VIDEO Liviu Negoita este noul premier desemnat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:05 Actualitate | Politic


Liviu Negoita si-a depus mandatul
Foto: AGERPRES
Liviu Negoita este noul premier desemnat, vineri, de presedintele Traian Basescu, dupa ultimele consultari cu partidele parlamentare. Liviu Negoita este membru PDL si primar al sectorului 3 al Capitalei. Premierul desemnat a anuntat ca va demara de astazi negocierile pentru formarea unei majoritati care sa sustina Guvernul de coalitie pe care il va forma.

Liviu Negoita a mai adaugat ca negocierile vor dura 3 zile, iar vineri va fi depusa la Parlament lista noului Cabinet.

"Sunt deschis fortelor politice din Parlament avand in vedere ca au si declarat ca sunt foarte interesate de adoptarea bugetului de stat", a afirmat premierul desemnat.


Traian Basescu, dupa intalnirea cu reprezentantii grupurilor parlamentare:

  • PNL doreste un Guvern de tehnocrati condus de Klaus Johannis.
  • PSD doreste un Guvern de tehnocrati condus de Klaus Johannis.
  • UDMR sustine un Guvern condus de Klaus Johannis, format din tehnocrati sau politicieni.
  • Minoritatile nationale propun un Guvern condus de Klaus Johannis, format din politicieni.
  • S-a propus si o solutie prezentata ca echidistanta, care au propus ca actualul Guvern sa ramana in functie pana dupa alegeri, insa am convenit, la consultari, sa nu spun cui a apartinut aceasta propunere.
  • PDL sustine varianta unui Guvern politic, care sa isi asume si responsabilitatea politica, pentru trecerea momentului dificil de la sfarsitul acestui an.
  • O pozitie aparte fata de partide si fata de grupul minorittailor a avut-o grupul independentilor, care a anuntat ca sustine orice guvern care sa gestioneze corect problemele tarii.
  • Ingrijorator este, din punctul meu de vedere, ca majoritatea opteaza pentru un guvern de tehnicieni, ceea ce genereaza riscul ca acest guvern sa fie doar unul pe perioada determinata, un guvern de serviciu, pana ne rezolvam problemele.
  • Romania are nevoie de un premier cu care sa nu se joace.
  • Am decis sa il desemnez pe Liviu Negoita. 
  • Liviu Negoita a castigat alegerile locale cu 80% din voturi, deci are sustinerea populatiei.
  • Liviu Negoita conduce un sector al Capitalei care are de 3 ori mai multi locuitori decat Sibiul, care arata la fel de bine ca Sibiul.


PNL, primul partid care a iesit de la consultari:
Cotroceniul nu intelege ca nu poate numi un premier fara o majoritate parlamentara
  • Declaratiile lui Ludovic Orban, prim-vicepresedinte PNL:

    • In urma cu 10 luni de zile, a fost investit un guvern PSD-PDL care a fost prezentat ca visul lui Traian Basescu.
    • Dupa o criza economica fara egal s-a generat si o criza politica, din cauza razboiului dintre PSD si PDL pentru Ministerul de Interne.
    • Liderul PNL Crin Antonescu a gasit o solutie la criza, propunand o varianta de premier in jurul caruia s-a adunat o majoritate parlamentara de aproape 70%: Klaus Johannis.
    • De o luna de zile, Cotroceniul nu intelege ca nu poate fi numit un premier fara o majoritate parlamentara.
    • Asteptam de la presedinte sa il desemneze pe Klaus Johannis.
    • Traian Basescu a vrut sa afle punctul de vedere al partidelor, insa acesta ramane neschimbat. PSD, PNL, UDMR si minoritatile il sustin pe Klaus Johannis.

    Presedintele Traian Basescu a adresat, vineri, liderilor partidelor parlamentare, liderului grupului minoritatilor nationale si liderului grupului independentilor din Legislativ o scrisoare in care ii invita din nou la Palatul Cotroceni, incepand cu ora 11:00, pentru a le prezenta concluziile discutiilor de ieri, pe tema desemnarii unui nou premier, informeaza
    Administratia Prezidentiala.

    Textul scrisorii adresate de seful statului liderilor politici:

    „Dupa cum stiti, in cursul zilei de ieri am avut consultari cu partidele politice reprezentate in Parlament, in conformitate cu art. 103 alin (1) din Constitutia Romaniei, in vederea desemnării unui candidat la functia de prim-ministru.

    Va invit vineri, 06 noiembrie a.c., la ora 11.00, la Palatul Cotroceni, pentru a va informa cu privire la concluziile consultarilor.

    Delegatia pe care o conduceti poate fi alcatuita din trei persoane."

    • Emil Boc, singurul lider de partid care merge la Cotroceni
    Emil Boc este singurul lider al unui partid parlamentar care va participa la consultarile de la Cotroceni. Presedintele PSD, Mircea Geoana, cel al PNL, Crin Antonescu, si al UDMR, Marko Bela, nu participa la consultarile convocate de seful statului, avand activitati in teritoriu.

    Delegatia PSD+PC va fi formata din Dan Nica, Cristian Diaconescu si Sergiu Andon, in conditiile in care Mircea Geoana are activitati electorale in Bihor.

    Din delegatia PNL fac parte Ludovic Orban si Radu Stroe, Crin Antonescu fiind asteptat la Focsani si Buzau.

    Si Marko Bela va lipsi din delegatia UDMR, Uniunea urmand sa fie reprezentata de fostii secretari de stat Asztalos Csaba si Demeter Andras.


Citeste mai multe despre   
















20277 vizualizari

  • -54 (120 voturi)    
    sarada (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:59)

    un roman [anonim]

    basescu va face ce stie el,o mascarada,ose face ca face consultari,alunecam sigur pe panta dictaturii si a izolarii internationale,dupa cate vad cam asta meritam daca ii acordam votul unui astfel de om
    • +73 (129 voturi)    
      reply (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:34)

      cris [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Terminati domle cu dictatura asta. Nu am vazut dictator injurat cu ura si batjocorit pe 80% din media. Nu l-am auzit sa spuna unui PDL ist faci cum zic eu sau te dau afara din partid, dupa exemplul oferit recent de Antonescu Crin. Nu am vazut nici discursuri gaunoase si venoase cum vad la Geoana. De unde ura asta? Ne identificam noi cu interesele unor smecheri care nu mai se mai pot infrupta din ciolan?
      • +29 (57 voturi)    
        DE CE MAI INCERCI? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:44)

        IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui cris

        de ce mai incerci sa spui adevarul,poate este chiar unul din parlamentari care nu are ce sa faca ca a rezolvat problema ciorii!Sfatuiesc romanul mare patriot posteze un mesaj mormal,care nu il omagiaza pe gewniul baltii crin pe blogul lui ,sa vada atunci democratie
        • -11 (37 voturi)    
          trist (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:17)

          ilie222 [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

          Era unul dintre putinii oameni din PDL care avea o imagine acceptabila, in plus ceva priza la bucuresteni. Va fi si el tras in mocirla vasta a manevrelor perfide de la varf. Nu va apuca sa se faca total de rusine ca Boc, pentru ca nu va trece de parlament...
          • -9 (35 voturi)    
            Imagine acceptabila pt orbi poate... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:45)

            Glower [utilizator] i-a raspuns lui ilie222

            http://www.financiarul.com/articol_22953/caietul-de-sarcini-al-lui-liviu-negoita-este-facut-special-pentru-niste-firme.html

            Poftim imagine acceptabila.
            • -4 (26 voturi)    
              Pffff...sa vezi cate minusuri iti iei pt asta... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:52)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Glower

              Obraznic ce esti ! :)))
              Sunt curios cum o sa te faca baietii...psd-ist sau pnl-ist... :)))
              • 0 (0 voturi)    
                eu i-am dat +.... (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:23)

                muky [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                ....e vreo problema?;sa m-astept la minusuri? si ce daca ....e parerea mea,chiar daca altzi sunt de alta parere;trebuie sa ai coloana,si sa nu te-ndoi dupa cum bate vantul! cu bine
            • +9 (25 voturi)    
              Exemplu de imagine acceptabila (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:57)

              Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Glower

              Dar o imagine acceptabila cu Vanghelie de ce nu postezi?
              • +14 (20 voturi)    
                Pt ca nu e Vanghelie premier desemnat. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:04)

                Glower [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

                Daca era vanghelie nici nu mai era nevoie, se umplea forumul imediat de link-uri. Si oricum, Vanghelie nu are o imagine acceptabila pt nimeni.
            • +3 (11 voturi)    
              Si ce orbi... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:24)

              colegu99 [anonim] i-a raspuns lui Glower

              Dar ca sediul de campanie al lui base apartine grecului pt care onor Negoita a stricat un parc si i-a dat autorizatie de contructie a unui "minunat" bloc de apartamente depasind la etaje cu mult autorizatia...ce mai spuneti oameni de campanie PDL??? Si nu...stati linistiti ca nu ma duc la vot pt nimeni...ca sa nu spuneti ca sunt omul lui...sau al lui...sau al nu stiu cui...
        • +2 (2 voturi)    
          Negoita zicea ca nu renunta la sectorul 3... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 6:43)

          vasi [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

          Negoita zicea ca nu renunta la sectorul 3 cand au fost alegerile pentru primaria capitalei.
          Acum vad ca renunta.
          O fi ciolanul mai mare la Palatul Victoria ? (intrebare retorica)
          • +1 (1 vot)    
            iarba verde din I.O.R (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 15:29)

            locuitor la bucurestiului [anonim] i-a raspuns lui vasi

            sa vorbesti despre cum arata sectorul 3 inainte de revolutie!
            . cel mai bogat in vegetatie, cel mai frumos
            . eu mi-am ales acest sector dupa ce am bintuit toate sectoarele bucurestiului in care puteam locui ca simplu cetatean
            . ei bine cel mai frumos era sectorul 3

            . iemdiat dupa revolutie tot bucurestiul s-a umplut de gunoaie, de ciini vagabonzi, etc.

            . Basescu a f ost cel care a facut curatenia generala si nu Negoita


            . daca ai avea mai multa memorie in materia cenusie alburie ai emite judecati de valoare
          • -1 (1 vot)    
            imi suna cunoscut (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 19:11)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui vasi

            Nu stiu de ce, dar imi suna cunoscut. Nu a promis si Basescu la fel ? Parca si Boc si Oprescu au spus acelasi lucru.
            Dar daca este ordin de la partid se executa.. :))
      • -22 (50 voturi)    
        reply (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:50)

        alex [anonim] i-a raspuns lui cris

        inseamna ca nu ai trait aici sau esti pd-ist...
      • -8 (32 voturi)    
        mai gandeste-te (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:34)

        cenzurat [anonim] i-a raspuns lui cris

        Hugo Chavez este considerat de aproape toata lumea democrata ca fiind un dictator, desi este criticat deschis atat in presa cat si in strada!
        • +6 (20 voturi)    
          .... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:27)

          maze [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

          Exista o gramada de dictatori sangerosi de care nici nu ai auzit, care sunt aliati ai lumii democrate.

          Viziunea ca lumea democrata e una alba imaculata iar restul lumii e gri spre negru deci nu conteaza duce la separare, ura, desconsiderare si in final la razboaie.

          Hugo Chavez are doar cohones... si nu primeste ordine de la nimeni.
          • +6 (6 voturi)    
            ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:26)

            colegu99 [anonim] i-a raspuns lui maze

            ...si mai are si petrol...si asta inseamna mult in ziua de azi.
        • +13 (25 voturi)    
          Mai informeaza-te (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:30)

          Hadrian [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

          Amice, esti dezinformat.

          Chavez a ajuns sa fie imputernicit de Parlament sa dea decrete cu putere de lege.
          Cum s-a ajuns la situatia asta ? Asta e problema lor.

          La Romanika, de cand s-a stins FSN-ul riscul asta nu exista.

          Mai degraba vad un risc de montaj al unei dictaturi cand vad o multime de televiziuni (inclusiv cea publica), comasate intr-un singur pol politic. Nici nu mai merita sa discutam de cine sunt personajele care controleaza aceste televiziuni (patroni si management).
          • 0 (10 voturi)    
            M-am informat! Ai dreptate! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:44)

            cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

            Motivul pentru care-l consideri dictator pe Chavez este real si justificat! De-aceea te-ntreb, avand naivitatea de-a te considera de buna-credinta, cum califici guvernarea Boc prin OUG-uri si asumari de raspundere in loc de legi trimise si dezbatute in Parlament?
            • -2 (10 voturi)    
              si ce solutie exista? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:18)

              Adi [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

              dar guvernele anterioare au guvernat altfel decat prin OUG-uri? dar parlamentul romaniei oare chiar dezbate legi? si propunerile de legi trec prin nu stiu cate comisii parlamentare inainte sa ajunga sa fie votate de cele doua camere (care au atributii similare), se voteaza pe linie de partid, fara ca acei parlamentari (mai nou alesi prin vot aproximativ uninominal) sa isi asume si sa isi exercite efectiv rolul pentru care au fost alesi.
              prin urmare, cred ca ar trebui sa ne abtinem sa aratam cu degetul o singura guvernare. toate au fost si sunt o apa si-un pamint (din pacate romanesti), niciunul mai bun decat celalalt.
              din pacate nu avem solutie pentru schimbare, asa ca din punctul meu de vedere, singura solutie (utopica de altfel) ar fi ca lumea sa isi exprime lehamitea si neincrederea prin neprezentarea la vot. cred ca atunci intr-adevar se va trage un semnal de alarma real iar reactiile (inclusiv ale strainatatii) si efectele se vor vedea.
        • +12 (18 voturi)    
          halal comparatie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:02)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

          Dragul meu,

          Comparatia ta nu are nici un fundament. Hugo Chavez este pupat de presa din tara si urat de cea din afara. Cu Base, nu e neaparat invers, dar in afara de trusturile unor oameni care manipuleaza in mod evident prin media romaneasca, nu am auzit de mass media straina sa il clasifice pe Base ca dictator. Intrebarea este, ce e mai dictatorial? Faptul ca Base face ce spune constituia, sau ca "majoritatea parlamentara" isi depaseste atributiile constitutionale si propune prim ministrii?
      • +1 (23 voturi)    
        dictatura (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:19)

        ro [anonim] i-a raspuns lui cris

        inteleg ca dictatura pentru unii se traduce sec doar in hitlerisme, ceausisme, stalinisme...incercati sa depasiti bariera stricta a cuvantului...a se vedea rusia lui putin
        • +9 (15 voturi)    
          dictatura inchipuita de hoti (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:16)

          antimanipulare [anonim] i-a raspuns lui ro

          Ia spune-mi tu, in dictatura lui Putin de partea cui este presa?
          Apoi spune-mi, in dictatura lui Basescu de partea cui este presa?
          Iar acum sa ne amintim cu totii despre presa din Romania in vremea lui Nastase.
          Hotii striga ca e dictatura!
      • -4 (10 voturi)    
        @cris (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:36)

        CETATEANUL ROMAN [anonim] i-a raspuns lui cris

        Nu stiu (dar poate fi interesant) cu cine te identifici! Democratia si Constitutia nu pot fi puse sub semnul ”identificarii” decat daca ea este cu Romania si romanul! Daca nu, participi la instaurarea dictaturii (definitia este in DEX si este utila indiferent de ... ”identificare”!).
        • +6 (8 voturi)    
          Ce este democratia? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:33)

          lst [utilizator] i-a raspuns lui CETATEANUL ROMAN

          Vulpea se plimba prin pădure si îl vede pe corb zburînd pe spate.
          Il întreabă mirată:
          - Ce-ai de zbori pe spate?
          - Păi acum e democratie, pot să zbor cum vreau.
          Bagă vulpea la cap chestia cu democratia si începe să meargă cu spatele.
          O prinde lupul si, enervat de ce vedea, o smotoceste bine. După o vreme, vulpea, mergînd prin pădure, îl vede din nou pe corb zburînd pe spate.
          - Fir-ai al dracului, ai zis că e democratie si uite ce am pătit!
          - Păi da, e democratie aicea sus, dar la voi, jos, e naspa...

          Nu sariti la bataie! Daca nu sunteti in stare sa vedeti si latura tragica, bucurat-va macar de cea comica.
      • -8 (16 voturi)    
        nu ne-ai spus esti autist ori patagonez? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:36)

        roiban [anonim] i-a raspuns lui cris

        inseamna ca esti sec/pcr , in ciolansau nu esti in romania!
        veninul romaniei la ora ACEASTA se numeste basescu!
      • +4 (10 voturi)    
        practic (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:01)

        liana [anonim] i-a raspuns lui cris

        Pe toti parlamentarii astia pe care ii injurati ca nu se conformeaza cu ce alegere a facut basescu de capul lui, tot voi i-ati votat (sau nu, ca unii au preferat sa stea acasa). Asa ca daca cei pe care i-am votat nu sunt de acord cu decizia lui basescu... ghinion
        • +3 (7 voturi)    
          parlamentarii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:28)

          copilul problema [utilizator] i-a raspuns lui liana

          Stii care este problema cu acesti parlamentari "votati" de noi? Intr-un mod foarte imbarligat ei au ajuns acolo sa spunem "uninominal", desi uninominalul nostru este o struto-camila.
          Cel putin in aparenta ar trebui sa-i reprezinte, in primul rand, pe cei care i-au ales acolo, apoi partidul din care fac parte. In Parlamentul Romaniei, parlamentarii fac ce le dicteaza sefii de partid. De fapt nu avem parlament, avem Geoana, Antonescu si Bela... Cand iti ameninti oamenii cu excluderea din partid daca nu voteaza cum vrei tu, seful, despre ce democratie discutam? Cei trei au ajuns in parlament cu mai putine voturi decat multi dintre colegii lor (amintiti-va in ce colegiu a candidat Geoana)... Cu toate acestea ei dicteaza in Romania de azi... Trist moment...
      • +5 (11 voturi)    
        de unde ura (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:14)

        cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui cris

        dela zvonalitatea teve si mustetzile motanului.
        basescu e un spin in condurii lor de imbogatzitzi ai tranzitziei, capatuitzi de ilici, bombonel si cu continuarea la joana.
        da, nu'i mai mult decat o exersare a coardelor vocale ale tonomatelor de serviciu.
        aia dela mustetzile motanului n'au cum sa se schimbe, ca's prea incapabili sa faca altfel, prea dependentzi de simbrie. daca i'ar da afara de-acolo nu le'ar mai ramane altceva de facut decat sa catindeze'n palavrament :-)
        cat despre cei dela zvonalitate, aia, precis c'or sa'ncerce sa dreaga busuiocu. unii din ei ishi mai lasa loc de buna ziua.dar, inraitzi ca ursu, prelipceanu di fetele de langa ei, mai rar.
        astia, in caz ca se schimba ....vantu, n'au alta shansa decat sa infiintzeze antena 4.
        restul e gargara ...
      • +4 (6 voturi)    
        Davai democratia (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:44)

        a.avram [utilizator] i-a raspuns lui cris

        Cei care striga "dictatura" sunt cei care sustin modelul de "democratie" ruseasca, in care media, si structurile de putere sunt acaparate de cercuri economice. De ce majoritatea parlamentara este alta decat cea mandatata de votul popular? Aceasta desemnare reprezinta o reintoarcere la votul popular pentru Parlament. In orice democratie, mandatul desemnat prin vot direct de catre alegatori, trebuie respectat.
        • +1 (3 voturi)    
          nu au fost parlamentarii alesi direct ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 20:42)

          roiban [anonim] i-a raspuns lui a.avram

          nu te inteleg.parlamentarii reprezinta vointa poporului si au fost alesi direct de popor la o data mult mai recenta decat presedintele.iar pres a fost votat pt a fi presedinte nu sa se joace cu dictatura.la urma urmei este si el un pion al unor cercuri de interese care l-ar vrea dictator pt a avea interesele menajate si protejate mai clar sau pt a pune mana pe ce le-a mai scapat de furat din romania.vedeti acum am senzatia ca se fura imprumuturi de la fmi,eu ,banca mondiala,etc practic se fura viitorul copiilor nostri.pt ca romania viitoare trebuie sa plateasca imprumuturile facute cu nonsalanta de alesii sau alesul nostru.
      • +2 (4 voturi)    
        ...Urmeaza extragerea a 3-a (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:58)

        nevermind [anonim] i-a raspuns lui cris

        ...Ca avetzi de unde, la catzi primari sunt in Romania.
        Poate va opritzi la Marean Vanghelie care este... garantat pe viata. Banuiesc ca e pe placul tuturor din parlament.

        S-au terminat oamenii capabili din tara asta si au ramas doar primarii: hotzii hotzilor! .
      • +3 (7 voturi)    
        cine nu intelege? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:24)

        stanbolovan [anonim] i-a raspuns lui cris

        PNL nu intelege ca Base numeste pe cine vrea le ca Premier.
        Ideea e tocmai sa nu treaca Guvernu de majoritatea parlamentara de 2 ori -logic!

