Mic raport pentru uzul unor ambasade. Indicatii pretioase pentru noii procurori sefi

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 16 mai 2013, 16:11 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Opozitia a murit, presa la fel, deci tot ce putem face util este sa ne adresam unor ambasade occidentale care poate nu mai aplauda si nu se mai bucura azi de trocul politic pe tema justitiei si sa le semnalam urmatoarele: politicienii care au negociat functiile de procurori sefi dau indicatii si ordine procurorilor la vedere. Cu totii stiam ca justitia intra sub control politicienilor, mai putin orbii, habotnicii si propagandistii care refuza sa vada realitatea. Ce nu stiam este ca ordinele si comenzile se vor da pe fata, din prima zi, in gura mare, sa le auda toata lumea. Ce speram sa nu se intample era ca tranzactionarea justitiei sa fie intampinata cu atat de multa liniste.

In chiar seara numirii noilor procurori sefi in functie, presedintele Traian Basescu i-a cerut procurorului general Tiberiu Nitu sa ancheteze ceva foarte vag pe tema Revolutiei din 89 (deci evenimente petrecute acum 23 de ani) si i-a dat termen un an. A doua zi, premierul Victor Ponta, care i-a propus in functie pe cand era ministru interimar la justitie, i-a asigurat ca nu sunt datori nimanui, dar le-a spus apoi ca nu mai vrea sa auda de dosare politice si de tarani anchetati pentru votul de la referendum. Cum le putea solicita mai clar sa opreasca degraba dosarul Dragnea, acuzat de fraude masive la referendumul din vara trecuta?

Cum functioneaza justitia in tarile dumneavoastra occidentale? Vine un politician, exprima o dorinta, iar procurorii si judecatorii sar toti sa o indeplineasca pe loc? Acceptati ca politicienii sa negocieze numele procurorilor cu care merg la fitness, le treceti cu vederea sarcinile trasate public justitiei? Aplaudati instalarea unor nulitati in functii cheie?

Sa zicem ca, luand prin surprindere pe toata lumea, doamna Udrea doreste sa fie achetata gruparea Bittner-Petrache, despre care actualul presedinte Traian Basescu zicea in campania din 2004 (ce vremuri) ca face parte din mafia personala a lui Adrian Nastase. Ce-ar trebui sa faca doamna Bica, noua sefa de la crima organizata? Sa se execute pe loc? Chiar daca merge cu doamna Udrea la fitness, impart acelasi coafor si sunt bune prietene, chiar daca ii datoreaza saltul in cariera, credeti ca rolul unui procuror sef este sa indeplineasca fanteziile politicienilor?

Ca sa n-o mai lungim: vedem cum tocmai politicienii care au tocmit numele noilor procurori sefi nu s-au abtinut sa le dea ordin din primele zile, avand fiecare piticul lui pe creier, o obsesie, un dosar de omorat sau de deschis urgent, un plan ascuns. Cred ca ne putem intreba in mod legitim daca au inceput cu atata aroganta sa le comande procurorilor ce sa faca din prima zi, ce urmeaza de acum incolo. Cu ce drept o putere intervine in treburile altei puteri? In ce democratie s-a mai pomenit ca un politician, fie el seful statului sau primul ministru, sa intervina in treburile procurorilor atat de brutal, la lumina zilei?
 
Tot in atentia ambasadelor occidentale: din pacate, foarte putini jurnalisti au semnalat, pe bloguri personale sau in cateva articole pe net, intrarea justitiei sub control politic. In general, a fost liniste si pace. La televiziuni s-a discutat prea putin, presiunile au fost imense sa NU se discute deloc. Doar RTV si B1 au atins subiectul, gratie unor jurnalisti ca Robert Turcescu sau Sorina Matei. Aceasta liniste se explica prin controlul pe care politicienii puterii sau opozitiei il au asupra televiziunilor sau asupra majoritatii publicatiilor. Doar cateva site-uri si bloguri scapa azi cenzurii de tip politic.

