Cătălin Rădulescu: Tudorel Toader să vină urgent cu Ordonanță pe amnistie, care să includă și faptele de corupție

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 17 decembrie 2018, 17:03 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu
Foto: Digi 24
Ordonanța de Urgență pe aministie și grațiere trebuie pusă în practică urgent de către ministrul Justiției, Tudorel Toader, și trebuie să vizeze și faptele de corupție, susține deputatul PSD Cătălin Rădulescu. "Acest lucru nu trebuie discutat, trebuie dat", a afirmat Rădulescu.

Deputatul PSD Cătălin Rădulescu a declarat, luni, că se discută prea mult despre Ordonanța pe amnistie și grațiere.

"Eu cred că discutăm prea mult timp acest lucru. Acest lucru nu trebuie discutat, trebuie dat. Așa cum am spus de multe ori, trebuia dat de mult. Dar vom vedea când se va alege acest moment de către ministrul Justiției și de către Guvernul României. Domnul Tudorel Toader trebuie să pună în practică acest lucru pentru că el, după cum știți, la Consiliul Național, i s-a cerut expres de către toată lumea ca să pună în practică și să vină cu o ordonanță de Guvern, cu un text de ordonanță cât de urgent posibil”, a declarat Cătălin Rădulescu, citat de Mediafax.

Întrebat dacă în Ordonanța privind amnistia și grațierea ar trebui să fie incluse și faptele de corupție, el a răspuns afirmativ.

"Eu cred că ordonanța asta trebuie să amnistieze. Asta e foarte clar că asta vreți să auziți de la mine - toate faptele, mai puțin faptele care țin de chestiuni legate de violență, de proxenetism, de violuri, de omoruri. Tot ceea ce este împotriva intimității persoanei, terorism. (...) Și faptele de corupție (să fie incluse în ordonanță - n.r.)” a adăugat deputatul PSD.

„Trebuia dată (amnistia şi graţierea - n.r.) anul acesta, pentru că este anul Centenarului şi am vorbit cu deputaţi străini, ieri am vorbit cu deputaţi italieni care au spus că în Italia s-a dat din cinci în cinci ani prin OUG, nu prin Parlament. În mod normal, dacă în toate ţările un act de clemenţă este dat prin bunătatea statului faţă de oamenii care au greşit şi recunosc sau faţă de cei care poate nu au greşit şi sunt nevinovaţi, eu cred că discutăm prea mult acest lucru, eu cred că acest lucru nu trebuie discutat, trebuie dat", a mai spus el.


”Dacă cineva găsește alte instrumente, alte măsuri legislative, orice alt tip de acțiune care să rezolve în totalitate, să repare toate nedreptățile care s-au întâmplat în România și care se întâmplă în continuare, toate abuzurile din justiție, altele decât grațierea și amnistia, va avea tot sprijinul partidului și al meu personal. Dacă nu, nu mai ezitați. Nu știu când, nu știu cum, dar PSD, PSD-ALDE are și această obligație, să repare nedreptățile. Ca să nu-și mai taie venele cei din presa cu epoleți și toți cei plătiți de Sorosică prin Bitcoins, ați văzut că toate lucrurile ies la iveală, domnule, inventați ceva, găsiți o decizie CCR, o virgulă într-o decizie a CCR să spuneți - aceste două acte normative, trei, cinci acte normative nu sunt aplicabile lui Liviu Dragnea și închidem subiectul. Ieșiți toți din această capcană în care ei personalizează toate aceste intenții ca și cum sunt date pentru mine”, a spus liderul PSD.
Duminică seară, după ședința Consiliului Național al PSD, la care a participat, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a evitat să răspundă la întrebările repetate ale jurnaliștilor dacă Guvernul va adopta o Ordonanță pe amnistie și grațiere, cerută chiar de liderul PSD, care a spus că partidul are obligația de a da un astfel de act normativ. Toader a evitat constant să răspundă, susținând că nu are un răspuns structurat, că reflectează sau că tema nu a fost atât de actuală ca astăzi.

Luni dimineață, Tudorel Toader le-a spus jurnaliștilor, pe care i-a chemat la minister la ora 6.30, că soluția amnistiei și grațierii reprezintă, la acest moment, ultima soluție de îndreptare a unor abuzuri, deoarece există și alte metode legislative care pot fi adoptate.

"Dacă există alte soluții legislative, evident, de îndreptare a abuzurilor comise, evident și normal s-a exprimat acordul cu respectivele soluții. Dacă nu, s-a agreat ideea ca amnistia, grațierea să fie ultima soluție de îndreptare a respectivelor abuzuri. Ne aflăm în acest stadiu", a declarat ministrul Justiției, Tudorel Toader.

