Semnificatiile condamnarii lui Catalin Voicu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 23 aprilie 2013, 0:25 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Publicul uita repede: acum mai bine de trei ani, pe 24 martie 2010, Senatul aviza pozitiv cererea DNA privind arestarea lui Catalin Voicu. A fost un vot la limita, cu 70 de voturi pentru si 40 impotriva, cu un singur vot in plus fata de minimum necesar. A fost un vot dat greu, sub presiune. Ne putem gandi azi ce soarta avea dosarul Voicu daca stenogramele nu erau publicate cu cateva zile inainte. Trecuse doar un an de cand PSD era sa-l puna ministru de interne. Am scris atunci, cred, unele din cele mai grele texte din cariera mea de jurnalist.
Era un caz dificil, complicat, o retea vasta de coruptie, poate cea mai mare organizatie de tip mafiot prin intindere si influenta care a actionat in Romania dupa 89. Acum trei ani s-au exercitat public presiuni uriase asupra HotNews.ro, s-au proferat amenintari, tentative de intimidare, unii cereau sa fim anchetati de parchet, altii s-au si apucat de anchete prin Parlament pentru a investiga scurgerile de informatii, cativa dusi cu capul ne somau sa ne publicam sursele etc. Au fost zeci de ore cu mintea ocupata de acest personaj intunecat, cinic, perfect amoral, un rau jovial si glumet cum rar intalnesti in viata. Reteaua  Voicu, dezvoltata pe sistem tentacular, cuprinsese halci intregi din stat.

A crescut ca un cancer in interiorul sistemului, infectand institutii cheie: politie, justitie, partide, servicii speciale. Oameni importanti, judecatori de la Curtea Suprema, sefi din politie, lideri politici lucrau in cardasie cu Voicu, aflat  mereu in preajma puterii. Il gasim intr-o vreme chiar la Cotroceni, langa Ion Iliescu. Catalin Voicu, Mitica Iliescu si altii aveau in interiorul PSD faima ca "aranjau treburi", ca "rezolvau dosare", ca "stiau tot despre oricine". Cam toti le stiau de frica. Forta lor ajunsese de temut, revendicau tot mai multa putere.

Ce trebuie spus astazi raspicat, cand Catalin Voicu este condamnat la 7 ani cu executare: este meritul procurorilor DNA (pe atunci condusi de  Daniel Morar) ca au avut curajul sa mearga pana la capat in dosarul Voicu. Este meritul SRI ca a reusit sa documenteze, sa culeaga informatii si probe suficient de convingatoare, sa anihileze reteaua. De notat ca Voicu avea posibilitatea sa afle de mandatele de interceptare. Este meritul unor judecatori curajosi de a nu se lasa intimidati.

Nu, puterea de astazi nu are nici un merit. Nici macar nu se poate lauda ca nu s-a atins de independenta justitiei facand astfel posibila condamnarea unui caz grav de coruptie. Sentinta pronuntata luni, 22 aprilie, de Inalta Curte este rezultatul unor reforme dificile si anevoioase in sistem, realizate cu eforturi mari in timp, initiate de Monica Macovei, continuate de Daniel Morar, de cativa oameni din CSM, incheiate apoi prin modificarea componentei judecatorilor de la Inalta Curte, sustinute de o mana de oameni din presa si societatea civila. De exemplu, Sorina Matei a fost unul dintre primii jurnalisti care a scris pe blogul ei ani de zile de un singura despre reteaua Voicu inainte de a exista o ancheta deschisa pe numele sau.

Impotriva tuturor acestor forte reformiste s-au plasat mereu partidele aflate astazi la putere si televiziunile mogulilor. Nici Victor Ponta, nici Mircea Geoana, nici Ion Iliescu, cu atat mai putin Adrian Nastase nu s-au dezis vreodata de Catalin Voicu, nu si-au pus problema excluderii sale din partid. Puterea retelei Voicu ajunsese la un moment dat atat de mare iar activitatea ei atat de intensa incat traficul de influenta practicat a devenit rutina.  Uitand de orice prudenta, un fost sef PSD si-a invitat la o sedinta de partid colegii "cu probleme in justitie sa mearga la Catalin pentru a le rezolva". Pentru ei, Voicu a insemnat o piesa valoroasa si extrem de utila in angrenajul puterii. Alte retele de tip Voicu se ridica incet. Politica romaneasca manifesta oroare de vidul lasat in urma lui.