        Apoi, Base dupa ce castiga un nou mandat ca presedinte o sa dizolve Parlamentu.
        Vai de mama voastra din alianta Anti, Base va da marti tehnic pe toata linia sah mat din 3 mutari.
        • -1 (5 voturi)    
          ce stupizenie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:15)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui stanbolovan

          Chiar daca se intampla asa (desi sunt multe dubii in privinta asta), ce se intampla dupa? Se fac din nou alegeri si nu e nimeni in sah mat, decat noi care trebuie sa ne ducem din nou la vot...
      • -1 (3 voturi)    
        Un model de moralitate, perfect pentru functia de (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:51)

        ilie222 [utilizator] i-a raspuns lui cris

        Bună ziua, numele meu e Laura Andreşan şi sunt aici să vă spun patru poveşti. Povestea de mai jos o regăsiţi în cartea mea (”Bărbaţii la feminin” - n.r.) şi în viaţa mea. Bărbatul ce o dată m-a speriat este astăzi un bun primar. Mereu am încercat să uit acel penis… Într-o zi am bătut un exhibiţionist şi un psiholog mi-a zis că mă lupt cu acea imagine, de fapt. Eu lovind apăr, de fapt, o fetiţă ce o dată nu s-a putut apăra. De ce apăr? …de umilinţă, de frică. Şi azi am învăţat să mă lupt cu exhibiţioniştii şi să mă lupt cu mine, să-i înţeleg în aceeaşi măsură. Sunt curioasă, domnule Liviu Negoiţă, a fost doar o slăbiciune sau…?"
    • -7 (59 voturi)    
      Sarada de prost gust... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:48)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Ma uit cu stupoare la dialogul surzilor si ma gandesc cu ce am gresit in fata Divinitatii sa meritam asemenea circ.
      Chiar nu poate odata Presedintele sa inteleaga ca nu poate trece prin parlament un guvern care nu are acordul majoritatii??? Se reduce totul la orgoliul unui singur om?... si anume al Presedintelui?Chiar daca platim toti pentru aceasta cu varf si indesat?
      Se uita toata Europa la noi ca la ciumati oameni buni.
      Nu cred ca Johannis o sa fie minunea de pe lume, la urma urmei este un om ca oricare altul, dar are un atu in momentul de fata de alte nominalizari si anume de a pune capat circului prin trecerea guvernului prin parlament.
      Presedintele trebuie sa inteleaga odata ca nu e ca si pe vapor . Acolo capitanul=presedinte si poate sa taie si saspanzure in voie.Nu cred ca ne dorim genul acela de "democratie".
      • +21 (39 voturi)    
        Iahannis (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:56)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui asterix

        s-ar putea sa fie o varianta ilegala...

        Adica din ce am vazut este o varianta ilegala, dar ramane sa vedem ce zice ANI, ca nu noi ne pronuntam...
        • +2 (18 voturi)    
          ani pe d... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:29)

          nicu [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

          e tare asta cu anii atata vreme nimeni nu o stiut nimic acu sau sesizat....

          hmmmm
          • +11 (11 voturi)    
            pai... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:38)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui nicu

            din cate am inteles la vremea respectiva ANI nici nu era infiintata (informatie pe care am culeso de aici de pe forumuri, neverificata), si oricum...daca informatia nu este mediatizata ei trebuie sa fie cumva sesizati nu?...si s-a facut acum informarea de catre media si ei s-au autosesizat...
            Oricum daca vor, de verificat se poate verifica foarte repede...
            • -7 (21 voturi)    
              Hai Base (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:32)

              fane [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

              Corect. Johannis e un corupt care face parte din sistemul ticalosit.

              Si oricum e un amarat de primar din ardeal. Nu se compara nici decat cu un primar de sector din CAPITALA. Oricum gasca Goldan Blitz e mai buna decat gasca Grivco, care e cu Iliescu si Voiculescu si Vantu.

              Si Basescu are tot dreptul sa puna pe cine vrea el. Si nu e un dictator doar pentru ca vrea sa se faca asa cum vrea el. E un baiat m-ai smecher decat ceilalti care intelege, cum merg lucrurile. De el avem nevoie. Toti se i-au de el pentru ca le da la cap si se bate cu corupti, dar intelectualii i-l sustin si voi muri-ti de ciuda.
              • +4 (10 voturi)    
                Fane.... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:54)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui fane

                Inainte de a face ironii pe aici....invata sa scrii.
              • +4 (8 voturi)    
                Pentru ca ai pomenit de peimar de sector (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:00)

                Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui fane

                De ce nu il propune Mirciulica pe Vanghleie? Ar fi mult mai reprezentativ pentru partidul pe care il conduce.
            • +4 (4 voturi)    
              ai dreptate... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:54)

              nicu [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

              Prin adoptarea Legii nr. 144/2007, România a devenit prima ţară europeană care a creat o instituţie specializată în verificarea averilor, conflictelor de interese şi respectării regimului incompatibilităţilor. Cu toate că obligativitatea declarării averilor exista încă din anul 1996 si ca declaratiile de avere au devenit documente publice inca din 2003, mecanismele de control erau greu de utilizat iar controlul conflictelor de interese nu fusese niciodată exercitat în mod sistematic.
              scuze de comment
      • +27 (53 voturi)    
        incapatanare (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:11)

        insomar [anonim] i-a raspuns lui asterix

        Ok, Basescu este un dictator care se incapataneaza sa nu-l puna pe Johannis.
        Dar de ce nu renunta Antonescu&co la o alta incapatanare.
        Adica Basescu ca nu cedeaza = dictator.
        La Antonescu &co = democratic.
        • +11 (33 voturi)    
          Democratie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:20)

          G [anonim] i-a raspuns lui insomar

          Exact asta e problema:

          Basescu e singur (PDL e inclus in Basescu).

          Antonescu &co sunt mai multi de fapt: Antonescu/PNL, Geoana/PSD, UDMR etc. Orice ai spune, astia nu sunt toti la un loc un monolit, ci sunt entitati destul de independente.

          Asta e democratia, bat-o vina!
          • +9 (23 voturi)    
            Nu e singur (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:48)

            cris [anonim] i-a raspuns lui G

            Are in spate multe milioane de voturi. Sa adunam voturile tuturor parlamentarilor dintr-una din camere care alcatuiesc acea majoritate: sa vedem, ies mai multe?
            • +3 (11 voturi)    
              raspunsul e (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:29)

              n_asul [utilizator] i-a raspuns lui cris

              DA chiar ies ...
              • +4 (6 voturi)    
                nu,nu ies (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:26)

                liviu [anonim] i-a raspuns lui n_asul

                Invata matematica moncher!
                Base a luat cca 5 milioane voturi in 2004
                Aliatii de azi au luat cca 4 milioane voturi in total in 2008

                La referendum Base a luat peste 6 milioane voturi as aca sezi si socoteste cine are mai multi in spate!

                plus pe pe aia i-a votat lumea pentru diverse motive si nu impotriva lui base!

                iar daca nu stii sa socotesti, mai du-te si fa niste clasa sa ajungi si tu la 12 clase.
                • 0 (4 voturi)    
                  voi incerca (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:07)

                  n_asul [utilizator] i-a raspuns lui liviu

                  dar pana iau bacu' hai poate incercam sa patrundem si talcul din spatele cifrelor. Cei 5 mil se datoreaza sperantelor ca scapam de Bombo si dam inainte ( si crede-ma am fost acolo ) . Si ca sa te ajut cu intelesul sensului acestor cifre, ele au mai putina forta reprezentativa (% din cei ce au votat) decat cele ale majoritatii parlamentare antibase. Vestea proasta pentru voi este ca democratia se asuma cu bune si cu rele nu doar cand e Nuti multumita ...ma scuzati nu m-am putut abtine.
            • +4 (12 voturi)    
              medie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:42)

              mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui cris

              daca faci media numarului de voturi primite de parlamentarii care se opun constitutiei acuma o sa constati ca au cam un sfert din voturile lui Base.
              • -2 (10 voturi)    
                Ceau (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:52)

                G [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

                Da sa vezi cate voturi avea Ceausescu!
              • 0 (4 voturi)    
                Media? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:56)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

                Cum adica sa faci media nr de voturi?
                Poate suma...
                • +2 (4 voturi)    
                  suma (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:14)

                  mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                  daca faci suma s-ar aduna cam o sutime din voturile lui base
                  • +2 (2 voturi)    
                    Si daca faci media....se aduna un sfert? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:36)

                    bgd [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

                    Nu stiu cum gandesti tu....dar mie nu mi se pare logic rationamentul asta. Dar na...e parerea mea...e posibil sa gresesc.
                    • -1 (1 vot)    
                      Gresesti (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:00)

                      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                      Pentru ca postezi de obicei pentru PNL.
          • +1 (13 voturi)    
            Ambele parti gresesc (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:56)

            silicon [anonim] i-a raspuns lui G

            Nu e chiar asa: sunt doua entitati clare fata in fata: Presedentia care desemneaza premierul si parlamentul care aproba cabinetul premierului desemnat. Daca numeri numarul de voturi o sa vezi ca si la voturi cam tot pe acolo stau.

            Ambele tabele sunt incapatinate si nu cedeaza, deci e vina ambelor parti. Basescu a declarat in mod clar ca nu va merge cu Johannis si nu e negociabil, partidele de opozitie au declarat in mod clar ca merg cu Johannis si asta nu e negociabil. Ce mai e de negociat atunci?

            Iar daca ar fi sa vedem care parte greseste mai mult, eu as zice ca opozitie. Pana la urma peste 30 de zile, Geoana sau Antonescu pot numi orice alt premier, daca or sa castige alegerile. Deci ei mai au spatiu de manevra.

            Basescu va ramane cu un premier pe care nu il agreaza si cu parlamentul majoritar contra inca 5 ani de mandat, asta in cazul in care castiga alegerile. El e chiar pus la zid acum.
            • -2 (10 voturi)    
              Nu intelegi ca Presedintele (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:56)

              gheorghe [anonim] i-a raspuns lui silicon

              Chiar nu intelegi ca Presedintele nu trebuie sa se bage in oala guvernului ?!!
              El vrea o marioneta sa faca el ce vrea cu guvernul !
              Simplu ?!
              • +1 (3 voturi)    
                nu e chiar asa (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:33)

                Ovidiu S [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

                El numeste Premierul si nimeni nu poate sa-i impuna sa faca o alegere sau alta, poate doar sa-i recomande. Si nu face ce vrea el cu guvernul, guvernul lucreaza singur dupa o directie la care isi da si presedintele acordul. Daca este nevoie, trebuie sa atraga atentia la o decizie care merge stramb. Dupa parerea mea Base face totul legal, ce-i drept, a intins coarda la maxim.
              • 0 (2 voturi)    
                .. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:52)

                ka(f)ka [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

                bre nea gheorghe, auzit ai mata ca prezidentu' si cu guvernu' fac parte impreuna din "puterea executiva"?? pai cum sa desemneze un om al altora ca sa si indeplineasca propriul program, chiar asa fraier sa fie? pe de alta parte am vazut comment uri cu cate voturi are fiecare in spate: bai nene puterile sunt egale ca legitimitate, asta e si esenta separatiei puterilor in stat..
                asa e cand spoiala de cultura e ingurgitata de la antene..
        • -5 (29 voturi)    
          Simplu... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:26)

          asterix [anonim] i-a raspuns lui insomar

          E simplu, daca Basescu=35% voturi in parlament si Antomescu & Co = 65% voturi....cine crezi tu ca este majoritar in parlament si va reusi sa treaca un guvern.
          Daca Basescu ar avea 65 % nu as avea nici o problema sa respect nominalizarea lui.
          Crede-ma, ca eu cred si imi doresc sa traiesc in democratie, nu intr-o dictatura, fiindca am avut parte de ea suficient de mult.
          • +2 (4 voturi)    
            Degeaba.... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:20)

            ccc [anonim] i-a raspuns lui asterix

            ....ai trait in dictatura. N-ai invatat nimic din istorie.... Majoritatea este oarba si asa va ramane.

            Aduceti-va aminte........ Am mai avut pnl-isti la putere impreuna cu psd-isti (neoficial desigur). S-a vazut ce-au facut...Acum sunt cu Antonescu in frunte.... (tot neoficial) care-i diferenta??? De ce Antonescu& co n-au facut de la-nceput majoritate parlamentara??? De acum 10 luni??? Fiindca nu aveau cum...legal !!! S-au trezit acum sa bage bete-n roate...cand au vazut ca se-ngroasa gluma si isi pierd "ciolanele".

            Si aduceti-va iar aminte... A mai avut Romania un Antonescu....!!!

            P.S. Eu as dizolva, dupa caderea si celui de-al doilea guvern, parlamentul asta romanesc format din oportunisti vanduti strainilor. Sa-i invat minte pe cei care interpreteaza legea dupa cum le convine lor....
        • +2 (24 voturi)    
          clarificare (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:07)

          gepeto [utilizator] i-a raspuns lui insomar

          Basescu nu este dictator, dar are tendinte dictatoriale. Atat presedintele cat si parlamentul au fost alesi prin vot direct. Parlamentarii cat si Presedintele au fost alesi de cca 25% din populatie, respectiv majoritatea celor care s-au prezentat la vot. Nimeni nu poate pretinde ca reprezinta poporul in intreg, lucru de altfel imposibil avand in vedere diversitatea oamenilor.
          In constitutia de care face asa de mult caz dl. presedinte se stabileste ca presedintele desemneaza iar parlamentul numeste primul ministru, de aceea recomanda presedintelui sa aibe consultari cu partidele parlamentare sa afle si el pulsul si sa nu piarda timpul cu desemnari aiurea. De aici reiese clar ca incapatanat nu poate fi cel cu puterea de decizie (parlamentul), care a informat clar in timpul consultarilor pe cel care desemneaza (presedintele) despre optiunea sa. Incapatanat este cel care desi s-a consultat insista sa ignore aceasta realitate si face propuneri contra firii.
          • -2 (20 voturi)    
            propunere contra firii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:25)

            dromihete [anonim] i-a raspuns lui gepeto

            Propunere contra firii este sa mentionezi numele lui Johannis ca premier.
            Ai urmarit interviurile si declaratiile publice ale lui Johannis ?
            Nu trebuie sa fii membru sau simpatizant al PD-L-ului ca sa vezi ca Johannis nu prea are habar pe ce lume traieste si este pur si simplu o marioneta.
            Cauta in arhiva de stiri si urmareste cu antentie inregistrarile in care Johannis raspunde intrebarilor ziaristilor. Raspunsuri TOTAL pe langa subiect, raspunsuri care arata ca omul nu stie si nu se poate impune, ci omul asteapta sa i se dicteze ce sa faca.

            Marea greseala a lui Basescu a fost ca a impus lui Croitoru' guvernul Boc 3.
            Marele merit al lui Basescu este ca nu cedeaza insistentelor de a propune un premier marioneta, care se mai este si cu status juridic incert.

            Nu sunt fan sau membru PD-L, iar de votat la prezidentiale chiar voi vota impotriva lui Basescu. Asta doar pentru a ii lamuri pe "votacii hotnews-ieni"

            Cred ca ar fi timpul sa ne tragem un pas inapoi, sa uitam de afinitatile politice si sa incercam sa privim obiectiv problema.
          • +7 (13 voturi)    
            eroare! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:47)

            mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui gepeto

            Base a fost ales de intreaga tara pe cand parlamentarii care fac tapaj acuma au fost alesi in circumscriptii ca Dabuleni,Mizil samd...cu procecentaj inferior celui obtinut de Presedinte.
          • +2 (2 voturi)    
            .. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:09)

            gonzales [anonim] i-a raspuns lui gepeto

            m am gandit si eu la asta, dar priveste lucrurile si asa: presedintele, care e egal ca legitimitate cu parlamentul, considera, dupa consultari, ca parlamentul greseste, si ca premierul propus de majoritate nu poate indrepta tara in directia corecta. in acest caz, el avand viziunea sa despre cum trebuie modernizata romania, va alege sa nu accepte propunerea majoritatii, chiar cu riscul dizolvarii parlamentului. de aia am ales un presedinte, sa ne indrepte in directia buna. aici cred ca e cheia, si daca poporul are incredere in presedinte va schimba majoritatea dupa dizolvare, daca nu, nu. in acest din urma caz (daca la anticipate iese aceeasi majoritate) probabil ca presedintele va ceda.. as mai adauga ca presedintele are raspunderea totala la chestia asta pe cand in cazul parlamentului raspunderea este f veclara, ei riscand doar sa scada in sondajele de incredere a populatiei.. si inca ceva despre incapatanare: de ce majoritatea n a avut bunul simt sa propuna alt nume?? (ca tot vorbim de bun simt)
        • -5 (17 voturi)    
          iti raspund eu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:14)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui insomar

          fiindca antonescu & co au majoritatea parlamentara - majoritate = democratie

          nu votez nici cu antonescu (geana), nici cu basescu, sa nu ma intelegeti gresit.
          • +2 (10 voturi)    
            Atata timp cat (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:35)

            domino63 [anonim] i-a raspuns lui gogu

            majoritatea asta nu este si sustinuta de alegatori (nimeni nu m/a intrebat daca il vreau pe iohannis), atat timp cat in Constitutie nu se sufla nimic despre majoritati si minoritati, prima ta fraza este pe alaturi.

            De ce romanii reusesc atunci cand sunt afara?!
            Respecta legile exact asa cum sunt si se incadreaza in sistem asa cum este.
            Deci?!
            Doar la noi se face gargara. Si este intretinuta de gargaragii de ziaristi care si/au gasit fraierii care sa srtea cu ochii lipiti de televizor.
            • -3 (5 voturi)    
              Exact (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:54)

              G [anonim] i-a raspuns lui domino63

              Asta face acum Base, forteaza Constitutia acolo unde nu e suficient de clara.
          • +5 (5 voturi)    
            majoritate (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:54)

            insomar [anonim] i-a raspuns lui gogu

            Constitutia spune ca presedintele trebuie sa aleaga PM?

            Pana pe 6 dec Basescu este vocea poporului, el a fost votat de popor si are obligatia de a alege un PM.
            Daca nu-l alege pe Johannis, din motive obiective sau nu, rezulta dizolvarea parlamentului.
        • -4 (10 voturi)    
          @Insomar (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:33)

          CETATEANUL ROMAN [anonim] i-a raspuns lui insomar

          Fals. Democratia (ca idee) si concept si Constitutia cer si delimiteaza decizia colectiva (Parlament) fata de cea unipersonala (Presedinte). Cea colectiva este care primeaza. Daca nu se intelege acest lucru trebuie sa-l resuscitati pe Ceausescu! Sau sa-l reincarnati in basescu!
        • -3 (9 voturi)    
          Antonescu & co = 70% => democratie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:52)

          gheorghe [anonim] i-a raspuns lui insomar

          Base & co = 30% => impui un candidat ca asa vre muschii me => dictatura !
          E simplu dar unii complica lucrurile si se fac ca nu inteleg ...
          Oricum bilciul are si partea lui buna - opreste guvernul de la furaciuni mari !
          Si daca trecea Croitoru acum baietii organizau petreceri populare prin firme care luau banii de 10 ori mai mult !
          Am fi fost in cistig ? Io zic ca nu !!! Asa ca las-o asa cum pica !
        • 0 (2 voturi)    
          Parlament vs Presedinte (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 14:58)

          andramariav [utilizator] i-a raspuns lui insomar

          De ce Base= potential dictator? 1. Constitutia spune clar ca Parlamentul este organul reprezentativ SUPREM al poporului roman (NU presedintele). De aceea presedintele trebuie sa numeasca un premier care se bucura de sustinerea parlamentara. Astfel, nu vad de ce poporul, prin organul sau reprezentativ suprem, trebuie sa plece capul in fata unui singur om! 2. Unul din rolurile importante ale presedintelui (cf Constitutiei) este acela de mediere intre puterile statului...mediere! NU impunere...3. Nu am inteles pana acum DE CE Base refuza numirea lui Johannis. Ba mai mult, cand il numeste pe Negoita spune clar ca acesta are acelasi caracteristici (bune) ca si Johannis...fara a fi Johannis ! :)) Deeeci?? CONCLUZIA: in tot acest circ, interesul national are valoare ZERO. Conteaza exclusiv ambitiiile personale ale unui om orgolios. De aici tendintele dictatoriale mai degraba ale lui Base decat ale Parlamentului.
      • -8 (26 voturi)    
        nu ne dorim dar o sa avem.... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:19)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui asterix

        basescu sa imbatat de putere e ca pasarea aia din povestea de clasa 5 ciocarlia o mai stiti?? pilda e stiuta de toata lumea dar se pare ca e uitata. mai are un pic si ajunge cu picioarele pe pamant de fapt direct in cap poate se va trezi dracu ....
        • +11 (27 voturi)    
          basescu vs PSD (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:32)

          Vali [anonim] i-a raspuns lui nicu

          Mai bine ne-am uita la cei din PSD care nu-i mai saura Dumnezeu de cat de lacomi sunt si cat sug din banii nostri. Si Geoana este o caricatura, o marioneta controlata .... si mincinosul mincinosilor.
          Lui Basescu nu i s-a urcat puterea la cap, face decat ceea ce trebuie. Nu este nici el ideal insa este raul cel mai mic pentru Romania in acest moment.
          Romania ar face bine sa se trezeasca. PSD-ul a avut tara pe mana atatia ani dupa revolutie...si ce au facut .. nu tu reforme, nu tu autostrazi,...in schimb coruptie si furt cat se poate...m-am saturat de ei.
          Hai Basescu !!!
          • 0 (8 voturi)    
            unde se duc banii imprumutati de basescu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:49)

            roiban [anonim] i-a raspuns lui Vali

            si cei de la bugetul boc?
            vacaroiu pomenea de curand de mizeria comisioanelor care ajung pana la 30 % din valoarea contractelor!
            sa intelegem ca pana la 30% din bugetul tarii ajunge la directorii de deconcentrate din teritoriu care dupa ce isi opresc comisionul din comision trimit restul la partid?la pdl sau basescu?
            se creeaza conturi secrete precum conturile ceausiste de altadata?
            sau ale securitatii de altadata? ce mafie este la mijloc sa culeaga 30 bir de la un popor si asa indexat de forfetare si alte impozite?
            ce este ROMANIA?
            cum este cu sfantul base al pdlistilor curati ca portocala putreda?
            • +1 (3 voturi)    
              ...un an (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:17)

