Liberalii au decis să nu-l susțină pe Cioloș și-l trimit la PSD și AUR: ”Dacă nu reușește să coalizeze o majoritate, PNL va demara negocieri cu toate partidele, cu excepția AUR”

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2021, 13:20 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Arhiva personala
Președintele PNL, Florin Cîțu, a anunțat că liberalii au decis, vineri, în ședința BEX, să-i solicite lui Dacian Cioloș să discute cu PSD și AUR pentru a identifica o majoritate parlamentară. Cîțu a mai precizat că, dacă USR nu reușește să coalizeze o majoritate, PNL va demara negocieri cu toate partidele, cu excepția AUR.

"USR e parte a unei majorități alături de PSD și AUR. Votul politic al USR la moțiune a însemnat ruperea coaliției cu PNL. Răspunderea politică revine USR. În mod simetric, responsabilitatea pentru instalarea unui nou guvern revine coaliției USR, PSD și AUR. PNL îi solicită lui Dacian Cioloș să discute în primul rând cu PSD și AUR. Dacă USR nu reușește să coalizeze o majoritate, PNL va demara negocieri cu toate partidele, cu excepția AUR”, a spus Cîțu.

Biroul Executiv al Partidului Naţional Liberal s-a reunit vineri într-o ședință pentru a decide cu ce mandat merge Florin Cîțu la negocierile cu Dacian Cioloș pentru formarea unui nou Guvern.

Liberalii s-au întîlnit deja o dată cu liderul USR Dacian Cioloș dar fără niciun rezultat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9976 vizualizari

  • +65 (71 voturi)    
    mda (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:26)

    SoulSearcher [utilizator]

    de fapt se vrea fostul USL... PSD+PNL

    ca le-a mers bine tare.. au furat impreuna, nu mai conta nici la centru, nici la nivel local, toti erau fericiti, se intalneau si faceau afaceri pe banii statului..
    • +35 (39 voturi)    
      nu aveau concurenta la furat ..... (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:12)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      nu aveau concurenta la furat ..... Cutzu e un schizofrenic ..... are toate simptomele, ala valceanu e o lalea fara pistil.... busoi un gogosar fara seminte, etc.... a tunat si i-a adunat ....
      • +20 (24 voturi)    
        zice (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:06)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        cîțu :"USR e parte a unei majorități alături de PSD și AUR.” și l-a trimis pe Cioloș să negocieze cu respectivii.
        După care vine și spune că dacă Cioloș nu trece de Parlament (ceea ce e foarte probabil), negociază el cu psd. Chiar nu-și dă seama de contradicție? Cum de au ales în fruntea unui partid un astfel de păcălici, altfel decât pt. a-l putea manevra și fura cât mai mult din banii publici.
    • +8 (10 voturi)    
      De la început (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:25)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Deci e clar: pentru Cîțu nu contează dacă PNL guvernează sau nu. Obligatoriu e să guverneze PSD.

      Am înțeles acum foarte bine care a fost planul de la început.
    • +2 (4 voturi)    
      Marele USL se reface. Vor fura impreuna, PNL (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:16)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      si Ciuma Rosie. De platit insa va plati PLN. Aripa Orban se va rupe si asta inseamna cam 60% din partid. Iar ce ramane nu va mai intra in Parlament, vor fi cam ca PMP de ticalosi mai mari insa. La urmatoarele alegeri P$D va ramane singur si va putea fura nestingherit. Dragnea deja se antreneaza sa intre in politica si va face echipa cu Klaus Iohannis.
  • +52 (58 voturi)    
    asta a fost jocul penalilor (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:27)

    cristi_an [utilizator]

    impreuna cu penalul sef, Iohannis si penalul adjunct, Citu - sa forteze o stigmatizare a USR: uitati ca se asociaza cu PSD si AUR... plus ca nu vor sa renunte la putere acum cand tara are atatea probleme.
    Sper ca PNL sa nu mai ia nici 5% la urmatoarele alegeri.
    • -11 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:58)