Andrea Pora remarca, pe site-ul Revistei 22, absurdul cererii adresate de Traian Basescu procurorului general "de a clarifica macar unul doua aspecte de la revolutie". "Pai, nu-i reprosa ironic chiar domnia sa lui Nitu certificatul de revolutionar obtinut cu arma in mina? Adica, se face acum ca nu stie ca Nitu a tras la revolutie in manifestanti, dupa care, ca un cadru de nadejde ce se afla, si-a scos certificat si s-a imbogatit pe seama lui. Cum sa-i ceri astuia sa «clarifice» exact aceste «aspecte», cind Nitu este cel care a ingropat dosarele revolutiei, cot la cot cu Kovesi, e drept?", scrie Andreea Pora.  

Rodica Culcer scrie pe blog ca Victor Ponta le-a dat ordin procurorilor de a inchide dosarul Dragnea printr-un  mesaj simplu si clar: "Nu vreau sa mai vad, ca anul trecut, scene din anii '50, cu procurori care ancheteaza oameni de la tara". 

"Astfel debuteaza era Ponta in justitia romana – exact cum a debutat si era Adrian Nastase, cu furia fostului premier impotriva „arestarilor de vineri seara”, persecutarea procurorului Alexandru Lele, care indraznise sa se atinga de un baron local al PSD, si sinuciderea tanarului procuror Cristian Panait. Iata-ne dupa 12 ani, cu baronul Tarau in libertate si neatins de justitie si cu Victor Ponta premier, dand indicatii pretioase procurorilor – adica ne-am intors de unde am plecat, cu echipa Botos-Sampetru restaurata la Parchet. Slava tie, electorat roman! Multumim presedintiei pentru liniste si stabilitate! Si mortii au parte de ele, de ce nu si noi? Intamplator sau nu, corpul de control al guvernului a sesizat DNA pentru nereguli   ce ar fi fost comise de ministri PDL Funeriu si Vreme in utilizarea licentelor Microsoft pentru educatie – adica in scoli. Ca tot nu trebuia sa mai vedem procese politice…"

Ceva mai dura in abordare este jurnalista Sorina Matei. Pe blogul sau, argumenteaza de ce presedintele trebuie sa demisioneze: "Când contrazici evidenta, nu ai argumente, te chinui să explici ceea ce nu poate fi explicat, asta cum se mai numeste?Când, în ciuda tuturor, tu semnezi si, implicit, garantezi pentru niste catastrofe umane, asta cum se explică?

Când stii, vrei să pui si pui în functii cheie pentru Justitia din România oameni care au blocat cu intentie dosare extrem de importante, oameni care au stat cu infractorii la masă, oameni care au comis ilegalităti pe bandă rulantă, oameni suspectati că au si tras la Revolutie, aici ce mai ai de zis? Când nu te fortează nimeni si nimic pe lumea asta, nici exteriorul, nici interiorul, nici USL, nici Ponta si îi faci cadou de bună voie, pentru că asa vrei doar tu, Elenei Udrea tot DIICOT-ul cu fundă rosie, de ce o faci?"

In fine, in randul ziaristilor care, dupa numirea oficiala a noilor procurori sefi, au scris ca presedintele Traian Basescu a capitulat se numara si Ioana Ene de la ziare.com si cam atat. Ene surprinde esenta capitularii, motivele care au determinat-o: "Nici agresivitatea lui Traian Basescu, nici incercarea de a machia ridicol competenta reala a lui Tiberiu Nitu, nici diversiunea ieftina cu dosarele Revolutiei nu pot masca un adevar oribil. Justitia si anticoruptia au fost tradate. Fix la cer se vor duce, dar fara preot si coliva. Au fost tradate pe altarul coabitarii, al intereselor politice pentru ca nu mai fac nici rating, nici puncte prea multe in sondaje. Au fost tradate pentru ca incurca si pentru ca nimeni nu mai voia anticoruptia in varianta Morar, aceea de nivel minim."

