VIDEO Arabia Saudita anunță construirea unui oraș cu o lungime de 170 de km, "THE LINE", fără mașini și fără drumuri

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 ianuarie 2021, 21:42 Actualitate | Internaţional


The Line
Foto: Captura YouTube
Arabia Saudită, cel mai mare exportator de petrol din lume, a anunțat duminică lansarea proiectului unui oraș ecologic cu "zero mașini, zero drumuri, zero emisii de CO2" în NEOM, o zonă din nord-vestul regatului în plină dezvoltare, scrie AFP.

Regiune futuristă și turistică, NEOM figurează pe lista numeroaselor megaproiecte în curs destinate diversificării economiei Arabiei Saudite, puternic dependentă de exporturile de aur negru.

"În calitate de președinte al consiliului de administrație al NEOM, vă prezint "THE LINE", un oraș care va putea găzdui un milion de locuitori, cu o lungime de 170 km și care va prezerva 95% din zonele naturale", a anunțat prințul moștenitor Mohammed bin Salman, într-o declarație transmisă de televiziuni.

"Nu vor exista nici mașini, nici drumuri, cu zero emisii de carbon", a anunțat liderul de facto al primei economii arabe, care se clasează în mod regulat între cel mai poluatoare țări din lume.

"Trebuie să transformăm orașele în orașe ale viitorului", a declarat el, vorbind de o "revoluție civilizațională".

Detaliile proiectului urmează să fie comunicate ulterior, a precizat prințul Mohammed, înainte de a prezenta imagini pe computer ale "liniei", cu peisaje de deșert imaculate și mări albastre.


Orașul va dispune de servicii precum școli și centre de sănătate, precum și de spații verzi, dar și transport în comun de mare viteză, cu niciun traseu mai mare de 20 de minute, potrivit unui comunicat al NEOM.

Proiectul se va baza pe tehnologiile inteligenței artificiale (IA) și pe "echipamente cu impact redus în carbon, alimentate de energie 100% regenerabilă".

Construcția "THE LINE" va începe în primul trimestru din 2021 și va fi finanțată de Fondul Public de Investiții, principalul instrument al politicii de diversificare a economiei țării.

Proiectul ar urma să creeze 380.000 de locuri de muncă iar contribuția sa la PIB-ul regatului este estimată la 180 miliarde riali (peste 39 miliarde euro) până în 2030, potrivit comunicatului NEOM.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


22169 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    Lol (Duminică, 10 ianuarie 2021, 21:44)

    mitg [utilizator]

    Astia la fiecare 6 luni anunta cate-un proiect tampit ca doara e free PR.
    • +2 (4 voturi)    
      bani pierduti ... (Luni, 11 ianuarie 2021, 16:05)

      danton68 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Au platit la un smecher bani grei si ala a tras o linie.
      Daca facea un cerc iesea cu 50% mai ecologic.
  • +8 (14 voturi)    
    Aha, cu bani din Petrol (Duminică, 10 ianuarie 2021, 21:51)

    Parzivall [utilizator]

    Care cand Petrolul o sa cada, o sa cada si el, ca un gigant Domino!
  • +14 (18 voturi)    
    Genul de proiect (Duminică, 10 ianuarie 2021, 21:53)

    Harald2 [utilizator]

    care necesita o investitie colosala - iar economia este de ceva vreme pe minus datorita scaderii pretului petrolului.

    Ideea in sine este una buna, daca nu e doar un joc de imagine; altminteri Arabia Saudita este o tara din ce in ce mai "intunecata" din punct de vedere social - a se vedea incidentul cu ziaristul transat cu fierastraul in propriul consulat.
  • +3 (5 voturi)    
    Ma duce cu gandul la (Luni, 11 ianuarie 2021, 1:27)

    un_bun_cetatean [utilizator]

    "Against the fall of night" A.C. Clarke, minus invazia :)
  • +2 (4 voturi)    
    frumos (Luni, 11 ianuarie 2021, 7:22)

    tofu [utilizator]

    Am citit articolul asta stand in privata din curte.
  • +3 (5 voturi)    
    Niște probleme... (Luni, 11 ianuarie 2021, 7:26)

    BEDE [utilizator]

    Au războiul din Yemen pe aproape. Au și probleme cu Iranul. Seamănă că USA își va retrage trupele din Irak și Afganistan, ceea ce va da și mai mare libertate de mișcare celor susținuți de Iran... Plus prețul petrolului nu pare să crească, iar economia Arabiei Suadie depinde de petrol. În condițiile acestea tocmai bine o investiție imensă, la care este greu de prevăzut un ROI, nu?
  • +5 (5 voturi)    
    4 luni in Saudi Arabia in 2008 (Luni, 11 ianuarie 2021, 8:41)