              Vali [anonim] i-a raspuns lui roiban

              Gandeste-te ca guvernul Boc nici macar un an nu a avut la dispozitie. Comisioanele alea exista de mult....
              Tocmai de asta sunt speriati cei din psd si pnl ptr ca Boc a vrut sa umble la salariile incredibile din sistemul bugetar - vezi salariul cumnatului lui Geona, plus ca basescu le-a taiat macaroana si legat de alte afaceri de interes national care vroiau sa fie preluate de baronii psd...
              Nu am spus ca pdl-istii sunt curati ca lacrima...nici basescu...insa PSD-istii intrec orice masura.....asadar consider ca PDL cu Basescu sunt cel mai mic rau ptr Romania
              • -1 (1 vot)    
                comisioanele nu sunt salarii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 19:31)

                roiban [anonim] i-a raspuns lui Vali

                de ce imbulzeala asta fanariota de schimbari la esaloanele inf nu numai sup?un primar ,un director vine cu un proiect,de la cj sau mai sus se aproba.se organizeaza licitatii,care stim cum sunt.omizile din teritoriu toaca totul, in parte pt ei ,restul merge mai sus.unde?exact acum,care alta e miza acestor inlocuiri?facea psd la fel?bine dar psd+pdl =fsn.
                revin cu intrebarea ce este romania?cat timp trebuie indurate aceste biruri si aceasta sclavie moderna?
                iar acum cel care este maestru la tras sforile este tocmai basescu.se joaca piesa absurda a orgoliului prezidential dar miza este stare de a fi stapan pe situatie in cel mai pur stil mafiot.
                si totusi unde au luat drumul banii imprumutati?
          • -1 (5 voturi)    
            Iubire... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:54)

            G [anonim] i-a raspuns lui Vali

            PDLul a fost teleportat acum un an de pe Marte?
      • -1 (27 voturi)    
        Base doar temporizeaza (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:19)

        Radu 2 [anonim] i-a raspuns lui asterix

        E clar ca ideea e sa traga de timp, sa prinda alegerile cu Blaga la "interne".
        Restul e doar circoteca ieftina, pt. gugustiuci.
      • +9 (25 voturi)    
        Hai sa punem intrebarea altfel! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:25)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui asterix

        Chiar nu poate intelege:Crin,Mircica,Bella ca nu pot trece peste Presedinte?
        Presedintele are mai multe posibilitati,
        Parlamentul nu.Nu el este cel obligat sa inghita galusca,ci cei din Parlament.Aici nu este vorba de galuste ci de orgolii.
        Pun pariu cu tine pe ce vrei tu:un parlamentar cu capul pe umeri si lasat sa voteze ce vrea ar proceda altfel decat ce-i spune Vanghelie(pardon Mircea sau Crin).
        Asa ceva nu se face in democratie.
        D-na Merkel a fost aleasa cu 9 deputati mai putin din coalitia dansei,a avut emotii ca poate o sa fie mai multi,dar niciun sef de partid a impus un punct,niciun sef de partid a vorbit public:noi sustinem pe X pana la moarte.
        Asta se intampla intr-o societate netiganeasca,intr-o societate lipsita de comunisti si securisti.Politica din Ro.este plina de sforari si cred ca va dura inca zeci de ani pana vor dispare.
        Pana atunci somn usor Ro.si succes securistilori de pe forumuri ptr.lupta din partizanat!
        • -3 (23 voturi)    
          pe scurt! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:45)

          cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Victor

          Adica mitocanul are dreptul de-a refuza persoana agreata de majoritate in timp ce parlamentarii n-au dreptul de-a refuza persoana desemnata de Zeus? Cum stiti voi s-o intoarceti cand, de fapt, este exact pe dos! Primul care a refuzat deblocarea situatiei este betivul, prin respingerea propunerii majoritatii, oricat ati incerca sa demonstrati ca gaina a fost inaintea oului!
          • +4 (8 voturi)    
            Care "majoritate"? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:36)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

            Si cine e Iohannis asta? Singurul "roman" care poate fi premier in tara asta? Ati facut de-a dreptul o fixatie bolnava pentru acest individ care nu e nici pe departe nici independent si nici tehnocrat. Sa fim seriosi! Apropo, oul a fost inaintea gainii? Ia da tu un raspuns de "tehnocrat". Si sti ceva? Tu esti cel care puti de la o posta ca esti mitocan. Si ignorant.
          • +3 (5 voturi)    
            Care maj?acea ilegala?Maj.se fac inainte nu la mij (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:39)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

            Nu "mitocanul"(scuza-ma ca te repet,de fapt corect ar fi:Presedintele.In momentul in care numesti pe cineva mitocan inseamna ca si tu,tot un mitocan,esti)a facut aceasta Constitutie care-i permite sa joace pana la ultimul as ce-l detine,ci alti mitocani ptr.
            anumite grupuri de interese.
            Iliescu a uitat atunci ca noi traim in democratie si ca drumul inceput era un oneway
            Raposatul care a coceput aceasta
            Constitutie ptr.Iliescu si PSD
            acela era m...(despre morti nu-i bine sa vorbesti urat).
            Si daca Presedintele Ro.ar fi un alt..escu si daca situatia ar fi echivalenta celei actuale,
            tot asa ar fi procedat.
            Aici nu este vorba de mitocanie ci de educatie si mentalitate.
            Fiecare trage in directia sa,dar parerea mea,independenta de politica tiganeasca de Ro.,Basescu are dreptate.
            Este o coalitie anti,nelegala facuta de un anumiti anti-Basescu.Daca i-ar fi interesat un pic de tine,atunci situatia era clarificata de mult:acceptarea propunerii Presedintelui si asteptarea rezultatelor alegerilori.
            Se adevareste:acele sondaje sunt niste manipulari ordinare.Niciunul este sigur de avansul ce i se acorda.Geoana al va invinge pe Basescu(dupa sondaje)Antonescu la fel,atunci ce mama dracului acest circ fara sfarsit?
            Adica dupa parerea ta si a unora ca tine:Presedintele trebuie sa accepte ce-i se impune(nu se poate numi altfel decat:impunere),iar ceilalti nu pot accepta ce propune(sau chiar impune)Presedintele?
            Gresit,plin de jigniri si manipulator intreaga completare ce-o faci!Nu te cred ca(!!!) comentezi ca mine din pasiune ptr.politica!
            • +1 (7 voturi)    
              Pasiune .. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:53)

              IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui Victor

              Pasiune pentru politica??? HA !!!

              Parlamentul conduce Romania nu Presedintele. Parlamentul are puterea executiva, Presedintele are mai mult puteri simbolice. Asa ca eu zic ca macane, cam tare...
              Cat despre sondaje, atata timp cat se fac pe bani care vin de la partide... normal ca nu sunt intotdeauna realiste, nu prea au fost niciodata.
              • +2 (2 voturi)    
                EstI pe DINAFARĂ (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:14)

                Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui IonVasile

                Deci, în capul tău "Parlamentul are puterea executiva"... Constituţia spune că este doar autoritatea legiuitoare a ţării. Dacă le confunzi aşa de rău, înseamnă că nu înţelegi deloc conceptul de separare a puterilor în stat şi, astfel, recunoşti că nu poţi observa cum actualul parlament instituie Dictatura şi foloseşte orice metode pentru a-şi atinge scopul : şantajul, minciuna, manipularea prin massmedia (trusturile mogulilor) şi chiar complotul.
              • +3 (3 voturi)    
                Ha? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:55)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui IonVasile

                Parlamamentul e LEGISLATIV. Executiv e Guvernul.
                Citeste nitel constitutia si ai sa vezi ca nu avem Republica Parlamentara, indiferent cat de mult si-ar dori asta tov. Iliescu.
                Daca macane ceva, e pentru ca auzi voci. Poate ca vocile alea se vor estompa cu timpul si o sa poti gandi si cu capul tau.
                Succes!
          • +5 (11 voturi)    
            mitocanul, zeus, majoritate, betivul (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:53)

            tvee [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

            iata cuvintele tale, acum uita-te putin la cei care nu au o mie de minusuri, dupa aia o fuga prin fata oglinzii ar trebui sa aiba rezultatul scontat.
            daca nici atunci nu vezi nimic dubios incearca sa inchizi televizorul.
            majoritate = un numar de partide ce constituie o alianta LEGALA nu VERBALA (adica cu vorba, din gura, oral)
            daca nu intelegi nici cuvintul "negociere" iti explic eu:
            se pleaca de la premisa ca exista minim doua parti "negociatoare", dupa care partea A vine cu minim doua solutii pe care sa le prezinte partii B si reciproca(cuvint greu stiu, inseamna ca si B prezinta partii A doua solutii)
            in cazul in care o parte vine cu o singura solutie aceasta nu se mai numeste negociere ci impunere, asa cum tatal tau iti spunea ca trebuie sa iti faci tema ca sa poti iesi afara si doar asta te putea scoate din rahat, iti impunea o conditie, una singura dar era IMPUSA
            Baselu a venit cu mai multe propuneri => a fost singurul care a NEGOCIAT, iar restul au refuzat cu toata puterea orice VARIANTA(nu una singura ca "majoritatea" ta) propusa de seful statului care are dreptul constitutional sa propuna prim-ministrul iar parlamentul sa il refuze de doua ori
            nu iti place constitutia stringe semnaturi baga un referendum
          • 0 (0 voturi)    
            simplu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:01)

            necenzurat [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

            Presedintele numeste PM, parlamentul poate depune motiune de cenzura.
            Presedintele poate declansa alegei anticipate, in anumite conditii (nu trebuie sa intru in amanunt), parlamantul poate suspenda presedintele.
            E destul de corect, dar fiecare trebuie sa-si vada de tarlaua lui.
          • +1 (1 vot)    
            cum ai reusit sa ajungi aici? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:55)

            luci [anonim] i-a raspuns lui cenzurat

            /// parlamentul poate refuza propunerea presedintelui, a mai facut-o odata, acum are motive mai intemeiate, ca nu mai este PM independent, dar parlamentul nu-i poate impune presedintelui PM, asta este clar, el (prin intermediul partidelor) se consulta cu presedintele, iar in urma acestor consultari presedintele propune un PM, tinand cont de doleantele tuturor, adica sa impace si capra si ... mafiotii, care tin mortis sa impuna un PM anume...asta este democratia lor si altul este dictator...
            daca nu te-am lamurit, incearca cu niste medicamente sau cere voie de la partid sa-ti exprimi doar ideile tale )ca si votul din parlament)
        • -1 (5 voturi)    
          de cand ai invatat sa citesti? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:56)

          roiban [anonim] i-a raspuns lui Victor

          merkel fiziciana ca johannis venea deja din partea majoritatii.nu induce in eroare si nu crede poporul roman prost.ajunge ca asa il crede basescu.
          daca in germania soc sau liberalii ar fi avut majoritatea altcineva era cancelar. deci formatia nemajoritara in parlament nu are cum sa se cramponeze de o propunere atata timp cat stie ca nu are votul de investitura.
          doar la noi se procedeaza astfel pt ca basescu securistul sef al romaniei crede ca are pt toti mijloacele de santajare.ex concludent johannis si ani.
          • +3 (3 voturi)    
            Mai sa fie! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:23)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui roiban

            Merkel venea dintr-o majoritate formata imadiat dupa alegeri."soc sau liberalii ar fi avut...."deci rezultatul alegerilori:
            PD-L a avut parlamentarii cei mai multi deci PD-L propune un premier(precum CDU-Merkel).Te cam contrazici!
            S-a format o coalitie dupa alegeri:PSD-PD-L,atunci a fost o coalitie majoritara.Acum nu mai este una legala.Asa ceva se face la inceputul drumului si nu la mijloc dupa placul si muschii cuiva.
            Nicaieri in lumea asta nu se fac coalitii noi dupa cadrea Guvernelor,fara ca sa se faca alegeri anticipate.Tu induci in eroare nu eu.
            In Germania sau oriunde intr-o lume civilizata:daca un Guvern cade prin motiune
            atunci Parlamentul este dizolvat si se trec la alagerile anticipate(anul 2005 Guvernul Schroeder ti-l dau ca cel mai bun ex.,daca tot te pricepi la politica germana)
            In Constitutia Ro.sunt alte variante inca de exploatat deci se merg mai multe cai!
            Merkel este doctor in stiintele fizice,iar Johannis un profesoras de liceu made in Ro.
            Cred ca-i rusine mare sa-l compari pe Johannis cu Merkel!!!!!
            • -1 (1 vot)    
              folosesti coordonate false (Vineri, 6 noiembrie 2009, 20:06)

              roiban [anonim] i-a raspuns lui Victor

              1. temporal merkel este in situatia imediata dupa alegeri.nu am citit const germaniei,dar in fiecare constitutie se stipuleaza clar conditiile in care se apeleaza la alegeri anticipate.nicaieri in lume coalitiile nu sunt batute in cuie,repet politica este indiscutabil dinamica iar ceea ce este dinamic nu se supune legilor statice decat intr-un moment infinitezimal de timp,si atunci neglijand momentul anterior.in politica asa ceva nu se poate decat intr-un consens.lipsind consensul, nu se aplica principiul basescu sau principiul pdl.constitutia este neclara dar cei care au facut constitutia nu cred ca s-au gandit ca este careva ales la nivel de pres sau parlamentar sa nu inteleaga propriul rost - menirea functiei prez si a parl este ca jucaria numita tara sa functioneze.daca parl este ales ca reprezentant si garant al vointei poporului , de ce pres tine sa modifice ,sa deturneze vointa poporului pt ca nu corespunde intereselor lui de grup? a numi pe cineva fara sa tina cont de pozitia majoritatii parlamentare aleasa direct de popor la o data mai recenta decat alegerea pres, inseamna deturnarea vointei poporului care destul de lejer poate fi numita si tradarea vointei poporului.
              cioran lauda omul primitiv care avea libertatea de a urla in pestera sau in haurile muntilor.noi mult mai moderni ,sedentari avem libertatea comentariilor si a eliberarii energiei sentimental adaptive pe stadioane, la mitinguri si mai recent pe internet. dar tot ca la un meci de box sau de fotbal - loveste-l, loveste-l...pt ca nu este de al nostru.tribalismul modern promovat si aplicat in societatea romaneasca de pres basescu, sau mai exact de neocomunismul postcomunist.pt ca diferentierile de doctrina nu prea au fost dupa 90, exceptand part istorice.
      • +8 (22 voturi)    
        Alegeri anticipate (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:43)

        dookuhaka [utilizator] i-a raspuns lui asterix

        Presedintele este obigat sa impinga Parlamentul catre alegeri anticipate. Actuala structura a Parlamentului nu mai reflectă nazuinta majoritatii electoratului român, indiferent de ce prostii debitează slugile lui Vântu, Voiculescu sau Patriciu prin televiziunile sau presa aservita. Ruptura s-a produs in momentul in care parlamentarii au inceput jocul la glezne prin care au evitat asumarea raspunderii guvernului BOC pe legea de modificare a pensiilor, lege care viza pensiile nesimtite ale lor si ale profitorilor din sistem (fault numit şi moţiune de cenzură în Constituţie) şi s-a extins adânc in momentul in care au decis sa faca tot felul de eschive pentru a evita schimbarea legii organice care ar putea modifica numărul parlamentarilor aleşi. De unde şi iniţiativa Preşedintelui cu referendumul! DECI, ANTICIPATE CU ORICE PREŢ, asta este deviza sub care trebuie purtate negocierile si impus guvernul!
        • -3 (15 voturi)    
          De unde stii moncher (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:24)

          Rali [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

          Ca Parlamentu' nu reflecta nazuinta majoritatii electoratului roman? Ai dat in bobi, sau ce, ca daca vezi sondajele de opinie si intentiile de vot o sa vezi ca Parlamentul reflecta exact intentiile de vot ale electoratului pentru Presedentie.
          • +2 (2 voturi)    
            Dacă ar fi după voi, apărătorii Mafiei... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:40)

            Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Rali

            ...aţi anula articolele din Constituţie referitoare la dizolvarea Parlamentului şi la alegeri anticipte ! De fapt, chiar şi articolele cu alegerile vă deranjează. Voi n-aţi face decât sondaje în loc de alegeri, iar noţiunea de referendum aţi scoate-o şi din DEX, nu numai din Constituţie ! Dar, lasă, că vin ele, anticipatele, săracele...de care vă e vouă atâta frică de ani de zile !
        • +4 (6 voturi)    
          anticipate (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:32)

          ego sum [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

          fara discutie dar nu conform acelui algoritm tampit de la ultimile alegeri ci simplu: cel cu majoritatea voturilor intra in parlament indiferent de partid!
          (deja ma repet ca si comentariu dar chiar nu vad alta solutie, mascarada a atins cote de neimaginat ... ca si implicatiile viitoare asupra bugetului meu personal datorita debandadei, ca doar n-or suferi mizeriile alea de parlamentari!)
          • 0 (0 voturi)    
            sistemul de uninominal ar fi incorect! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 20:27)

            roiban [anonim] i-a raspuns lui ego sum

            alegerile au menirea de face reprezentat electoratul intr-un for ales.presupunem ca prin mijloace mai mult sau mai putin ortodoxe (santaj,mici,bere, o slujba, un kil de zahar sau faina,secu,etc) sunt alesi de la o formatiune (posibil aflata la putere) cu 50%+1 toti candidatii.ce ar insemna?ca aprox 50% din electorat este nereprezentat . incorect.s-ar simti prizionieri politici.daca ar fi ca acum sa fie toti directorii si maturatorii numiti de partidul la putere jumate din electorat ar fi sclavi in propria tara. ar fi o bomba cu efect rapid.
            din cauza aceasta s-au facut redistribuiri de voturi , s-a tinut cont ca daca la nivel de tara s-au totalizat un nr de voturi pt o formatiune politica corespunzator unui nr de alesi, nr respectiv de alesi sa fie atins prin redistribuire la respectiva formatie politica.cand se zice ca pdl are 31% din sufragiile alegatorilor,trebuie sa aiba alesi 31% din numarul total al alesilor.
            revenind la exemplul introductiv, 50%+cativa ar fi avut 100% din parlamentari. ceilalti 50% nici unul.
            acesta este sistemul pe care il propui si pe care il voia basecu.prin cativa reprezentanti sa domine intreaga tara.si el nu ar fi avut nevoie de 100% in parlament.ii ajungeau si 51% relativ usor de obtinut daca ne gandim ca are toate parghiile in mana securitate ,justitia cu dna,ani,etc garzile de mediu sau financiare,etc
      • +4 (14 voturi)    
        surzi si irationali (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:44)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui asterix

        'majoritatea' grivco arata lipsa de discernamant a hahalerelor politice din fruntea ei,si uite si argumente,
        -renutarea la motiunea de cenzura la adresa guv.Boc pana la finalizarea negocierilor cu FMI
        -votarea guv Croitoru ,care dupa prezentarea bugetului si finalizarea negocierilor cu FMI,putea fi demis printr o motiune de cenzura
        -prezentarea lui iohannis ca PM ,insotita si de o demisie in alb in cazul in care basescu ar fi castigat un nou mandat-aceasta optiune ar fi fost greu de refuzat pt basescu
        Dar cramponarea grivcoalitiei de johannis arata ca interesul national nu este o prioritate ,iar incercarea de a forta numirea lui ca PM tradeaza o fortare a limitelor constitutionale cu iz de dictatura parlamentara
        • -4 (6 voturi)    
          Basecu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:28)

          Rali [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

          Urmareste interesul national cand isi bate joc de Parlament si face ce vrea el fara sa tina cont de dorinta alegatorilor exprimata in 2008 care a condus la actualul Parlament?
          Vrem nu vrem, democratia se exercita prin Parlamentul care este ales odata la 4 ani. Daca nu cumva sunt alegeri anticipate, si atunci structura Parlamentului se modifica.
          Asta a dorit Base, alegeri anticipate ca sa incerce sa creasca PDL in Parlament si sa conduca singur cu UDMR si minoritatile nationale. Am zis de mult, o zic si acum.
          In plus Ministerul de Interne care va gira si alegerile Parlamentare, prin grija Guvernului Boc 2!
      • +9 (11 voturi)    
        gresti (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:56)

        mar [anonim] i-a raspuns lui asterix

        Ce nu intelegeti voi este ca cea ce face este in interiorul legii fundamentale care este Constitutia Romaniei, care trebuie respectat. Din pacate de 20 de ani legile sunt interpretate dupa bunul plac, functie de cum bate vantul.
        Asa am ajuns aici pentru ca fiecare a interpretat legea dupa cum a vrut, iar daca nu a inteles a mai bagat o consolidare. Asa am ajuns sa avem o societate intepenita ,in care nimic nu functioneaza, cu institutii in care fiecare intrpreteaza si presupune.
        A impune vointa majoritatii in afara cadrului legislativ se cheama anarhie. Se pare ca asta doriti domnilor din Alianta Anti.
        Vom vota pentru reforma institutionala, pentru asanare sociala si morala, pentru reforma.
      • +5 (9 voturi)    
        Dialogul surzilor... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:03)

        Matache M. [anonim] i-a raspuns lui asterix

        ...ii are ca participanti pe cei care nu inteleg ca presedintele propune un prim-ministru care poate fi acceptat sau nu de catre parlament - asa spune CONSTITUTIA, buna sau rea cum este ea.
        Varianta in care parlamentul nu accepta prim-ministrul este perfect legala si conduce, dupa repetarea refuzului parlamentului de a accepta premierul propus, la alegeri anticipate. Alegerile, anticipate sau nu, sunt expresia suprema a democratiei. Ii este parlamentului frica de alegeri?
        De ce nu se aliaza legal PSD/PNL/UDMR pentru a avea majoritatea LEGALA absoluta in parlament (si nu incerca sa justifici cu alianta conjuncturala de acum, ea nu produce nici un efect legal si nu il poate obliga pe presedinte sa numeasca premierul pe care il vor ei)? Daca ar avea majoritatea legal constituita, oricare presedinte ar veni dupa alegeri, sau chiar si Basescu acum, nu ar avea ce face si ar trebui sa numeasca un premier din randul aliantei respective, pentru ca asa spune CONSTITUTIA.
        Restul sunt vorbe! Crin (si eventual si dumneavoastra, asterix) ar trebui sa citeasca in primul rand si eventual sa si inteleaga CONSTITUTIA, apoi sa faca comentarii.
        Cine nu stie, sa caute in istoria recenta a Italiei sa vada cate guverne s-au format, s-au refuzat sau au cazut in perioada 1980-1983. Este Italia o democratie? Cred ca intrebarea este retorica...
        • -1 (5 voturi)    
          gresit (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:25)

          none [anonim] i-a raspuns lui Matache M.