In plan politic, rusinosul troc a fost denuntat de un partidulet marginal, deci fara vizibilitate. Opozitia a tacut in bloc in mod semnificativ, seful PDL s-a rezumat la a formula vagi nemultumiri dar n-a indraznit o critica pe fata. Se anunta ani buni de liniste si armonie, fara atata zdranganit de catuse si breaking news de pe scarile tribunalului sau de la sediile parchetelor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8220 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    De ieri Justitia este "Chioara"! (Joi, 16 mai 2013, 16:38)

    un dac [utilizator]

    Oricum, de remarcat pragmatismul lui Ponta, fata de incercarea lui Base de a se "scoate". Unul a punctat clar cu taranii (desi avem maaaaaare nevoie de multi tarani la puscarie, sa nu mai voteze aiurea), altul a incercat sa o scalde cu Revolutia.
    Pana la urma, care este diferenta dintre cei 2?
    Unul este un viitor fost presedinte, celelalt un viitor presedinte. Cred ca totusi evoluam incet, tandemul iliescu-nastase a fost mai perfid decat este tandemul basescu-ponta. Atata putem, cu toate rascolirile de pe facebook sau de pe HN.
  • +9 (17 voturi)    
    Articol (Joi, 16 mai 2013, 16:42)

    justiarul [utilizator]

    Felicitari pentru articol! scrieti cu patima si onestitate,
    intru adevar
    -oare numai este nimic de facut?
  • +6 (20 voturi)    
    ARTICOL (Joi, 16 mai 2013, 16:50)

    justiarul [utilizator]

    Daca ar putea presedintele sa simta lipsa de respect si scarba
    oamenilor fata de dansul,daca ar putea sa ne raspunda ;
    -de ce a tradat oamenii care l-au sustinut,cata lisa de moralitate! ce om! cu o mic.
    Doamne ajuta sa citeasca asta !
    • -5 (15 voturi)    
      sa fim seriosi (Joi, 16 mai 2013, 18:44)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui justiarul

      Daca simtea asa ceva isi dadea demisia imediat dupa referendum.
    • -1 (3 voturi)    
      QED (Vineri, 17 mai 2013, 1:12)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui justiarul

      ispita de a va aminti e prea mare.
      V-am spus demult ca Basescu nu merita. Oameni ca Macovei, Morar, da! Macovei era mai utila daca nu intra in politica, ganditi-va ce putin credibil ar fi acum Morar daca ar fi apucat acelasi drum.ONG-uri precum România Curată merită toată atenția.
      Mulțumim, dle Tăpălagă!
    • +1 (1 vot)    
      Cocret (Vineri, 17 mai 2013, 19:31)

      castro [utilizator] i-a raspuns lui justiarul

      Puteti enumera cateva "tradari" ?
      Cu stima !
  • +5 (13 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 16 mai 2013, 16:51)

    NL [anonim]

  • +5 (19 voturi)    
    Noua Republica, Daniel Morar (Joi, 16 mai 2013, 16:58)

    MihailNeamtu [anonim]

    Felicitări tuturor ziariștilor care s-au poziționat ferm pe această speță.

    Noua Republică a avut o reacție rapidă similară pe subiectul Daniel Morar.

    Mulțumim pentru link, Dan Tapalagă.
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Vineri, 17 mai 2013, 19:34)

      castro [utilizator] i-a raspuns lui MihailNeamtu

      Cine ar fi fost Daniel Morar , daca Basescu n-ar fi fost presedinte ?
  • +9 (19 voturi)    
    Multumim ca ne constientizati (Joi, 16 mai 2013, 17:01)

    Adi_rus [utilizator]

    Multumim pentru aceasta analiza. Pentru mine cel putin e foarte utila. Imi confirma suspiciunea ca Basescu a fost de multe ori ipocrit, chiar si cand a fost vorba de justitie iar atunci cand pupilul sau politic - Elena Udrea - a fost amenintata doar de la distanta de bratele justitiei a cazut la pace cu restauratorii epocii Nastase. Abia astept sa-l vad plecat de la Cotroceni. Si-a ratat mandatul pe final in privinta justitiei. E si el un muritor de rand, nicidecum supereroul care incearca sa se prezinte.

    Bravo lui Neamtu si partidului sau Noua Republica. Pana la urma lucrurile incep sa se decanteze si iata ca din toata dreapta romaneasca doar Neamtu nu e alunecos. Restul toti sunt niste ipocriti intr-un fel sau altul, incepand cu Basescu, trecand pe la MRU si terminand cu Udrea. De Blaga nu mai zic ca ala e doar un psd-ist mascat pus pe capatuiala proprie.