      [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

  • +43 (49 voturi)    
    Inconștienți și nesimțiți (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:28)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    PNL 0,05%
  • +36 (42 voturi)    
    2 se cearta (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:29)

    cristian.l [utilizator]

    Si PSD castiga fraierilor care sunteti.
  • +38 (44 voturi)    
    Canalii fara scrupule, orgoliosi si nocivi (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:30)

    V. Istina [utilizator]

    Binele Romaniei unde ramane? Doar o raca ieftina, de ticalos incapabil transpare din declaratiile astea.

    Rusine, decenta? Da de unde! Omul asta transmite de pe alta planeta, si eu il credeam la guvernare…
  • +45 (51 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:31)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      Procentele nu (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:26)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu mi se pare că îi interesează prea mult procentele.
  • +29 (35 voturi)    
    Iar Tu? (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:31)

    vodatepes [utilizator]

    Iar tu Superman unde iti gasesti ajutor? Poate ca USR -ul va gasi sprijin la PSD si AUR. Sa vezi atunci ce palme o sa ai de la ai tai ca ii scoti de la tort. Ai grija ce iti doresti. Se poate intimpla.
  • +32 (36 voturi)    
    USL 2.0 all the way (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:32)

    FloriGel [utilizator]

    Catu nu o spune "pa" fata ca intentia este de a forma o coalitie PSD+PNL pentru a da frau liber furaciunii.
  • +42 (46 voturi)    
    Citu zise (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:33)

    asx [utilizator]

    "Negocieri cu toate partidele cu exceptia AUR".

    dupa ce a zis:

    "PNL nu va negocia cu cel mai mare dușman al poporului român. A negocia cu PSD înseamnă a negocia împotriva poporului român."

    Citu minte cum respira! Ponta era mic copil.
    • +8 (8 voturi)    
      va (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui asx

      negocia și cu USR, că așa se înțelege?
  • +21 (23 voturi)    
    Pontonul... (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:33)

    Andreas1256 [utilizator]

    ... ca premonitie.
  • +29 (33 voturi)    
    USL traieste! (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:33)

    ember [utilizator]

    Sa vedem ce justificare pregatesc postacii de serviciu ai celor doi dinozauri din USL cand o sa isi dea mana, pe fata sau pe sub masa.
    • +6 (8 voturi)    
      Eiiiiii.... (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:38)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui ember

      E simplu ...
      " Enteresu national " !
      Diabolizarea USR - inceputa in ianuarie 2021 si continuata fara pauza - isi gaseste acum explicatia .
      Respingerea AUR va fi " argumentul " pentru "superioritatea morala a PNL " fata de USR ( care " s-a aliat cu AUR " , nu-i asa ? ) ...
      Acum e limpede de ce au tinut-o langa cu aberatia asta USeListii de PeNeListi ...
      PSD va fi promovat ca "solutie moderna " , deoarece este " partid european " ...
      Nu ca extremistii de la AUR , cu care " s-au aliat iresponsabilii de la USR " ...
      PeNeLeii vor da exemplul " marii coalitii " din Germania ...
      Peneleii se cred baieti destepti ...
      Da' minciuna e gogonata tare ...
      Ramane de vazut cum o inghite boboru' ...
      Pare ca promisiunea lui Catu catre penelei - " 7 ani de guvernare " - prinde contur ...
      Doar ca va fi in parteneriat cu PSD ...
      Multumiri Presedintelui nostru ...
  • +36 (38 voturi)    
    ... (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:33)

    Elfu [utilizator]

    PNL a disparut .. a ramas un grup de indivizi care au diverse interese si care manipuleaza o persoana folosindu-se de slabiciunile acesteia....
  • +36 (40 voturi)    
    ce surpriza (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:36)

    rochiri [utilizator]