Aceasta condamnare, pe scurt, este probabil printre ultimele rezultate bune, un ecou tardiv al unei lumi care a murit, in care procurorii anchetau pe oricine, indiferent de rang, iar judecatorii condamnau sau achitau in functie de probele din dosar. E chiar curios ca s-a intamplat. Politicienii vor avea un motiv in plus sa grabeasca procesul de restauratie in justitie, pentru a reface retelele de tip Voicu atat de necesare pentru a  garanta linistea si siguranta mai marilor zilei.

Ar mai fi ceva de spus la capatul cosmarului numit reteaua Voicu. Acest capo di tutti capi, acest nas al retelelor politico-mafiote cu infatisarea lui de bivol greu de rapus, cu ceafa lata si corp patrat este in realitate un om mic si slab. Lesina artistic, fuge cu ambulanta de justitie, asa cum pica lati incercand sa se fofileze mai toti durii Romaniei. Deja avem o galerie intreaga de politicieni care din mari barbati ajung mimoze cand dau cu ochii de procurori sau judecatori: tentative de sinucidere, atacuri de cord, lesinuri multiple, pierderi de sange prin rect, tipete subtiri la televizor. Lasitatea, frica, supremul ridicol ii cuprind pe toti greii politicii romanesti de indata ce se prabusesc din varful piramidei puterii.

Inca ceva: ati observat cum politicienii care comentau luni seara condamnarea lui Voicu pe la TV au devenit brusc foarte umani? Cum il compatimeau aproape lacrimand? “Este un moment greu pentru el si familia lui, din punct de vedere uman e complicat, bla bla bla”. Altii s-au recuzat cu scuza penibila ca nu cunosc dosarul.

Sa nu batem totusi campii cu gratia bivolului lesinat. Cazul Voicu nu poate fi tratat “din punct de vedere uman”. Orice om cu mintea intreaga se gandeste intai la cati borfasi, cati corupti, cati penali au pus Voicu si reteaua lui in libertate facand astfel un imens rau altora. Cate resurse au fost risipite, cata paguba a facut reteua Voicu subordonandu-si institutii intregi? Cati oameni au avut de suferit pentru ca infractori periculosi au continuat sa-si faca de cap gratie retelei Voicu? Ce compasiune sai ai pentru cineva care a transformat justitia in masina de facut bani? Ce mila sa ai pentru un corupt pana in maduva oaselor, care a ingrozit o tara intreaga cu influenta sa nefasta?

L-ati auzit, poate, pe fostul senator PSD cum descria ingrozit, la audierile din parlament, sistemul penitenciar care “decimeaza fiinta umana”? Ce ingrozeste cu adevarat in dosarul Voicu este cum fostul senator PSD a incetat, in libertate fiind, sa mai functioneaze ca o fiinta umana. Reteaua lui a lucrat ani de zile pentru initiatii sistemului, oferindu-le protectie, plasandu-i deasupra legii, intr-un etern dispret fata de oamenii de rand.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


21798 vizualizari

  • +67 (71 voturi)    
    Excelent ! (Marţi, 23 aprilie 2013, 1:06)

    pewpew [utilizator]

    Foarte bine scris.

    Mi-a placut in mod deosebit partea in care este subliniata taria de caracter a personajelor care din hot-shots se transforma in mimoze :) Este trista realitate cotidiana...