    Prin urmare Noua Republic si Daniel Morar ar trebui sa fie vectorii pe care sa-i stimulam pentru partea dreapta a politicii romanesti. Parerea mea.
    • +10 (10 voturi)    
      Base e politician..... (Joi, 16 mai 2013, 20:57)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      politician ipocrit e deja pleonasm. Practic isi joaca mina cu cartile impartite de noi la alegeri. De atita am fost in stare noi. Cam asta face el cu mina primita. Se descurca mai bine decit s-ar fi asteptat adversarii lui. Face mai putin decit ne asteptam noi. E si pielea lu la mijloc. Viitorul fetelor.
      In situatia de fata pare un compromise acceptabil. E ciudat dar masa de selectie asta a oferit. Poate ar fi fost profesionisti mai buni, daca nu au sustinere politica....Pestele de la cap se impute. Dar e imposibil capul sa fie proaspat si corpul putred de-a binelea. Trebuie sa ne schimbam si noi.
  • -5 (19 voturi)    
    patetic (Joi, 16 mai 2013, 17:24)

    Mazeta [utilizator]

    Cică să le spunem noi ambasadelor străine ce se petrece în România, că ele nu știu. De parcă alde Băsescu, Geonă, Blaga sau Chireac n-ar da rapoarte regulate la ambasada SUA. Să rupă ambasadele occidentale frumusețea de coabitare, de parcă nu ele ar fi hotărât-o. Patetic.
    • +2 (2 voturi)    
      Te rog... (Joi, 16 mai 2013, 20:47)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mazeta, nu ma fa sa iti dau plus....
  • +4 (6 voturi)    
    Dinozauri (Joi, 16 mai 2013, 17:29)

    Trojan.H [utilizator]

    Se pare ca la unii informatia ajunge mai greu. Ca la dinozauri. Lovitura de stat s-a petrecut anul trecut dar ei afla abia astazi.
  • -3 (13 voturi)    
    IDEI PRECONCEPUTE (Joi, 16 mai 2013, 18:17)

    dincannes [utilizator]

    Ponta a spus "Nu aveti nicio datorie la nimeni, nici la cel care v-a propus nici la cel care v-a numit."
    Si pentru a intàri ideea, ne-a adus tuturor aminte cum au reactionat abuziv procurorii la referendum, la un ordin venit de sus. Asta nu mai vrea sà vadà Ponta si noi de asemenea, anchete la comandà. Eu asta am inteles si numai niste minti bolnave, cu idei preconcepute, pot lega asa ceva de dosarul Dragnea.
    Cred cà Dan Tàpàlagà a inteles tot ca mine, dar de, salariul e necesar si atunci a pus denigrarea pe numele lui Rodica Culcer.
  • +4 (16 voturi)    
    Nimic nu e in alb si negru (Joi, 16 mai 2013, 18:39)

    Lucius [utilizator]

    Domnule Tapalaga, va citesc cu drag si interes, dar cred ca ati ramas putin blocat. Trebuie sa evoluati de la a vedea lucrurile in alb si negru. Numirea procurorilor este un compromis. Dar sa vedem alternativa. Un razboi/scandal continuu, imposibilitatea de a pune pe nimeni la parchete, posibil noi legi care sa schimbe metoda de numire a procurorilor, etc. Pana una alta, cand s-a vehiculat shimbul Morar-Kovesi nimeni nu avea nimic impotriva. DNA-ul e mai important ca parchetul general. Asa ca, Basescu a avut castig de cauza. Ca Kovesi e mai slaba ca Morar nu incape discutie. Dar nimeni nu e perfect, nici Morar nici nimeni. Eu cred ca Basescu a procedat corect in situatia de fata.

    Relativ la dosarul revolutiei, din nou Basescu are dreptate. Cred ca e o prostie sa spui ca pui presiune pe procurori sa finalizeze un dosar in care au murit mii de oameni dupa 23 de ani. Sa fim putin seriosi.