    PNL , PSD si UDMR o sa faca guvern impreuna , pentru binele tarii bineinteles
  • +14 (14 voturi)    
    Politicienii se cearta (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:38)

    VioP [utilizator]

    Se invinovatesc , isi striga cate toate... Vooorbesc si iar se cearta si nu rezolva nimic.
  • +25 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:39)

    [anonim]

    • +36 (40 voturi)    
      incredibil (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:04)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui

      am tot votat pnl, dar individul asta e de-a dreptul gretos, nu pot pricepe nici cum de are sustinerea presedintelui, au innebunit cu totii!
      • +1 (3 voturi)    
        O singura explicatie. Klaus Iohannis este cartita (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:20)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Ciumei Rosii infiltrata in PNL. Alta varianta ar fi ca este incredbil de pro_st si ticalos, dar nu pot crede asa ceva.
  • +13 (31 voturi)    
    Astia nu fac politica (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:41)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ptr tara ar fi necesare urmatoarele actiuni
    1, suspendarea presedintelui, o dorim cu totii, nu vad rostul sa mai continue
    2.alegeri anticipate
    3.guvern cu sau fara aur si psd pina la alegeri anticipate
    4. Orban sa-si faca partid
    • -8 (20 voturi)    
      Bine că nu ești partid. (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Ori membru în vreo-un partid. Ești atât de extremist, încât te-ai pedepsi și pe tine, pe baza unor fapte închipuite.. La 1 tu nu ești toți, la 2 nu se pot face alegeri în pandemie, ucizi oameni și nu ești sigur că cei propuși vor trăi până după alegeri. Au fost cazuri la alegerile locale.# hotărăște-te cu ori fără. Cine-i șeful, poate tu.4 Orban nu vrea.
      • +7 (9 voturi)    
        problema e ca e prea ieftin internetul... (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:28)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        si toti pot scrie tampenii...
        scuze dar nu ma pot abtine.

        Ce treaba are extremisul cu pct 1 si 2 din ce a scris omul?? dimpotriva, a enuntat 2 optiuni democratice si constitutionale dintr-un stat de drept. CE ESTE EXTREMIST in asta?

        Nu zic ca are dreptate dar nu pot sa nu ma minunez de folosirea atat de lejera a termenilor pe care nu-i stapanesti.

        2. Ce treaba au partidele politice si alegerile parlamentare cu sistemul de sanatate ?? ala, ca si justitia, ca si armata, ca si politia, trebuie sa functioneze autonom pe cu totul alte principii de functionare decat cele politice.
        • -3 (5 voturi)    
          Caută un oftalmolog. Nu vezi bine. (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:11)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

          1,2,3, erau puncte impuse de Coco Whi....și am spus părerea mea. Tu vii cu alte subiecte, așa că te bagi degeaba în seamă. Discută cu Coco Whi..., se pare că vă înțelegeți. Nu mă interesează părerea ta.
      • 0 (2 voturi)    
        asavrea-ule, esti o sosie Catzita (Vineri, 15 octombrie 2021, 20:52)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Pentru tine nu exista decat PNL cu o singura optiune = Catu. Repeti fix si papagaliceste ce aud la radio in masina ce graieste Catu sau scoate pe gura Valceanu( geniul de rezerva al PNL-ului)
  • +34 (44 voturi)    
    Adica cu PSD (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:41)

    moima [utilizator]

    Stiam de niste ani de zile.

    Sunteti un singur partid adica USL.

    Va impartiti cand e de furat si va uniti cand apare unul care pune sistemul de jaf si talharit.

    Stim si asta.

