Afacerea caltabos ajunge la CEDO. Muresan da in judecata statul

de A.P.     HotNews.ro
Vineri, 21 martie 2008, 15:44 Actualitate | Politic


Fostul ministru al agriculturii, Ioan Avram Muresan, a facut plingere impotriva statului roman la CEDO. Declaratia a fost facuta, vineri, la iesirea de la DNA, Muresan fiind pus sub urmarire penala. Decebal Traian Remes a fost deja trimis in judecata in acelasi dosar in care este acuzat si Muresan. Fostul ministru acuza procurorii de rele tratamente, incalcarea dreptului la libertate si a secretului corespondentei.

Ioan Avram Muresan a declarat la iesirea de la DNA ca a facut o plingere la CEDO prin care cere daune statului roman pentru modul in care s-au comportat procurorii in momentul retinerii. Fostul ministru a declarat ca nu a reusit sa vada decit o mica parte din materialul de urmarire penala, adica doar un volum din cele cinci.

Plingerea la CEDO are mai multe capete de acuzare, printre care relele tratamente, incalcarea dreptului la un proces echitabil, a dreptului la libertate si a secretului corespondentei.

Avocatul lui Muresan sustine, citat de NewIn, ca "toata actiunea a fost o provocare", ca declaratiile lui Gheorghe Ciorba sint scrise de procurori.

"Nicio declaratie nu este scrisa de el. Toate sint scrise de mina procurorului. Chiar am vrea si noi sa-l aducem in instanta, sa citeasca tot ce este scris acolo, sa vedem daca stie. Eu am gasit cuvinte pe care cred ca el nu le-ar putea rosti vreodata", a spus avocatul Bogdan Barbat. Muresan s-a mai plins la CEDO si impotriva interdictiei de a parasi tara.

Procurorii l-au pus pe Muresan sub urmarire penala acuzindu-l de doua infractiuni de cumparare de influenta. In acelasi dosar este cercetat si omul de afaceri Gheorghe Ciorba, cel care i-a dat lui Muresan plicul cu bani, care a ajuns la Remes in contul aranjarii unor licitatii in favoarea sa. Decebal Traian Remes a fost deja trimis in judecata sub acuza de luare de mita si trafic de influenta.

Asa numita afacere "caltabosii si palinca" a avut drept consecinta demisia lui Remes, pe 11 octombrie 2007, dupa ce cu citeva zile inainte TVR difuzase un film in care apareau Muresan, Remes si Ciorba, dind si luind mita un plic cu 15.000 euro. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1370 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ardeleni? (Vineri, 21 martie 2008, 16:02)

    Transilvanian man [anonim]

    "Si io is ardelean da mii rusine mare rusineee ca astia se crec ardeleni."
    Si mai au SI TUPEUL SA SE ADRESEZE CEDO .Dar sarmanii care sunt acuzati si judecati SI INCARCERATI pe nedrept PT LUCRURI MINORE ce sa faca cui sa se planga ???
    D-zeu nu doarme!!! Nu uitati asta tovarasi guvernanti de la BUCALE!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ce tupeu are (Vineri, 21 martie 2008, 16:11)

    lucian11 [anonim]

    ce tupeu are. incredibil
    l-a vazut o tara intreaga la televizor cum facea aranjamentele si el da in judecata statul.

    asta ar fi in stare sa dea in judecata si telespectatorii ca s-au uitat la filmuletul cu pricina.

    inca o data.. ce tupeu... sper sa ajunga dupa gratii cat mai repede.
    • 0 (0 voturi)    
      muresan e caltabos (Duminică, 23 martie 2008, 10:57)

      tyty [anonim] i-a raspuns lui lucian11

      rau de tot. Sta in procese cu statul inca de pe vremea cand a fost ministru al agriculturii, si culmea este tot acuzat, dar pana acum s-a strecurat si a evitat condamnari penale. Judecatorilor le este frica sa condamne politicienii, iar politicienii se apara intre ei transpartinic. Continua sa imi para rau ca sunt roman, nu ne mai facem bine, nu mai evoluam, am ramas aceeiasi in ultimii 160 de ani, de la 1848 incoace. Pacat.
  • +2 (2 voturi)    
    Moamaaa, cit tupeu au unii... (Vineri, 21 martie 2008, 16:18)

    Licuriciul suparat [anonim]

    In loc sa stea dreacu in banca lui mai face si valuri ca se ne amintim de el ...
    El de fapt e ofticat c-a cazut de fraier, cind caracatita coruptiei e infinit mai mare decit scandalul Kaltabosh&Palynka.
  • +2 (2 voturi)    
    saracul de el. (Vineri, 21 martie 2008, 16:19)

    tar [anonim]

    Adica face plangere la CEDO dupa ce a intermediat "alocarea" de fonduri europene pentru reimpadurire? Si a fost prins.