    Iar semnalul de alarma cred ca este cat se poate de real si grav, din pacate.
  • +69 (73 voturi)    
    Lehamite!!! (Marţi, 23 aprilie 2013, 6:44)

    apoliticus [utilizator]

    va mai amintiti cum vota cu 2 maini motiunea de cenzura impotriva guvernului Ungureanu? Ce ranjet odios de satisfacut avea pe fata, se si vedea scapat de puscarie odata cu venirea PSD la putere.
    Cata vreme va trebui sa mai rabdam bivoli gretosi de tip Voicu in parlament si guvern? Cate generatii vor mai fi sacrificate? Oare va fi chiar asa de usor de distrus tot ceea ce au construit Macovei si Morar?
    • +25 (27 voturi)    
      Abordare gresita! (Marţi, 23 aprilie 2013, 9:09)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui apoliticus

      Imi amintesc bine de rinjetul lui Voicu, insa abordarea ta este pe dos: " cat trebuie sa mai rabdam?"

      pai, Voicu @ Co nu este invadator extraterestru venit cu frafuriile zburatoare, nici nu l-au adus tancurile sovietice ca in 1944! Noi, de buna-voie si nesiliti de nimeni, am pus in Parlament astfel de penali (atentie, nu corupti, nu incompetenti, ci de-a dreptul "hotzi prinsi", cu condamnari penale!)
      Deci nu pe Ilici il pot blama ca vroia sa il puna pe Voicu la Intern, ci pe toti aceia care l-au ales!!!

      Daca astfle de oameni vrea in Parlament Maria sa Poporul, nu putem decat sa ne conformam: VOX POPULI, VOX DEI!
      • +2 (2 voturi)    
        Asa este, din pacate. (Marţi, 23 aprilie 2013, 16:13)

        apoliticus [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Cum inteleg si interpreteaza indivizii la care se face referire notiunea de DEMOCRATIE: profitam de cei multi si "fragili" (sa folosesc un termen bland), sabotam educatia, ii tinem in ignoranta, le spalam creierele cu TV, ii manipulam, ne voteaza, URAAAA si la gara!
        Cam asa "i-am votat", noi "poporul".
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 23 aprilie 2013, 20:31)

        Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        imi pare rau ca trebuie sa va contrazic... nu cei care au votat i-au pus pe cei ca voicu in parlament! Ci cei care au ramas acasa, ofuscati ca nu au ca alege! Eu ii consider mai vinovati .
        • 0 (0 voturi)    
          Poate ca da (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:28)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

          Asta nu schimba ESENTA problemei, si absenteismul este o forma de nepasare, nu de protest.
          Deci ce am spus eu ramane valabil, chiar daca MULTI nu s-au dus la vot, prin NEPREZENTARE l-au lasat pe Voicu sa ajunga in Parlament!
          Eu asta vroiam sa sopun, nu reprosez electoratului ca nu a stiut sa gaseasca si sa voteze un Razboinic al Luminii, un cavaler al Dreptatii pe cal alb, ci ca nu a reusit sa combata RAUL CEL MARE, pe cei mai corupti, intre care si Catalin Voicu!
  • +52 (54 voturi)    
    Exceptional (Marţi, 23 aprilie 2013, 6:59)

    Dicu [utilizator]

    Solutia in cazul Voicu este neasteptata intr-o tara ca a noastra. Daca toti erau condamnati cu executare era chiar perfecta. D-ul Tapalaga a spus tot ce era de spus in ceea ce priveste Voicu, dar cat timp va mai putea face asta?
    • +18 (20 voturi)    
      Avertismentul mafiei (Marţi, 23 aprilie 2013, 10:15)