          Sunt de acord cu 90% din ce spui, faci insa o mare greseala.
          "Daca ar avea majoritatea legal constituita, oricare presedinte ar veni dupa alegeri, sau chiar si Basescu acum, nu ar avea ce face si ar trebui sa numeasca un premier din randul aliantei respective, pentru ca asa spune CONSTITUTIA."
          Constitutia nu spune asa ceva. Constitutia spune doar ca, in cazul in care un partid (sau alianta) are majoritate absoluta in parlament, presedintele se consulta doar cu ei inainte de a numi PM-ul. Asta e singura diferenta. Deci presedintele nu ar fi obligat nici atunci sa tina cont de propunerea partidului majoritar in parlament!
          • +2 (4 voturi)    
            gresit (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:00)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui none

            reciteste pasajul si mai vezi cum sta treaba. in cazul in care chiar ar exista o majoritate (50%+1) presedintele ar fi obligat sa desemneze un premier din partea majoritatii.
          • +4 (4 voturi)    
            tu gresesti (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:03)

            alin [anonim] i-a raspuns lui none

            daca au majoritatea in parlament premierul va fi ales din acea majoritate( a unui partid sau a unei alinte) nu mai e consulatie, se alege din majoritatea parlamentara
      • +3 (5 voturi)    
        Alegeri anticipate au avut si altii:) (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:15)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui asterix

        Asta chiar e o dovada de adevarata democratie!
        • 0 (2 voturi)    
          si de prostie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:01)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          pentru ca se fac la 1 an dupa ce le-am avut pe primele...
          • +1 (1 vot)    
            Serios? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:08)

            Alui [anonim] i-a raspuns lui justin

            Poate ca acu un an ai votat cu un partid cu care nu mai esti de acord in actuala conjunctura.
            Pentru tine definitia prostiei e sa-ti schimbi parerea? Tu iti mentii parerile cu care te-ai nascut?
            Fa-ti un test de inteligenta, si daca ai peste 100 mai vorbim. Hai pa.
          • +2 (2 voturi)    
            Alegeri anticipate... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:28)

            BrownBear [utilizator] i-a raspuns lui justin

            De fapt, cele mai multe alegeri anticipate se fac imediat dupa ce o runda de alegeri care nu reusesc sa genereze un guvern. Nu exista nici o regula care sa spuna la cat timp se fac alegeri anticipate. Poporul se poate pronunta apoi pentru schimbarea configuratiei politice pentru deblocarea procesului.
            Nu este nimic rusinos sau antidemocratic in a avea alegeri anticipate, ci doar un proces normal intr-o democratie.
      • +1 (1 vot)    
        sincer,.. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:43)

        luci [anonim] i-a raspuns lui asterix

        stiu ca esti anti basescu, ai si motive, si eu am si multi altii ca noi...., numai ca unii dintre noi inca il mai consideram solutia cea mai buna acum...
        tu pui f bine problema, orgoliul unui om, (betiv, dictator, nu?etc), dar daca jeoana, crinulet sau altii sunt cu capul pe umeri, de ce nu accepta un guvern, mai ales ca croitoru a negociat cu fiecare partid in parte, dar a fost refuzat, chiar grosolan (atata badaranie ca la crinulet, nu am vazut), pentru ca pe urma unii sa zica ca nu puteau vota un guvern aproape identic cu cel demis...(probabil ne cred prosti, dar au avut ocazia sa-si asume raspunderea si sa-si puna oamenii in guvern)...
        si inca ceva, majoritatea asta parlamentara, safie lasata liber sa voteze, ca de aia este democratie, nu la vedere, cu seful langa tine, cu demisia in mana... cine sunt dictatorii?
        daca eu vad ca acest guvern cade printr-un vot decent, liber, nu impus, nu la vedere, atunci, sincer, imi revizuiesc optiunile de vot si chiar voi incerca sa conving si pe altii ca patriciu, vantu, hrebenciuc, vanghelie, jeoana, crinulet, etc., chiar vor binele acestui popor...
      • +1 (1 vot)    
        Majoritatea in scadere ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:53)

        fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui asterix

        ... ar putea dar nu vrea sa inteleaga ca Basescu vrea un premier in care sa aiba incredere (adica nu Johannis). Lucru normal.

        Eu asta as face daca as fi presedinte. Tu nu?
        Ai pune un prim-ministru indiferent care ar fi acesta, doar pentru ca unei majoritati i s-a pus pata?
        • +1 (1 vot)    
          Norocul meu.. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:11)

          asterix [anonim] i-a raspuns lui fulgerika

          Norocul meu este ca nu sunt in pozitia presedintelui. Norocul meu este ca nu sunt membru de partid si nici nu am fost vreodata fiindca nu am stomacul suficient de tare sa ling dupa ce am scuipat, cum fac actualii politicieni.
          Ai dreptate ca presedintele pune premier pe cine vrea muschi lui fara sa il intereseze daca are o majoritate in parlament care sa-l treaca, dar asta e valabil in republica lui " asa vrea muschiul meu de smecher".
          Regula jocului in democratie este ca majoritatea decide - fie ca este sau nu pe placul meu , al tau sau presedintelui- si se respecta decizia. In caz contrar rezultatul... il ai in fata ochilor si oricat de fan Basescu esti nu poti sa spui ca nu suntem in deep shitt.
          Si apropo, nu exista " unei majoritati" cum ai spus tu, exista doar majoritate si minoritate.Punct, restu e balacareala de doi lei neconstructiva
          • 0 (0 voturi)    
            Pardon, logica ... (Duminică, 8 noiembrie 2009, 19:14)

            fulgerika [utilizator] i-a raspuns lui asterix

            Suntem in "deep shitt" (ca sa te citez) dar nu vad legatura cu Basescu.
            Iar democratia functioneaza, majoritatea a decis ca guvernul nu este bun.
            Daca ar fi cum spui tu, azi aveam guvern cu forta, in ciuda votului negativ din parlament.
            Nu sunt fan Basescu, nici membru de partid, dar ii dau dreptate in acest caz.
            Presupun ca are access la mai multe informatii decat o sa avem noi vreodata, asa incat, "ne-desemnarea" lui Johannis poate fi intemeiata.

            Problema este ca majoritatea a decis "contra" unui guvern care nu a fost inca format. Valabil si in cazul Negoita.
            Eu, ca parlamentar, as astepta sa vad componenta guvernului, programul acestuia si apoi as zice da sau ba.
            Trebuie sa fiu sarit de pe fix, ca sa fiu contra unui guvern care are ministri compententi si un program OK.
            Dar, este campanie electorala...
    • +3 (3 voturi)    
      de ce (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:35)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      crezi asta? dictatura si izolare ar fi daca s-ar numi prim ministrii alesi de securo-comunisti,atunci chiar ca nu ar mai discuta nimeni cu noi,sau ar vorbi asa de dorul lelii cum se vorbeste acuma cu geoana.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Vineri, 13 aprilie 2012, 16:25)

        un roman [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

        Pai Geoana e fiu de securist,Oprescu fiu de securist (si nu orice fel ;generali de securitate)Ce iese din pisica soareci mananca.Credeti ca Baselul face ce vrea el? Stitzi ca si Constantinescu a zis ca l-au invins securistii ;de ce oare?
        Romania e condusa de fostii securisti care au pus mana pe puterea economica si acum jongleaza cu puterea cum vor.Ultima gaselnita e acum votul obligatoriu .Abia asta e dictatura. Participarea la vot trebuie sa fie optiunea fiecaruia . Mai ramane sa vina sa ne ia cu catusele la maini sa ne duca la urnele de votare Acum simt ca nu ii mai vrea nimeni,ii ignora lumea si nu stiu cum sa-si creeze reprezentativitate ;legalitate fortzata.
    • 0 (2 voturi)    
      referitor la majoritate... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:36)

      titiacs [anonim] i-a raspuns lui un roman

      si democratie. Sa presupunem ca majoritatea parlamentara il propune pe cel mai idiot , timpit roman posibil ( te las sa-ti dai exemple ... eu zic DDDirect sau unul din invitatii sai ) si Presedintele il valideaza ... Ce zici !? Ti-ar convenii ? Nu cumva dictatura majoritatii este cu dus-intors.? Acu e adevarat ca pina in Decembrie si cel mai imbecil roman ( sa zicem un motan... ) poate fi prim-ministru. Imi pare rau de Johanis ca s-a lasat atras in aceasta cursa . Singurul cistig va fi cel al PNL in Sibiu la urmatoarele alegeri. de fapt acesta a fost si jocul lui Antonescu... in rest ... traiasca PROSTANACU ' .... Pune-ti dom'le stampila pe toti candidatii asa poate vor intelege ca TOTI SUNT O APA SI-UN PAMINT !!!!
    • +1 (1 vot)    
      Terorist sau luptator pentru liberatate? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:19)

      eu [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Frate, du-te la medic. Pe bune, pari paranoic. Tu chiar crezi ca in Romania nu mai exista niciun om mai bun decat Johannis? Adica aia care nu vad un om mai bun decat Basecu sunt "pupinbasisti", iar aia care nu vad om mai bun decat Johannis sunt "luptatori pentru liberate"? Nu realizezi ridicolul in care se blocheaza cei care orice altceva li se propune raspund "Johannis"?
    • +1 (1 vot)    
      alt roman (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:50)

      florinel [anonim] i-a raspuns lui un roman

      PNL nu intelege ca nu poti propune premier daca PNL nu e votat de majoritatea populatiei.
      cat timp PDL este majoritar in parlament+ presedinte de aceeasi culoare, celelalte partide nu fac decat sa chitzaie
  • +32 (46 voturi)    
    solutie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:03)

    ego sum [utilizator]

    singura - unica - si sper ca si realizabila ... uninominal corect (intra in parlamant candidatul cu procentul cel mai mare si gata!) si anticipate!
    • +19 (19 voturi)    
      deci ca sa inteleg... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:24)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui ego sum

      aceasi persoana care voteaza pe cel ce spune ca Basescu ne indreapta catre dictatura, te sanctioneaza pe tine, care propui un parlament curat si ales democratic care intr-adevar sa ne reprezinte...

      Interesant...
      • -1 (1 vot)    
        de unde stii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:02)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        cine a votat impotriva lui? la fel de bine pot fi cei care il sustin pe basescu...

        interesant... sa vezi lucrurile din ambele parti...
  • -12 (20 voturi)    
    care partide? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:04)

    Bogdan [anonim]

    De ce? Mai vine vreun partid la Cotroceni? (excludem PDL care e ca acasa...)
    Pai oricum afla premierul de la televizor, in direct de la Cotroceni, de ce sa faca figuratie pe acolo?!?
    • +16 (22 voturi)    
      Da, asa este, alea nu sunt partide, sunt gasti (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:29)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Iar prezenta la Cotroceni e obligatorie (democratia, deh)
      ... domnule Dumitrescu :)
  • -16 (20 voturi)    
    DE CE dl. Wainer ?? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:06)

    escu [anonim]

    Am vazut azi dim. la un post T.V. ca dl. Basescu are intentia sa-l propuna prim. ministru pe dl. Wainer!
    Prima reactzie....iar face misto ! Apoi insa m-am interesat! Sursa sigura! Tatal dlui. Basescu a emigrat in Israel in 1966 !!! Este vorba de tatal sau adevarat, cel biologic, Celalalt ,militarul, este tatal vitreg. Mama dlui. Basescu s-a recasatorit in '67! Fratele Mircea este frate vitreg !
    De ce oare dl. Basescu nu vorbeste nimic de faptul ca tatal sau biologic se afla in Israel!
    Acum insa il propune pe cosanqvinul Wainer !!!??? Ciudat nu ??
    • -3 (11 voturi)    
      dl. Basescu este membru al Federatiei Comunitatilo (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:21)

      cetateanu [anonim] i-a raspuns lui escu

      F.f.f. interesant ...adica dl. Basescu este membru al
      Federatiei Comunitatilor Evreiesti din Romania ??
      De ce nu ne-a spus ca are sange evreiesc...nu-i nimic rau in asta !!
  • +10 (24 voturi)    
    Ati gresit titlul. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:14)

    bgd [utilizator]

    Traian Basescu isi prezinta decizia. Asa era corect.
    Consultarile sunt niste prostii, pt ca oricum Basescu va face exact ce va vrea...doar e dreptul sau constitutional. SI oricum a zis dinainte ca nu-l va pune pe johannis.
    Deci...consultari inutile si nici o concluzie. Doar o decizie.
    • +12 (20 voturi)    
      PNLPSDUDMR? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:52)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui bgd

      au venit la consultari ieri sau pentru a impune un nume?Cine sunteti voi ,cum de nu puteti avea nici macar 0.01.% obiectivitate?De fapt nici nu meritati atentie ,numai dispret
      • -6 (12 voturi)    
        Dar am fost foarte obiectiv (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:17)

        bgd [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        Sau tu chiar crezi ca Basescu tine cont de aceste consultari? PSDPNLUDMR sustin un nume...Basescu poate lua in considerare sau nu, e decizia lui. PDL face ce spune Basescu... Consultari = 0. Ce am spus de te-a deranjat?
      • -1 (3 voturi)    
        @Iolanda (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:25)

        CETATEANUL ROMAN [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        nu meriti a trai intr-o tara democrata si constitutionala. cauta pe internet dictaturi si expatriaza-te acolo.
        • -1 (3 voturi)    
          VEI PRIMI (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:48)

          IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui CETATEANUL ROMAN

          ce meriti,citeste si mesajele de mai jos,aici e tara mea ,e cea mai tampenie pe care ai fi putut-o spune si dovedeste clar ca numai democrat nu esti!
    • -6 (8 voturi)    
      Corect ar fi... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:21)

      G [anonim] i-a raspuns lui bgd

      E dreptul sau de a abuza Constitutia.

      De a silui spiritul ei adica...
      • +2 (6 voturi)    
        Serios ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:43)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui G

        Dacă îl numea pe KJ şi peste 24 de ore se forma o altă majoritate, dărâma guvernul KJ şi "cerea" un alt PM, ţi se părea tot normal ? Consultările sunt pentru a degaja soluţia cea mai raţională, nu pentru a i se impune Preşedintelui şi ţării un prim ministru cu data expirării pe frunte. Şi un guvern integral din tehnocraţi, care nu poate răspunde politic conform Art.109(1) din Constituţie ! Practic, "coaliţia" Grivco propunea aproape explicit nerespectarea acestui articol din constituţie, precum şi răstălmăcirea Art.103(1). Ăsta e adevărul : Parlamentul pretinde că "spiritul" Constituţiei poate anula litera Constituţiei ! Sper să mai apară oameni ca Băsescu, că mafioţii ăştia sunt în stare de orice.
  • +15 (25 voturi)    
    Treburi mai importante decat guvernul. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:59)

    CCC [anonim]

    Interesant, se pare ca Antonescu si Geoana au chestiuni electorale mult mai interesante decat guvernul Romaniei. Acolo vor tipa in gura mare ca le pasa de Romania si ca Basescu e de vina ca tara e neguvernata, dar ei nici macar nu se pot duce la discutii. Asta da seriozitate! Ca sa nu mai vorbesc de inflexibilitate, se pare ca toata tara sta in Johannis. Domne' da' un alt om nu mai exista in Romania, suntem totusi un popor de 20 de milioane de locuitori.
    • -7 (11 voturi)    
      .... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:26)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui CCC

      la discuti mergi daca ai cu cine. in momentul in care sunt facute asa de ochi lumii si nu ti cont de nimica se numeste ....aaaaa sefie dictatura impunere cu forta etc. rolul presedintelui e de mediator nu luptator ca gigi. el nu conduce partidele conduc intelegi mataluta?? se supune dorintei parlamentului. sarada o fost asta cu guvernul croitoru am pierdut 3 saptamani parca de munca din dorinta unui singur om basescu.
      • +10 (12 voturi)    
        Gresesti (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:54)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui nicu

        Guvernul Croitoru ar fi fost excelent. Personal am o parere mult mai buna despre Croitoru decat despre Johannis. N-o sa inteleg niciodata de ce partidele n-au vrut nici macar sa discute cu Croitoru, pentru ca omul avea disponibilitate de discutie cu toate partidele. Dar ele au refuzat dialogul, ceea ce pe mine ma duce cu gandul la o incapatanare bolnava din partea partidelor. Sincer, mie nu-mi place cum se comporta parlamentul in acest caz. Majoritatea parlamentara a vrut sa ia un om de la primarie, care ar fi trebuit sa renunte la primarie ca sa fie legal (cu toate ca voiau sa schimbe legea iar pt un singur om), si nu a ales un specialist extrem de serios care nu trebuia sa renunte la nici un mandat. Sincer, partidelor din majoritate de pasa numai sa aiba o papusa de carpa pe care s-o manevreze, daca vine un om cinstit si extrem de priceput si care nu se lasa manipulat, fac tot posibilul sa-si bata joc de el si sa-l discrediteze. De ce n-au vrut sa discute cu Croitoru??? Iar povestea cu bugetul, e o incalcare grosolana a democratiei din partea Parlamentului. Pai n-ar trebui sa fie Parlamentul garantul denocratiei??? Nu ziceau parlamentarii ca daca sunt mai multi nu pot fi dictatori, iata ca propun incalcarea legilor tarii prin hotarari adoptate in Parlament. Si dupa aia vin tot felul de oameni care incearca prin tipete si manipulari sa rastalmaceasca faptele :(.
      • +6 (8 voturi)    
        Cuvinte cheie de capanie: SARADA (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:06)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui nicu

        Am dat un o cautare prin text: "sarada". Fara exceptie, cei care folosesc cuvantul au probleme mari cu Basescu.
        Spuneti-mi si mie, sa pricep: il folosesc cei de la Antena 3 sau de la Realitatea?

