Reacția lui Iohannis după ce PNL a pus pe liste un fost ministru ALDE în cazul căruia parlamentul a blocat ancheta DNA

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2020, 18:51 Actualitate | Politic


Viorel Ilie
Foto: gov.ro
Președintele Klaus Iohannis a evitat, luni, să comenteze tranșant prezența pe listele PNL la parlamentare a lui Viorel Ilie, fost ministru ALDE, pe care parlamentul l-a scăpat de ancheta DNA. Întrebat cum vede această situație în condițiile în care a spus că nu e de acord cu traseismul, șeful statului a preferat să vorbească mai mult despre acest din urmă aspect.

„V-am promis că s-a cam terminat cu racolarea și s-a terminat. Nu au mai existat racolări, cooperări și ăsta este un fapt. Am spus, am avertizat, lucrurile s-au oprit când a fost nevoie. Mai departe, cu siguranță, veți putea să aflați de la PNL cum s-au făcut listele. Candidații sunt membri PNL”, a spus președintele.

Senatul a votat împotriva începerii urmăririi penale a lui Viorel Ilie, acuzat în 2017 de DNA de trucarea unui concurs de angajare în minister.

Potrivit procurorilor, ministrul pentru Relația cu Parlamentul era suspectat, alaturi de trei angajati ai institutiei, de "aranjarea" unui concurs pentru angajarea de functionari publici pe functii contractuale, astfel incat anumiti candidati agreati de conducerea ministerului sa ocupe functiile, in detrimentul altora.

In acelasi dosar, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au dispus urmarirea penala in cazul a trei angajati ai ministerului - Felicia Elena Pop, directoare de cabinet a ministrului pentru Relatia cu Parlamentul (MRP), Maria Alexandrescu, angajata in cadrul MRP, membra a comisiei de concurs si Mihai Cornel Zharia, angajat in cadrul MRP, membru al comisiei de concurs, tot pentru infractiunile de folosire, in orice mod, direct sau indirect, de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii.

Viorel Ilie figurează pe poziția a doua pe lista PNL Bacău pentru Camera Deputaților.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9991 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    grupare interlopa PSDUDMRALDEPNL lucreaza (Luni, 19 octombrie 2020, 19:16)

    hopsinoi [utilizator]

    sa-si apere membri.

    votati aceasta grupare!
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 octombrie 2020, 19:28)

    [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    "Neamtu" regatean (Luni, 19 octombrie 2020, 19:53)

    Dinu-I [utilizator]

    Cred ca lumea s-a lamurit ca dl. "politruc" (asa cum s-a auto-caracterizat ina campania dinaintea primului mandat preziential) cand trebuie sa raspunde concret o "intoarce ca la Ploiesti" si te trimite la partid (PNL). ASsa se intampla si inainte reclamai ceva la un for superior al partidului unic te trimitera exact la cel pe care-l reclamai.

    Poate ati observat cand vorbea de cat de bine s-a descurcat guvernului "mieu' folosea pronumele: NOI.
  • +4 (6 voturi)    
    Da, logic (Luni, 19 octombrie 2020, 20:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    PSD, PNL, USL... apreciez ca vor sa ne aduca aminte.

    Daca lumea nu se desteapta sa voteze USR-PLUS o sa ramanem numai cu gunoaiele astea de "politicieni".
  • +5 (7 voturi)    
    Fara penali in functii publice! (Luni, 19 octombrie 2020, 21:37)

    UnOarecare [utilizator]

    Votez USRplus pt ca lozinca sa devina realitate!
    • -3 (3 voturi)    
      Macar recunosti ca esti lozincar (Marţi, 20 octombrie 2020, 9:28)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Atunci cand vei realiza si ca esti un userist dobitoc manipulat si vei recunoaste public asta, abia atunci te vei vindeca de prostie.
      • +2 (2 voturi)    
        vai (Marţi, 20 octombrie 2020, 10:51)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        dar ce elevat vorbim...
        tine probabil de IQu comentatorului

        alooo tovarasi moderatori eu am fost banat pentru jigniri mai putin dure ca asta... ne hotaram si noi care-s regulile?!
      • +2 (2 voturi)    
        PS: (Marţi, 20 octombrie 2020, 10:53)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        da ma USR nu e bun.,..

        doar mafia din psd , pnl, alde, udmr, pro rom etc e buna...

        hai sictir!
  • +2 (2 voturi)    
    pnl e o mizerie APROAPE (Marţi, 20 octombrie 2020, 10:51)

    liviu_ [utilizator]

    la fel de mare ca psd...

    singura noastra speranta este USR!