      Joan [utilizator] i-a raspuns lui Dicu

      vor veni vremuri in care jurnalistii independenti vor fi pusi pe silentios prin metode de-a dreptul barbare, disparitii fizice, asasinate sau iradieri pe modelul rusesc. Nu e de mirare. Ce diferenta mai este intre comunistii care au pus mana pe putere in Romania de dupa razboi si cei ce ne conduc azi ? Cati intelectuali romani si-au gasit sfarsitul in temnitele comuniste ? Poate ca cei care stau acasa in ziua votarii ar trebui sa se mai gandeasca. Sa se gandeasca in primul rand ca prezenta la vot reduce dramatic FRAUDA. Ca votand fete noi cel putin tara mai are un viitor si mai exista sanse ca oameni ca Voicu isi vor pierde privilegiile si "scutul". Cum sa ajunga Voiculescu spre exemplu la puscarie cand el e votat cu 60%?
      • +14 (16 voturi)    
        Pina acum (Marţi, 23 aprilie 2013, 11:05)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui Joan

        in tara asta nu s-a pus problema de asasinat.
        Si politistii i au o repulsie fata de uzul de arma.
        Dar probabil ca incet, incet o s-o luam pe calea Italiei.
        Primele victime: ziaristii si procurorii. Rusia, Frate!
        Dar astea sint procentele la vot.
        Si cind 90% voteaza cu astia, asta e, fire de sluga, asta e.
        Din pacate cind se scufunda Vaporul, nu te poti sustrage. Mergi la fund cu el.
        Si cu astia si scirbitii care nu s-au prezentat la Vot.
        • +11 (13 voturi)    
          normal ca voteaza (Marţi, 23 aprilie 2013, 11:24)

          Nastinca [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

          pentru ca sunt ne-educati si totul trebuie sa inceapa de la scoala, nu numai de la DNA
      • -1 (1 vot)    
        vot (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:39)

        shane [utilizator] i-a raspuns lui Joan

        Pa cine sa votezi bro? Ian zi matale, pe cine? Tare-s curios care nu-i hotz, care-i nou si bun.
        • 0 (0 voturi)    
          nu, nu asa! (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:32)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui shane

          Cel putin, eu nu am zis "de ce nu l-ati votat pe X, ca era perfect cinstit", am reprosat electoratului pur si simpl ca nu sanctioneaza de loc pe marii corupti. DACA ar fi facut-o, atunci atit pedesere cit si PDL nu mai punea in fruntea listei pe cei precum Voicu!
          ideea era sa se transmita un semnal politicienilor, "mai usor cu jaful!" si nu sa gasim un Presedinte sau premier care sa fie curat, cinstit, integru si competent.
      • +1 (1 vot)    
        Poate ca nu! (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:25)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Joan

        De mai multi ani spun asta colegilor care zic "macar la noi nu este ca in Bulgaria sau Federatia ruznaka, unde ziaristii sunt asasinati in plina strada". Nu este neaparat ceva de bine, inseamna pur si simplu ca la noi NU LE PASA!
        Daca in Rusia ziarstii incomozi sunt lichidati fara discretie, ca un avertisment pentru ceilalti, asta este un semn ca mafiotilor le este FRICA, ca se tem de CUVANTUL SCRIS.
        La no icei care fac dezvaluiri nu risca mare lucru, deoarece efectul este aproape nul, boborul citeste ziarul si se uita la TV, dar in final tot cu alde Voicu voteaza!
        Din moment ce efectul anchetlor si dezvaluirilor este aproape zero, de ce sa isi bata capul mafiotii sa rapeasca sau sa ucida pe ziaristi? Nu e nevoie ...
  • +25 (27 voturi)    
    Despre merite (Marţi, 23 aprilie 2013, 7:28)

    Rntmpx [utilizator]

    Nu contest rolul procurorilor și a judecătorilor în acest caz, dar nu cred că am fi putut vorbi despre "curaj" dacă ei nu ar fi avut susținere de la vârf. Nu am auzit în România despre procurori care să se lupte cu adevărat cu sistemul. Lupta lor a început abia atunci când sistemul a început să fie de partea lor, atunci când Băsescu și Morar le-au asigurat spatele.
    • +6 (8 voturi)    
      absolut corect (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:25)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Rntmpx

      Absolut corect. Din pacate nu vad multi acest adevar evident
    • 0 (0 voturi)    
      da... (Marţi, 23 aprilie 2013, 20:35)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui Rntmpx

      corect... si din pacate perfect adevarat !
  • +23 (25 voturi)    
    Justitie! (Marţi, 23 aprilie 2013, 8:02)

    _florin_ [utilizator]

    Reforma in justitie este cel mai bun lucru lasat in urma de regimul reprezentat de Traian Basescu.

