Cîțu: PNRR e practic aprobat / Ursula von der Leyen îl va semna la București pe 27 septembrie / Aproape 10 miliarde de euro pentru Transporturi

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2021, 20:34 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîțu a declarat vineri seară că PNRR-ul României a fost aprobat la Bruxelles, iar el urmează să fie semnat de Ursula von der Leyen pe 27 septembrie, atunci când va veni la București. Premierul mai spune că din cele aproximativ 48 de miliarde de euro, 9,7 miliarde sunt pentru Transporturi.

Preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, va veni la Bucureşti în 27 septembrie, a anunțat vineri Dana Spinanţ, purtător de cuvânt adjunct al Comisiei. Ea a precizat că CE va încheia în câteva zile evaluarea Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă despus de România. Reamintim că, în timp ce România nu are aprobat PNRR-ul, 12 state au primit deja banii pentru investiții prin planurile naționale.
  • ”Pot confirma că finalizăm evaluarea Planului de Redresare depus de România si că vom încheia acest proces în următoarele câteva zile.
  • Preşedintele Comisiei Europene va vizita Bucureştiul în 27 septembrie, astfel că vom oferi mai multe detalii chiar înainte de această dată.
  • Ne aşteptăm ca analiza planului să fie finalizată până atunci”, a declarat Dana Spinanţ într-o conferință de presă.
Vizita are loc la două zile după Congresul PNL din 25 septembrie la care va fi aleasă noua conducere a partidului.

Conform Comisiei Europene, 18 state au deja aprobat Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, iar 12 dintre acestea au primit primele tranşe de bani pentru proiectele de investiţii. Este vorba despre Grecia, Letonia, Cipru, Danemarca, Germania, Franţa, Spania, Lituania, Italia, Belgia, Luxemburg şi Portugalia.

România ar urma să primească prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) un total de 29,2 miliarde euro, din care 14,248 miliarde sub formă de granturi și aproximativ 14,935 miliarde sub formă de împrumuturi.

Prin PNRR ar trebui să fie făcute reforme și investiții în următoarele domenii:
  • Transporturi
  • Mediul, schimbările climatice, energia, eficiența energetică și tranziția verde
  • Dezvoltarea localităților urbane, valorificarea patrimoniului cultural, natural și turism
  • Agricultura și dezvoltarea rurală
  • Sănătate
  • Educație
  • Mediul de afaceri
  • Cercetare, inovare, digitalizare
  • Îmbunătățirea fondului construit
  • Reziliență în situații de criză










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5405 vizualizari

  • +25 (35 voturi)    
    Good job Drulă! (Vineri, 17 septembrie 2021, 20:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Noroc că n-a fost Bode ministru cât s-a întocmnit acest document!
    • -11 (15 voturi)    
      Poftim (Vineri, 17 septembrie 2021, 20:51)

      Andreas1256 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      https://www.hotnews.ro/stiri-politic-25016441-cum-petrecut-ministru-usr-plus-sfarsitul-guvernului-ghinea-daca-nu-suntem-complet-idioti-pnrr-aprobat-septembrie.htm
  • +26 (30 voturi)    
    Niciun... (Vineri, 17 septembrie 2021, 20:53)

    Nonidem [utilizator]

    Niciun cuvant despre coordonatorul PNRR-recte mult hulitul ministru Ghinea, domnule PM?Asa, o remarca pentru echipa care a muncit la PNRR?Dupa cum vorbiti,ne faceti sa intelegem ca ati facut totul dumneavoastra,ca un superman ce sunteti!
    • -14 (22 voturi)    
      A muncit Ghinea atat de bine (Vineri, 17 septembrie 2021, 21:29)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      ... ca i-au respins bruxelezii de trei ori PNRR-ul. Multumim ca ti-ai dat demisia "capabilule", si tu si Drula-Strula si toti ceilalti neterminati useristo-'uisti. Orium, asteptam si pe Cazzo sa-si dea demisia, impreuna cu toti jefuitorii basisti vopsiti in galben, evident.
      • +5 (13 voturi)    
        Nu mai raspanditi minciuni ca Ciolacu (Vineri, 17 septembrie 2021, 23:47)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        PNRR-ul Romaniei a avut un calendar clar de ajustari, comunicari in ambele sensuri si aprobare, din mai si pana in septembrie, cand trebuia aprobat. La fel ca alte 10 tari din UE.

