Viorica Dăncilă: Mai mulţi colegi au vrut restructurare, inclusiv Dragnea / Eu nu am fost de acord cu restructurarea Guvernului

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 aprilie 2019, 18:03 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: AGERPRES
Premierul Viorica Dăncilă afirmă, într-un interviu pentru cotidianul Adevărul, că mai mulți colegi din PSD, inclusiv Liviu Dragnea, au dorit restructurarea Cabinetului, în reuniunea conducerii social-democraților, dar ea nu a fost „de acord cu restructurarea Guvernului” și este „puțin probabil” să se răzgândească în privința acestui subiect.

„În CEX, mai mulţi colegi au vrut restructurare, inclusiv domnul Dragnea. Au insistat mai mulţi colegi pentru restructurare, dar asta arată că există democraţie în partid. Fiecare îşi spune punctul de vedere. Eu am avut propria mea opinie şi aceasta a fost să nu trecem Guvernul prin votul Parlamentului”, a spus Dăncilă.

Chestionată de ce nu a dorit o restructurare a guvernului și a preferat remanierea, Dăncilă a respins temerea legată de pierderea majorității parlamentare, invocând în schimb faptul că nu dorește un guvern „Dăncilă 2” dar și declarațiile președintelui Klaus Iohannis.

„Al doilea motiv e legat de afirmaţiile preşedintelui Iohannis, potrivit cărora se va simţi ocolit şi va merge la CCR, deci iar se va ajunge la o situaţie de blocaj. Al treilea aspect: am considerat că Guvernul funcţionează aşa cum e acum. Azi am trimis către preşedinte solicitarea de a motiva respingerea celor trei colegi, pentru că eu consider că oportunitatea numirii unui nou ministru aparţine premierului. Preşedintele trebuie să se exprime dacă există probleme de legalitate la un ministru propus, nu de oportunitate – dacă are sau nu ţinută”, a spus ea.

Viorica Dăncilă a afirmat că, în ceea ce privește interimatele la Justiție, Fonduri Europene și Diaspora, a discutat cu Liviu Dragnea iar deciziile au fost luate „împreună”.

Întrebată de Adevărui dacă PSD va trimite alte nominalizări pentru cele trei portofolii, Viorica Dăncilă a răspuns: „Nu ştiu, o să avem o discuţie în CEX legată de acest subiect”.

„Pe acest subiect, eu am decis să urmăm calea normală, fără restructurare. O să mă mai gândesc în perioada sărbătorilor”, a continuat ea, precizând însă că este „puțin probabil” însă să se răzgândească.

















6505 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Hahaha! (Joi, 25 aprilie 2019, 18:08)

    mimiloi [utilizator]

    Doamna docila a devenit extrem de amuzanta.
  • +7 (7 voturi)    
    Sa nu te schimbe numa' (Joi, 25 aprilie 2019, 18:11)

    un_bun_cetatean [utilizator]

    ca pe o pereche de indispensabili.
  • +5 (5 voturi)    
    Ioi iarasi suntem pe baterii duracell. (Joi, 25 aprilie 2019, 19:00)

    Ioko [utilizator]

    Acuma serios sa crezi ca Dancila ar functiona fara telecomnda si sa roada din temelia marelui iubit si sa nu zboare direct la Ponta ar fi deja de SF.
    Sa intelegem ca vor sa insiste ca este de fapt ceva la mijloc ca sa nu se prinda PSD-istii ca ceva nu e in regula?
    Haideti ca inteleg ca merge cineva sa le dea palme dar sa iti dai singur palme apoi sa stai langa ala care ti le-a dat deja e de telecomande fara baterii.
    Mai oameni buni daca Dancila ar pierde semnalul de la haturi ar fi ca jucariile alea pe baterie care topaie si se lovesc de pereti apoi o iau in alta directie asa fara sens.
    Acuma serios daca as merge pe logica lor as spune ca statul paralel a facut intelegere cu Dragnea si o tot lalaieste si baga cate o fumigena sa nu se prinda PSD-istii ca e ceva in neregula in Danemarca pana poate Dragnea sa o faca pe victima si sa aiva motive reale de esec ca toate mintile PSD-iste sa poata sa o ia de buna ca nu e decat o un mare GHINION.
    Serios Dancila sa supravietuiasca fara telecomanda si sa reuseasca ce nu au reusit jumatate de partid zburat din PSD?......E O GLUMA MAI BAIETI?
    Gluma e ca PSD a iesit sa spuna pe fata ca e scandal la ei si SA O STIE TOTI dar ei mananca tot la aceasi masa si dorm in acelas pat......PE BUNE?
    Dar gluma cea mai buna e ca au ajuns sa se creada intre ei atat de prosti incat astia sunt de balamucuri vesele.
    Auzi ma sa functioneze Dancila fara telecomanda si sa crezi ca e posibil asa ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      2 telecomenzi (Joi, 25 aprilie 2019, 20:01)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Ioko

      E ca in cazul cu tv-ul din vitrina in care 2 indivizi tot schimbau canalul .una din telecomenzi e la Dragnea ceallata ia ghiciti la cine e?
  • +4 (4 voturi)    
    Uups! A inteles si ea ceva... (Joi, 25 aprilie 2019, 19:51)

    lasa [utilizator]

    Ca va infunda puscaria pentru deciziile \unor colegi"...
  • +3 (3 voturi)    
    viteazo! (Joi, 25 aprilie 2019, 22:50)

    revo [utilizator]

    vasilico, fii barbata! Si lupta si dai, si lupta si dai!
  • +3 (3 voturi)    
    rolul presedintelui (Joi, 25 aprilie 2019, 23:44)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "Preşedintele trebuie să se exprime dacă există probleme de legalitate la un ministru propus, nu de oportunitate – dacă are sau nu ţinută"

    Din contra, presedintele nu trebuie sa verifice legalitatea numirii, aceasta fiind e responsabilitatea ta. Rolul tau este sa faci numiri care respecta criteriile legale iar, odata indeplinit acest criteriu, presedintele verifica daca persoanele numite au calificarea si reputatia potrivita pentru a ocupa functia de ministru.

    Arunci vina pe presedinte pentru ca numirile facute de Dragnea prin intermediul tau sunt ridicole, insa ar trebui sa nu preiei fara discenramant poruncile venite de la penali.