    Nimic nou. Stire irelevanta.
  • +21 (29 voturi)    
    Ecce hommo! (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:42)

    Remarque [utilizator]

    Ecce hommo! Dar in cu totul atl context - iata papusarul care executa Romania fara nicio tresarire. Lipsa de morala, lipsa de raspundere, lipsa de competenta. Trebuia sa te ceri singur afara!
  • +29 (35 voturi)    
    Mda (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:44)

    TheFaime [utilizator]

    Sunteti dispusi la negocieri cu PSD? :))))) This is a f*** joke dude....mai pune satana stampila pe voi!
  • +22 (26 voturi)    
    PNL sunt mai versati decat USR (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:47)

    bancher [utilizator]

    iar Johannis e mai versat decat Dan Barna.
    E posibil ca PNL sa trimita USR in opozitie si sa faca guvern cu PSD si UDMR. Nu cred ca s-ar da nici unii in laturi de la guvernare...
    • -9 (13 voturi)    
      De ce s-ar da? (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Dacă ești partid politic este moral o obligație să guvernezi. Situația de acum cere și o lege în acest sens.
  • +24 (30 voturi)    
    noua coalitie (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:48)

    mig03 [utilizator]

    si uite asa se va reface FABULOASA COALITIE PNL - PSD.
    URA!!!
  • -22 (34 voturi)    
    foarte corect, logic si coerent (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:50)

    DanBruma [utilizator]

    USR-ul trebuie în cele din urma si fortat de împrejurari sa-si asume prostiile politice pe care le face chiar din primul moment al instalarii coalitiei la guvernare. Adica de vreo noua luni.
    • +11 (19 voturi)    
      Ce dracu' de prostii (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:06)

      Laic [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      a facut USR ? :)))
      • -5 (11 voturi)    
        pai sa enumeram (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:42)

        disraeli [utilizator] i-a raspuns lui Laic

        a parasit guvernul. asta ar fi de inteles erau suparati
        a refuzat sa negocieze, punand o conditie de neacceptat.
        a semnat pentru depunerea unei motiuni de cenzura alaturi de inamicii ideologici.
        a votat o motiune de cenzura alaturi de opozitie, dand jos guvernul din care a facut parte, deci acceptand de fapt toate criticile care se refereau si la ministrii usr.
        a continuat in mentinerea conditiei de neacceptat.
    • +11 (13 voturi)    
      USL2.0 in actiune ..... (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:16)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      USL2.0 in actiune .....
      - PNL+PSD+KLAUS s-au adunat si au pus la cale criza de acuma cu gandul la alegeri anticipate (asta prin ianuarie probabil) .....
      (de aici sprijinul PSD pentru guvernul Catu, de aici sprijinirea in constinuare a lui Catu,.....)
      - PNL + PSD spera ca dupa anticipate sa aiba ambele peste 40% din voturi ( de aici asaltul asupra USR si AUR, ca au creat criza, ca sunt extremisti, iresponsabili, bla bla bla pentru a lua voturi de la ele)
      - dupa ce vor avea 75-80% din parlamentari PNL si PSD, partide mature vorba lu neamtu, vor crea USL2.0
      - apoi sa vina alea 40 de miliarde de euro sa le pape si gura USL-ului;
      numai ca:
      - s-a inteles KLAUS+CATU+PSD+PNL pentru alegeri anticipate sacrificand poporul roman pentru asta ????
      verm sa stim vinovatii, cine a negociat, exact ce s-a negociat iar vinovatii sa fie judecati pentru zadarnicirea propagarii bolilor si genocid .......
      mai are Romania procurori ??? daca DA aveti de lucru berechet, la treaba baieti, totul este atat de evident iar dovezi garla ....
    • +1 (3 voturi)    
      trollii nu au odihna! (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:04)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      .
  • +25 (39 voturi)    
    Un nou USL se vede la orizont (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:53)

    pavman [utilizator]

    "Dacă nu reușește să coalizeze o majoritate, PNL va demara negocieri cu toate partidele, cu excepția AUR"

    Deci, obiectivul e clar. Un nou USL.