    Ar putea fi baza pentru reformarea Romaniei. In masura in care exista disponibilitate in acest sens!
    • -1 (3 voturi)    
      abc (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:02)

      I.Micu [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

      Din pacate nu cred ca exista.
  • +12 (14 voturi)    
    Vine vremea (Marţi, 23 aprilie 2013, 8:27)

    Armadilo [utilizator]

    Ii un timp in viata cand le platesti pe toate, mai devreme sau mai tarziu.

    Ma uitam cu ceva timp in urma la afirmatia care a facut-o Voicu cu fiinta umana, nu am vazut nici o miscare de reparare, nici un proiect de schimbare, nimic in aceasta directie.

    Ceva de genul: Domle, am fost in puscarie si ii ca in iad! Hai sa schimbam ceva! Ce ii acolo nu ii face pe infractori decat mai rai.

    Ca si crestin nu ma bucur de suferinta lui, nu am de unde sa stiu cat ii de bolnav sau nu, dar de decizia data de instanta ma bucur, pentru ca reprezinta un simbol puternic, chiar daca ar fi singurul.

    Mi se cutremura cutia cu ganduri, cand ma gandesc la decizia justitiei de a declara ilegala miscarea facuta cu ani in urma cu patrimoniul uniunii sindicale. Acel dosar este un adevarat cutremur pentru Romania. Si nu numai. Vorbim de dosarele Revolutiei (loviturii de stat).

    Domnule Tapalaga, speranta moare cand incetam sa mai vorbim sau sa scriem despre ADEVAR.

    Abea atunci dispare sansa de vindecare. Cata vreme ai credinta ca ceea ce scrii si faci este in slujba ADEVARULUI, atunci este o sansa, o speranta pentru viitor.

    Un mesaj pentru domnul Voicu: Domnule, in viata ti-ai pregatit multe ca sa iti fie mai bine, chiar si numai pentru o clipa. Daca intr-adevar ai cancer la colon, ti-ai pregatit infatisarea inaintea Celui Atotputernic? Sau si acolo vei chema salvarea si vei face teatru ieftin?
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Miercuri, 24 aprilie 2013, 9:41)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      tu zici:
      "ti-ai pregatit infatisarea inaintea Celui Atotputernic? Sau si acolo vei chema Salvarea si vei juca teatru ieftin? "

      Raspunsul este DA!
      Din momnt ce in viata asta nu o data, de doua ori, ci de nenumarate ori a MERS asa, teatrul ieftin a functionat, Voicu @ Co au credinta ferma ca peste tot merge cu shpga si cu minciuna, ca si pe lumea cealalta vor putea sa pacaleasca si sa nu sufere consecintele actelor lor ...
  • +22 (26 voturi)    
    uitati (Marţi, 23 aprilie 2013, 9:05)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ca Basescu are meritul de a fi sustinut lupta anticoruptie. A facut politica de stat din lupta anticoruptie.

    Basescu are dreptate. Justitia nu mai poate fi intoarsa.
  • +19 (21 voturi)    
    felicitari domnule Tapalaga (Marţi, 23 aprilie 2013, 9:28)

    edif [utilizator]

    Mi-au ramas in minte multi ani acele comentarii de care amintiti, au fost intr-adevar texte cu greutate. E meritul doamnei Macovei, domnului Morar si DNA si a celor curajosi judecatori. Eu cred ca e si meritul dumnevoastra ca reusiti sa descifrati felul complex in care actioneaza retelele de tip Voicu. Intelegem acum mai bine ce fel de oameni sunt ei. Cu respect
  • +19 (23 voturi)    
    Draga Stirifierbinti (Marţi, 23 aprilie 2013, 9:35)

    capingurasrl [utilizator]

