Medicii de la spitalul din Craiova refuză să mai mănânce la cantina spitalului, în semn de solidaritate cu rezidenții: Este o discriminare inadmisibilă

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2019, 9:12 Actualitate | Sanatate


Spitalul Judetean Craiova
Foto: Spitalul Judetean Craiova
​O parte dintre medicii de la Spitalul Județean de Urgență din Craiova au anunțat că renunță să mai mănânce la cantina unității medicale, unde beneficiază de masă gratuit, în semn de solidaritate cu medicii rezidenți, care trebuie să își plătească mesele, în timpul gărzilor. "Este o discriminare inadmisibilă la care nu doresc sa fiu părtașă! Masa mea o donez... voi ce alegeți?" - este îndemnul unei doctorițe din Craiova pentru colegii săi.

"Mâine sunt de gardă. Refuz sa mănânc în cantina SCJUC. Contractul cu "furnizorul de servicii" trebuie reziliat. Avem bucătărie și personal ce poate asigura masa pentru toți medicii de gardă", a scris pe Facebook Liviu Vasile, medic la Spitalul Județean de Urgență din Craiova.

Și doctorița Livia David de la Spitalul Județean de Urgență din Craiova anunță că "La inițiativa colegului nostru din SCJU Craiova, domnul doctor chirurg Liviu Vasile, vom mânca, împreună cu rezidenții noștri, un sandwich, în fața cantinei interzise pentru rezidenți! Ora de masă, 12.30! Domnul doctor e de gardă și refuză să mai ia masa în cantină, în aceste condiții. E modul nostru de a ne declara solidaritatea față de rezidenții care nu vor mai putea lua masa gratuit, în spital, în zilele în care sunt de gardă!!"

"În atenția colegilor de la SCJU CRAIOVA ce fac gărzi.. medici specialiști sau primari. Pentru că spitalul în care lucrăm, din motive ce țin, asa cum înțeleg eu, de firma cu care se află în contract, nu asigură masa rezidenților, vă îndemn pe toți să refuzăm această masă, din solidaritate pentru rezidenții noștri! Este o discriminare inadmisibilă la care nu doresc sa fiu părtașă! Masa mea o donez..voi ce alegeți?", a mai scris Livia David pe Facebook.

Medicii rezidenți pot mânca în spital doar contra cost, în timpul gărzilor, iar medicii specialiști și primari primesc masă gratuit la bucătăria Spitalului Județean de Urgență din Craiova, potrivit unui anunț afișat marți, 8 ianuarie, pe pereții spitalului, semnat de directorul medical Mihaela Cheie. Managerul Spitalului Clinic de Urgență Craiova, Eugen Georgescu, a declarat, miercuri, pentru Mediafax, că în unitatea sanitară sunt aproximativ 100 de medici rezidenți. Eugen Georgescu a precizat că măsura ca rezidenții să plătească mâncarea de la cantina spitalului a fost luată de la 1 ianuarie.

"În atenția medicilor șefi de secție

Vă rugăm să informați medicii rezidenți care efectuează gărzi în secția dumneavoastră că spitalul va asigura masa doar pentru medicii specialiști sau primari.

Medicii rezidenți care doresc să mănânce la bucătăria spitalului o pot face contra cost."


Anunțul este datat 8 ianuarie 2019 și este semnat de directorul medical al spitalului, Mihaela Cheie. Fotografia cu anunțul a fost distribuită intens pe Facebook în cursul zilei de miercuri.


Surse din cadrul spitalului au declarat, pentru Mediafax, că firma care asigură hrana în spitalul Clinic de Urgență Craiova, serviciul fiind externalizat, nu a mai vrut să asigure gratuit mâncarea rezidenților invocând costurile prea mari. Meniul servit de firmă pentru medici costă 10 lei pe zi.

  • Sorina Pintea: 10 lei de două ori pe lună nu e mult
Medicii rezidenţi nu au masa asigurată, a afirmat miercuri ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, precizând că salariul acestora este încadrat între 2.500 şi 6.000 de lei, iar achitarea contravalorii de 10 lei de două ori pe lună nu reprezintă un efort financiar mare în aceste condiții, spune ministrul.

"Medicii rezidenţi nu beneficiază de norma de hrană, de aceea mâncare în gardă. Firma de catering - care asigura gratuit pentru că aşa dorea - la un moment dat a spus: Sunt mai mulţi medici rezidenţi nu mai dorim să le asigurăm norma. Şi atunci spitalul a spus: Dacă doriţi să luaţi masa, o puteţi face contra sumei de zece lei. A fost doar o chestiune de Craiova. Un medic rezident are începând de la 2.500 de lei în primul an, până la 6.000 în ultimul an. Deci, zece lei de două ori pe lună nu cred că ar fi foarte mult", a afirmat ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, la RealitateaTv, potrivit Mediafax.


