Germania va inchide toate centralele nucleare pana in anul 2022

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Vineri, 1 iulie 2011, 0:21 Actualitate | Internaţional

Legislativul german a aprobat planul de inchidere a tuturor centralelor nucleare pana in anul 2022, Germania urmand sa se orienteze catre energia regenerabila. Camera inferioara a adoptat planul cu 513 voturi in favoare si doar 79 impotriva, anunta Fox News.

Atitudinea Germaniei a fost schimbata radical de tragedia japoneza, dupa ce anul trecut aprobasera extinderea duratei de viata pentru toate cele 17 reactoare nucleare din intreaga tara.


Citeste mai multe despre   



















872 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    timpenia germana (Vineri, 1 iulie 2011, 1:17)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    in actiune. Ca de atitea ori in istoria relativ recenta, e de neoprit, masiva, imbatabila, coplesitoare.
    • +1 (7 voturi)    
      au si altceva (Vineri, 1 iulie 2011, 1:46)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Probabil ca nemtii au si ei momentele de tampenie nationala, nu stiu... Dar ce stiu, este faptul ca ei au si lungi perioade in care stralucesc! In care inteligenta, harnicia si disciplina sunt este "de neoprit, masive, imbatabile, complesitoare", ca sa te citez pe tine.
      Dupa parerea mea, din foarte multe puncte de vedere, nemtii sunt un model foarte bun de urmat!
    • +5 (5 voturi)    
      Si Germania nu e predispusa la cutremure (Vineri, 1 iulie 2011, 2:18)

      geo [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Iar la tsunami nici atat
    • 0 (2 voturi)    
      eu ma refer (Vineri, 1 iulie 2011, 10:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      la istoria lor de dupa unificare, la faptul ca nu stiu sa faca politica, dupa bismarck n-au mai avut un adevarat om de stat de talie europeana, Razboaie, amenintari si frustrari, relatii cu rusia care mineaza insusi conceptul de UE, etc..Arta compromisului si a viziunii pe termen lung inca ii depaseste sii ma indoiesc ca o vor invata vreodata, In atari conditii, harnicia si disciplna sint un handicap, nu un atu.
      • 0 (2 voturi)    
        bec te grabesti cu concluziile (Vineri, 1 iulie 2011, 11:27)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        in ue, ei prospera pe timp de criza si tu spui ca sunt tampiti. ma intreb , noi cum suntem? energia nucleara pe tehnologia de fuziune este perdanta, asta este clar! ce vezi tu la televizor cu nuclear vs eco, este o prostie. acest lucru il va arata viitorul. nu crezi ca tragi prea repede concluziile? ei pierd bani seriosi facand acest "experimet", dar se incumeta sa-l faca. nu crezi ca sunt niste oameni extraordinari incercand? in tara noastra, conducatorii ar fi capabili sa ne puna sa depozitam uraniu in bucatarie, daca le-ar iesi ceva banuti in plus, in schimb ei sunt capabili de sacrificiu (economic/energetic) ca sa incerce o viata mai buna, fara riscurile aduse de radiatii asupra populatiei
  • +3 (5 voturi)    
    vor reveni asupra deciziei (Vineri, 1 iulie 2011, 1:42)

    daroc [utilizator]