        Mai rasfirati oameni buni, mai rasfirati!!!
        • -1 (1 vot)    
          sarada (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:49)

          nicu [anonim] i-a raspuns lui Luk

          sarada=lucru greu de inteles, vorbe goale
          nu am nimic cu basescu l-am votat chiar tot pdl l-am votat, m-am inscris in partid chiar am crezut cu convingere ca e singurul partid care va face ceva in tara asta....in schimb de 4-5 ani am parte doar de scandaluri televizate. ori cu pnl ori cu psd. apoi cand s-au unit cu psd la guvernare mi s-a facut rau. acum vad adevarata fata a marinarului beat si ma ingrozesc... daca anul trecut am avut cifra de afaceri 400000 lei anul asta e de 120000 lei.si din 9 angajati si doua birouri mai am 1 angajat si 1 birou. consider ca deciziile proaste au fost luate de catre pdl in frunte cu ipocritul lor sef. si pentru asta nu-l mai votez. vreau un presedinte echidistant intre parlament partide si guvern. vreau un presedinte care sa mearga in strainatate si sa promoveze imaginea romaniei, sa-i apere interesele si sa ma reprezinte cum poate mai bine. vreau un presedinte puternic nu un razboinic coleric.
          numirea lui negoita mi se pare o injuratura gen ba pe-a mati.
    • -4 (4 voturi)    
      @CCC (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:24)

      CETATEANUL ROMAN [anonim] i-a raspuns lui CCC

      interesant este ca, la fel cu basedintele, nu intelegi ca DEMOCRATIC si CONSTITUTIONAL, nu Parlamentul trebuie sa tina cont de Presedinte ci Presedintele sa tina cont de Parlament! Daca inca nu s-a inteles asta, pacat dar ... de ce a mai murit Ceausescu?
      • +5 (5 voturi)    
        interesanta intrebare. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:31)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui CETATEANUL ROMAN

        Ceausescu a murit ca Iliescu sa poata conduce tara. Si eu m-am intrebat de multe ori de ce a fost nevoie sa-l omoare in ziua de Craciun. Si eu m-am intrebat de foarte multe ori cine a tras in oamenii de pe strada, si ce de Iliescu e socotit nevinovat pentru toate faptele sale de atunci, inclusiv mineriadele. Si stii de ce m-am intrebat? pentru ca am fost acolo, pe strazi, la Revolutie, puteam sa mor si eu. Pentru cine??? Pentru ca unii romani needucati sa numeasca presedintele "basedintele"??? Pentru ca parlamentul sa incalce legea si sa faca legi speciale pentru anumite grupuri de interese?
  • -7 (19 voturi)    
    comportament aberant (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:03)

    KingSnake [utilizator]

    De ce nu a anuntat partidele de ieri ca astazi la ora 11 va fi o noua intalnire ? Nici macar intr-o firma medie nu se anunta intalniri de la o ora la alta, daca e vorba de adunat oameni din mai multe locatii !
    Asta e bataie de jos, pe bune, sa anunti la ora 8-9 ca la ora 11 sa vina la intalnire. Sau s-a decis la cafeaua irlandeza de dimineata ca vrea sa-i vada la ochi ? I se facuse dor ?
    Si oricum, ce sens are sa-i cheme acolo ? Oricum el decide doar dupa propria-i vointa, mai bine facea conferinta de presa si anunta direct, decat atat teatru ieftin degeaba.
    • -1 (3 voturi)    
      @kingsnake (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:21)

      CETATEANUL ROMAN [anonim] i-a raspuns lui KingSnake

      ai vazut fata lui Basescu? ai auzit cum vorbea? ai remarcat ca-l lauda pe Pietone (fost Piedone)? Daca da, ai si raspunsurile la intrebarile tale!
  • -7 (21 voturi)    
    nivel de reprezentare (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:10)

    Tataie [anonim]

    Foarte bine ca partidele din opozitie isi trimit reprezentanti si nu liderii. Basescu sa vorbeasca singur !
    • +10 (18 voturi)    
      ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:16)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      Denota indiferenta lor si se vede unde ii doare de guvernarea tarii.
      • -3 (11 voturi)    
        ce intelegi (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:19)

        Tataie [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Nu denota decat ce intelegi tu din asta. No offence.
    • -2 (6 voturi)    
      Dovada ce mult le pasa de Guvern... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:23)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      Suntem in campanie electorala si e mai important sa convingi electoratul, decat sa rezolvi problema noului guvern...
    • +5 (7 voturi)    
      Of (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:34)

      Anetra [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      Si ti se pare normal? Numai liderii conteaza in partid? Ei singuri pot hotari soarta tarii? E dictatura in partide? Am convingerea ca nu e chiar unanimitate in partide. Ma apuca frigul cand ma gandesc ca unul ca Antonescu (Crin) ar putea decide totul im PNL. Ar fi vai de mama lui.
  • +10 (18 voturi)    
    majoritate ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:21)

    adi [anonim]

    sunt cam turmentat..... ma poate lamuri cineva care majoritate e mai tare : cea a Romaniei care l-a votat pe Basescu presedinte, sau asa zisa majoritate parlamentara care se predinde "dovedita" (nu stiu ce inseamna dovedita in acest caz).
    Tot timpul aud ca majoritatea vrea Johanis....care majoritate? a tarii care l-a delegat pe presedinte sa o reprezinte sau.....iertati-ma dar ai mei care sunt majoritari mi-au facut semn sa tac...
  • -1 (5 voturi)    
    Problema (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:21)

    cetatean [anonim]

    problema este ca toti sint la fel !
    ca doar sint din acelasi sistem....fostul in care au fost slugi si ........actualul in care sint stapini!
    asa ca ...........
  • +1 (5 voturi)    
    nu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:30)

    touretul [utilizator]

    varianta PSD PNL UDMR nu contine guvern de uniune nationala. iar sunteti pe langa, hotnews.
  • +13 (15 voturi)    
    majoritatea parlamentara este sustinuta popular? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:45)

    daniel din Lyon [anonim]

    Observ de ceva vreme o confuzie pe forum legata de legitimitatea majoritatilor.
    Asa cum inteleg eu deomocratia parlamentara, legitimitatea este data de alegeri. Adica poporul alegator alege un program si asa se formeaza o majoritate in jurul acestui program. de obicei, vorbim de 4 ani.
    Suntem acum in aceasta situatie? Cum arata programul Johannis? Cat dureaza? cine si cat timp il sustine?
    Eu nu am auzit de legitimitatea majoritatilor ad-hoc. Este o forma lipsita de continut. Si de cele mai multe ori arata un interes sau o intentie ale unui grup. dar nu un program.
    Sa nu uitam ca tot o majoritate a votat in 2007 intr-un sens, iar poporul alegator a dorit exact opusul. Asistam la aceeasi scena cu alt repertoriu. Si asta pentru ca cei care au initiat o majoritate ad-hoc nu au suferit consecintele faptului de afi impotriva vointei populare.
    Democratia originala descoperita si cultivata in anii '90 de un mare om politic culege roadele, iar noi, ponoasele.
    • +8 (8 voturi)    
      o mica subliniere... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:54)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui daniel din Lyon

      "Sa nu uitam ca tot o majoritate a votat in 2007 intr-un sens, iar poporul alegator a dorit exact opusul. Asistam la aceeasi scena cu alt repertoriu"

      Acum nu stim exact care este vointa populara..o sa aflam peste putin timp...
      In rest un post de bun simt :)
  • +6 (16 voturi)    
    Doar doua observatii pertinente... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:45)

    Batranul rege Lear [anonim]

    1. Mult clamata majoritate in parlament a cardasiei PSD/PC/PNL/UDMR este un mare fas. Numarul parlamentarilor este 471. La votarea guvernului Croitoru au fost prezenti doar 250. Prin urmare, “majoritatea parlamentara confirmata prin vot” este de numai 53,078% si nu 65%. Prin urmare, exista o diferenta de numai 3, 078% pe care PDL-ul o poate recupera cu usurinta si crea o alta majoritate parlamentara, avand in vedere si aparitia grupului independentilor.
    2. Cerbicia cu care lipoveanul Crin Antonescu actioneaza impotriva lui Traian Basescu si PDL, impotriva oricarei rezolvari a crizelor, ma face sa cred ca primeste ordine din afara tarii. Atitudinea PSD/PC si UDMR nu ma mira, la ei este deja arhicunoscuta situatia.
    • -4 (10 voturi)    
      celebrele 'agenturi' (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:58)

      Tataie [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Vaz ca ai reactivat conceptul 'agenturilor' :) Sigura ca da... Antonescu primeste ordine de la Mossad si KGB, iar Basescu numai de la spiritul lui Decebal, Menumorut si Mihai Viteazul...
    • +2 (4 voturi)    
      gresit (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:30)

      none [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      ca sa vezi cat mai are de recuperat PDL-ul, trebuie sa te uiti cati au votat PENTRU guvernul Croitoru si cat la suta din parlament reprezinta ei
  • -9 (21 voturi)    
    Basescu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:00)

    JOKER [anonim]

    Multa vreme l-am considerat pe Basescu un bun jucator de poker. Insa in ultima vreme am constatat ca joaca mult prea mult la cacealma, nemai-intrandu-i nici o mana castigatoare.
    Se bazeaza doar pe asul din maneca (PDL), pe care il mai scoate din cand in cand, incercand sa ma ia un pot, cat de cat, dar constata ca jucatorii ceilalti au carti mult mai bune.
    De data asta insa...nici la cacealma nu cred ca joaca, aruncand in fata celorlalti jucatori de la masa, trei variante diferite de joc........
    Mda....
    se pare ca s-a cam uzat asul din maneca de la atatea manevre.........
    Si ...pentru descretirea fruntilor, un banc actual:

    Basescu in vizita la Putin, se ruga de el sa dea drumul la gaze; la care Putin ii zice : „Bine mai Basescule, ti le dau mai ieftin, da’ pt. asta tre’sa m-i faci un oral!” Sta Basescu si se gandeste, si-i spune : „ Pt. poporul meu am s-o fac, dar cu o conditie : tre’ sa te urci in picioare pe masa!!” Se urca Putin pe masa, ii face Traianica al nostru ce i-a promis.... Foarte satisfacut, in timp ce se incheia la pantaloni, il intraba : „Auzi mai Base, da’ zi-mi si mie, de ce ai vrut sa ma urc pe masa?!!”. La care Basescu : „ Poporul meu nu a fost niciodata ingenuncheat!!!!”
    • +2 (12 voturi)    
      ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:08)

      joker [anonim] i-a raspuns lui JOKER

      Tuturor acelora care stiu doar sa arate cu degetul in jos, vreau sa le spun, ca e mult mai usor sa dai o palma, decat sa spui doua vorbe ......
      • -1 (1 vot)    
        presedintele meu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:25)

        basescu [anonim] i-a raspuns lui joker

        www.presedintelemeu.ro/18671
    • -2 (4 voturi)    
      Bun banc (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:32)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui JOKER

      E tare.
      Cacialma curata, spera ca la anticipate PDL sa aiba mai multe voturi decat anul trecut si implicit sa fure singur din ce mai pica pe la buget.
  • -7 (21 voturi)    
    Anti-Romania (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:11)

    CETATEANUL ROMAN [anonim]

    basescu a fost - este - va fi presedintele PDL si singurul politician care lupta evident si pe fata impotriva Romania si romanilor.
    • +1 (3 voturi)    
      Am o curiozitate (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:17)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui CETATEANUL ROMAN

      Si cine lupta pentru Romania dupa tine?
    • +2 (4 voturi)    
      rectificarea este necesara (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:18)

      Citizen Kane [utilizator] i-a raspuns lui CETATEANUL ROMAN

      Daca Romania si romanii sunt cei care au fura si vor sa fure in continuare, ai dreptate. Daca Romania si romanii sunt tiganii care terorizeaza Europa , da ai dreptate. Daca Romania si romanii sunt securitatea, comunistii, puii lor si acolitii ai dreptate. Daca Romania si romanii sunt Mircea Antonescu , Geoana Crin, VanGhelie, hrebenciuc si aici ai dreptate.
      Dreptatea se afla in mainile celor care sau saturat de prostie , ipocrizie si furaciuni. Sper sa te lumineze cel de sus (geoana, crin ). Bafta in democratia vostra.
      • -1 (3 voturi)    
        @CitizenKane (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:41)

        CETATEANUL ROMAN [anonim] i-a raspuns lui Citizen Kane

        teoretizarea bazata pe amintiri (?) este buna chiar daca nu suna cu Citizen Kane! Dincolo de asta problema este alta! Iar problema matale nu se rezolva ... nici prin NOI hotii nici prin incalcarea Constitutiei! In rest ... numa de bine!
    • +1 (1 vot)    
      ai o problema (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:08)

      arici [anonim] i-a raspuns lui CETATEANUL ROMAN

      Bey cetatene :) Io vad ca ai o mare problema, trambitezi is sus si in jos despre dictatura, despre alegeri si cate altele, insa omiti cel mai important aspect: Traian Basescu ESTE preseditele Romaniei. Asa ca oricat te-ar enerva este domnul presedinte, sau domnul Basescu sau oricum vrei, cu un pic de respect, reprezinta totusi Romania si vointa celor care l-au votat. Daca nu te-ai bate cu caramida asa tare ti-ai da seama ca iti conesti propriile convingeri. 1 meri la vot si exprima-ti dreptu' constitutional 2. respecta majoritatea si respectat-ti tara, asa cum este, Daca Vanghelie este domn cum pana mea presedintele e alceva? Sau esti frate cu fita de la antene care intreaba in prime time "ce parere ai despre base?" Cum pana mea sa fim respectati daca nu respectam, hai sa le demonstram ca putem respecta, apoi cerem respect.
      PS nu sunt fan Presedinte Basescu, nici nu consider ca parerea mea e cea mai buna, insa vrem maturitate si democratie, ar fi bine sa incepem din propria ograda.
  • +7 (11 voturi)    
    "Majoritari" pana cand? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:20)

    denvarel [utilizator]

    Vreau sa vad cati parlamentari "majoritari" isi asuma 30% risc sa isi piarda fotoliul votand impotriva guvernului condus de Negoita. Si procentul de 30% este chiar de 50% pentru ca la urma urmei Basescu e sigur in turul 2. Deci votezi impotriva, iti asumi un risc de 50% sa te duci acasa din parlament.

    Basescu s-a tinut de cuvant! A spus ca daca este refuzat tehnocratul Croitoru va numi pe cineva din PDL. Ce credeau Grifcocii? Ca va da inapoi? Fortza Basescu!
  • +4 (4 voturi)    
    Gresit (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:20)

    Ilie [anonim]

    Numele premierului este in continuare E. Boc.
    • +3 (3 voturi)    
      Exista acum doi premieri (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:11)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Ilie

      Premierul demisionar/interimar Boc si premierul desemnat Negoita. Chiar daca ultimul nu poate face nimic pina la eventuala investire si depunere a juramintului
    • +4 (4 voturi)    
      Da, tot Boc, dar acum cu mai multi bucuresteni! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:14)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      Asa cum zicea ieri ca a neglijat bucurestenii in campania asta, iata ce recuperare reusita a facut!
      Tare rau, marinarul!
      Singurul politician din tzara asta dupa zeci de ani... Plus miscarea cu scrisoarea la 8 si convocarea la 11.. hahaha, pai domnu Geoana, domnu Crin, v-am chemat in calitate de presedinte intr-un moment cind arde tzara, trebe sa avem guvern cit mai repede, e criza!.. Si voi ma tratati ca pe un contracandidat la electorale?... Guvernul trebuie acum, alegerile sint peste o luna... Care sint prioritatile dumneavoastra?

      Genial!
  • +4 (14 voturi)    
    Bravo Base (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:20)

    Valentin [anonim]

    O miscare excelenta. Ea arata inca o data ca Base este cu un cap mai sus decat toata clasa noastra politica. Geoana si Antonescu nici pe aproape nu sunt la nivelul lui.
    Ei ce sperau ca-l vor impinge pe Iohanes si vor guverna din spate sau in speranta caderii lui Base sa intinda criza in Romania.
    Acu daca il pica ar fi cel mai bine de facut alegeri anticipoate in parlament, poate o sa cristalizeze fortle si o sa apara o formatiune care sa aiba peste 50% si atunci se vor limpezi apele.
    • +2 (2 voturi)    
      S-ar limpezi, da... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:22)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

      Insa nu-s foarte sigur ca prefer genul asta de limpezire.
      La halul in care a ajuns politichiia romaneasca si clasa politica pe ansamblu (cu respectele cuvenite acelor oameni politici onorabili, ca mai sunt si d-astia, prea putini din pacate), mi-ar fi foarte teama de un presedinte care sa patroneze peste propriul partid cu peste 50% locuri in Parlament.
      Indiferent care-ar fi presedintele si care-ar fi partidul -- asa macar sunt sigur ca-mi iau minusurile din toate partile :-)
      Si nu, contraexemplele de prin tarile nordice, sau US, sau mai stiu eu de unde, nu sunt acceptate.
      Acceptata este in schimb amintirea alegerilor din 2004, cand se contura destul de clar posibilitatea unui PSD cu majoritate absoluta si Nastase la Cotroceni.
      Nu, ma tem ca suntem inca departe de nivelul de educatie si simt civic si responsabilitate si etc. la care sa ne bucuram o astfel de super-majoritate.
      Desi-ti vine sa-ti pui mainile-n cap de revolta si dezgust, parca tot e preferabila toata zarva politica de mahala unei linisti de cavou...
      Dar, desigur, pana la urma, vox populi, vox dei.
  • -2 (12 voturi)    
    Situatia din Romania la ora actuala (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:21)

    Antib [anonim]

    Ati vazut cred articolul din El Pais? Romania corupta, fara guvern si fara bani. Asta e cea mai la obiect caracterizare vazuta din afara.
    Noi insa care suntem in interior ce putem spune?
    Ca Basescu isi face mendrele cu un popor intreg. Si ce s-a gandit? Boc, nu mai poate fi numit inca odata. Daca il numeste pe Blaga va fi contestat de toti. Si atunci a zis sa ia un fruntas al PD-L care este apreciat de poporul din sectorul 3 si a zis sa-l numeasca pe Liviu Negoita pt ca daca il refuza iar parlamentul macar poate se vor mai aude voci din multime care sa se revolte. Ce mai putem zice, suntem la cheremul ambitiei unora de a face ce vor ei. Nu degeaba i se spune Zeus?
    Hai...Astept calificativele negative de la cei care nu accepta si un comentariu obiectiv
    • +6 (6 voturi)    
      Obiectivitate? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:44)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Antib

      Pentru tine oricine nu e de acord cu tine este subiectiv, deci detii monopulul rationamentelor corecte. "Hai" sa-ti mai dau un exemplu de rationament corect: liderii politici nu s-au dus sa vorbeasca cu Basescu, deci nu prea ar avea dreptul sa comenteze, la fel ca si cei care nu se duc la vot. Faptul ca nu s-au prezentat nu e tot ambitie? Faptul ca nu sunt de acord cu nimic nu este tot ambitie? In ceea ce-l priveste pe presedinte cred ca faci o confuzie grava intre coloana vertebrala si ambitie. Dar cum in aceasta tara principiile sunt ceva destul de ambiguu e de inteles.
      • -1 (1 vot)    
        Nu stiu cat e de corect rationamentul (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:12)

        Antib [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Eu nu stiu ce rost are sa mai vorbim daca liderii politici o fac din ambitie sau nu. Dar s-a pornit inainte de a doua propunere de premier cu urmatoarele:
        PNL, PSD, UDMR, alte minoritati il vor pe Johannis cu guvern de tehnocrati. Adica de ce sa vina Basescu de fiecare data cu o propunere de-a lui numai sa nu accepte ce spun astia? Si sa lasam treaba asta cu coloana vertebrala a lui Basescu. Eu nu cred ca am vazut vreun lider politic mai ranchiunos. Omul asta, daca il contrzice cineva sau il supara cu ceva, nu are liniste si il urmareste si il santajeaza pana zice ca el. Apropo, poate ca stii de ce nu mai apare Cristoiu la Chestiunea Zilei de la Antena 3 si a facut "galerie" la candidatura lui EBA? Nu are rost sa mai vorbesc aici ca imi cenzureaza mesajul. Dar te las sa-mi dai negativ, normal. Suntem intr-o democratie de balta oricum.
    • +3 (3 voturi)    
      Calificative (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:22)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Antib

      Nu-mi vine sa-ti dau "-", ti-ai exprimat o parere.
      Uite o alta parere, la schimb: cum se face ca PSD, UDMR si PNL au declarat imediat ca nu-l sustin noul premier desemnat???

      Asa de repede si-au consultat membrii, aceste partide? Partidele sunt in realitate doar liderii de partid, iar ceilalti nu fac doi bani? Nu cumva avem mai multi Zeus in tara?
      • -1 (1 vot)    
        Calificative-raspuns (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:17)

        Antib [anonim] i-a raspuns lui Luk

        Tu cand ai o optiune stabilita si ai facut-o publica si o prezinti pentru prima data, ti se refuza dar se propune altceva in schimb. Vii si o prezinti pentru a doua oara. Nu se motiveaza nicicum refuzul ei, dar ti se refuza iar si din nou se propune altceva in schimb. Cum ti se pare? Ti-ai mai consulta membrii in legatura cu noa propunere? Adica esti considerat insignifiant doar pentru ca asa vrea Base? Cand toate partidele in afara PD-L, inclusiv minoritatile nationale au zis ca-l propun pe Klaus Johannis si Basescu il refuza in mod constant fara o argumentare pertinenta, cum ti se pare asta?
        • +1 (1 vot)    
          Cum a negociat coalitia? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 19:09)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Antib

          Iohannis sau nimic!
          Nici macar nu au o alta propunere; sa zici atunci ca are Basescu ceva cu ei (cum s-ar spune: "orice propune ei, cade la Basescu)".
          Pentru negociere trebuie doua parti.

          Restul e poveste.
  • +4 (12 voturi)    
    Parlamentul a numit un premier (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:28)

    Mao [anonim]

    ceea ce este neconstitutional. Base a facut consultari si a numit un premier independent(mai mult sau mai putin) dar faptul ca parlamentul a numit premierul este de fapt tupeu dictatorial.
  • -6 (16 voturi)    
    Incredibil ! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:30)

    Catalin [anonim]

    Nimeni nu isi da seama in acest moment cat rau ne face acest Traian Basescu. Ce e mai grav e ca in jurul lui se aduna oameni cu o inteligenta medie sau sub medie, agresivi, frustrati, orbiti. Nu poti - daca ai o urma de ratiune - sa sustii un asemenea om.