    Cred ca Romania va evolua foarte incet in timp, si evolutia va putea veni numai din educatie, astfel incat oamenii sa nu mai voteze persoane ca Antonescu, Ponta, DD, Vadim, etc. Prin articolele dumneavoastra puteti influenta mai pozitiv aceasta evolutie coalizand oamenii in loc sa ii dispersati.
    • +1 (1 vot)    
      ciudat optimism (Vineri, 17 mai 2013, 10:44)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Lucius

      in privinta evolutiei prin educatie, cu un premier plagiator (un potlogar, pe romineste) si care a numit doar catastrofe ca ministri la Educatie.
  • +7 (7 voturi)    
    Coruptia si performanta economica (Joi, 16 mai 2013, 20:09)

    CetateanLogat [utilizator]

    Economia tarilor cu coruptie sistemica nu poate sa fie performanta. Acesta este principalul motiv pentru care Romania se afla in coada Europei din punct de vedere economic (nivel de trai). Tocmai din acest motiv, lupta pentru independenta justitiei este de o importanta capitala, nu exista loc de compromisuri. Traian Basescu nu avea voie sa cedeze. La final, consecintele cele mai grave ale acestei cedari vor fi tot cele economice iar ponoasele le vor trage tot oamenii "de rand", care sunt manipulati cu cinism de cei care au devalizat Romania dupa Revolutie.
  • +2 (6 voturi)    
    felicitari dan tapalaga ! (Joi, 16 mai 2013, 20:18)

    nash pandelica [utilizator]

    right on the money !
  • -1 (5 voturi)    
    realitatea (Joi, 16 mai 2013, 21:35)

    pragmatism [utilizator]

    In toata analiza pe care ai prezentat-o nu ai inclus o variabila extrem de importanta, poate cea mai importanta ... faptul ca Basescu a avut in fata un mamut de 70%. Eu cred ca a obtinut maximum posibil.
    • +2 (2 voturi)    
      mda. cavalerul... (Vineri, 17 mai 2013, 12:49)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      pe calul alb n-a existat niciodata. care sa o salveze pe neprihanita printesa - aka natiunea romana. printesa s-a dat cu zmeul - 70%.
      ce naiba sa mai salvezi?!
  • +2 (4 voturi)    
    de remarcat (Joi, 16 mai 2013, 21:48)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Frica ii face pe cei ce erau ieri vehementi in privinta justitiei sa fie astazi in acord cu un sistem ticalosit...cu o Europa tot mai slaba, gata sa se destrame, o societate obosita de arsenalul ''media'', linistea dorita se instaleaza ..cei ca Basescu inteleg ca intr-o zi poate infunda puscaria,..simplu..imperiul de la est vegheaza..
  • +4 (4 voturi)    
    politica (Joi, 16 mai 2013, 22:45)

    codrean [utilizator]

    Excelent articol, felicitari ! Ai demonstrat ca esti un om liber, urmarind doar adevarul; in acest fel te-ai eliberat din suspiciunile ca ai fi 'omul lui Base". Asa trebuie sa fie un jurnalist adevarat, ne bucuram ca au mai ramas cativa !
  • +1 (3 voturi)    
    Deturnare (Joi, 16 mai 2013, 23:11)

    Daniels22026 [utilizator]

    Eu n-am sesizat, dar articolul o face. Ce putea fi invitatia ciudata a lui Traian Basescu privind dosarele revolutiei? Este o deturnare a procuraturii de la datoria ei fireasca, de la dosarele in curs si prioritati.

    Domnul Dan Tapalaga are dreptate. Basescu a negociat cu Ponta, a marcat public momentul prin trimiterea la dosarele fara importanta ale revolutiei. Si astfel justitia obedienta fata de politician a fost restaurata.

    Este interesanta de urmarit reactia justitiei. Nu cred ca se va asterna batista peste tambal, asa cum se doreste.
  • +3 (3 voturi)    
    niscai istorie (Vineri, 17 mai 2013, 0:49)

    Regalist [utilizator]

