Iranul ameninta ca "va trece la actiune" daca SUA mai trimit portavioane pentru a supraveghea manevrele militare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2012, 10:11 Actualitate | Internaţional


Iranul "va trece la actiune" in cazul in care portavionul american identificat saptamana trecuta in zona stramtorii Ormuz, unde marina iraniana efectueaza manevre navale, va mai fi observat in regiune, a avertizat seful Armatei iraniene, Ataollah Salehi, citat de agentia oficiala IRNA, potrivit Reuters.


"Iranul nu va repeta acest avertisment... Recomand dusmanului american sa nu se intoarca", a afirmat Ataollah Salehi.

"Ii avertizez pe americani si le recomand sa nu se intoarca, pentru ca nu avem obiceiul sa repetam avertismentele", a incheiat Ataollah Salehi.

Un avion iranian a "identificat" un portavion american in zona manevrelor navale efectuate de marina in regiunea extrem de sensibila a stramtorii Ormuz, a afirmat pe 29 decembrie un oficial militar, citat de agentia oficiala Irna, preluata de AFP.

"Un avion de supraveghere iranian a identificat un portavion american in zona manevrelor unde sunt amplasate navele iraniene si a facut poze si filme", a spus amiralul Mahmoud Moussavi.

"Aceasta demonstreaza ca marina iraniana observa si supravegheaza toate miscarile fortelor (...) (straine) din zona", a adaugat el.

Iranul, care a inceput pe 24 decembrie zece zile de manevre navale in regiunea stramtorii Ormuz, in marea Oman si in oceanul Indian, a evocat posibilitatea de a inchide stramtoarea in cazul unor noi sanctiuni occidentale, pentru a impiedica exporturile de petrol.

Comandantul marinei iraniene, amiralul Habibollah Sayyari, a sustinut miercuri ca este "foarte usor" pentru Iran sa inchida stramtoarea Ormuz, adaugand insa ca deocamdata nu este necesara o astfel de masura.

Aceasta stramtoare, pe unde trece intre o treime si 40% din traficul maritim petrolier mondial, este foarte vulnerabila din cauza deschiderii sale, de circa 50 km, si a adancimii sale, care nu trece de 60 de metri.

Reactionand la amenintarea iraniana, Statele Unite, care mentin in zona o puternica prezenta militara, prin Flota a V-a, au avertizat ca "nicio perturbare a traficului maritim in stramtoarea Ormuz nu va fi tolerata".

In afara de Iran, al doilea producator din OPEC, alte tari din Golf, precum Arabia Saudita, Kuweit, Irak, Qatar si Emiratele Arabe Unite exporta o parte din petrolul lor prin aceasta stramtoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10822 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    DIN CELEBRA POEZIE "10 MEMBRI DE PARTID" (Marţi, 3 ianuarie 2012, 10:28)

    pointless man [utilizator]

    "Opt membri de partid au TRECUT LA FAPTE
    Unul a trecut prea brusc si-au ramas doar sapte."

    Pentru cei cu memoria scurta sau prea tineri - este vorba despre membri ai partidului comunist.
    • +18 (18 voturi)    
      Rialul s-a prabusit in 2011 (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:31)

      Iranul, in pragul colapsului financiar [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Moneda nationala a regimului islamic din Teheran a pierdut 66% din valoare pe parcursul anului 2011, din cauza proastei gestiuni a economiei si a sanctiunilor internationale.

      Mai grav, bugetul Iranului pe 2012 a fost facut pe un curs de 10.500 riali/dolar, insa moneda nationala a ajuns deja la 11.800 riali/dolar !

      80% din veniturile bugetare ale Iranului provin din productia si exportul de petrol, daca aceasta ramura e blocata in urma unui conflict, Iranul intra in faliment financiar in mai putin de 1 an.

      Inchiderea stramtorii Ormuz de catre Iran ar echivala cu o declaratie de razboi nu doar contra USA ci si impotriva tuturor tarilor arabe din Golf.
      Ura intre musulmanii suniti (sustinuti de tarile din Golf) si cei shiiti (sustinuti de Iran) ar deveni violenta peste tot in regiune, din Liban pana in Pakistan.

      Iranul nu are nici dotare militara la nivel tehnologic occidental, ar pierde rapid controlul spatiului sau aerian si maritim, iar la sol ar izbucni revolte populare in marile orase si revolte armate etnice ale minoritatilor (49% din populatie e de origine kurda, azera, baluca, araba, turkmena, etc.).
  • +25 (29 voturi)    
    Portavion "identificat" (Marţi, 3 ianuarie 2012, 10:31)

    cobra [anonim]

    Era şi greu de identificat un astfel de portavion. Şi, aş vrea să văd şi eu ce măsuri va lua Iranul împotriva unui astfel de portavion.
    Până la urmă înţeleg că pe iranieni îi deranjează că se face comerţ cu petrol prin strâmtoarea Ormuz? Cred că-i mănâncă-n fund.
    • +14 (16 voturi)    
      nu ataca pe nimeni (Marţi, 3 ianuarie 2012, 12:05)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui cobra

      Iranienii n-o sa atace pe nimeni. Cand pretul petrolului pare ca se duce in jos, mai dau o stire din asta si pretul urca iar la burse in toata lumea. In caz ca le pune vreun embargo, probabil ca ar trebui luati mai in serios, altfel nu, ca sunt doar afaceri. Deocamdata nu ei sunt cei care pierd la stiri de genul asta, si atunci de ce sa nu le dea ? :)
  • +14 (16 voturi)    
    Verificari (Marţi, 3 ianuarie 2012, 10:42)

    Daniels22026 [utilizator]

    "Recomand dusmanului american sa nu se intoarca"

    Ce nu inteleg iranienii este ca flota lor e in siguranta cit timp americanii cunosc pozitia si deplasarile tuturor vaselor. Iar din cind in cind, pozitia indicata de sateliti trebuie verificata vizual, din avioane.