  • Spitalul din Craiova și cazul "liftiera"
Spitalul Județean de Urgență din Craiova a fost în centrul unui scandal și în decembrie anul trecut, după ce un bărbat din oraș, angajat al companiei Ford, a scris pe Facebook că el și colegii săi le-au dus pungi cu cadouri copiilor internați la secția de Oncologie a spitalului, iar la urcarea în lift, au fost abordați de liftieră astfel: "Mie ce mi-ați adus? Nu stiți că prima plasă se dă la liftieră?"

Ancheta internă a spitalului în acest caz a stabilit că liftiera "a glumit".

În cele din urmă, liftiera a demisionat, însă purtătorul de cuvânt al spitalului, medicul Cristina Geormăneanu, a precizat, atunci, pentru HotNews.ro, că femeia și-a dat demisia de onoare și nimeni din spital nu i-a cerut demisia.


Citește și:


Citeste mai multe despre   
















12847 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    abordarea ministresei este in linia partidului (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:26)

    nellino [utilizator]

    "va dam bani ca sa aveti sa va platiti noul cost ridicat al vietii"

    cati rezidenti sunt acolo? 50-100? 20 de lei pe luna inseamna max 2000 de lei pe care i-ar suporta firma de catering.
    sa mai taie din spaga pe care o dau la spital.
    • +4 (4 voturi)    
      Și de ce ar trebui să suporte (Joi, 10 ianuarie 2019, 17:22)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      privatul din banii săi ... mâncarea pentru rezidenții din spital?
  • +11 (15 voturi)    
    Doar o intrebare... (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:28)

    taro [utilizator]

    Directorul ala "medical" care se ocupa de cantinta mai este pe acolo sau a fost demis?
  • +11 (15 voturi)    
    pana aici (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:34)

    e.o. [utilizator]

    Era singura din Guvern care cât de cât avea imagine pozitivă.

    Să consideri o asemenea discriminare crasă o problemă minoră este un indicator al modului în care gândește.

    Este de bun simț să asiguri un bonus (deși la logistica de la nivelul unui spital ar putea să asigure la toți) celor care fac gardă, nu să le tai și de ce beneficiau până acum.
  • -8 (26 voturi)    
    Firma privată (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:38)

    Jack.Shephard [utilizator]

    de catering care asigura gratuit masa celor care fac de gardă în spital și-a făcut calculele și a decis că nu își mai permite să dea pomeni tuturor avuților semi-zei.
    Cu o cincime din șpagă își permit să ia masa; la o stea michelin chiar...
    • +8 (12 voturi)    
      reazlizezi ca (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Jack.Shephard

      spaga nu o iau rezidentii, nu?!
      cel putin marea majoritate a spagii...

      dar na... trebuie sa aparam partidul mult iubit, si criticam pe ORICINE spune ceva ce poate pune partidul intr-oo lumina proasta... apoi te duci sa te speli pe dinti ca puti a kkt....
      • +2 (6 voturi)    
        Lol (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:45)

        Jack.Shephard [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Şpaga este luată de la portar, până la director. Sunt 20 de lei totuși...
  • +6 (10 voturi)    
    Asta e tare!! (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:41)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Liftiera spagara si onoarea !!

    Le multumesc celor de la spitalul din Craiova ca mi-au inveselit ziua!

    In ceea ce priveste solidaritatea mai normal era sa spuna medicii ca mancarea sa se imparta la mai multi astfel incat sa incapa si rezidentii. Mai ales daca este o chestiunea administrativa, vreun contract temebel facut de unul dinmarii manageri de spitale din Romania.

    Si inca o chestiune pentru managerii spitalului: la ce mai este nevoie de o liftiera in secolul 21? Sa inteleg ca sunt atat de retardati medicii si pacientii de nu stiu sa apese pe un buton la lift?