    Nu stiu, dar mie fiecare zi pana la 22 noiembrie mi se pare lunga cat un an. Nu mai vine odata !
    • -3 (11 voturi)    
      Omul providential (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:45)

      votantu' [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Interesant cum unii apara 'onoarea' individului care, prin prostia noastra, sta astazi in fruntea tarii! De ce oare aceste persoane nu pun iubitului conducator cateva intrebari simple, ca de exemplu: - La scoala de marinari din Coiciu a avut activitati patriotice de ciripit colegii catre celula de securitate a scolii? - Cate drumuri a facut la Poarta 2 pentru a preda rapoartele de ciripitor impotriva dusmanilor poporului, care aveau ca singura vina faptul ca nu imparteau 'buful' cu baietii cu ochii mai decolorati? - Cine era ofiterul de legatura la care se spovedea si in ce imprejurare a fost racolat ca agent acoperit? - La cate sedinte de COM ale Navrom Constanta, in toata cariera sa, NU A LUAT CUVANTUL pierzand prilejul de a preaslavi pe Iubitul conducator? - Cum a ajuns la Anvers ca 'reprezentant al Navrom', cine l-a trimis si cu ce misiune suplimentara? - Cine l-a nominalizat(impus) pe 16 octombrie 1989, la o luna dupa scufundarea motonavei Mogosoaia, Inspector sef al navigatiei civile(cu rang de director general in Ministerul Trasporturilor si Telecomunicatiilor)? Cumva un tovaras bine pregatit, MACRI? - Cine a sustras dosarul de ofiter de securitate al 'preaiubitului' din fisetul 12 de la sediul securitatii Constanta pe data de 26 decembrie 1989? - Cine a chemat pilotii de la Dunare sa-i apere scaunul ce se clatina, cand a fost contestat in luna ianuarie 1990 de catre colegii din cadrul Inspectoratului de navigatie? - Cine sunt prietenii cu ochii 'albastru de Voronet' care l-au propus Subsecretar de stat la Ministerul Lucrarilor Publice,Transporturilor si Amenajarii Teritoriului? - Cine sunt prietenii care l-au scos din ghearele lui Roman, cand in februarie 1990 acesta a vrut sa-l dea afara din guvern? Oare tot cei din oastea Domnului de la manastirea SECU?! E interesant individul, de vreme ce a prostit o parte de tara! E clar ca ceea ce i se intampla acum e consecinta faptului ca suntem un popor de oameni nerecunoscatori, care nu-l meritam pe marele “carma
      • +3 (3 voturi)    
        Nu ma intereseaza! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:26)

        Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui votantu'

        Daca tu esti la fel ca acu 20-30 de ani si ti se pare ca asta e o mindrie, mie mi se pare ca omu a facut de toate, bune rele, dar macar a invatzat ceva.. si aveti dovada ca v-a blocat pe toti, si marea lui arta e ca nu da lovituile decisive, asa cum ati facut voi de fiecare data! Nu esti bun, mori!.. Altu!.. Nu ne-a dat nimic! Sa moara si asta!.. si tot asa... pina am ajuns la dezastru...
        Ma lasa rece ce dosare ai tu si le fluturi acum sa dovedesti cit e Base de incapabil.... Incapabil de ce?. Sa-ti dea tie ceva dupa ce iese presedinte?.. Sa te salveze din mizerie?.. Macar pentru simtul umorului pe care il are in comparatie cu geoana si cu crin si tot merita sa ii dau votul meu! Urlati ca e dictator! Un dictator esti tu care de fiecare data lovesti disperat, fara sa te gindesti ca nu mai ai cu cine sa te joci dupa aia.. Dai ca un ghiolban! Trist trebuie sa fii!....
    • +3 (5 voturi)    
      Interesant (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:51)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Ai ramane surprins daca ai vedea cifra reala sondajelor pe categorii de populatie (in functie de educatie) si ai realiza cine de fapt il sustine pe Basescu si cine pe Geoana, dar cred ca harta electorala de dupa alegeri iti va oferi niste indicii daca vrei sa le vezi. Eu zic ca nu poti - daca ai o urma de demnitate in tine - sa sustii un om care vine dintr-un partid cu personaje ca Nastase ale carui cuvinte la adresa poporului nu pot sa le reproduc pentru ca nu mi-ar fi acceptate de moderatori.
    • -5 (9 voturi)    
      portocaliul se face negru (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:11)

      Arnautoiu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Prietene, acest Basescu are o mare calitate: vorbeste, se manifesta, mananca, bea si face 'jocuri' de prost gust, asa cum crede el ca se comporta jumatate din populatia care-l 'iubeste' !
      Numai ca, in comparatie cu acum 5 ani, populatia acestei tari(chiar si aceea care l-a votat) s-a mai desteptat, nu mai poate fi indobitocita de un asemenea individ.
      Ce citim noi postat sunt spumele unor indivizi pusi special de cainii sai de paza sa-l apere pe 'marele conducator', chiar si ei fiind convinsi ca inca 5 ani cu 'specimenul' , Romania va fi transferata din Europa in Asia ruseasca(langa fratii nostrii mongoli, kirkizi, etc). Poate ca asta vrem...
    • +3 (3 voturi)    
      Credibil (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:27)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      "Nimeni nu isi da seama in acest moment cat rau ne face acest Traian Basescu. "

      Stimate dle Catalin, mi-e teama ca atat dl Voiculescu cat si domnii Iliescu, Patriciu, Vantu, Antonescu, Tariceanu, Hrebenciuc, Vanghelie si Geoana ne tot spun de 3 ani cat rau ne face acest Traian Basescu.

      Nu-i nevoie sa va faceti prea multe griji in legatura cu "dictatura iminenta" care ne paste, suntem avizati.

      Cand vom avea nevoie de altii care sa se gandeasca la binele nostru, vom solicita ajutorul, ok?

      Pana atunci: ne intalnim pe 22 noiembrie!
  • -8 (14 voturi)    
    guzganu' portocaliu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:31)

    kobavoice [anonim]

    bah, da' asta chiar isi bate joc de noi in halul asta??? adik nu-l pune pe Johannis premier si face si misto de noi ca sectorul 3 este comparabil cu Sibiul? chiar ne crede pe toti tampiti Basescu asta??? nu are nici un pic de jena??? cu siguranta nu va vorbi de grupurile de interese din jurul lui Liviu Negoita...Prigoana&co.:(((( da' astea sunt legitima, ca sunt grupuri de fanarioti portocalii!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      generatia messenger (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:38)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui kobavoice

      esti din generatia messenger, dupa ce inveti sa scrii corect reintoarce-te si posteaza comentarii
    • +2 (4 voturi)    
      Vad ca nu te'ai saturat de atata rosu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:10)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui kobavoice

      Si cu ce e mai bun Johannis decat Negoita? Cred ca stii ca in sectorul 3 traiesc aproape 400.000 de oameni, in timp ce in Sibiu doar 160.000. Ambii sunt primari realesi. Ambii au facut treaba la locul lor. Si atunci unde e bataia de joc? Dezvolta ideea te rog. Si fara clisee imprumutate.
    • +1 (1 vot)    
      ai idee cati bani au intrat in sibiu? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:28)

      alin [anonim] i-a raspuns lui kobavoice

      sibiul a fost capitala culturala europeana intro perioada in care intrau in romania bani cu carul, si europa si romania a bagat la bani in sibiu....,

      http://www.sibianulonline.ro/ultima-ora/noile-dar-vechile-conturi-ale-lui-klaus-johannis-2938284
  • -5 (13 voturi)    
    wtf (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:31)

    iememeu [anonim]

    Negoita asta era ala care se certa cu Dan Diaconescu daca a facut sau nu sex cu Laura Andriesan?
    Ca mie doar atat imi spune.
    Apropo, o poza mai "buna" nu ati gasit?
    Bravo base , inca un cui in sicriul tau politic...
    Eu va spun, daca il desemna pe Johannis, castiga alegerile.
    Din moment ce nu a facut asta, si-a scris sfarsitul.
    Singura lui sansa a ramas fraudarea alegerilor.
  • -1 (9 voturi)    
    Basescu a pierdut alegerile (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:32)

    scharke [utilizator]

    In Romania sunt aproximativ 18 milioane de alegatori, din care la alegerile parlamentare din 2008 s-au prezentat in total aproximativ 7 milioane de alegatori. Basescu a fost ales in turul 2 in 2004 cu aproximativ 5 milioane de voturi. Considerand participarea la vot din 2008, probabil ca noul presedinte va avea nevoie in turul 2 de maxim 3 milioane de voturi. Pe de alta parte in Romania la sfarsitul lui 2008 erau 1,72 milioane de bugetari, e drept ca spre deosebire de 2008, acum au devenit frustrati si tot mai nervosi. Si cu simt civic brusc activat in preajma alegerilor!

    Suntem tara in care preferam putin, prost, dar sigur, asa cum ne promite din strafundul ultimilor 20 de ani un anume candidat. Ati inteles cine va fi presedinte, da?

    mai multe statistici pe scharke.wordpress.com
    • +7 (9 voturi)    
      Amintiri din viitor (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:47)

      Luk [anonim] i-a raspuns lui scharke

      :))
      Basescu a pierdut deja alegerile?
      Domnu' Daniken, puteti sa-mi ziceti si mie ce numere sa joc la 6/49? Macar 5 dintre ele si tot ar fi ceva...

      Hadeti sa vedem, mai intati, ce se intampla, bine?
      Nici unul dintre candidati, nici un staff de campanie nu stie cu adevarat cum sta. Avand in vedere si "fluiditatea" celor 130 de "sondaje de opinie" nu avem nici un mijloc si nici un indiciu care sa ne lamureasca.
      Parerea mea este ca Basescu a castigat deja alegerile...
      • 0 (0 voturi)    
        ma bazez pe inteligenta ta (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:53)

        scharke [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        eu doar am rezumat niste lucruri adevarate; acum sa vedem daca la vot vor veni si cei scarbiti sau doar pensionarii si bugetarii...
        • +2 (2 voturi)    
          Din pacate... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:03)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui scharke

          Nu-i vorba de inteligenta mea sau a ta aici.
          Sunt 7 milioane de alegatori si, multumita mass-media cumparata si a sondajelor "la pachet", nu stim nici macar vag pe unde ne aflam.
          Daca se duc la vot doar pensionarii si bugetarii, e posibil sa iasa Geoana, asa-i.

          Daca bugetarii si pensionarii vor alege presedintele Romaniei, atunci poate ca vom emigra. Eu cred ca-i tara lor, dreptul lor. Sa ramana aici, intre ei si sa se bucure de liniste si opulenta :))

          Cu stima
          • -2 (2 voturi)    
            born in... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 18:59)

            oil [anonim] i-a raspuns lui Luk

            Luk draga, poti sa emigrezi.
            Ei nu CRED ca-i tara lor, dreptul lor.
            Ei STIU SIGUR ca e tara lor, dreptul lor pentru ca sunt cetatenii acestei tari.Asa cum e tara mea sau a ta, a lui tapalaga sau negoita.
            Asa ca lasa-mi te rog dreptul de a vota cu cine vreau eu, sa ma vaccinez daca vreau eu, sa ma uit la ce post de televiziune vreau eu, sa ma droghez cu ce vreau eu, etc. etc..
            Azi il aleg pe Oprescu, maine pe Basescu(glumesc desigur) poimaine pe Antonescu sau Kelemen raspoimaine.
            Si poti sa meri' la dracu' ca mie nu-mi pasa.Tot pe care cred EU ca imi convine il voi alege.Ca e si TARA mea.
            Fara stima
            • +1 (1 vot)    
              :)) (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 12:56)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui oil

              Care-i problema ta? De ce esti asa de frustrat? Te-a oprit cineva sa faci ceea ce vrei?
              Sa alegi bine!

              PS Nu-i nevoie sa te porti politicos, am vazut cate parale faci.
            • +1 (1 vot)    
              FMI (Duminică, 8 noiembrie 2009, 0:51)

              roman american [anonim] i-a raspuns lui oil

              Una dintre urmarile interesante ale imprumutului FMI, este reducerea numarului de bugetari din Romania. Peste 5 ani, tara o sa fie in sfarsit a tuturor, nu a pensionarilor lui Iliescu si nici a bugetarilor inventati de guvernele din ultimii 20 de ani.
              Tovarasu' OIL, n-o sa murim nici unul pana atunci (eu iti doresc sincer sanatate!) si o sa vedem impreuna cum e sa traiesti intr-o tara in care categoriile cele mai ferite, cele mai cocolosite si cele protejate de politicieni, n-or sa mai fie majoritare. Poti sa-l votezi si pe Iliescu din partea mea (are deja 80 de ani, tanara voastra speranta, stiai?). O sa vina vremea in care n-o sa va mai puteti ascunde dupa gunoaie. Nu va ganditi de loc la copiii vostrii, la viitor. Nu va pasa decat de voi, de stomacurile voastre! Vorbesti ca Omul Nou, Homo Ceausescus.
              In tara mea, am niste drepturi si tu n-o sa hotarasti la nesfarsit ca n-am voie sa ma intorc in tara mea.
  • -1 (7 voturi)    
    competentii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:33)

    anti [anonim]

    Banii de la FMI au venit cu o dobanda de 3% . Au trecut pe la banca nationala si apoi s-au dus la bancile comerciale pentru creditarea economiei . si acolo au ramas. acum statul se imprumuta de la bancile comerciale cu 15% , fmi nu mai da nimic. asa ca dobanda cu care se imprumuta statul , si care trebuie sa-i plateasca romanii , este de 19% . asta este competenta marilor finantisti din guvernul BOC Basescu .
  • +3 (7 voturi)    
    SOLUTIA IESIRII DIN CRIZA: ANTICIPATE (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:33)

    Alui [anonim]

    Metoda se foloseste peste tot in tarile democratice. Ultimul caz: Belgia.
    Cand starea natiunii e in cumpana, e mai bine ca poporul sa hotarasca calea de urmat. De exemplu in cazul Romaniei, nu ma deranjeaza daca romanii vor un guvern de stanga, desi eu as prefera unul de dreapta. Dar pentru a fi siguri incotro sa mergem, poporul trebuie sa-si spuna cuvantul. Totusi eu cred ca nu sunt peste 50% +1 dintre romani care vor un guvern PSD (PSD are mai multi parlamentari decat PNL, si fiti siguri ca indiferent daca iese Geona sau Antonescu PSD o sa decida premierul, care normal ca o sa implementeze programul PSD-ului). Daca totusi vor, Basescu o sa piarda alegerile , asa ca dupa alegeri opozitia poarte avea ce prim premier vrea. Vox populi, vox Dei. Aveti rabdare inca putin, in decembrie o sa se limpezeasca apele.
  • -3 (5 voturi)    
    baiat destept (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:34)

    clujanu' [anonim]

    ce bine ca altii nu au un baiat asa destept cum avem noi...asa ramanem unici in continuare.
    hai sa traiti bine , fratilor... :P
  • -5 (7 voturi)    
    Un santajabil pentru linistea noastra... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:35)

    Vlad [anonim]

    Un puscariabil (vezi turnul lui casuneanu) usor de santajat, pentru linistea noastra. Negoita peste Johannis, brava base, halal!
  • -4 (6 voturi)    
    argumentul de la Grivco (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:36)

    misu [anonim]

    Inteleg ca Johanis nu e bun pentru ca in spatele lui se ascund Voiculescu, Hrebenciuc, si coalitia de la Grivco.

    Am si eu o nelamurire. In spatele guvernului Boc (jumate PSD) nu stateau tot astia?
    • -1 (1 vot)    
      Sa traiti cum se spune.. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:41)

      Portocaliul [anonim] i-a raspuns lui misu

      dnul misu, e o mare greseala sa credem ca basescu poate sa explice ceva credibil unui om care are ceva creer in golul pe care il face cutia craniana.
      cei ce scriu cu atata inversunare nu sunt oameni obisnuiti care vor intradevar ceva pozitiv, ei spun ceea ce li se cere. si li s-a cerut: toata lumea trebuie sa stie ca traieste bine!!
      cine nu crede asa ceva va fi linsat, va fi alungat, daca este cumva sef la stat , va fi inlocuit cu un martian de culoare portocalie, iar daca are firma , va fi falimentat. traiti bine tovarasi!!
  • +6 (8 voturi)    
    Campanie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:37)

    Mihai [anonim]

    "Presedintele PSD, Mircea Geoana, cel al PNL, Crin Antonescu, si al UDMR, Marko Bela, nu participa la consultarile convocate de seful statului, avand activitati in teritoriu." E mai importanta campania decat tara...Puteau macar sa mimeze "respectul" pentru poporul asta, dar intr-un fel e mai bine, macar asa putem vedea de-acum (daca mai era cazul) cat demult isi doresc sa iesim din criza politica.
  • +7 (7 voturi)    
    cu sau fara guvern (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:37)

    dana [anonim]

    Toate astea se intampla din cauza alegerilor prezidentiale. Dupa inca 5 ani se poate repeta situatia asta. Partidele din opozitie trantesc guvernul cu o motiune de cenzura (nu este dificil sa gasesti majoritate in Parlament cand fiecare partid isi are candidatul propriu la prezidentiale cu sanse de a castiga) si incearca sa-si asigure un guvern care sa faca tandem cu presedintele. Acum se da lupta pentru decredibilizarea actualului presedinte pentru ca si acesta candideaza si probabil ca om politic valoreaza cat toti ceialalti la un loc (Antonescu, Geoana, Oprescu). Este o lupta pe viata si pe moarte, cu riscuri mari din cauza situatiei economice precare din tara. Insa scopul scuza mijloacele, iar politicienii 65% mizeaza foarte mult pe avantajul pe termen scurt. Pe termen lung vor fi taxati de electoratul care are memorie buna, nu toti uita repede.
  • -3 (5 voturi)    
    premier (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:38)

    tractorist [anonim]

    Am mai scris aici acum citeva saptamini, poate Iohannnis nu e cea mai buna solutie, dar macar ar fi fost primul prim ministru care stie o limba straina.
    Cu Negoita batem iarasi pasul pe loc si daca Basescu obtine si al doile mandat o vom duce asa pina in primavara, cind probabil vor fi alegeri anticipate.

    PS: Postacilor PD-L, mai puneti si voi mina pe o lopata si mergeti la munca, nu stati pe net!
    • 0 (0 voturi)    
      la munca pdl-istii! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:15)

      marius [anonim] i-a raspuns lui tractorist

      pai da, chiar asa, stam noi psd-istii pe net, ca lopata nu am vazut la fata de cand e neamu' nostru de comunisti. Doar folosim conceptul in discursurile mobilizatoare catre muncitorime.
  • -3 (7 voturi)    
    Romania (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:39)

    Sorin [anonim]

    Cu tot respectul pentru parerile voastre, as dori sa aflu ce a facut efectiv d-l presedinte Basescu?
    Toti sustineti ca lupta impotriva comunistilor, PSD-ului corupt, PNL-ului condus din umbra de moguli, minoritatilor care evident au o agenda proprie.
    Ok, sincer, pe mine nu ma intereseaza persoana dansului. Presedintele in Romania are o singura prerogativa care conteaza: puterea de a desemna primul-ministru.
    Iar el va desemna un prim-ministru PDL. Acesta se poate nimeri sa fie un om integru si chiar capabil. DAR, si acest dar e important, el va trebui sa lucreze cu d-l Videanu, d-l Berceanu si d-na Udrea. Cred ca nu sunt singurul ptr care aceste nume sunt sinonime cu o oarecare umbra de indoiala asupra integritatii lor.
    Ok, multi sustin, si prieteni de-ai mei, ca ei sunt raul cel mai mic.
    NU vreau sa votez cu cineva care stiu ca va fi rau, chiar si mai mic. Sunt sigur ca exista o solutie bunicica, daca nu buna.
    Un guvern de tehnocrati este clar solutia, pentru ca mai rea decat coruptia este incompetenta. Acum eu am senzatia ca tara asta daca ar fi afectata doar de coruptie n-ar fi in halul asta, dar adaugam o doza sanatoasa de incompetenta si mixul e numa` bun.

    Cine sa sustina acest guvern? Toti!

    Cine sa-l desemneze pe prim-ministru?
    Presedintele Romaniei ales pe 6 decembrie. Pana atunci, ptr o luna, pot sa ramana astia.
    Am incercat sa vin cu niste solutii fara sa acuz pur si simplu. Sa acuzi e simplu, sa faci ceva e....ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      Incompetenta! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:34)

      Gabron [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      corect Sorin, incompetenta e mult mai periculoasa decat coruptia mai ales in situatia in care tara noastra e ca un muncitor care a facut un credit pe nevoi personale si mai face unul si inca unul....dar nu a facut nimic cu banii respectivi...i-a papat fara sa se aleaga cu nimic.Si mult mai periculos va fi momentul in care se vor termina acestia bani iar noi inca nu producem nimic. Oare ce se va intampla atunci? O noua revolutie,razboi de gherila?
      Ma intreb?...mai are rost sa traim in tara asta,oricat de patrioti om fi?
    • +1 (1 vot)    
      care sunt solutiile? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:38)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Un guvern de tehnocrati...dupa 6 decembrie?
      Nu va mai resuscita Romania nici 10 Banci Mondiale, Fonduri si Comisii! Nu stii ce vorbesti...

      In al doilea rand, sa vorbim pe termen scurt si mediu, aveti idee ce inseamna un guvern de tehnocrati? Va fi jalnic! Cu tot respectul pentru toate profesiile specializate( eu sunt economist), fara minima cultura si viziune politica+ responsabilitate- guvernul de tehnocrati va crea un dezastru! Oamenii astia sunt buni in teorie...si o vor aplica ca pe o matrita...in conditiile in care totul in tara noastra este atipic..., iar unde "sablonul" din cartile si creierele lor nu se va potrivi ...vor taia in carne vie marginile...vor carpi...dar nu va "trasni" sau "dudui" niciodata!
      Ei sunt limitati in propria ratiune si vor respinge tot ce contravine acesteia. Aaa ...si vor face totul sa iasa cum i-a dus pe ei capul...bine sau rau... Incercati sa va imaginati...
      Pe de alta parte...sunt cateva Ministere cheie in oricare stat unde, in opinia mea ministrii ar trebui desemnati de presedinte (pentru rolul sau in CSAT) si alesi sau respinsi de Parlament. (visul meu ar fi fost sa fie chiar de popor-odata cu legislativele). Dar fara vointa tuturor de a schimba Constitutia nu va fi posibil. Acestea ar fi M Apararii, M Internelor, M Agriculturii, Finantelor, Economiei (si Investitiilor ar trebui sa fie), M Sanatatii, M Invatamantului si nu in ultimul rand M de Externe, unde fiecare sa aiba un program "cincinal" pentru respectivul minister. Restul ministrilor sa fie numiti de PM si toate ministerele sa fie subordonate acestuia.
  • -4 (8 voturi)    
    Am si eu inca o nelamurire (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:39)

    Rali [utilizator]

    Dupa ce Base isi bate joc cu premierul desemnat PDL vin si eu si intreb:
    De ce Iohannis era in culpa cu cumulul de functii Primar si PM, iar primarul Negoita de la PDL nu are aceasta problema, ca mult s-a comentat pe tema asta ieri.
    Adica era ilegal sa fie Iohannis, iar Negoita in aceeasi situatie e legal?
    Si la final, pe cand un articol incendiar al lui Tapalaga care sa ne explice minunata decizie a ilustului nostru conducator?
    • +4 (4 voturi)    
      te pripesti (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:15)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Citeste articolul din EVZ de ieri. Nu, Negoita nu este in aceeasi situatie, faci o mare confuzie... Era vorba ca timp de un an a fost si administrator al unei societati comerciale si primar al Sibiului...spune Johanis...ca din greaseala...ca el a demisionat de fapt dar ca nu au luat aia act de demisia lui din firma...istorii sasesti de adormit copiii! Poate continua cu o alta povestioara...si explica cum de nu si-a dat seama ca din "obisnuinta"a semnat statul la firma inca 1 an de zile...A stiu, Va spune ca noua functie impunea sa "semneze ca primarul!"
      Asadar de aici vine incompatibilitatea lui Johanis...si nu sunt dovezi fabricate...Doar ca la momentul in care ANI a sesizat...PNL a acoperit totul sub pres...pentru a avea "material" de presiune mai tarziu (precum cel de anmul trecut cand marele "independent" Johanis...facea propanganda pentru si alaturi de PNL pt elegerile legislative!
      Bafta!
      P.S. Nu stiu ce sa spun de noul PM desemnat, nu locuiesc in sect 3, dar cel putin este unul care sigur nu s-a dat in stamba in ultimele 12 luni...
      p.s In alta ordine de isei daca nu esti capabil/a de discernamant si echidistanta nu ai nici o sansa sa intelegi veridicitatea opiniilor dlui-Tapalaga. Asa ca nu te obosi prea tare...antreneaza-te cu lecturi mai usoare...cu timpul te vei lumina si vei devora articolele lui Dan Tapalaga
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze (Vineri, 6 noiembrie 2009, 23:07)

        Rali [anonim] i-a raspuns lui sami

        Cu incompatibilitatea ai dreptate.
    • -1 (1 vot)    
      stai asa... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:23)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Johannis era in culpa cu functia de primar si administrator la o firma cred...

