​Rusia ia măsuri împotriva știrilor false și a criticii ”indecente” la adresa statului

de A.Z.     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2019, 6:15 Actualitate | Internaţional


Steagul Rusiei
Foto: Wikimedia Commons
Rusia va pedepsi în curând produsele media cu amenzi sau chiar închisoare pentru publicarea de știri false sau a informațiilor care arată o lipsă de respect la adresa corpurilor guvernamentale și oficiale, relatează Boston Globe.


Procurorii vor avea puterea de a bloca site-uri fără a obține aprobare în instanță, iar publicațiile găsite vinovate de răspândirea informațiilor cu semnificație socială false sau nesusținut de dovezi ar putea primi amenzi în valoare de 15 000 sub noua lege votată joi în camera inferioară a Parlamentului.


O a doua lege ar putea însemna 15 zile în închisoare și interzicerea publicației pentru oricine distribuie ,,material care exprimă o formă indecentă clară a lipsei de respect pentru societate, stat, simbolurile oficiale ale statului Federației Ruse, Constituția Federației Ruse și alte organisme înzestrate cu putere statală.”


Kremlinul suportă proiectele de lege, care ar urma să fie rafinate pe parcursul unor citiri publice ulterioare, a declarat Garry Minkh, reprezentantul lui Vladimir Putin în Parlament, pentru agenția de știri Tass.


















1723 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    URSS nu a auzit de Bancul cu “sanii” (Vineri, 25 ianuarie 2019, 6:52)

    un domn [utilizator]

    Dar il vom explica
    • +12 (12 voturi)    
      catorva le curg balele la asa lege (Vineri, 25 ianuarie 2019, 7:45)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      chelul ala , nicolicea , iordache si altii ca ei , abia asteapta sa o copie!
      • +3 (3 voturi)    
        Isi dau seama ca inseamna (Vineri, 25 ianuarie 2019, 8:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Datul foc la valiza + kiseleffzece
        • +8 (8 voturi)    
          In curand va fi si al noi (Vineri, 25 ianuarie 2019, 8:56)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          TiTi vrea deja legea care sa pedepseasca pe oricine denigreaza tara. Acum ca cineva denigreaza partidul mult prea iubit e partea a doua, dar acesti comunisti sunt atat de plini de ei incat se cred ei tara. Poate chiar ca noi ar trebui sa ne jertfim pentru ei.

          Pe de alta parte noi tre' sa fim sanatosi ca sa cotizam sa poata avea pensiile gigant pana murim - poate mai maresc si varsta de pensionare - asa ca nu e departe de realitate.

          Sa nu uitam de controlalele la HN si Rise, au incercat sa dea in judecata Papaya si multe alte metode de intimidare.
          • 0 (0 voturi)    
            Pentru ca pot (Vineri, 25 ianuarie 2019, 16:53)

            oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Pentru ca pot.
            Asa cum si in Rusia tataia Putin a "putut", de 20 de ani incoace.
            Urmind indicatiile de la taica Putin si de la consultantii israelieni, ajungem si in Romania sa avem democratia dupa modelul rusesc.
            Ca doar au fost destui 30 de ani de rebeliune, e timpul sa ne intoarcem la marele prieten din Est.
      • -2 (4 voturi)    
        Ai uitat să menţionezi pe birocraţii UE ... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 9:50)

        BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        şi celelalte elite "liberale" ale europei ...
  • +7 (7 voturi)    
    Mai clar, sa instituie cenzura! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 8:00)

    BEDE [utilizator]

    Adica, mai bine, sa puna pe unii sa verifice orice inainte de a se publica.
    Stilul clasic al URSS. Stilul comunist. Stilul statului totalitar, care baga pumnul in gura oricui ar indrazni sa spuna ceva ce nu ii convine liderului - Kim X sau Xi Jinping sau Putin...
  • +11 (11 voturi)    
    Sa inteleg ca vor inchide Sputnik (Vineri, 25 ianuarie 2019, 8:29)

    banel [utilizator]

    Si nu vor mai finanta postaceala?
  • 0 (6 voturi)    
    acu ceva vreme (Vineri, 25 ianuarie 2019, 10:57)

    Toreador [utilizator]

    am zis referitor la un articol despre Mother Russia ca am trait sa o vad si pe asta .... eeee ... se pare ca Russia nu pridideste in a ma uimi ... deci tara care e pe locul #2 in lume (caci #1 este SUA) in propaganda, ia masuri impotriva stirilor false .... hahahahahhahahaha ... way to go Russia ... hai bah ce dreaq??? sunteti copii???
  • +4 (4 voturi)    
    adevar (Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:51)

    Ilidia [utilizator]

    Urmeaza infiintarea "ministerului adevarului"...Revedeti Ferma animalelor...