)    
          Copilashi ! (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 23:16)

          Observatory [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          Orezării au creat virusul și noi l-am primit cadou ca un semn al dragostei pentru comunism !
          Sa nu răspundeți ca nu sunteți , ( nu toți) iubitorii lui Mao , dar se vede la vot cât de globalistului sunteți (nu am scris gloabe listi!)
        • -5 (7 voturi)    
          Si ce-i cu asta? (Duminică, 6 decembrie 2020, 1:23)

          .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          Doar n-o sa produca AstraZeneca apa distilata la ei acasa, daca prietenii tai au invatat intre timp si ei sa fiarba apa dar la un pret de 1000 de ori mai mic decat in Marea Britanie?
          • -4 (6 voturi)    
            neah (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:45)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui .416Barrett

            ai rămas la faza contribuției zero la nivel local, când lucrurile stau cam pe dos
        • +2 (6 voturi)    
          E gandit in Germania si SUA (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:26)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          si produs in fabrici ale companiei din toata lumea - Belgia, Mexic... La nivelul de automatizare al unei astfel de fabrici nu mai e relevant costul fortei de munca. Fabricile sunt localizate acolo unde e consumul mai mare.
    • -2 (10 voturi)    
      Tu cum preferi sa o mierlesti: (Duminică, 6 decembrie 2020, 1:07)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      la o partida de ruleta ruseasca (Sputnik), sau in piata Tian'anmen (Sinovac)?
    • +2 (8 voturi)    
      sigur sinovac este cel mai bun vaccin (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:53)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      au fost primii care au izolat virusul,ca la ei a inceput pandemia si la cercetarea care o are China,la oamenii eminenti pe care ii are ( din 1.5 miliarde gasesti 100 de cercetatori eminenti) si sa nu mai vorbim de ritmul ametitor de lucru si infrastructura de fabricare a vaccinului,sunt mult peste,sunt mult peste toti,vorba lui Maca!
  • +2 (36 voturi)    
    Raspunsul corect poate... (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 15:29)

    Utilizator5 [utilizator]

    Eu cred ca raspunsul corect e altul, si daca vaccinul rusesc era bun sau si mai bun decat celelalte, si daca nu, noi tot din Occident am fi cumparat pentru ca avem tot felul de parteneriate strategice cu SUA, suntem parte a UE si avem si obligatii fata de cei ce ne sustin.
    Noi nu puteam decide singuri ce fel de vaccin sa cumparam fara repercusiuni, trebuia sa primim unda verde de la UE ca sa facem altfel decat celelalte state UE.
    Ceva similar se intampla cu armamentul, desi am putea lua de la ei arme, avioane, tancuri, rachete mai bune teoretic decat cele americane in acelasi buget, noi tot nu luam preferand sa luam second hand din statele NATO. Avem obligatii de respectat si banii trebuie sa mearga la parteneri nu la altii.
    Noi platim ajutorul partenerilor din vest facand comert cu ei.
    Deci nu neaparat ca ciocolata ruseasca nu e buna dar piata noastra trebuie sa intoarca spatele, sa puna piedici in est si sa faciliteze comertul cu vestul, de aia avem doar Milka etc
    Asta e parerea mea, nu un raspuns diplomatic care sa ne ia pe ocolite.
    • 0 (24 voturi)    
      Cred ca (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:13)

      DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      te inseli un pic, nu mult... Nu e vorba de apartenenta la o alianta sau alta aici, politica sau/si militara cum o fi. E vorba pur si simplu de transparenta informatiilor din partea Rusiei. In plus exista foarte multa propaganda (mincinoasa) provenita din est.
      La fel si China, atat timp cat e condusa de partidul comunist si au un lider "ales" pe viata nu prezinta incredere, au fost prinsi de multe ori cu miniciunica in perioada asta a covidului.
    • +2 (20 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:26)

      [anonim] i-a raspuns lui Utilizator5

      • 0 (4 voturi)    
        Stalin (Duminică, 6 decembrie 2020, 9:47)

        mongolul [utilizator] i-a raspuns lui

        si poporul rus, doar pe Hitler ne-au adus; si au luat Basarabia si Nordul Bucovinei....
  • +2 (16 voturi)    
    Pai nu (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 19:54)

    Florinm11 [utilizator]

    Dacă nici rusii nu se vaccinează cu porcăria aia, cum or sa aibe curaj alții. O mizerie comunista.
  • -2 (22 voturi)    
    poi (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:35)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Chiar dacă am vrea,nu se poate,pentru că "nu se poate" :). Noi cumparăm de unde "trebuie",ce nu înţelegeţi ? Vă place,nu vă place,nu contează! Nu mai avem lideri adevăraţi de mult.Asta e.Cumparăm de unde trebuie şi ce trebuie,avioane vaccin îngrăşăminte ierbicide medicamente,etc
    • +1 (9 voturi)    
      Hai ca iti cumpar eu un Sputnik. (Duminică, 6 decembrie 2020, 1:33)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Lasa-ne.
      • +3 (11 voturi)    
        cumpara-mi mie, (Duminică, 6 decembrie 2020, 10:45)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui .416Barrett

        il prefer in fata celui american!
        cred ca cel mai bun vaccin este cel chinezesc pt ca,au izolat primii virusul,si la ritmul de lucru din chinaeste unic iar din 1.5 miliarde de oameni,gasesti 100 de eminenti,la fel si in India,sa nu mai vorbim ca ei nu au facut ce au facut romanii cu institutul Cantacuzino!
  • +7 (9 voturi)    
    romanii nu iau vaccin rusesc sau chinezesc (Duminică, 6 decembrie 2020, 11:22)

    cercetasul [utilizator]

    Pentru ca inca nu s-a inventat un vaccin care sa-i faca mai putin prosti si trebuie sa il astepte pe ala ca sa gandeasca logic. Pana atunci gandeste televizorul pentru ei.
  • +4 (12 voturi)    
    Tot ce nu vine (Duminică, 6 decembrie 2020, 12:11)

    aducatoruladevarului [utilizator]

    din America NU e bun! Nu v-ați lămurit încă?
  • 0 (2 voturi)    
    agentii rusi, (Luni, 7 decembrie 2020, 7:43)

    mongolul [utilizator]

    dau cu minus la toate cometurie ce nu e convin... Ciudat sistem mai aveti, daca se permit asemenea activitiati legale, sub ochii vostri.