    Cazul Voicu dovedeste cu prisosinta ca tara aceasta se afla in plina rromulanizare. Voicu, un rromulan tipic, o fiinta abjecta, si-a creat o mafie tiganeasca, asa cum faceau tiganii in vremea comunistilor: mafia cafelei, mafia carnii, mafia biletelor de film, mafia ciorapilor de dama, mafia pilelor la CC etc, etc. Tiganii reprezinta un mod de viata violent, agresiv, disctructiv. Pe unde ajung creeaza numai si numai probleme si dezgust de viata. La Luvru au inchis muzeul, pentru prima data in istoria insitutiei, din cauza invaziei puradeilor pe care nu ii pot aresta. Voicu si mafia lui este inca un exemplu graitor in ceea ce priveste forta distructiva si antisociala a rromulanilor. Mi-ar placea sa vad cum interesul public si binele social sunt aparate cu aceiasi "vigoare" si tenacitate cu care mafia romulana isi urmareste instinctele si interesele. Am mai scris despre aceasta problema, dar nu ati postat, probabil pentru ca nu erau corecte politic. V-ar fi uimit cate like-uri as fi primit, dar probabil ca deja stiti asta........
  • +18 (20 voturi)    
    Istorie!! (Marţi, 23 aprilie 2013, 9:42)

    andreutzu [utilizator]

    Decizia ICCJ va intra in istorie, este poate un personaj mai iubit decat insusi maria sa Adrian Nastase, prin faptul ca a ajutat pe multi sa scape de "probleme", si sunt multi care isi puneau speranta in influenta lui Voicu asupra justitiei in general. Sunt convins ca altii ii vor lua locul asa se intampla mereu dar uite ca viata ne mai da si noua cate un motiv de bucurie.
  • -17 (27 voturi)    
    Asteptam cronica dosarului Flota !!! (Marţi, 23 aprilie 2013, 10:23)

    Incendiatorul Vladuts [utilizator]

    Speram ca vei fi la fel de obiectiv.
    • +19 (27 voturi)    
      Mai asteapta! (Marţi, 23 aprilie 2013, 10:49)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Incendiatorul Vladuts

      Dupa ce o sa fie scrisa cronica arestarii lui Iliescu pentru mortii de la revolutie si mineriade si pentru tradarea poporului roman, o sa faci ciocu mic cu asa zisul furt al flotei de Basescu. Oricum, cauta la Vacaroiu si altii de la voi!
    • +1 (1 vot)    
      nu putea lipsi (Marţi, 23 aprilie 2013, 19:02)

      Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui Incendiatorul Vladuts

      cel care raspunde la ''Buna dimineata!'' cu ''Bat par!"
      De ce nu ai inceput cu fauritorii loviturii de stat din 89, cu cei care au creat mineriadele?Al dracu', taman in flota te-ai impotmolit!Probabil creierul tau nu intelege ca Basescu pe vremea aceea a renuntat la imunitate si s-a lasat pe mana justitiei, iar PSDistii nu i-au putut face nimic si nu din cauza ca nu si-ar fi dorit.Asa ca ........
  • +13 (15 voturi)    
    doar (Marţi, 23 aprilie 2013, 11:41)

    Muka [utilizator]

    Doar la 7 ani l-au condamnat? Personal, m-as fi asteptat la 15-20. Cu executare si fara "texte" ca la Nastase, ca sa-i scurteze pedeaspa.
  • +6 (8 voturi)    
    Speranta (Marţi, 23 aprilie 2013, 12:27)

    cipoc [utilizator]

    Felicitari pentru aceste editoriale si pentru muna depusa zi de zi!
    Presa este a 4 a putere in stat si atat timp cat o echipa ca aceasta de la HotNews exista atunci exista si speranta!
    Va invit d-le Tapalaga sa continuati sa scrieti si sa injectati constant doze de antibiotic in media romaneasca grav infectata! Continuati sa scrieti pentru aceia care atunci cand merg la vot in nici un caz nu voteaza cu: voicu, dan radu rusanu, petre roman, ponta, berceanu, sau mai ales cu crin antonescu...,pentru ca ei stiu sa citeasca!
  • +1 (5 voturi)    
    Am o singura intrebare (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:32)

