Ion Iliescu: Victor Atanasie Stanculescu a contribuit la iesirea din totalitarism si la revenirea la democratie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 19 iunie 2016, 23:32 Actualitate | Politic


Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Victor Atanasie Stanculescu "a contribuit la iesirea din totalitarism si revenirea la democratie" prin deciziile luate intr-un moment decisiv al istoriei recente, a scris duminica seara, pe blogul sau, fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu. Fostul general Victor Atanasie Stanculescu, condamnat pentru reprimarea Revolutiei de la Timisoara si ministru al Apararii in primul Guvern de dupa Revolutie, in perioada 1990 - 1991, a murit duminica, la varsta de 88 de ani.

"Am aflat cu tristete vestea incetarii din viata a lui Victor Atanasie Stanculescu, un om care, prin deciziile luate intr-un moment decisiv al istoriei noastre recente, a contribuit la iesirea din totalitarism si revenirea la democratie. Indiferent de controversele pe care le-a starnit activitatea sa, in decembrie 1989, in calitatea de adjunct al Ministrului Apararii Nationale, a contribuit la succesul Revolutiei Romane si apoi la structurarea noilor institutii ale statului roman. Formatia sa militara, seriozitatea si profesionalismul sau au fost calitati pe care le-am apreciat si care l-au caracterizat, in ciuda tuturor incercarilor prin care a trecut in ultimii ani. Transmit sincerele mele condoleante familiei si celor apropiati lui. Dumnezeu sa-l odihneasca!", a scris Iliescu pe blog.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2591 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 19 iunie 2016, 23:44)

    [anonim]

    • +10 (10 voturi)    
      what? care revolutie? (Luni, 20 iunie 2016, 1:51)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui

      aia cu securisti care impuscau random tineri? aia in care generalii trimiteau companii de soldati sa se puste intre ei? lool.
    • +5 (5 voturi)    
      a gresi e omeneste, dar... (Luni, 20 iunie 2016, 2:32)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui

      Te poti cai pentru greseli. Dar el nu a facut asta. Asa ca daca el nu se caieste, de ce sa fie iertat?
      • +5 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 iunie 2016, 8:37)

        [anonim] i-a raspuns lui Keni

        • +1 (1 vot)    
          nenea ion ilici iliescu (Luni, 20 iunie 2016, 13:00)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui

          o nouă gafă monumentală. Nu poți să iei apărarea unui ciudat care a făcut genocid. ion ilici iliescu nu se dezminte nici acum. Vai de noi.
  • +13 (13 voturi)    
    A mai scapat de`o grija odiosul sforar care a ... (Duminică, 19 iunie 2016, 23:47)

    UnOarecare [utilizator]

    ... distrus Romania.
    Amuzant e ca de cand se apropie funia de par a inceput sa-i dea cu prietenul imaginar...
  • +9 (9 voturi)    
    Bine (Duminică, 19 iunie 2016, 23:48)

    mitg [utilizator]

    Ca ne si asteptam ca Iliescu sa aiba o razvratire spirituala si sa-si ceara iertare.
  • +8 (8 voturi)    
    .... (Duminică, 19 iunie 2016, 23:49)

    ak33 [utilizator]

    Cu declaratia asta,mai draga,l ai condamnat definitiv
  • +3 (5 voturi)    
    lol (Luni, 20 iunie 2016, 1:35)

    amanda13 [utilizator]

    Stai linistit, nici tu din fericire nu esti nemuritor!
  • +7 (7 voturi)    
    Poti sa contribui si tu ..... (Luni, 20 iunie 2016, 6:01)

    gigiN [utilizator]

    ...la ceea ce ai spus ducandu-te cat mai urgent dupa el !! Cum naiba de aproape toate marile jigodii comuniste traiesc pana la 90 de ani ????
  • -3 (3 voturi)    
    Stiu sigur ca el a ordonat retragerea tancurilor (Luni, 20 iunie 2016, 11:42)

    John M. [utilizator]

    in cazarmi dupa ce Ceausescu ordonase iesirea lor si ocuparea orasului. L-am vazut la CNN in direct. Americanii l-au laudat pentru asta. Am episodul pe caseta video.
  • 0 (2 voturi)    
    hahaha (Luni, 20 iunie 2016, 13:49)

    nash pandelica [utilizator]

    in cazul sau a fost invers...
    a contribuit, a facut chiar eforturi, la iesirea din democratie si trecerea la komunizm.