    @Dem [utilizator]

    O tara a contrastelor. Nu discutam aici de religie, restrictii ci de infrastructura. Zone verzi cu plante exotice irigate din abundenta, curate, civilizate si drumurile din desert flancate de comunitati de beduini in corturi mari cu generatoare si aer conditionat. Șosele flancate de mormane de moloz, cauciucuri uzate, carcase de lesuri de animale abandonate care cresc continuu.
    Se va face poate acest oras al viitorului dar timpul va ramane inghetat in multe zone mizere.
  • +2 (4 voturi)    
    intrebare (Luni, 11 ianuarie 2021, 10:56)

    isus si hristos [utilizator]

    <<"Nu vor exista nici mașini, nici drumuri">>, "Orașul va dispune de [...] transport în comun de mare viteză", sa-nteleg, ca sint mai prost, de felu-mi, daca nu vor exista drumuri, transportul se va face doar aerian, pe cale ferata, sau... teleportare?!
    • 0 (0 voturi)    
      din filmulet am inteles ca (Luni, 11 ianuarie 2021, 19:45)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui isus si hristos

      subteran.
      Ce ma nedumereste e faptul ca distanta intre cele doua extremitati ale liniei ( 150 km ) va fi parcursa in 20 de minute. ( 450 km/h) .
      • -1 (1 vot)    
        info (Luni, 11 ianuarie 2021, 21:43)

        isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        In tarile civilizate trenurile depasesc 250 km/h, dar totusi n-am auzit, cum ati scris Dvs., de 450... Oricum, trebuie sa tinem cont ca rRomania nu e o tara civilizata, dar, dupa cum am citit un articol pe hotnews, inainte de '89 un tren a atins viteza de 209 km/h, nu stiu cat o fi de adevarat...! https://economie.hotnews.ro/stiri-industrie_feroviara-23577506-viteza-uimitoare-atinsa-trenul-lui-ceausescu-trenurile-electrice-sunt-cele-mai-potrivite-prezent-nu-avea-rost-construim-linii-foarte-mare-viteza.htm
        • 0 (0 voturi)    
          nu am scris eu (Marţi, 12 ianuarie 2021, 12:32)

          Loyola [utilizator] i-a raspuns lui isus si hristos

          ei au spus ca niciun traseu nu va fi mai mare de 20 de minute. Acum ori nu s-a exprimat bine autorul , in sensul ca sunt mai multe retele ale transportului in comun, niciuna mai mare de 20 de minute , ori tot traseul de 150 km se parcurge in 20 de minute. Daca e ultima varianta, viteza ar fi pe acolo.
          Toate cele bune!
  • +5 (7 voturi)    
    Sute de mii de locuri de munca? (Luni, 11 ianuarie 2021, 10:58)

    consumator2 [utilizator]

    Pentru cine? Ca puturosii nu se deranjeaza!
  • +1 (1 vot)    
    lol (Luni, 11 ianuarie 2021, 14:28)

    liviu_ [utilizator]

    astia baga cate un proiect ca sa se laude si ei in timp ce mai scot niste petrol din pamant....

    poate ideea nu e rea... dar nu e practica.... adica presupunand ca pot sa faca chestia aia, cu ce ajuta?!
    noi trebuie sa modernizam orasele pe care le avem, ca alea noi sunt greu de facut (+ ca sa scapi de orasele vechi e al dracu de poluant!).
    de asemenea nu vreu sa fiu rau dar construirea unui oras polueaza in draci! si u exista 0 emisii, ca si electricitatea polueaza.... cand auz 0 emisii ma gandesc doar la o actiune de PR!

    dar ideea de a incerca sa oprim poluarea e buna, dar ce fac aci pare mai mult ceva de PR decat ceva real si folositor.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce-nseamna "PR"? (Luni, 11 ianuarie 2021, 22:11)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Aveti dreptate, electricitatea polueaza, dar nu chiar in totalitate, unii spun ca autovehiculele electrice nu polueaza - total eronat! Energia electrica pe care o utilizeaza (chiar si prototipurile cu panouri fotovaltice pe caroserie), pana si cea produsa "ecologic", de hidrocentrale, centrale eoliene etc. e tot poluanta, daca stam sa ne gandim ca generatoarele lor au fost construite folosindu-se combustibili fosili! :)