    Delicatu [utilizator]

    Pentru Dl. Tapalaga si pentru restul cititorilor. Va rog sa imi dati o solutie sa nu mai votez nici cu Crin, nici cu Ilici, nici cu Videanu ori Ponta si tot ce exista acum. Cums a fac sa nu ii votz cand toti cei de pe lista nu ma reprezinta. De ce sunt aceste liste predefinite si tot ce pot face e sa votez raul cel mai mic (cel putin asa cum il percep eu). Adevarat ca nu am ajuns la vot, dar probabilc a as fi votat USL. Acum probabil ma strangeam de gat pentru decizie. Ca nu sunt convins ca e raul cel mai mic. .. Povestea e lunga. COncluzie. EU am o solutie. Pe buletinul de vot (cel putin pentru presedinte) Sa existe: Crinut, Boc-Udrea(sa zicem, cu toate ca nu cred), Ponta si inca o persoana. Vreau sa mai fie o rubrica intitulata: NICI UNUL de mai sus. Si atunci da, pot zice ca votul meu este corect. In erst este doar o alegere a ceea ce este mai putin rau. Va multumesc!
    • +4 (6 voturi)    
      ): (Marţi, 23 aprilie 2013, 15:21)

      I.Micu [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

      Ai pus degetul pe rana! Ei centreaza si tot ei dau cu capul. Daca cumva nu mai vrei sa participi la mascarada lor te injura si zic ca nu ai simt civic.
      Pe de alta parte nu pot sa nu observ cum o parte a politrucilor se folosesc de mentalitatea de asistati sociali a unei mari parti a populatiei.In precedenta campanie am incercat sa vad ce au de spus cei ce vorsa ne "slujeasca".Si pentru ca vorbeai de USL esenta mesajului lor a fost: "v-au taiat pensiile , salariile si ajutoarele sociale.Rezultatul este cunoscut. Urmarile le vom vedea tot mai clar cu fiecare zi ce trece.
    • +1 (1 vot)    
      trebuie sa mai existe un patratel! (Miercuri, 24 aprilie 2013, 10:03)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

      Este necesar ca pe buletinul de vot sa mai existe un dreptunghi, daca pui stampila acolo le comunici candidatilor "eu m-am prezentat la urne, votul meu este valid, dar nu ma regasesc in nicunul din candidati".
      Acest patratel sa aiba valoare juridica, daca la alegeri se prezinta 50% din electorat dar castiga patratelul, adica acea optiune are cele mai multe voturi, trebuie sa se refaca alegerile, intrucat se considera ca nciunul din cei prezenti pe liste nu a intrunidt destule voturi ...
  • +10 (12 voturi)    
    Stima (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:53)

    EMP [utilizator]

    Domnule Tapalaga, va apreciez foarte mult pentru activitatea dvs. jurnalistica. Ma bucur ca exista inca jurnalisti care isi urmeaza constiinta si insitutii media care ii publica. Mult succes in continuare, societatea romaneasca are nevoie de oameni ca dvs.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo (Marţi, 23 aprilie 2013, 18:41)

    cezar500 [utilizator]

    respect pentru tine Dan !
  • +6 (6 voturi)    
    PREA MICA PEDEAPSA (Marţi, 23 aprilie 2013, 19:30)

    dincannes [utilizator]

    Dacà pentru o bancnotà de 10 euro falsificatà, pedeapsa este de 10 ani, pentru milioanele furate de acesti misei, pedeapsa trebuie sà fie inchisoare pe viatà!
  • +5 (5 voturi)    
    multumim Monica Macovei (Marţi, 23 aprilie 2013, 22:49)

    sorin3 [utilizator]

    Multumim Daniel Morar