    Deci fiecare smecher o sa zica ca nu mai stie ce a scris in declaratia data procurorilor si ca urmare nu are un proces echitabil(adica procurorii/judecatorii nu au putut fi mituiti cu palinca)

    Si care e treba cu interdictia de parasire a tarii? Vrea sa plece pe undeva? Stiu eu...Siria?
  • +2 (2 voturi)    
    penibil mai e asta (Vineri, 21 martie 2008, 16:24)

    x [anonim]

    cred ca-s in stare sa nu recunoasca nici cind sint prinsi in flagrant.
    jegurile astea l-ar minti in fata si pe Dumnezeu.
  • +1 (1 vot)    
    Alti incompetenti! (Vineri, 21 martie 2008, 16:27)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Ei, sau avocatii lor: la CEDO te adresezi dupa ce ai trecut prin toata jurisdictia interna, altfel e doar propaganda ieftina!
  • +1 (1 vot)    
    Nesimtit (Vineri, 21 martie 2008, 16:41)

    Luci [anonim]

    Culmea Romaniei!!! Dupa ce ca ai incalcat legea, tot tu dai in judecata. Rusine
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtire (Vineri, 21 martie 2008, 16:48)

    Ozzy [anonim]

    Si roporul roman ar trebui sa faca plagere la CEDO pentru faptul ca tu i-ai furat o viata intreaga!
  • +1 (1 vot)    
    corectati ceva (Vineri, 21 martie 2008, 17:17)

    cristi [anonim]

    Nu avocatul a declarat pentru NewsIn ca totul ar fi o provocare ...ci Muresan....
  • +1 (1 vot)    
    Tupeu cu carul (Vineri, 21 martie 2008, 18:42)

    Birlic [anonim]

    Ti se face greata cand vezi cat tupeu are individul asta! Ma uit la Remes care tace chitic si-si duce crucea cum poate si el, dar cu infinit mai multa demnitate decat limbricul asta care a fost ministru in guvernarea CDR pe care am votat-o si sustinut-o pana-n panzele albe.
    Muresane, du-te omule si te impusca in varful dealului ca m-am saturat de specimene ca tine.
    L-a vazut toata tara cum negocia cu Remes si cu alalt pentru contracte si acum vine si ne spune ca suntem orbi.
    Asta nu merita mila, ci maximul de puscarie posibila!
    • -2 (2 voturi)    
      Justitia e oarba,dar dreapta? (Vineri, 21 martie 2008, 18:59)

      Pantera roz [anonim] i-a raspuns lui Birlic

      O sa ma injurati dar are dreptate.In lumea civilizata procurorii nu se pot atiinge de nimeni fara dovezi solide.Si noi avem dreptul asta.Cei de prin parchete s-au obisnuit sa nu fie contrazisi si acuza cu superficialitate intr-o tara care greu se obisnuieste cu prezumtia de nevinovatie.E grav ca n-au respectat procedurile:flagrantul trebuia realizat in momentul filmat cu plicul cu "bani".Asa,dupa luni de zile prezinti un film (ce usor se poate truca) si trebuie s-i credem ca plicul era cu bani.Daca n-ai realizat flagrantul si nu l-ai deschis atunci,cu martori,la revedere.Faptele sunt valabile in fata judecatorilor numai daca se respecta procedurile altfel,oricit declar s-ar fi incalcat legile cel acuzat scapa.Trebuie sa ne obisnuim ca asa se procedeaza.
  • -1 (1 vot)    
    muresan are dreptate (Vineri, 21 martie 2008, 19:06)

    un liberal [anonim]

    e normal sa nu fie judecat, caci totusi a fost ministru
    • 0 (0 voturi)    
      cine esti trubadurule? (Sâmbătă, 22 martie 2008, 17:50)

      alex [anonim] i-a raspuns lui un liberal

      probabil ca esti orban, cel care a accidentat fetitza pe trecerea de pietoni...
  • 0 (0 voturi)    
    care CEDO? (Vineri, 21 martie 2008, 21:15)

    Gogu [anonim]

    CEDO primeste plingeri doar in urma ultimei actiuni judecatoresti la cel mai inalt nivel de compententa din tara respectiva care nu da dreptate persoanei care a deschis actiunea.
    CEDO nu e o curte de judecata obisnuita.

    Deci in mod logic Muresan se agita degeaba, nu are nici un motiv sa depuna plingere atita vreme cit n-a fost judecat in Romania si epuizata ultima cale de recurs. Penibil ca avocatul lui sa nu stie lucruri elementare, ca de la dl fost ministru ce pretentii putem avea?!
  • 0 (0 voturi)    
    FACEM PARIU CA SCAPA? (Sâmbătă, 22 martie 2008, 8:39)

    Ion Gogu [anonim]

    Si "caltabosu" si "palinca"....
  • 0 (0 voturi)    
    la CEDO, fara finalizarea procesului? (Sâmbătă, 22 martie 2008, 9:33)

    dada [anonim]

    creca e o gluma. intai trebuie sa se consume toate etapele procesului in Romania, apoi poate da statul roman in judecata in Romanai si apoi abia ajunge la CEDO.
    eu asa stiam, asa ca, ori nu-s informata io ori avocatii si-au batut joc de ziaristi.
  • 0 (0 voturi)    
    Remes Murean (Sâmbătă, 22 martie 2008, 17:57)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Si daca......totusi?
  • 0 (0 voturi)    
    UN NESIMTIT (Luni, 24 martie 2008, 6:21)

    DOMNICA [anonim]

    Dupa cate stiu taranistii, l-au suspendat din partid in anul 2000, pana isi lamureste acuzatiile aparute in presa referitor la acte de coruptie .Activitatea lui ulterioara a dovedit ca este un borfas nenorocit.Felicit pntcdeul, ca l-a exclus din partid si nu a procedat ca psdeul, cand s-au dus toti sefii la parchet ca sa-l apere pe bivolaru!