    Probabil ca, in general, nu se intelege importanta luptei impotriva coruptiei si a criminalitatii organizate in aceasta parte a Europei (nu doar in Romania)...
    In 1812, desi beneficia de cel mai performant sistem de intendenta din acele vremuri, Napoleon Bonaparte avea sa fie nevoit sa se retraga infrant din Rusia cu toate ca ocupase Moscova si ii invinsese pe rusi in batalii directe. Imparatul nu mai putaea sa-si sustina ofensiva din cauza disfunctiilor in sistemul de aprovizionare a armatei. De fapt, Franta castigase razboiul dpdv tactic, pe campul de lupta, dar l-a pierdut logistic. in realitate, saracia din estul continentului nu putea sa sustina ofensiva militara franceza, mai ales in conditiile desfasurarii pe un teatru imens de operatiuni cum era Rusia, de unde si problemele de aprovizionare (fara de rezolvare)...
    Revenind la timpurile actuale (si extrapoland), saracia in aceasta parte a Europei (si nu doar pe aceste meleaguri, ci in intreaga lume, si nu doar de azi, ci si de ieri) este generata de coruptie si criminalitate organizata. Gradul de coruptie si criminalitate organizata este invers proportional cu nivelul de democratie autentica. Occidentul are nevoie de institutii puternice (si nu de oameni) pentru ca democratia sa fie functionala (sa genereze inclusiv prosperitate), daca vrea ca ofensiva spre Est (in sensul consolidarii si chiar extinderii sistemului de valori de tip occidental) sa aiba succes. Saracia, cauzata de coruptia functionarilor si criminalitate organizata, erodeaza fundamentul oricariei initiative care isi propune ca scop democratizarea estului. De asemenea, un centru (a se citi Bruxelles) este vulnerabil din cauza unei periferii usor de penetrat...
    • +2 (2 voturi)    
      Familist (Vineri, 17 mai 2013, 8:58)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Regalist

      Regalist, postarea ta dezvaluie esenta fenomenului si arata care sunt vinovatii.
      E adevarat: Ceea ce s-a intamplat cu Imperiul Napoleonian se va intampla si cu Imperiul Interlopilor.
      Exista insa o problema:
      -Napoleon a pierdut pentru el, intr-o singura campanie, tot ceea ce cucerise incepand cu Victoria de la Arcole din 1796 dar in urma sa au ramas fundamentele Statului Occidental Modern;
      -Imperiul Interlopilor va pierde intr-o perioada mult mai extinsa iar in urma sa va nu va ramane decat barbarie.
      Pierderea va fi esentiala pentru seva umanitatii in teritoriul "controlat" de interlopi. Explicatia o putem gasi studiind cazurile disparitiile unor Civilizatii antice: consumarea resurselor umane si materiale fara preocuparea pentru regenerarea acestora. Iar intr-un Imperiu Interlop resursa cea mai importanta este cea umana.
      Nu poti fi Interlop si sa ai grija si de resursa umana in acelasi timp: este o contradictie in termeni...
      Sunt multe de discutat aici.
    • 0 (0 voturi)    
      era cam tarziu aseara cand am postat si... (Vineri, 17 mai 2013, 14:00)

      Regalist [utilizator] i-a raspuns lui Regalist

      am uitat sa adaug o nuanta importanta careia din pacate nu i se acorda atentie: la scurt timp dupa colapsul lui Napoleon in Rusia, armatele tariste marsaluiau prin Paris (1814). Ar trebui sa dea de gandit, cred eu!
  • +1 (3 voturi)    
    Modesta mea opinie, (Vineri, 17 mai 2013, 1:42)

    cornel19 [utilizator]

    este ca sa reusit, cel putin INSTAURAREA confuziei si trebuie inceput cu notiunea ca PROCURATURA = JUSTITIA. Atrag respectuos atentia, daca prin absurd am dispune de cel mai performant si operativ sistem justitiar, acesta nu ar putea singur sa scoata tarisoara noastra din starea actuala. Am cunoscut oarecum din interior, trei tari cu sisteme politice diferite, care au construit si consolidat domenii extrem de performante, foarte importante cum ar fi armata/securitatea interna, dar au neglijat/ignorat alte zone. Ele sau prabusit zgomotos, Ro. cred ca in continuare ca este paradoxala.
  • +3 (3 voturi)    
    A venit iarna! (Vineri, 17 mai 2013, 2:11)

    mihai_vart [utilizator]

    E bine ca s-a insamantat acu 2 ani si vara trecuta a incoltit.
    Acum neaua se aseaza incetisor, si Dan Tapalaga nu face decat sa ne tina la curent cu starea vremii. Cum altfel sa aiba timp un partid tanar sa creasca si sa invete sa lupte daca nu sub patura zapezii?

    E posibil ca iarna asta sa dureze vreo 5 - 10 ani, asa ca sper ca vom fi mai bine pregatiti cand va veni din nou momentul.