      Negoita este administrator, sau a fost administrator in timpul mandatului de primar la vreo firma?

      Ca daca da..atunci este in aceasi situatie, si numirea lui este tot ilegala.
  • +9 (11 voturi)    
    Hahahaa (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:39)

    Ovidiu [anonim]

    C'mon people...Stiu ca unii sunt foarte indirjiti dar trebuie sa recunoasteti, ca marinaru are cojones cam cit restul de candidati la un loc si nervi de otel..In conditii de presiune maxima, mute excelent cu primar contra primar. Asemanatori si ca procentaje si ca rezultate. Doar ca la alta scala, dar ce conteaza? Sibiu-ul nu e Romania oricum..Si nici macar nu poate fi acuzat ca nu a luat in considerare un premier tehnocrat. De asemenea a facut totul constitutional, in timp ce asa zisa constitutie a cam inceput sa calce pe linga si sa nu faca altceva decit sa se dea in spectacol..And guess what? FMI nu ne mai da banii. P.S. Inainte sa aratati cu degetul criza politica, cititi care sunt conditiile cerute de catre FMI si pentru care ne-au taxat, si intrebati-va senatorul PSD, PNL sau PLD de ce nu si-au concentrat atentia pe : reducerea cheltuielilor bugetare, concedieri, inghetarea salariilor, etc..
    • +6 (8 voturi)    
      Asa si sa nu uit ca mai era ceva (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:56)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cu ocazia asta se ocupa putin si de problema Bucurestiului, despre care recunostea ca l-a cam neglijat si mai bifeaza una..Ca sa fie clar, sunt sibian si nu pot intelege ce e cu dragostea brusca si neclintita pentru minunatul nostru primar...Chiar nu inteleg
      • +2 (2 voturi)    
        pai nu stiu... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:30)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        poate pentru ca este singurul oras din tara in care primarul iese cu 80% din voturi... de vreo 2 mandate...
        si in care chiar s-a facut ceva din 89 incoace...
        poate d-aia... nu stiu ... ma gandesc si eu

        PS: ca psd di pnl il vor pe iohanis pentru a castiga voturi, asta este cu totul alta discutie. toate partidele din romania si toti oamenii politici, fac lucrurile numai pentru voturi si pentru nimic altceva!
        • +3 (3 voturi)    
          Deci (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:47)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          Motivul pentru care a scos asa scor bun este pentru ca lumea scirbita de politica a vazut in el si micul lui partid o relativa independenta..Inclusiv eu. Fii 100% sigur la urmatoarele alegeri scorul nu va mai fi asa de mare..
          • -1 (1 vot)    
            huh? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:09)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

            tu chiar traiesti in sibiu?
            prima data a iesit cu 54% parca
            a 2-a cu 80 si %
            a 3-a cu 80 si %...
            e la al 3lea mandat...

            si totusi sibiu arata super , d c nar iesi?
            • +2 (2 voturi)    
              Da, sunt de aici :) (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:38)

              Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

              Da arata super, dar sunt si multi nemultumiti. Turistii vad ce vor, dar nu despre asta e vorba. Orasul arata super, dar este vorba despre oamenii de aici, nu este si nu are cum sa fie meritul unui singur om..Cit despre procente, ce sa zic? Nu e ceva neobisnuit, sa fel ca si numarul de mandate, pentru un oras de provincie..Eu dupa 20 de ani nu mai cred in solutii miraculoase, nu mai cred in revolutii rosii, galbene sau portocalii..Vad multa euforie cind vine vorba despre Johannis si ma umfla risu
              • -1 (1 vot)    
                :D (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:41)

                liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

                domane fereste nici nam zis ca e meritul unui singur om , ar fi aberant :D
                nu am zis de asemenea nici ca poate schimba el totu de unu singur...
                poate ar face ceva daca ar fi presedinte si ar avea oamenii lui carel sustin (o majoritate parlamentara)

                daca nu e sustinut in romania poate sa fie presedinte un hibrid cu ce e mai bun dintre macedon, napoleon si cezar si tot nu face nimic
    • +1 (1 vot)    
      o fi avand.. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      dar tot oamenii sufera pentru razboiul lor idiot
      • +1 (1 vot)    
        Ahh (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:43)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Da-mi orice exemplu si o sa iti demonstrez ca STRICT datorita ultimelor evenimente nu sufera nimeni decit cei ce sufera de regula in direct si pe bani multi...
        • +1 (1 vot)    
          ok (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:10)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

          euro a crescut din cauza instabilitatii politice (poate si din alte modive, dar asta e unul dintre ele)...
          oamenii au rate in euro etc...
          • +2 (2 voturi)    
            lol (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:30)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            Asta e o lozinca, e ca la fotbal: creste euro Huuu!!!! Scade euro Uraaaa!!!...Economia e putin mai mult de atita. De 20 de ani avem tot instabilitate politica, e drept uneori mai mare uneori mai redusa,dar cine nu a invatat deja cit de volatil este cursul valutar este condamnat sa ii fie sclav..Oamenii au rate in euro, dar sunt platiti in lei. Dar ca sa iti raspund, vezi cum a variat cursul de cind a cazut guvernul pina acum, nu o sa vezi variatii mai mari decit de regula. E absurd sa presupui ca aia arunca oamenii in depresie
            • +1 (1 vot)    
              eu tiam dat un exemplu... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:44)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

              stiu ca economia e mai complea decat atat
              ma refeream numai strict la oameni, pentru ca nu i-a pus nimeni sa se imprumute in euro

              sa incerc alt exemplu...
              nu se prea pot lua masuri anticriza
              bine noi pana acum nu am luat masuri reale antricriza, dar ca idee
          • +2 (2 voturi)    
            probabil ca intentionat aveti amnezie... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:02)

            sami [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Euro a luat-o razna in data de 12.10.2009 ora 13.00 - reactia fiind mai mult sau mai putin fireasca...cu 20 de minute inainte de stabilirea cursului leu/euro pt 24 h animalul de Antonescu (cel mai probabil la ordinul lui Patriciu-profetul evolutiei cursului de schimb) iese "la scena deschisa" si zambitor si satisfacut multumeste Curtii Constitutionale pentru "gestul democtratic" de a respinge actiunea PDL privind necostitutionalitatea Motiunii de Cenzura depuse pe 09.10.2009 (in conditii pe care din sila nu le mai comentez)! Toate bune veti spune...numai ca la ora 12.40 in data de 12.10.2009 Curtea C nu incepuse inca sedinta!
            Si acum domnule Liviu, cu respectul cuvenit -pe care l-am castigat de acasa, de langa oameni simpli si corecti- nu acel respect "fluturat" de Vantu- va rog sa-mi spuneti cum stau lucrurile cu manipularea...sau la care "opinie publica" se referea C Antonescu cand afirma nonsalant ca majoritatea opiniei publice doreste pe Johanis premier? Ahhh...stiu, imi veti spune ca tot Basescu este manipulatorul!
            Daca stau bine sa ma gandesc, acum 1 an nici prin cap nu-mi trecea sa-l votez...acum o voi face pentru ca este Capabil de f multe lucruri...chiar paranormale si supraomenesti, potrivit opozantilor sai!
            • -1 (1 vot)    
              deci... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:47)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sami

              in primul rand eu nu sustin nici un partid
              cred ca nici unul dintre candidati nu merita sa fie presedinte.

              Johanis mi se pare o solutie buna, desi ar fi mai bine sa-l puna cand o sa fie premier mai mult de 2 luni.

              majoritatea dicteaza, deci in principiu cam au dreptate ... problema e ca e foarte ciudat ca opozitia sa fie majoritara si in romania se merge pe principiu" ce fac eu e bun, ce face celalalt e prost"

              adevaru e ca si puterea si opozitia vor sa castige avantaje pentru a castiga alegerile, indiferent daca isi bat joc de tara asta sau nu
    • -1 (1 vot)    
      iar incepem (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      "concedieri, inghetarea salariilor" astea nu sunt masuri anticriza... sunt procriza...
      vezi ce masuri a luat franta si germania (care au iesit din criza) si o sa vezi ca implica exact opusul concedierilor!
      • +3 (3 voturi)    
        iar incepem (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:51)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Ce e asa de greu de inteles ca nu vom mai primi bani din citeva motive..Unul este criza politica, dar restul sunt o serie de angajamente luate si nefacute. Dar pentru care se putea lucra chiar si in situatia delicata. Ce e asa de greu sa accepti ca pur si simplu nu au vrut, si au preferat sa se faulteze unii pe altii? Ce am eu cu masurile anti-criza din Germania sau Franta? Eu nu vorbeam de masurile anticriza ci de ANGAJAMENTELE luate fatza de FMI..
        • 0 (0 voturi)    
          ok.. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:12)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

          am inteles eu gresit comentariu tau... sorry
  • +5 (9 voturi)    
    deci sunt confuz (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:40)

    Bogo [anonim]

    CITEZ:

    * PNL doreste un Guvern de TEHNOCRATI condus de Klaus Johannis.

    * PSD doreste un Guvern de TEHNOCRATI condus de Klaus Johannis.

    * UDMR sustine un Guvern condus de Klaus Johannis, format din TEHNOCRATI sau politicieni

    * Minoritatile nationale propun un Guvern condus de Klaus Johannis, format din politicieni.

    * PDL sustine varianta unui GUVERN POLITIC, care sa isi asume si responsabilitatea politica, pentru trecerea momentului dificil de la sfarsitul acestui an. *

    bun...pai

    toata lumea vrea tehnocrati, mai putin pdl. presedintele desemneaza un premier care in mod normal nu are cum sa treaca de parlament dar macar e primar nu?

    eu am o propunere, haideti sa facem un referendum: "ce fel de guvern vreti ca noi suntem idioti? vreti guvern de tehnocrati sau guvern politic?" nu, dar sincer macar asa terminan odata circul asta ieftin si jenant
    • +4 (4 voturi)    
      Confuz dar combati bine! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:00)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Bogo

      La toate argumentele tale am un singur contraargument:
      N-au avut toti posibilitatea sa propuna tehnocrati in guvernul Croitoru? Si-au batut joc de un om de o inalta calificare trimitandu-l acasa: "cetateanu Croitoru" il numeau in nesimtirea lor.
      PDL a fost singurul partid care a propus ministrii. In consecinta in acel guvern se aflau tehnocrati si PDL-isti pentru ca altii nu au vrut! Nu i-a impiedicat nimeni sa propuna ministrii!
      Si acum plangeti ca nu e guvern tehnocrat? Cine va mai crede mey?
  • -4 (10 voturi)    
    Basescu greseste calculele (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:41)

    Ioana [anonim]

    Aceasta decizie nu ii va proteja sau mari bazinul de voturi, ci ii va scadea nr. de votanti per ansamblu. In continuare, incalcarea regulii de baza a democratiei in care majoritatea e majoritate (indiferent ca place unui om sau nu) il va trage in jos pe dl Basescu. Va continua circul si va creste nr. romanilor care s-au saturat de conflicte si scandal => si mai multi vor vota contra presedintelui.
    • +6 (10 voturi)    
      principiile democratiei... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:45)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      respectarea contitutiei..asta inseamna democratie nu ce spune majoritatea parlamentara formata ad--hoc la un pahar de bere.
      • +3 (3 voturi)    
        LA UN PAHAR DE BERE? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:16)

        IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui marlene

        Ce bine ar fi sa fie facuta la un pahar de bere!Din pacate e facuta la sediul unei societati comerciale ,asa ca ,spune in ce tara din lume se stabileste premierul la sediul unei firme private
      • -1 (1 vot)    
        majoritatea dicteaza... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:27)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui marlene

        asta e democratia...
        si spunemi te rog cu ce au incalcat ceid in opozitie constitutia...
        • +2 (2 voturi)    
          Can au hotarat ca Boc poate depune bugetul (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:55)

          Alui [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          cu "derogare" de la constitutie.
          Basescu cand a incalcat constitutia?
          Vezi ca indiferent de consultare, constiutia ii aloca PREROGATIVUL presedintelui de a numi premierul, asa cum parlamentul are PREROGATIVUL de a-l refuza. De accea sunt prevazute alegerile anticipate. Totul e constitutional in cazul asta. "Democratic" inseamna nu majoritatea parlamentara ci majoritatea alegatorilor. De unde stii ce premier vrea majoritatea alegatorilor?
          • -1 (1 vot)    
            ok.. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:13)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            si e la fel de democratic pentru parlament sa il refuze pe basescu...
            si uite cum nimeni nu incalca consitutia, dar noi o ducem din cen ce mai prost...
            • +1 (1 vot)    
              What????? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:14)

              Alui [anonim] i-a raspuns lui liviu_

              "si uite cum nimeni nu incalca consitutia"

              Scuza-ma, dar tu nu vezi bine?
              "Cand au hotarat ca Boc poate depune bugetul (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:55)
              Alui [anonim] i-a raspuns lui liviu_
              cu "derogare" de la constitutie"

              Negi ca asta ar fi o incalcare a constitutiei?

              Cine o duce din ce in ce mai prost? Eu tocmai am fost avansat si in plus am primit o marire de salariu de 4.2%.
  • -3 (7 voturi)    
    Disperatii (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:43)

    lucard [anonim]

    Toata mascarada asta cu noul guvern demonstereaza cat de politicieni sunt politicienii nostrii. Mie mi se pare ca este o lupta de pozitii.
    Basescu o sa castige, in sensul in care o sa aible guvernul propriu (Boc) care v-a tine pana dupa alegerile prezidentiale.
    In schimb, pe termen lung, daca Basescu nu castiga alegerile (foarte probabil) cred ca PDL nu o sa mai existe. O sa dispara in neant ca si vechiul CDR.
  • 0 (8 voturi)    
    invitatie (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:43)

    rodica [anonim]

    Daca cineva ma invita la un anumit eveniment in cursul diminetii pentru ora 11, in aceeasi zi, bunul simt imi spune sa refuz invitatia.
  • -5 (13 voturi)    
    base loveste din nou (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:45)

    Claudiu Popescu [anonim]

    o noua lovitura a preminunatului traienel. de miine ii vom pune tablouri in fiecare clasa din scoala. am ajuns la dictatura minoritatii. sa ii fie rusine.
  • -1 (7 voturi)    
    prezidentiale (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:48)

    mihai radu [anonim]

    Domnii mei ati votat constitutia din ’90. deci presedintele joaca dupa cum vrea.Marnarhia ar fi salvat Romania! Monarhul constitutional numea primul ministru independent si nu mai aveam prezidentiale la 5 ani.Opinii ?
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:31)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mihai radu

      Si ce te-ai face daca ai avea ca monarh pe unul ca basescu? Vezi cazul Carol al II-lea. Macar de asta mai putem scapa. Nu vom scapa insa niciodata de fabulospiritul romanesc.
  • -4 (10 voturi)    
    ??? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:50)

    romania incotro? [anonim]

    sa nu mai aud pe nimeni plangandu-se in tara asta....atata timp cat omul care ( impreuna cu trupa lui de marionete) a ingropat ultima urma de speranta a romaniei,are un mare procent in sondaje,cu sanse reale de a castiga un nou mandat la prezidentiale.
    vorbeste la orice aparite de coruptie...intr-adevar,a fost coruptie de cand e tara asta,a inflorit sub iliescu,constantinescu,dar a atins apogeul sub el.am evoluat,mai putin decat ar fi trebuit in cei 20 d eani,insa ne-am scufundat din scurt sub comanda lui basescu.am ajuns sa platim salarii din bani imprumutati??....ce facem lunie urmatoare??cand va trebui sa platim pesnii,salarii si sa dam si datoria inapoi??cum vom produce banii necesari daca nu au luat nicio masura care sa porneasca economia??...acum vor un nou mandat....dragi romani,sa va dea dumnezeu minte limpede,si sa alegeti cu capul !!!
    • +3 (3 voturi)    
      !!!!! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:01)

      ion [anonim] i-a raspuns lui romania incotro?

      orice directie, alta decat cea indicata de iliescu - vezi reuniunea de ieri, este exceptionala-prin comparatie!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Intereaba-ti alesul din colegiu (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:03)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui romania incotro?

      Si daca face parte din "majoritate" mai intreaba-l ce era rau la Croitoru de l-au tratat ca pe ultimul om.
      Iar daca imi spui si mie ce ti-a raspuns o sa-ti raman dator.
    • -3 (3 voturi)    
      Mare dreptate ai! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:08)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui romania incotro?

      Eu tot sper ca cei care posteaza in apararea lui Basescu pe forum sunt doar platiti.
      Acest om a amanetat viitorul nostru pentru o mana de gologani pe care ii va plati bugetarilor.
      Nu putem vorbii doar de momentul actual, ci putem vorbii de greselile pe care le-a facut cand a sustinut cresterea salariilor profesorilor cu 50%, cand a propus o aliata cu PSD, cand a sustinut un ministru de finante cu este Pogea, cand a desfintat alianta cu PSD, etc.
      Este un gen de politica "hotul striga hotul"! Un gen manelist de a face politica!
    • +3 (3 voturi)    
      iliescu, constatinescu? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:17)

      alin19 [anonim] i-a raspuns lui romania incotro?

      ce a inflorit sub iliescu si constantinescu?
      stii ceva despre criza din '97 ?
      stii ceva despre politica dusa cu tarile straine de iliescu?
      era si pe hotnews ceva despre somajul din 1990-1994;

      cat sa distrus si cat sa furat atunci; iliescu comunistul ala si constantinescu cand era o liniste de mormant in tara( toti furau si nimeni nu le zicea nimic)
  • -3 (3 voturi)    
    WTF! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:59)

    touretul [anonim]

    WTF is Negoitza! You gotta be kidding me!
  • +6 (10 voturi)    
    Foarte tare! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:00)

    Andrei [anonim]

    Belea!
    I-a bagat pe moguli in fibrilatii. Daca te uiti pe tv-urile mafiote mori de ras, parca sunt bolnavi de nervi.
    Cool!
    Alegeri anticipate!
    • -2 (2 voturi)    
      sigur? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:03)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      cand o sa vezi rezultatul din 22 nov, nu cred ca o sa mai vrei alegeri anticipate, nici tu nici PDL, nici TB!
      Oricum ar fi PDl nu va obtine 51% la alegeri sa poate guverna singuri, iar restul s-au coalizat impotriva lor!
      Ca sa citez dintr-un deputat pdl : ciocu mic ca nu mai sunteti la putere!
  • -2 (4 voturi)    
    De unde ? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:00)

    par [anonim]

    de unde a aparut ideea cu acest negoita ?
    jignitor inclusiv la adresa pd-l care s-ar parea ca nu are ce oferi mai bun.
    propun un sef de scara care este extraordinar de gospodar; nu stiu insa daca este simpatizant pd-l.
    rusine
  • 0 (4 voturi)    
    de ce a mai chemat partidele la consultari? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:04)

    elena [anonim]

    mi-e greu sa cred ca in afara de pdl a fost cineva de acord cu aceasta propunere. sau dl presedinte prin consultari intelege sa-i cheme si sa le transmita hotararea pe care a luat-o impreuna cu partidul pe care inca il conduce.
    • +1 (1 vot)    
      asa este (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:38)

      alin [anonim] i-a raspuns lui elena

      dar asta nu din motiv ca nu ar fi bun, ci din cauza ca alianta anti-basescu, face orice sa nu fie de acord cu el;
      daca basescu ar zice ca a gasit un premier care sa vina cu bani de acasa si sa scoata tara din criza, alianta ilegala anti-basescu ar zice ca nu e bun, si asta doar sa provoace in continuare scandal si sa il discrediteze pe toate posturile de tv detinute de ei
  • +2 (6 voturi)    
    aliante (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:10)

    vlad [anonim]

    M-am saturat de magaria asta cu aliantele ad-hoc.
    Exact ce s-a intamplat dupa alegerile parlamentare: m-a intrebat PD-L si pe mine (ala care i-a dat votul ca sa ajunga in parlament) daca sunt de acord cu alianta cu PSD? Daca simpatizam atat de mult cu PSD ii votam direct pe ei. Plus ca daca stiam dinainte ca se vor alia pt ciolan nu-i mai votam, votam cu UDMR sau cu mama naibii.