        PNRR nu a fost respins niciodata de Comisia Europeana, exista deja si declaratia lor oficiala.

        PNRR-ul coordonat de Ghinea e un succes, va fi aprobat pe intreaga suma in termenul agreat. In timp ce Ungaria si Polonia au PNRR blocat pe termen nelimitat. Alt exemplu, Bulgaria nu are practic sanse sa obtina aprobarea in acest an.

        Ghinea chiar a muncit bine.
    • -3 (9 voturi)    
      :) (Vineri, 17 septembrie 2021, 22:40)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Sa vedem proiectele:
      O sa avem niste chestii mistoi la transporturi ...
      Si multi bani pentru servicii secrete preferatele lui Ghinea.
  • +11 (13 voturi)    
    Stati mai, disperatilor... (Vineri, 17 septembrie 2021, 21:07)

    Joro [utilizator]

    sa-l vedem intai semnat, apoi banii veniti.... apoi cu laudele, mostre de competenta ce sunteti toti!!!! Deocamdata.....
  • +12 (16 voturi)    
    superman (Vineri, 17 septembrie 2021, 21:13)

    bancheru83 [utilizator]

    ai liber la furat!
  • +7 (9 voturi)    
    O mina de AUR (Vineri, 17 septembrie 2021, 21:18)

    lumi74321 [utilizator]

    Nu, nu ma refer la partidul AUR. PNRR aprobat in plina stare de alerta nu face decat sa asigure fluvii de bani catre cei care "merita", prin contracte cu atribuire directa. Iata pentru ce starea de alerta este mentinuta de la luna la luna. Pentru bani. Se aude ca si Arafat va primi o parte, pentru a finanta noua structura de Urgente care va avea si armata proprie. 8500 de mercenari platiti regeste.
  • +7 (11 voturi)    
    furt fara limite (Vineri, 17 septembrie 2021, 21:33)

    carmen_i [utilizator]

    Banii vor fi facuti praf pe prioecte costisitoare si supraevaluate, coruptii vor fura cu 2 maini. Rezultatul pentru popor va fi aproape de zero, in schimb vom avea de platit pentru inca 7 generatii.

    Coruptia va exploda, statul de drept a fi zero, democratia zero, saracia va fi maxima, mai rea ca pe timpul lui Ceuasescu.
  • +2 (12 voturi)    
    Nu se va face nimic de banii asta, treziti-va (Vineri, 17 septembrie 2021, 21:44)

    emil bobu [utilizator]

    E PNL, daca nu poate fura banii, atunci nu ii vrea. Totul e minciuna.
  • +6 (8 voturi)    
    PNRR nu salveaza PNL (Vineri, 17 septembrie 2021, 22:44)

    floriniulian [utilizator]

    PNRR doar amana FALIMENTUL acestei tari din cauza lipsei totale a REFORMELOR.
    Fiecare luna care trece fara REFORMA inseamna miliarde de euro aruncati pe fereastra.
    Banii imprumutati fara noima,numai 20 de miliarde in ultimul an, pentru a plati pensiile speciale si de serviciu halucinante si salariile aberante ale unui aparat bugetar fara numar care vor ingropa definitiv aceasta tara si generatiile urmatoare.

    Aici am ajuns datorita acestor partide controlate de statul securisto prosto mafiot care cu ajutorul politicienilor corupti,incompetenti si tradatori isi mentin aceleasi privilegii aberante indiferent de partidul de la''guvernare''.
    PNL=PSD= aceeasi mizerie
  • +8 (12 voturi)    
    Citule, dar ministri PNL ce fac? (Vineri, 17 septembrie 2021, 23:49)

    sile_v [utilizator]

    Ca vezi cum a lucrat unul ca Drula fata de omniprezentul Bode. Vezi cum a lucrat unul ca Ghinea fata de caricatura numita Bolos.

    Ministerele PNL ce realizari au? Bode la interne? Turcan la munca? Ala de le Energie?