    Fi-mi-ar scarba de ce a ajuns PNL in ziua de azi. Fi-mi-ar scarba si de PSD si de AUR si de UDMR. Nu ca USR ar fi mai breaz. Toti sunt "o apa si un pamant".
  • +27 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:55)

    [anonim]

    • -11 (15 voturi)    
      Rădăcina răului ești tu și alții ca tine. (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Fudulia, impertinența, orgoliul și spiritul de haită au dus la această situație.
      • +4 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:41)

        [anonim] i-a raspuns lui asavreau

        • -4 (8 voturi)    
          De cine să-mi fie teamă? (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:16)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

          M-am temut de COVID și am folosit descoperirile științei: Am rezolvat ,nu-mi mai este teamă. Alte temeri nu am.
      • +3 (5 voturi)    
        USL (Vineri, 15 octombrie 2021, 21:25)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        1.1
        + Premier Grivco = Presedinte =>
        USL 2.1
        Ti-e greu sa cuantifici? Da, spiritul de haita a existat permanent de 20 de ani incoace PSD si PNL, nu e un secret. Impertinenta? Doar Mighy Mouse Ponta l-a depasit pe Catzu la capitolul asta dar asta fiindca a guvernat de trei ori mai mult.
        Orgoliul? aici Catz e campion absolut
    • -2 (8 voturi)    
      nu se poate ridica? (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:32)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui

      ca nu alegem calea voastra?

      Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

      Nu pentru-o lopată de rumenă pâine,
      nu pentru patule, nu pentru pogoane,
      ci pentru văzduhul tău liber de mâine,
      ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!
      ..........................................................

      Ridică-te, Gheorghe, pe lanţuri, pe funii!
      Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane!
      Şi sus, spre lumina din urmă-a furtunii,
      ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!
  • +29 (35 voturi)    
    Evident! (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:56)

    DaNi24 [utilizator]

    O tragere de timp de-amboulea a fost numirea lui Ciolos, pt a pregati terenul refacerii USL. O mare bataie de joc, in primul rand din partea marelui relaxat. Mi-e scarba.
  • +28 (30 voturi)    
    PNL va negocia cu PSD (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:57)

    User53221 [utilizator]

    asta e mesajul subinteles din vorbele lui Citu.
    • -7 (13 voturi)    
      Este direct. (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:22)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui User53221

      Nu subînțeles. Și nu sunt exceptați nici USR, UDMR, minoritățile. Tu vrei să înțelegi altceva, îți place să te victimizezi. Vezi că-i periculos, poți muri de ciudă !
      • +1 (5 voturi)    
        un mesaj direct implica ceva explicit (Vineri, 15 octombrie 2021, 16:27)

        User53221 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        In contextul in care azi au refuzat sa negocieze cu USR, tu sugerezi ca saptamana viitoare vor negocia cu ei. E foarte improbabil ceea ce sugerezi.
        Cat despre victimizat, poate ca ai o problema de intelegere, dar o sa presupun ca esti trol si o las asa.
  • +7 (9 voturi)    
    ehe (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:59)

    utilizator_ [utilizator]

    filmam in curând "Pădurea Spânzuraților" in varianta moderna ( aia cu intelectuali ardeleni siliți într-un anumit context social - politic să lupte ) .
    Bologa , fa-te ca lucrezi .
  • +30 (36 voturi)    
    Inca o data s-a dovedit faptul ca (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:59)

    palilula [utilizator]

    PNL+PSD=USL2
    • -7 (11 voturi)    
      Nu, egal Guvernul României. (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui palilula