    Asta apropo ca nu sunt bani sa le dea rezidentilor masa....
  • +13 (15 voturi)    
    Cinste lor (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:49)

    ipolitic [utilizator]

    E un gest frumos, natural de solidaritate, fata de o conducere lipsita de orice tact managerial.
    • +6 (8 voturi)    
      Daca (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:32)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Daca ar mai renunta si la spagi, parca, parca am mai intra in normalitate.
  • +4 (10 voturi)    
    are 2500 de lei pe luna (brut?), chiaburul (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:57)

    AndJorj [utilizator]

    sa plateasca.. mama lui de... rezident care suge sangele poporului la propriu.
  • +10 (10 voturi)    
    naivitate (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:09)

    mos ion roata [utilizator]

    Firma care asigura masa in spital oferea gratuit masa medicilor. Este o naivitate sa crezi asta (parca il vad pe patronul firmei aducand de acasa mancarea medicilor).Masa este obtinuta prin diminuarea portiilor bolnavilor sau din adaosul comercial practicat (tot in defavoarea bolnavilor).Intr-un spital civilizat exista un restaurant indpendent de firma de cathering unde medicii pot servi contra cost masa.Este si o chestiune de bun simt sa accepti mancarea "gratis".
  • +9 (11 voturi)    
    Te îngrozești. (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:26)

    asavreau [utilizator]

    Pe zi ce trece aflăm câte grozăvii și inechități sunt în sistemul sanitar.Cum să meargă un sistem care face discriminări?Cum să fie tratați corect bolnavii?Personalul sanitar se comportă cum se comportă cu ei sistemul.
  • +6 (8 voturi)    
    Jos palaria! (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:57)

    V. Istina [utilizator]

    Excelent, un semn de normalitate!
  • 0 (8 voturi)    
    exista cantina, de ce a fost nevoie de catering? (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:39)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    cine stie raspunsul, stie si solutia!
  • +4 (12 voturi)    
    sa va fie rusine, domnilor doctori! (Joi, 10 ianuarie 2019, 12:06)

    doru68 [utilizator]

    La salarii de mii de euro, asteptati mancare gratis? La 10-15000 de lei pe luna , si poate chiar mai mult, mi-ar fi rusine sa cersesc o lingura de zeama chioara si doi cartofi fierti!, Nu mai aveti nicio limita? Voua va trebuie o ciorba gratis, desi va permiteti sa mancati pe banii vostri? Nu cred ca exista o zi din activitatea dumneavoastra in care cei 10 lei sa va dea bugetul peste cap!
    Intre voi si asistatii social nu exista nicio diferenta! Aveti aceeasi mentalitate de cersetori - sa ni se dea!
    Sunteti demni de tot dispretul!
    • +7 (11 voturi)    
      Intrebari fara raspuns. (Joi, 10 ianuarie 2019, 14:29)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui doru68

      Am lucrat 38 de ani – 13 la stat și 25 la privat – fără a primi vreodata macar o felie de pâine gratuit și fără alte privilegii. Am lucrat în condiții grele, periculoase și cu toxicitate extrema, comparabila cu a militarilor din zonele de război ! Da, mi-am văzut colegi arsi, morți, dezmembrati de explozii și distruși psihic. Practic, tot timpul munceam în prezenta produselor inflamabile și explozive, ce puteau avea efecte distrugatoare pe suprafete cu raza de mii de metri si puteau rade de pe fata pământului tot ce exista în aceste zone! Sunt pensionar și nici măcar nu beneficiez în totalitate, de o pensie raportata la aceste condiții speciale. Pensia mea reprezintă mai puțin de 5% din cea mai mare pensie din Romania! Intrebarile mele sunt : care este diferenta intre cei care lucreaza in conditiile suportate de mine si militarii care, de buna voie, pentru bani, pleaca in misiuni in Afganistan, Irak, Siria, etc. sau politisti, jandarmi, SRI- SIE, medici, judecători, procurori si altii care beneficiaza de o mutime de privilegii ?
      De ce medicii, care isi fac doar meseria pe care si-au ales-o, la fel ca militarii, polițiștii, judecatorii, etc, trebuie recompensati cu medalii, si alte privilegii, in afara salariului pe care-l merita ? Cu ce sunt mai buni si in ce conditii grele lucreaza parlamentarii si alti functionari de l-i se cuvin pensii speciale si alte privilegii ? De ce aceasta discriminare ? De ce trebuie sa-i platesc, din munca mea, pe acesti paraziti, care fac totul pentru ei si prea putin pentru mine ?
  • +8 (10 voturi)    
    o completare...jenanta (Joi, 10 ianuarie 2019, 12:16)

    doru68 [utilizator]

    O cunostinta care lucreaza in Spitalul Judetean de Urgenta Craiova imi relata, disperata, ca multi dintre medicii care fac garzi, pleaca acasa cu hartia igienica si...becurile din cabinete. De saracie? Nu, din avaritie, lacomie...si lipsa de caracter. Asa ca, milogeala cu mancarea este...fireasca. Rusine!
  • 0 (6 voturi)    
    Pentru Hitnews (Joi, 10 ianuarie 2019, 14:42)

    unins [utilizator]