    Traiasca Cultura Romana!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce revelatie!!! (Vineri, 17 mai 2013, 6:49)

    albescu [utilizator]

    Dl Tapalaga are o revelatie, parca s-ar fi trezit din somn si vede ce toti vedeau pana artunci: ca justitia este la comanda politica. Ca parca pana acum n-a fost, spunea dansul in articole mai vechi, ca vrea USL sa puna mana pe ea. Cand colo ea era in mana lui Basescu!!!! Nu faptul ca Basescu s-a inteles cu Ponta e deranjant, pentru ca in politica trebuie sa faci compromisuri, politica fiind arta compromisului, ci faptul ca un organism de justitie, aici ma refer la CSM s-a comportat ca un organsm politic si l-a "reevaluat" pe Nitu. Asta induce situatia de groaza ca orice act de justitie poate fi "reevaluat" in functie de clientul politic. Asta nu mai e Justitie!!! Intrebarea e de ce dl Tapalaga s-a trezit la realitate?! Cine l-a aburit pana acum!??? Si de ce !??
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Vineri, 17 mai 2013, 19:43)

      castro [utilizator] i-a raspuns lui albescu

      De ce credeti si cum puteti proba ca justitia era "in mana lui Basescu" ?
  • 0 (2 voturi)    
    justitia la romani (Vineri, 17 mai 2013, 8:35)

    marmarin [utilizator]

    Imi pare rau ca trebuie sa va aduc cu picioarele pe pamnat domnule Tapalaga. Eu va citesc si va urmaresc la TV. De aceasta data gresiti. ASA A DORIT POPORUL ROMAN. Nu uitati ce fel de oamneni au fost votati. Romani vor sa fie furati si umiliti pentru un os aruncat de cei care au furat de au rupt si fura mai departe. Din pacate, TOTI romanii isi doresc asta si cei care au votat si cei care au stat acasa. Cu bune cu rele, Basescu a respectat dorinta ROMANILOR. Si sunt si eu deacord cu cei care cred ca a obtinut chiar foarte mult raportat la 70%. La aceste alegeri m-am convins ca nu avem nicio sansa de a iesi din groapa de gunoi a acestui pamant.
  • -1 (1 vot)    
    Dan Tapalaga (Vineri, 17 mai 2013, 8:39)

    sorin3 [utilizator]

    Eliberat de Basescu Dan Tapalaga devine din ce in ce mai bun.
    Din pacate acum e putin prea tirziu.
    USL are 80%, in fapt 100%, in functiile importante in stat sint doar oameni carora chiar le place sa pupe prin dosurile sefilor si care au primit si un os de ors pe deasupra.
    Care e scaparea? Nu exista.
    Am mai spus-o si inainte: in situatii din astea intelegi disperarea care i-a facut pe nemti sa-l voteze pe Hitler si sa mearga alaturi de el in toate atrocitatile razboiului. Dupa ce ani de zile s-a ales raul cel mai mic s-ar putea ca lumea sa se razbune si sa aleaga raul cel mai mare.
  • +1 (3 voturi)    
    Ramanem cu comentariile ziaristilor onesti (Vineri, 17 mai 2013, 9:02)

    marianos [utilizator]

    tot este ceva decat cum era pe vrema lui Nastase....
    Acu' ca Basescu ,de dragul " linistei "dorite de Iliescu (acu' si pe vremuri )s-a dat cu mafia USL nu ne mai raman decat comentariile noastre pe net si intre prieteni
    Asta ca sa BELIM ochii data viitoare pe cine alegem
    Continuati tot asa dle Tapalaga!
    Coloana vertebrala ori o ai ori no ai.
    Nu cum face Basescu: azi imi convine sa o am ,maine nu e necesar
    De Ponta et company mie greata de foarte mult timp
    Pacat: atat l-am sustinut pe presedinte.....
    ca orice politician te tradeaza ca o nevasta care ai luat-o dar care stia-i ca-i curv..
    • -1 (1 vot)    
      Intrebare (Vineri, 17 mai 2013, 19:46)

      castro [utilizator] i-a raspuns lui marianos

      Ce altceva ati fi facut dumneavoastra, daca ati fi fost in locul lui Basescu ?