      Este necesar un Guvern stabil și, poate, așa va potoli niște orgolii întunecate. PSD au mai mult drept să guverneze de cât USR, au obținut mai multe voturi. Asta-i realitatea crudă și guvernarea se bazează pe realitate, nu pe orgolii, ambiții, vise.
      • +2 (6 voturi)    
        De ce ne-ati mintit? (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:40)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Voi liberalii sunteti acum mai rai ca PSD! Ati obtinut voturi cu marea minciuna ca veti face o cualitie de dreapta si sunteti mai corupti si mai incapabili ca ei, PSD-ul. Uite unde a ajuns tara asta amarata din cauza voastra!
        • 0 (2 voturi)    
          Ai greșit interlocutorul. (Vineri, 15 octombrie 2021, 19:26)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          Nu sunt liberal. Supărarea și-a întunecat simțul rațiunii. Situația este urâtă, dar niște adevăruri trebuie spuse și acceptate, atât de USR, cât și de PNL. Altfel nu se vor înțelege. Aici, pe net ,este o ceartă prostească. Dacă ar fi o dezbatere onestă, fără insulte și expresii triumfaliste, poate și cei implicați în negociere se vor înțelege. Din păcate, în politică, radio șanț face de multe ori mai mult decât rațiunea.
  • +27 (29 voturi)    
    bineinteles (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:00)

    varavara [utilizator]

    ca ordinul pe unitate este refacerea USL, de asta l-a si schimbat Johannis pe Orban, pentru ca acesta nu voia. In schimb marioneta citu merge inainte dupa cum ii dicteaza seful.
    Bataie de joc la adresa poporului roman si a Romaniei in plina pandemie si criza economica..
    Halal clasa politica, dupa ce ca sunt hoti mai sunt si lipsiti de responsabilitate si plini de cinism.
    • -9 (11 voturi)    
      Lipsiți de responsabilitate sunt USR. (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      Fac Lista Guvernului numai cu membri USR și cheamă la negocieri PNL și UDMR, ca să ce?!
  • +18 (22 voturi)    
    După ce Cîțul a tot perorat că el nu negociază (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:01)

    Lovercraft [utilizator]

    cu PSD, acum e gata să negocieze cu PSD
    Cîțul e departe cel mai ridicol politruc de pe apele astea :D
  • +21 (23 voturi)    
    In urma cu cateva zile Citu cerea responsabilitate (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:03)

    galeo [utilizator]

    Pentru a nu arunca tara intr-o criza politica.

    Dar oare Citu da dovada de responsabilitate refuzand sa discute cu Ciolos?
    Florin Citu se crede de neinlocuit.
  • +8 (10 voturi)    
    ospatar (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:04)

    disraeli [utilizator]

    o jamaica. vineeeee!
  • +6 (8 voturi)    
    pai cine crede ca AUR se asociaza cu parnaita (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:07)

    hopsinoi [utilizator]

    premier? Poate doar grupare PSDUDMR. Pana si USR- a zis pas
  • +10 (12 voturi)    
    a inceput sa-mi placa Catu (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:32)

    gwolf [utilizator]

    pe cat este el de mincinos patologic si deja cred ca instabil psihic, are o calitate si trebuie sa i-o recunosc: pune cartile pe masa ca sa fie vizibile tuturor. Practic ne transmite un mesaj clar: "prostilor, exista un singur partid, USL, dar asa de figura lumii, mai tragem noi de culori si embleme diferite"

    Cred ca Iliescu rade si cu curu'. Ce n-a facut Tariceanu, va face acest cuplu deja de legenda Partzu-Iohannis si anume sa ingroape rapid si definitiv PNL.

    Doar Dragnea a mai reusit asa ceva cu psd, dar nu atat de repede si de eficient.
  • +12 (14 voturi)    
    Catu (Vineri, 15 octombrie 2021, 14:49)

    Jenelus [utilizator]

    Catu si PNL sa dispara din politica. Interese proprii mai presus de interesele tarii si ale populatiei.
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:29)

    [anonim]

  • +2 (6 voturi)    
    frate.... (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:34)

    liviu_ [utilizator]

    cand crezi ca un om politic nu poate sa fie mai penibil

    nesimtirea lui iordache
    hotia lui dragnea
    minciuna lui ponta
    analfabetismul lui dancila
    competenta lui radu vasile

    by your powers combined i am florin citzu...
    • +2 (4 voturi)    
      Captain planet (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:21)

