Norvegia: Un politician condamnat la amenda pentru ca a dat un cap in gura unui solicitant de azil a ajuns ministru interimar al Justitiei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2018, 20:51 Actualitate | Internaţional


Per Sandberg
Foto: Facebook
Un om politic condamnat la amenda dupa ce a dat un cap in gura unui solicitant de azil a fost numit ministru interimar al Justitiei in Norvegia, starnind un val de sarcasme pe retelele sociale, scrie AFP.

Deja ministru al Pescuitului, Per Sandberg, din partidul de dreapta anti-imigratie (Partidul Progresului, FrP), a fost insarcinat sa preia provizoriu fraiele justitiei, dupa demisia colegei sale, Sylvi Listhaug.

Considerat un reprezentant al aripii populiste a FrP, Sandberg, 58 de ani, a tinut in mai multe randuri prima pagina a presei.

In 1997, a fost condamnat la o amenda de 3.000 de coroane (sub 400 de euro) pentru ca s-a batut cu un solicitant de azil din fost Iugoslavie, cu care consumase alcool la el acasa.

"Cine a inceput sa dea? Nu imi mai amintesc. Dar lovitura de cap a plecat ca un reflex si dupa asta s-a terminat", scria Sandberg in memoriile sale publicate in 2013.

Internautii nu au ratat vestea. "Ce putin noul ministru al Justitiei are o experienta de prima mana cu sistemul juridic", a scris unul dintre ei, pe Twitter.

"O veste buna, baieti! Ati fost condamnat pentru violente exercitate asupra unui solicitant de azil? Atunci FrP are o slujba o pentru voi, ministru interimar al Justitiei si Imigratiei", a comentat un alt utilizator, tot pe Twitter.

Sylvi Listhaug a demisionat marti dimineata, evitand o criza guvernamentala, dupa ce a socat Norvegia afirmand in 9 martie, pe Facebook, ca opozitia laburista privilegiaza drepturile teroristilor in detrimentul securitatii nationale.

Acest partid a fost principala victima a extremistului de dreapta Anders Behring Breivik - o perioada membru al FrP - cel care a ucis 77 de persoane in 22 iulie 2011 intr-un dublu atac impotriva sediului guvernului, pe atunci condus de laburistul Jens Stoltenberg, si impotriva unei tabere a tinerilor laburisti pe insula Utoya.



















3732 vizualizari

  • -13 (23 voturi)    
    am ajuns de rasul europei (Marţi, 20 martie 2018, 20:55)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ca la noi la nimenea
    doar la noi se poate intampla asa ceva
    ue,help pls
    • +4 (4 voturi)    
      tu esti (Marţi, 20 martie 2018, 22:29)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      norvegian?
      Sau faci parte din lotul de 42%
      • 0 (0 voturi)    
        eu eram (Miercuri, 21 martie 2018, 8:32)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        ...sarcastic ,atribut strain eu,hn,cn . E o chestie estica suparatoare ( think at clamidia) pe cale de disparitie.
  • +4 (6 voturi)    
    ei bravo, (Marţi, 20 martie 2018, 20:57)

    victor L [utilizator]

    si in Germania un tip care a lovit un politai la proteste a ajuns ministru.
    • -7 (7 voturi)    
      avant la lettre (Marţi, 20 martie 2018, 21:08)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Și Băsilă a dat un cap în gură unui arab, conform propriei declarații, și a ajuns președinte.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai nu se pune...dupa logica postacilor (Marţi, 20 martie 2018, 21:21)

    cititoare [utilizator]

    Trebuie sa furi ca sa fii penal. Daca lovesti pe cineva este scuzabil si poti reprezenta justitia in continuare
  • -4 (4 voturi)    
    Elemente dusmanoase (Marţi, 20 martie 2018, 21:34)

    xolv [utilizator]

    E dusmanul poporului, probabil are si origini nesanatoase, plus ca se opune proletarilor, pardon, refugiatilor, noua specie-clasa protejata de marxistii de secol XXI. Grija stangistilor de pretutindeni, sa inchida preventiv gura tuturor "fascistilor", adica tot ce au opinii diferite de Internationala a V-a. Aruncati cu pietre in ei, tovarasi!!
  • 0 (2 voturi)    
    asa si? (Marţi, 20 martie 2018, 21:50)

    Alelu [utilizator]

    In alta tara unul care se batea cu politia si era terorist de stanga, apoi sofer de taxi ani de zile, a ajuns ministru de externe (pentru 7 ani). Urmarile le simt aia si acum.
    • +1 (1 vot)    
      nu se exista comparatie (Miercuri, 21 martie 2018, 12:01)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Alelu

      aia era tara din vestul civilizat unde e valori nu ca la noi unde e ca la nimenea samd
  • +3 (3 voturi)    
    La ei e de ras (Marţi, 20 martie 2018, 21:54)

    seby19 [utilizator]

    la noi e de plans !