    V-au aratat astia de la USR ce s-ar putea face, daca lucrezi cu oameni buni. Dar ati avut grija sa ii dati pe toti afara din guvern.
    • -1 (7 voturi)    
      Ai rabdare (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 2:03)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

      Sa vina banii. Cand se va trage linie, Ghinea tot pe minus o sa iasa. In afara de PNRR, folosirea fondurilor europene a scazut sub mandatul sau destul de drastic. Atunci cand erau probleme cu PNRR, Ghinea se spala pe maini ca e vina celorlalte ministere, acuma, daca se aproba, o sa zica ca e meritul sau.
      Si daca se aproba, o sa il blocheze Ciolos cumva, fiindca ... poate.
  • -1 (7 voturi)    
    Sac fără fund (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 1:51)

    Koczka [utilizator]

    Pentru o tara ca România care nu produce fier beton, bitum, asfalt, nu are forța de munca specializata autostrăzi, nu mai produce utilaje pentru construcții, etc. orice investiție în infrastructura rutiera sunt bani care intra în pusculita altor state.
    În plus de acele autostrăzi vor beneficia tot marile corporații care ne vor inunda mai ușor piața interna cu produse de aiurea, ceea ce ne va îngropa si mai mult in datorii iar populația activa va migra din tara.
    Revoluția verde este tot un basm pentru România unde de pilda nu sunt suficiente stații de încărcare publice pentru mașinile electrice.
    Idea este ca diferențele fata de Europa dezvoltata se vor accentua oricâți bani vor fi pompati în România, datorita corupției și a lipsei unei strategii de tara.
    • -1 (3 voturi)    
      VEZI CA ASFALTUL (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 8:52)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      si bitumul este acelasi lucru...
  • -1 (9 voturi)    
    sa facem o mica socoteala (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 8:09)

    IpseAnton [utilizator]

    Sa facem o mica socoteala:
    - 29,2 miliarde euro, din care 14,248 miliarde sub formă de granturi și aproximativ 14,935 miliarde sub formă de împrumuturi;
    - pentru transpoturi 9.7 miliarde, adica 33 la suta.
    Aste este ce despre banii granturi de la EU (platiti si din impozitele noastre) si ce dam inapoi, adica dam inapoi jumatate. Sa vedem ce primim de banii astia.
    Daca luam ceea ce a lansat in licitatie Drula pentru 63 km din A7 vedem ca din miliardul de euro alocat jumatate ii dam inapoi si cheltuim 16 milioane euor/km. Luind in considerare standardul de cost al ministerului pentru autostrazi la cimpie, 4.3 mil euro/km vedem ca de fapt costa doar 260 milioane de euro, adica un sfert din banii alocati. Adica platim 1 miliard si primim autostrada de 260 milioane. Restul ... zboara, intrebati pe Drula unde.
    Extrapolind la intreg PNRR vedem ca din cei 29.2 miliarde se cheltuie real (adica realizari) 7.6 miliarde, restul sunt bani aruncati in vind. Dar vom plati pentru cei 7.6 miliarde efectiv realizati nu mai putin de 14,935 miliarde sub formă de împrumuturi. Restul turcul plateste, adica UE, 14,248 miliarde. Frumoasa smecherie marca Drula. PLus smecheria Ghinea cu 3.6 miliarde pentru consultanta (vedeti de unde si-au facut banii Ghinea, Pislaru, Tudorache, Barna) Treziti-va, aia de ii laudati pe Ghinea si Drula. O sa va arda la buzunar din greu.
    • -3 (7 voturi)    
      Corect 10000% (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 9:28)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Dar orbii si surzii degraba topaitori prin piete nu vad si nu aud. Uita-te cati laudatori au useristii pe foaia asta si te vei lamuri ca explicatiile si demonstratiile nu tin la rinocerii astia. 'uia sa fie pe ei!
    • 0 (4 voturi)    
      Mda..huo UE (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 11:13)

      gavrone [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Cum ar veni iar ne-au pacalit...ii platim noi pe ei :) "Tradatorii" Ghinea si Drula au vandut tarisora noastra strainilor...am ajuns sa scoatem noi bani din buzunar sa-i platim pe nemti, francezi etc...Huo USR...

      Pai sa facem si noi un Roexit sa nu mai profite lacustele astea UE de noi....Traiasca Decebal si tarisoara noastra sfanta!

      Balaceanca......
  • +3 (5 voturi)    
    Unii au muncit (USR, Ghinea si echipa) (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 11:15)

    gavrone [utilizator]

    Altii profita (Catu si PNL). Astia care au tras tare sunt invitati afara din Guvern si aia care au fost in campanie, se certau cu Orban si acum cu USR culeg acum roadele.