De asemenea, Tudorel Toader a spus că se va consulta cu premierul Viorica Dăncilă în privința unei OUG pe codurile penale și că nu vor fi propuse două acte normative, ci unul singur care să cuprindă două mari părți - Codul Penal și Codul de Procedură Penală.

PSD are gata ordonanța de urgență pentru amnistie și grațiere, al cărei termen de adoptare este 15 ianuarie, au declarat pentru HotNews surse social-democrate. Potrivit primelor informații, grațierea va viza pedepsele de până la 10 de închisoare.

Până acum, premierul Viorica Dăncilă și ministrul Justiției, Tudorel Toader, au negat doar că o ordonanță pe amnistie și grațiere va fi dată până la finalul acestui an.

















3302 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    AKM lovit de Popor (Luni, 17 decembrie 2018, 17:12)

    un domn [utilizator]

    mai rau ...vs ordonanta
    • +1 (1 vot)    
      Vine bă Cătăline! (Marţi, 18 decembrie 2018, 8:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Unde să vină?La tine acasă,ori la el?Hahalere!Și vă dați creștini,familiști!Ptiu,drace!
  • +9 (9 voturi)    
    Justitia nu este independenta. (Luni, 17 decembrie 2018, 17:13)

    nlln [utilizator]

    Ministrul Justitiei face ce ii spune Dragnea, am auzit cu totii.Ministrul Justitiei si Primul Ministru.
    Ce le spune Dragnea, Radulescu, Tariceanu, Stefanescu..etc.


    Ministrul Justitiei nu a analizat oportunitatea unei asemenea ordonante ( dupa cum s-a vazut) , TToader executa ce s-a ordonat.

    Vor sa se scape pe ei ingropandu-ne pe noi.
    Ce conteaza o tara cand in joc este libertatea lui Dragnea sau Tariceanu ,Voiculescu sau Udrea ,Ghita sau Cosma.
    Si cati mai sunt...multi sigur.
  • +5 (5 voturi)    
    Facia di Garaozza (Luni, 17 decembrie 2018, 17:16)

    ruskimushki [utilizator]

    are iarasi o opinie ?
  • +6 (6 voturi)    
    Nu stiu daca se poate imagina (Luni, 17 decembrie 2018, 17:16)

    Cuca [utilizator]

    un individ mai detestabil decat acest Radulescu.
  • +7 (7 voturi)    
    cocalar (Luni, 17 decembrie 2018, 17:17)

    DioDreamer [utilizator]

    ordinar
  • +7 (7 voturi)    
    Mumu , (Luni, 17 decembrie 2018, 17:19)

    I_SEE_HOTZ_PEOPLE [utilizator]

    Porky Pig P$D-ist !!!
  • +10 (10 voturi)    
    Catalin Radulescu (Luni, 17 decembrie 2018, 17:22)

    Frank777 [utilizator]

    zis Mitraliera. Un om cu un cazier moral incarcat.Foarte incarcat.Se zice ca este medic de profesie dar a abandonat pentru oportunitatea politica.Este un ciuvic.Are o aparenta respingatoare ca om.Emana coruptie ,o duhoare rea.Este guraliv.Minte cu usurinta.Este slugarnic cu Dragnea. Un om de nimic.Se vinde usor pe o ciorba.Un fanfaron ridicol.O amintire urata.
  • +5 (5 voturi)    
    serios? daca nu discut si dau? (Luni, 17 decembrie 2018, 17:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce jigodii , astia sunt adevaratii dusmani ai poporului din discursurile lor !
  • +4 (4 voturi)    
    Asa este (Luni, 17 decembrie 2018, 17:29)

    Ord [utilizator]

    ca nu mai radeti de aceste loaze proaste? Eeee daca inainte astfel de specimene erau claunii politicii iar romanilor le placeau giumbuslucurile analfabetilor, acum, in prostia lor, ajung sa va dea fiori reci. Hai ca au trecut repede 30 de ani, ne va fi dor de ei.
  • +7 (7 voturi)    
    LIGHIOANA (Luni, 17 decembrie 2018, 17:33)

    DiDiRo [utilizator]

    asta pesederea uita ca decembrie este luna REVOLUTIEI.
    • +5 (5 voturi)    
      Memorie slaba (Luni, 17 decembrie 2018, 18:47)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Cand nu stii istorie asa se intampla. Inteleg ca au trecut aproape 30 de ani, dar poate trebuie sa ii aratam si deznodamantul, nu doar punctul culminant. Sa vada pe pielea lor ce au patit fostii dictatori si fostele lighioane.