    Asa si astia acum PNL-PSD. Cred ca votantii PNL-isti sunt foarte mandrii de tiganeala asta. Bai nene, v-a votat cineva in formula asta comuna? Nu. Hai la revedere. Ce legitimitate ai tu atunci? Asa cum nici majoritatea cealalta PD-L+PSD nu era reprezentativa pentru ca nu i-a votat lumea ca o alianta.
  • +2 (2 voturi)    
    alianta pnl/psd (ultimii comunisti) (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:12)

    ion [anonim]

    partidul/alianta cu cele mai multe mandate trebuie sa desemneze premierul...pnl/psd+pc/udmr trebuiau sa faca alianta inainte de alegeri..si atunci erau majoritari ,numeau premierul etc....
    dar nu ii mai vota nimeni....acum ce vor sa faca ???sa respecte constitutias si la urmatoarele alegeri sa-si inregistreze alianta la tribunal.au trecut 20 de ani de la revolutie si nu scapam de fantoma lui ILIESCU....?????
  • +4 (8 voturi)    
    BRAVO (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:12)

    ar10 [utilizator]

    Felicitari presedintelui pentru desemnare!
    Negoita este un candidat foarte bun care a reusit sa demonstreze in Bucuresti.
    Penelistii isi bat joc de memoria Bratienilor ( prin noi insine ) sustinind-ul in continuare pe Johanis. Chiar nu mai exista ramani destepti si priceputi?!
    Iata ca Basescu a dat un bun exemplu!
    FELICITARI!
  • +3 (3 voturi)    
    Comedia continua... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:15)

    Todo [anonim]

    Si asa ping-pong-ul politic continua...

    Basescu vrea guvern PDL -ist in orice situatie (desi e minoritar), aialalti o sa mai respinga o data si acest Guvern, politicienii se distreaza, tara se duce de rapa.

    Parca mai conta cine conduce Guvernul inca o luna!

    Daca nu era trist, ar fi fost chiar amuzant. Dar sa vezi oameni in toata firea facand jocuri politice cu rezultat previzibil ca lumina zilei, e chiar tragic
  • +2 (2 voturi)    
    Buna alegere! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:23)

    Delyka [anonim]

    Buna alegere!
  • -2 (6 voturi)    
    lol (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:24)

    liviu_ [utilizator]

    e sfidare...
    propune unu de la PDL EXACT ca sa nul acepte...
    asta face... si pe deasupra face in adins doar doar o sa piarda psd si pnl din electorat...
    un razboi ieftin si josnic (este valabil si pentru contracandidatii lui) din care singurii care pierd o sa fie oamenii

    negoita o spun si o repet ... face afaceri imobiliare...
    de cand e el primar IN CURTEA SCOLII unde jucam fotbal cand eram copil SUNT VREO 3 BLOCURI !!! (scoala 200, daca nu ma credeti)
    iertatima daca nu dau 2 parale pe negoita...
    asa zisele parcasi sunt facute cu bordurile lui videanu si sunt facute in asa fel incat daca vrei sa mergi pe joc sau cu bicileta esti mort!

    datimi cat de multe minusuri vreti... da raspundetimi si mie la asta: este normal ca un primar sa fara 3 blocuri in curtea scolii?
    • +2 (2 voturi)    
      salut (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:31)

      alin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      si autorizatia a fost semnata de el?
      daca da imi cer scuze, dar sunt atatia in primaria unui sector care dau autorizatii
      • 0 (0 voturi)    
        probabil (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:20)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alin

        blocurile s-au contruit cand era el primar, si sunt in sectorul 3...
        oricum cineva este de vina si ar trebui sa plateasca petnru asa ceva, lucru care bineinteles nu o sa se intample din pacate.
    • +3 (3 voturi)    
      ai dreptate, doar ca... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:00)

      dan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Nu trebuia sa spui ce faceai la scoala cand erai copil, dupa cata gramatica stii ne dadeam seama singuri:)
      "datimi cat de multe minusuri vreti... da raspundetimi si mie la asta: este normal ca un primar sa fara 3 blocuri in curtea scolii?" daca asa mai stau copii si prin clase... aproape ca sunt de acord cu primarul:)
      In rest ai dreptate: a pus pe unul care sa nu treaca, dand dovada de dispret fata de parlament si cetateni.
      • -1 (1 vot)    
        da bine... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:17)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dan

        data viitoare o sa trec peste lenea de a scrie si o sa pun "-", ca sa nu mai zica lumea ca nu stiu sa scriu
  • +6 (6 voturi)    
    Votul de pe 22 Noiembrie va face diferenta ! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:29)

    martin [anonim]

    Am citit cele 136 de comentarii de pana la mine si am vazut atat opinii favorabile lui Basescu, cat si opinii favorabile partidelor coalizate din opozitia zisa majoritara, cele mai multe cu caracteristici de clone tipice, adica agramatism ,demagogie goala si idei putine.
    Nu ma mai obosesc sa comentez opiniile pro si contra, deoarece alegerile sunt extrem de aproape si rezultatul lor care va fi, va spune clar pe cine vrea populatia in fruntea executivului, adica in functia de presedinte.
    Deasemenea se va vedea daca alegerile din 2008 facute cu o lege favorabila PNL si cand guvernul PNL a inchis bine ochii la actiunile bine coordonate ale baronilor PDSR: Vanghelie, Dragnea, Oprisan, Mazare etc. Fiindca acestora nu le e frica ca Blaga va fura alegerile, ci ca o sa-i impiedice pe PDSR-isti si PNL-isti sa o faca !
  • +1 (3 voturi)    
    negoita (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:30)

    negoita [anonim]

    foarte tare
  • -3 (7 voturi)    
    vinovat johannis (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:44)

    toma [anonim]

    Singurul care poate limpezi mocirla politica este Johannis. Daca dl. primar de Sibiu ar actiona cu adevarat in interesul Romaniei poate refuza propunerea facuta de asa zisa coalitie parlamentara 65%. Faptul ca nu purcede la asemenea gest, inseamna ca urmareste niste scopuri ascunse, sau este santajat cu ceva antecedente necurate. Se stie foarte bine ca un ministru numit si investit de parlament nu mai poate fi schimbat de presedinte. Cred ca atitudinea lui Johannis il responsabilizeaza ca principal factor de intretinere al haosului politic. Nu trebuie uitat ca Forumul German sustine initiativa UDMR de autonomie teritoriala.
  • +3 (5 voturi)    
    Dictatura PDL PNL (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:45)

    cris [anonim]

    presedintele a dorit sa negocieze un premier care sa treaca. probabil si accesul pdl in guvern. pnl si psd i-au transmis ca nu negociaza nimic. uite domle' asta e premierul desemneaza-l. si pleaca acasa.
    primul premier desemnat de basescu a fost tariceanu. cand s-a suparat, acesta a aruncat pdul afara si s-a prezentat in fata parlamentului fara o majoritate. acum trebuie i se impuna presedintelui sa puna un alt apropiat al liberalilor, care oricand poate face acelasi lucru. nu o face.

    tariceanu s-a prezentat in fata parlamentului cu 18% sustinere transparenta. nu a avut curajul sa recunoasca alianta de guvernare cu psd, extrem de paguboasa. nici acum antonescu nu o recunoaste. se vorbeste doar de majoritate in parlament.

    astea sunt faptele. defapt basescu este acum pus la zid de psd si pnl vantu sau voiculescu. totusi vorbim de presedinte ales. nu poti sa il batjocoresti in ultimul hal si sa isterizezi mereu lumea impotriva lui. ok intelegem ca are mai multe bile negre. domnilor din media, sa vorbim si despre bilele negre psdiste si pnliste. am inteles, pd este nashpa, ne-ati innebunit. dar despre afaceri de miliarde cu bcr petrom romtelecom gazele de la marea neagra petromidia, despre pomeni de miliarde si afaceri de miliarde, nu mai vorbim? cat a mers economia liberalii cu sprijin netransparent psdist au devalizat bugetul dar si fondurile obtinute din privatizari care si ele in sine erau de zece ori mai mici decat ar fi trebuit.

    borduri ritzi pixuri udrea eba intr-o parte, afaceri de zeci de miliarde , cenzura, justitie inexistenta de cealalta parte a balantei. hai sa alegem intre cele doua. nu sa fim orbiti de campania media.
  • -3 (9 voturi)    
    de ce avem nevoie? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:54)

    dan [anonim]

    de guvern ca de guvern, dar avem neaparata nevoie de alt presedinte!!!
    Asta e "premierul care sa si treaca"?
  • -2 (8 voturi)    
    Cat o sa-si mai bata asta joc de tara? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:13)

    Daniel [anonim]

    Duceti-va fratilor la vot ca iar iese asta presedinte.

    Cat mai poate sa-si bata joc de o tara?

    Ar trebui sa inteleaga ca intr-o tara democratica, parlamentul este institutia fundamentala si nu presedentia.
  • -4 (8 voturi)    
    Liviu Negoita - curat ca lacrima (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:27)

    Maxmind [utilizator]

    http://www.financiarul.com/articol_22953/caietul-de-sarcini-al-lui-liviu-negoita-este-facut-special-pentru-niste-firme.html
  • 0 (2 voturi)    
    Ei se bat, noi pierdem... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:34)

    Cristian Turturica [anonim]

    Sunteti prosti ca niste gaini si va certati care stapan e mai bun. Ce conteaza cine iti ia gatul atata timp cat toti mananca din carnea ta la aceeasi masa?!
    Toti, indiferent de partid, au furat si au vandut tot ce s-a putut fura si vinde din tara asta cat timp au avut puterea sa o faca. Cand nu au mai avut de unde au inceput sa ia imprumuturi, care se evapora rapid si fara urma, punand Romania garantie si obligandu-ne la sclavie pana la varsta de 70 de ani.
    In tara asta oamenii au ajuns sa mearga cu medicamente si seringi dupa ei la spitale pt. ca in spital nu gasesti nici macar o amarata de aspirina desi din salarii statul ia un impozit total egal cu salariul pe care il primesti in mana: 30% din banii tai, 70% plateste firma.
    Si voi mai credeti in povesti cu politicianul salvator si bun care vorbeste frumos, desi faptele ii sunt mizerabile...
    Politicienii fac lucruri bune pt. "gaini" si sclavi doar de frica multimii, pt ca politia, justitia, institutiile sunt ale politicienilor si au fost inventate impotriva noastra nu in favoarea noastra.
    Sustii pe cineva care face fapte care te ajuta sa traiesti mai bine, nu pe cineva care iti ureaza sa traiesti mai bine.
    Mergi la vot sa alegi un bine nu sa alegi un rau mai mic.
    Cand ai de ales doar intre rau si rau, nu mergi la vot. Iesi in strada! Democratiile occidentale la care visam toti s-au obtinut cu mari presiuni sociale, nu cu schimbat raul cu rau.
    De 20 de ani schimbam un rau cu alt rau si cascam gura ca prostii mirandu-ne de ce ni se intampla... Noi ii sustinem sa ne faca rau. Pe toti.
    L-am sustinut pe Basescu sa le faca rau lui Nastase, Iliescu, Mitrea, etc. Ei o duc bine in continuare, iar noua tot rau ne este... Nu s-a schimbat nimic. Noi suntem cei care platim biruri si tot noi suntem cei amenintati de somaj, saracie si mizerie.
    Mai aveti puterea sa mai alegeti si acum, pt inca 5 ani intre rau si rau?!
    Daca da, atunci sunteti prosti ca niste gaini...
  • -2 (4 voturi)    
    Sah si...mat (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:52)

    costi [anonim]

    Sa vedem care "majoritar" va avea curajul sa nu voteze acest guvern...daca nu il va vota si Basescu ramane presedinte (ceea ce este foarte posibil pentru ca nu are cu cine concura) atunci Basescu poate dizolva parlamentul imediat dupa alegeri...
    HA HA HA
    • +1 (5 voturi)    
      d-ai prostului putere... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:30)

      Cristian Turturica [anonim] i-a raspuns lui costi

      "[...]atunci Basescu poate dizolva parlamentul imediat dupa alegeri..."
      si v-a desemna un comitet central sau o mica adunare nationala?
      E greu de inteles ca un parlament bicameral si mare e foarte greu de folosit de un (ne)om?!
      Comparati bugetul actualului parlament cu al presedintiei si va lamuriti cum e si cu economia de la buget in favoarea tarisoarei.
      Hmmm!... Stapanul isi ascute cutitul si gainile se bucura de raul lor...
  • -2 (4 voturi)    
    Un guvern care sa ne rezolve problemele (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:06)

    Asta e ce vreau [anonim]

    :Ingrijorator este, din punctul meu de vedere, ca majoritatea opteaza pentru un guvern de tehnicieni, ceea ce genereaza riscul ca acest guvern sa fie doar unul pe perioada determinata, un guvern de serviciu, pana ne rezolvam problemele"

    Doamne dar Base este imbecil? Nu intelege ca romanii isi doresc un gubern care sa rezolve problemele. Altfel nu avem nevoie de guvern. Nu stiu cum ne-am pricopsit cu creier scurt asta.
  • +3 (7 voturi)    
    Concluzia (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:29)

    ionut [anonim]

    Am stat si-am citit toate comentariile si daca e sa trag linie ajung la concluzia ca sunteti de acord ca "majoritatea" ad-hoc nu-i majoritate, ca si voi v-ati prins ca antenele si realitatea ne mint pe fata...Macar ma bucur ca vad ca romanul nu-i prost deloc, daca ar merge si la vot ar fi totul perfect...Sunt trist ca pensionarii decid pentru tinerii nostri!
  • +3 (7 voturi)    
    PSD + PNL : Fumigene dupa fumigene (Vineri, 6 noiembrie 2009, 15:56)

    victor [anonim]

    De la 65 % alianta ad-hoc, acum Antonescu a plusat la 70 % ! Este foarte posibil sa fie vorba de fapt de o confuzie din cauza schimbarii tariei alcoolului din cap de la 65 % la 70 % ..... Fiindca, ultima manifestare în parlament a fost 250/(250 + 189) = 56,95 %. Câteva interogatii se impun :
    1/ Cu ce-ar fi mai încapatânat Traian Basescu decât cei care o tin mortis cu Johannis ?
    2/ Daca PSD + PDL + UDMR nu vor guvern exclusiv PD-L , de ce nu participa fiecare, cu ministrii lor, într-un guvern de uniune nationala ?
    3/ Daca suspecteaza un ministru de Interne PD-L, de ce nu au propus un ministru PSD în locul lui Dan Nica ?
    4/ Daca a fost Emil Boc un premier slab, de ce au ramas sa ciuguleasca 9 luni la guvernare ?
    5/ Daca guvernul Boc este raspunzator de situatia actuala, de ce au fost lasi, parasind guvernul precum sobolanii, corabia la scufundare ?
    6/ Daca Johannis a declarat ca nu este interesat de functia de premier numai pentru 2 luni, ce mai cauta în rezerva “rece” a aliantei Grivco ?
    7/ Daca PSD-ul a respins categoric participarea UDMR la guvernul Boc PSD + PNL, nu risca acum sa confirme în vazul tarii proverbul : “fa-te frate cu dracul pâna treci puntea” si pe urma ……. ?
    8/ Daca cred ca si opinia publica îi sustine, de ce le este atunci teama de reducerea numarului parlamentarilor ?
    9/ Daca în toata haita asta anti-prezidentiala se amesteca insistent rosul PSD, cu galbenul PNL, nu le este teama ca pâna pe 6 decembrie vor ajunge la urne ……….. portocaliu ?
    10/ Daca aceeasi haita se concentreaza pe combaterea lui Traian Basescu, nu risca sa-l uite pe doctorul Oprescu care s-ar putea sa-i lase pe tusa în turul 2 ?
    Geoana este indecent dupa chipul si asemanarea celor care-l folosesc ca berbece pentru a trece dincolo de zidurile Cotroceni-ului.
    Si ca sa fie clar : 57 % este procentul Lor în Parlament.
    Electoratul ne va arata pe 6 decembrie adevarata sustinere de care se bucura cârdasia Grivco, adica “alianta de pâna la coltul Palatului Cotroceni “.
  • -1 (3 voturi)    
    numire premier (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:18)

    marice [anonim]

    constitutia este f ,echilibrata.presedintele are un singur drept -nominalizarea premierului -pt ca el trebuie sa faca echipa cu premierul si ca atare tr sa aiba incredere in el.
    parlamentul are mai multe drepturi si anume sa respinga cel mult 2 nominalizari,sau sa accepte nominalizarea ,iar ulterior-daca guvernul nu lucreaza la parametri,are dretul la cate motiuni simple crede sau la motiuni de cenzura.
    presedintele nu mai poate revoca un prim ministru aprobat de parlament,deci iata ratiunea pt care base nu poate numi o persoana in care nu are incredere deplina.
  • 0 (8 voturi)    
    e nebun!!!! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 17:29)

    democratul [utilizator]

    Prin desemnarea lui Liviu Negoiţă, Traian Băsescu a închis posibilitatea oricăror negocieri şi a refuzat şansa României de a avea un Guvern stabil. Traian Băsescu a ales din nou să continue criza politică, pentru a-i menţine la butoane pe Blaga, Videanu, Berceanu, Udrea.
    Nu întelege nimeni de ce nu a fost desemnat Klaus Iohannis. Nu există niciun argument raţional şi legal pentru a ignora voinţa majorităţii. Traian Băsescu şi-a pierdut bunul simţ democratic. Actualul preşedinte şi-a început mandatul prin scandal, a continuat cinci ani prin scandal şi încheie regretabil, tot prin scandal.
    • +2 (4 voturi)    
      la revedere (Vineri, 6 noiembrie 2009, 19:36)

      BadCo [utilizator] i-a raspuns lui democratul

      indiferent de argumentele aduse de partea cealalta, voi nu stiti decat sa bagati aceeasi placa. sunteti criminali. somn usor
      • +1 (3 voturi)    
        Ei nu au argumente (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 1:22)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui BadCo

        ... au doar teme de casa, bilete pe care sunt scrise textele de spus pe forumuri.
        Ei nu au pareri eu doar fac acordurile gramaticale (cateodata nici acelea) pentru frazele scrise inainte.

        Asta cu scandalul intretinut 5 ani de Basescu este o repetitie clara care-mi confirma postul de postac pe care il ocupa "democratul".
        Tema de casa este: "Scrieti ca Basescu are un mandat de 5 ani plin de scandaluri". Si merge aproape la orice articol pentru ca scandalul exista, nu e intretinut numai de Basescu dar se doreste incriminarea exclusiva a lui.
        Ceilalti sunt niste mielusei nevinovati pe care Basescu cand ii tradeaza, cand le face dosare penale etc.
      • +1 (3 voturi)    
        Era sa uit (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 1:27)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui BadCo

        Calitatea de postac e dovedita si de afirmatia, e drept mai noua, cu Basescu care vrea sa-i tina "la butoane" pe Udrea, Videanu, Blaga
        De aia ii obliga pe "majoritari" sa nu se prezinte la negocieri pentru ministere si sa voteze impotriva la orice guvern propus. Smecher Base asta, face ce vrea cu ei si ei cred ca e ideea lor...
  • +1 (5 voturi)    
    O alegere f corecta!!! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 18:56)

    dina [anonim]

    Daca ar exista un gram de obiectivism in Parlament, Negoita ar raspunde perfect exeigentelor majoritatii parlamentare!!!In sectorul 3 a fost ales cu 80% din voturi si nu si-a dezamagit electoratul niciodata!!!Coalitia GRIVCO nu are nici un argument ca sa respinga un asa premier....doar daca ar sfida cu raceala votul romanilor!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      O corectura (Vineri, 6 noiembrie 2009, 21:32)

      Cristian Turturica [anonim] i-a raspuns lui dina

      A iesit cu 79,05 %, dar... "Prezenţa la vot la alegerile locale era, la ora 21:00, de 49,38%. În Capitală, prezenţa la urne a fost de 31,05%, cea mai scăzută fiind în sectorul 3.

      Pe sectoare situaţia prezenţei la vot a fost următoarea: Sectorul 1 - 32.44%, Sectorul 2 - 34.32 %, Sectorul 3 - 28.58%, Sectorul 4 - 31.60%, Sectorul 5 - 31.43% şi Sectorul 6 - 29%."

      Asta inseamna ca votul real este: 22.6% din cetatenii cu drept de vot din sectorul 3.
      Asta pt ca celelalte partide au au propusi cei mai prosti oameni de pe planeta si nu a existat practic un contracandidat real.
  • 0 (4 voturi)    
    Da' de ce Negoita si nu neamtu? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 21:10)

    Ion [anonim]

    Ca e de la PDL?
    Basescu asta numai de cioace s-a tinut si continua sa se tina.
    Aduceti-va aminte de trambele pe care le-a bagat in toate guvernele in care a fost ministru.
    Hua!
    Sa nu te mai vedem.
  • 0 (0 voturi)    
    proces (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 10:24)

    Citizen Kane [utilizator]

    Exista vreo sansa ca cineva sa ii dea in judecata pe parlamentari si pe presedinte? Subminarea economiei nationale suna destul de grav
  • +1 (1 vot)    
    Asa ca sa va faceti o idee! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 10:42)

    nenica [utilizator]

    Sunt un simplu angajat la Banca Mondiala, Washington! Vreau sa va zic ca la briefingul de ieri pt Romania au fost cuvinte grele...e jale... nu imi dau seama ce va asteapta, dar e grav. Cert este ca o sa aveti in 2010 probleme si mai mari.
    Pacat, credeam ca pot sa vin in tara. Nu e cazul, poate peste 40-50 ani daca mai traiesc! Va doresc fiti tari!.