      Geneme [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Frumos spus liviu_!
  • +2 (6 voturi)    
    "Egzista o explicatie!" (Vineri, 15 octombrie 2021, 15:59)

    Amariei [utilizator]

    Mister Ficus nu l-a desemnat pe Ciolos prim ministru de flori tanase. E clar ca exista un plan. Banuiala mea e ca atat parlamentari de la PSD cat si PNL vor vota pentru. Apoi vor veni cu declaratii gen " fiecare parlamentar si-a urmat constiinta" , de parca ar avea vreunul asa ceva...Toata iarna vor sta pe margine comfortabil si vor tipa la fiecare greseala a ministrilor USR iar in primavara pac o motiune si preiau guvernarea. Ei vor fi salvatorii tarii, USR va fi varza murata dpdv electoral iar USL e "again" bine mersi. Simplu, nu?
    • 0 (6 voturi)    
      Alta-i explicația. (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Amariei

      Cioloș a procedat corect și onest, dar indisciplina unora din USR au stricat totul. În timp ce Cioloș încerca să aplaneze conflictele, vrând să treacă peste animozitățile create, unii membri ai USR au ieșit cu declarații care au inflamat iar situația, iar un binevoitor a strecurat la presă o listă cu miniștrii USR unde toate posturile erau ocupate. Moșteanu, Barna, Stelian Ion au sabotat din răsputeri acțiunile lui Cioloș. Dacă nu puteau acum să se abțină, trebuiau să tacă. Dacă în PNL ser conturează 2 tabere, la USR se conturează mai multe tabere, vreo 5 identific deocamdată.
  • +3 (7 voturi)    
    Păi ce să negociezi cu USR (Vineri, 15 octombrie 2021, 17:24)

    ploiesteanu [utilizator]

    din moment ce ai refuzat negocierea de astăzi cu ei? Ai zis că USR e exclus, acum te întorci la băieții ăștia obraznici care te-au dat jos de pe cal? Și cum, negociezi cu ciuma roșie înfierată de Ion de Cotroceni? Mai puneți de un USL? PNL vrea să facă tot un guvern minoritar Cîțu și încearcă marea cu degetul să vadă ce zic ceilalți. Hai că până la urmă tot la anticipate ajungeți, voia PSD-ului, momentul adevărului și cred măi PNL-iștilor că veți avea soarta PDL-ului sau a ALDE. Cu câțu în frunte spre noi victorii.
  • 0 (2 voturi)    
    nor fi romanii, (Vineri, 15 octombrie 2021, 18:19)

    nick1587873340950 [utilizator]

    pentru ca observa ca romaneste nu inteleeg! Ce a spus PSD-ul ca vrea alegeri anticipate, si ca nu vor sustine nici un guvern minoritar. Deci cine face pe "turcu" ? ei sau guvernantii ?
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Citule.. (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 13:13)

    Tulai doamne [utilizator]

    ... l-ai trimis pe Ciolos la Ciolacu di Simion. Totodata ai declarat ca luni incepi negocieri cu toate partidele, nu si cu Simion. Bravo Citule, sa intelegem ca vei purta negocieri si cu Ciolacu, iar dc va arata cu degetul din mijloc in sus, vei continua negocierile cu Ciolos? Citule nu crezi ca pute rau? Dar ce-ti pasa, tu vinzi si partidul ca Iuda, numai sa ramai la putere.
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit! (Duminică, 17 octombrie 2021, 1:48)

    mihaivls [utilizator]

    PNL iese "out of the closet" si oficializeaza maritisul cu PSD. Ceea ce cu totii stiam... doar ei "nu si nu"! Doar nu-s cu nimic diferit si-i uneste un nou PNDL de-mpartit!