    Exista doua aspecte pentru care eu cred ca vor reveni asupra acestei decizii, pe care eu o consider o combinatie intre populism si optimism exagerat.
    Primul aspect este faptul ca este irelevanta raportarea la tragedia japoneza. Ce s-a intamplat in Japonia cu acea centrala nucleara nu e din cauza unei defectiuni tehnice sau a uneo erori umane! Exista o singura cauza pentru ceea ce s-a intamplat acolo: eroarea fatala in estimarea intensitatii maxime a unui tsunami in acea zona. Centrala a fost proiectata sa reziste gradului maxim de tsunami care il credeau ei posibil in acea zona. Iar tsunami care provocat catastrofa a avut un grad considerabil mai mare. In Germania nu exista riscul unor astfel de catastrofe naturale, nici chiar cutremure de amplitutine considerabila. Punct.
    Al doilea aspect este pe de departe cel mai important: banii. Energia regenerabile e frumoasa, e curata si e... scumpa! Germania este o tara cu o industrie extrem de puternica, si in consecinta o tara mare consumatoare de energie. Plastic vorbind, cand nemtii vor primi prima facuta din energia "verde", o sa se reindragosteasca subit de energia atomica.
    Ce am spus eu mai sus e la modul grosier, asta nu este decat un comentariu pe un forum, nu un eseu. Sigur, asta nu se va intampla maine, dar cu anii vor reveni la decizia asta.
    Singura sursa de energie alternativa cu adevarat competitiva este energia obtinuta prin fuziunea nucleara. Adica exact ceea ce se cerceteaza acum la acel celebru laborator CERF. Care a luat fiinta pentru studierea acestei energii a viitorului, nu de dragul fizicii teoretice. Evident, multe alte descoperiri se fac si se vor face acolo, dar motivul existentei laboratorului este energia viitorului, fuziunea nucleara, e o energie practic nelimitata. Dar pana sa se ajunga sa se obtina in masa, vor mai trece cateva decenii, in care vom arde hidrocarburi, vom arde carbuni si vom folosi centralele nucleare.
  • +1 (9 voturi)    
    Germania, land rusesc. (Vineri, 1 iulie 2011, 2:07)

    marius v [utilizator]

    Foarte înțelepți, nemții! Au învățat ceva din tsunamiul petrecut la Mülheim-Kärlich și din cutremurul devastator cu epicentrul în Würgassen. Cum? Nu s-a întâmplat așa ceva?! Oricum, Germania ține piept celei mai mari catastrofe naturale. Ea se numește Angela Merkel.
    Deci să înțelegem că până în 2022 Federația Rusă se va învecina cu Franța. Ce-i drept, până atunci, la Atena, limba oficială ar putea fi germana.
  • +1 (5 voturi)    
    E bine (Vineri, 1 iulie 2011, 2:37)

    SKB [anonim]

    Nu-i bai, construim noi si le vindem curentul care sa le alimenteze fabricile de masini electrice. Si masinile electrice. Si becurile "ecologice". Si tot asa.

    Prosta decizie strategica pentru ei, sper sa ne miscam noi repede cu centralele nucleare si eventual inca cateva hidrocentrale.
  • 0 (4 voturi)    
    de ce? (Vineri, 1 iulie 2011, 2:51)

    dragos [anonim]

    Faptul ca Partidul Verde are vreo 30 % si faptul ca vor fac chestii, adica misca ... nu e rau deloc.
  • 0 (4 voturi)    
    De acord.... (Vineri, 1 iulie 2011, 9:35)

    anonim [anonim]

    ... cu comentariul lui daroc. Lucrez in domeniul nuclear in franta si multi impartasim acelas tip de pareri (cu ceva rezerve legate de gestionarea deseurilor pe termen lung).

    In anii 70 franta a cumparat o licenta westinghouse de reactor si au investit in ea pana au ajuns la amploarea de azi (80% din consum din e de provenienta nucleara). Daca in loc sa inveseasca in atunci in nuclear ar fi investit totul in solar, biomasa si in cate alte surse regenerabile se cunosc, poate ca azi n-am mai fi fost dependenti de petrol.

    Singurul lucru bun care poate iesi din decizia de azi a nemtilor este o dezvoltare spectaculoasa a energiilor regenerabile, macar pe o perioada de cativa ani.O sa ne aducem asa aminte si de gazogene, si de motorul cu aer cald, si de mareemotrice... Energia eoliana si cea solara sunt doar pe varful icebergului... si aparent e destul de mare ca sa "scufunde" nuclearul.
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Vineri, 1 iulie 2011, 15:30)

    Ada [anonim]

    Cine a discutat macar o data cu un neamt pe tema asta ar fi aflat ca promisiunile acestea se repeta inainte de alegeri. Nu e prima oara cand s-a spus asta si nu au actionat in consecinta.
    Si anul acesta sau cel care urmeaza sunt alegeri in Germania....deci...it makes sense.