      Se pare ca nu mai merge cu frumosul cu pseudo-comunistii astia noi.
  • +9 (9 voturi)    
    *Dragul* nostru Mitralieră ești unul din (Luni, 17 decembrie 2018, 17:33)

    Rescator [utilizator]

    marii ticăloși ai Mafiei Roșii,Cupola Ciumei Roșii.
    Adică ați furat de ați rupt și vreți să scăpați cu
    averile intacte,cu felicitări și cu *onoarea* reperată.
    Este imposibil să nu decontați măgăriile pe care le
    comiteți zilnic.
    • +3 (3 voturi)    
      mai mai (Luni, 17 decembrie 2018, 18:23)

      elysyum [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      https://newsweek.ro/economie/pionii-lui-putin-masoneria-kgb-trece-prutul
  • +4 (4 voturi)    
    Pai, sa facem ca la altii si noi... (Luni, 17 decembrie 2018, 17:39)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sa se amnistieze si gratieze faptele recunoscute, pedepsite, cu autori pocaiti.
    Pentru cei care "poate nu au gresit si sunt nevinovati" dar au intrat la puscarie, cine stabileste ca trebuie si ei gratiati ? CEx-ul PSD !?
  • +8 (8 voturi)    
    Aflam cu mare surpriza (Luni, 17 decembrie 2018, 17:54)

    Isobar [utilizator]

    ca Dl.Mitraliera se intelege si cu deputati straini in probleme de clementa si dupa modul PSD-ist de a informa admiratorii nu numeste inaltele personalitati cu care a discutat.
    Comparatia cu Italia este total falsa,aceasta tara avand un alt system de guvernare fata de Romania si este folosita ca fake news.
    Interesant ca in focul de arma "Acest lucru nu trebuie discutat, trebuie dat" este tras concomiten cu un alt puscasi ,Claudiu Mandea la comanda SEFULUI.
  • +8 (8 voturi)    
    Greață (Luni, 17 decembrie 2018, 18:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Vomit când aud de această târâtura din cloaca puturoas si infractionala numita p$d
  • +9 (9 voturi)    
    P$D-istii au ajuns la stadiul extrem (Luni, 17 decembrie 2018, 18:06)

    cartofil [utilizator]

    Nu mai au nici un pic rusine de a-si arata adevarata fata: accea de ramatori din ferma lui dragnea .....
  • +8 (8 voturi)    
    S-a cocotat SCROAFA-n (Luni, 17 decembrie 2018, 18:12)

    DiDiRo [utilizator]

    copac si noi continuam sa stam cu mainile in buzunar. Degeaba stiu romanii ca obraznicutu mananca praznicutu.
  • +9 (9 voturi)    
    Infractor dovedit (Luni, 17 decembrie 2018, 18:42)

    Eucamine [utilizator]

    care a primit o condamnare definitiva, cu suspendare, desigur ca vrea amnistia. Dragnea si-a cerut scuze puscariasilor dar nici o vorba de oamenii care mor in spitale, datorita lipsei medicamentelor, copii care au o alocatie de tot rahatul, cea mai mica din Europa, de milioanele de romani plecati in pribegie pentru un trai mai usor. Rusine PSD.
  • +5 (5 voturi)    
    Comunistii (Luni, 17 decembrie 2018, 18:49)

    tudorl [utilizator]

    mascati,care au calcat pe cadavrele celor ce s-au jertfit in decembrie 1989,au agonisit averi uriase si prin manipulare si propaganda mincinoasa,specifice dictaturilor totalitare au acaparat puterea politica iar acum doresc sa-si savureze linistiti prada,executandu-l politic pe Tudorel Toader,pentru care scaunul de ministru e mai important decat Romania.Nu m-ar surprinde sa dea amnistia in aceiasi zi cand l-au executat pe dictatorul Ceausescu.Ce jigodii au pus mana pe tara fara sa raspunda nimeni pentru mortii si ranitii din dec.1989.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ti-as face... (Marţi, 18 decembrie 2018, 8:04)

    Brutus2 [utilizator]

    de te-as prinde domnule parlamentar..... dar nu-i bai! iesiti de la putere si veti fi condamnati pentru favorizarea infractorilor (voi), pentru tradare si pentru uzurparea puterilor statului in interes propriu! PUSCARIA VA MANANCA! SI VA E FRICA!!!!!