    Daca americanii n-ar cunoaste aceste pozitii, flota iraniana ar fi in pericol. Ce o fi greu de inteles?
  • +18 (20 voturi)    
    BRR... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 11:02)

    Lucian* [utilizator]

    nu este SUA rupta din soare, dar ce pot sa le faca iranienii?
    Astia au vazut doar portavionul?
    Portavionul este insotit de o intreaga forta navala de protectie.
    Cred ca numai forta navala care insoteste portavionul egaleaza (depaseste chiar) lejer intreaga forta navala a Iranului.
    • -4 (8 voturi)    
      nu conteaza aici fortele navale (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:30)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      in stramtoare urmuz poti sa ataci vasele de pe pamant.
      • +5 (9 voturi)    
        chiar asa? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:04)

        gelu soferu [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        corect, si aici e o problema, pe tarm esti o tinta intr-un punct fix, pe mare nu....
        • 0 (2 voturi)    
          da.. la fel ca pe mare (Marţi, 3 ianuarie 2012, 18:40)

          cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui gelu soferu

          nu te poti misca cu un transportor de rachete... absolut deloc.
          esti mai ascuns pe mare unde nu e decat apa.. si tinta..
    • -1 (5 voturi)    
      Bine ca ai credinta :) (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:34)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      La fel ca ca si in cazul credintei este important sa crezi, in rest poti sa formulezi frumos judecati de valoare ;)
      Daca era asa de simplu de mult de transa problema.
      Pace !
      Vorbim de o armata de aproximativ 500.000 de soldati, o parte din ei in Sudan...
      Iar la o populatie de aproximativ 76.000.000 de persoane destuld e fanatice... nu este prea simplu....
      • +1 (1 vot)    
        neimportant (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 10:26)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        SUA nu si-a propus sa invadeze Iranul si nici nu ar fi realist sa o faca.
        Ce intereseaza acum este doar ca stramtoarea Ormuz sa fie libera traficului de nave. Dupa cum vezi obiectivul este cu mult mai pragmatic decat dai de inteles.
        Iranul are mai multe rachete antinava dar raza lor de actiune presupune in acelasi timp si ca posibila arie de lansare sa fie in raza de actiune a armelor flotei americane. In acelasi timp flota are capacitate de aparare contra rachetelor antinava mai ales ca este aceeasi zona in care americanii au invatat pe pielea lor ce inseamna o aparare antiracheta ineficienta (episodul fregatei Stark, 1987).
        Mai mult chiar, portavionul are la bord avioane F/A 18E ceea ce inseamna ca intreg teritoriul iranului poate fi atacat oriunde.
        Ceea ce se intampla acum este doar un spectacol de culturism in care competitorii isi arata masa musculara si fibra, dar doar se banuieste care este forta lor reala.
        Asa cum a mai fost in trecut, politicienii doar fac multa galagie pentru a tine populatia sub control.
        Iranul a fost un adevarat stalp al culturii si civilizatiei nu doar din Orientul Mijlociu ci chiar din lume pana in sec XVI. In sec XVI au venit la putere clericii....
  • +14 (18 voturi)    
    Cugetarea... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 11:13)

    Andrei [anonim]

    ..."Prostia n-are limite" este perfect valabila in cazul amaratilor astora. Vai viata lor...
    • -7 (23 voturi)    
      Nu vrem sa stim ce pot si ce nu unii si altii (Marţi, 3 ianuarie 2012, 11:34)

      Nu-s curios... [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Nu cred ca vrem sa aflam daca pot si ce pot Iranienii. Si nu e vorba ca ar putea ceva si doar ca au sustinere din partea Chinei, ceea ce ajunge. China a promis solemn ca daca se intampla ceva cu Iranul, va interveni si ea militar, doar ca de partea Iranului. Si nu cred ca noi, care suntem chiar in gaura, vrem sa simtim "vanturile" batand prin zona.
      Asa ca degeaba filosofati ca ce va face si ce nu Iranul. Sa nu faca nimic, ca era o idee, aia de a nu te pune cu nebunul...
      • +14 (14 voturi)    
        asa, si? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:01)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Nu-s curios...

        pai china are un portavion de carton in constructie... deja ,americanilor li s-a facut frica si si-au retras portavionul din pacific mai spre australia.
        america depaseste in tonaj,nu mai zic de tehnologie, cam ce are restul lumii la un loc, in materie de portavioane.
        • -3 (9 voturi)    
          of (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:05)

          ixu [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

          tu crezi tot ce citesti nu ? cred ca e pasiunea ta.
          • 0 (0 voturi)    
            nu cred tot... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 20:15)

            laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui ixu

            http://theophylepoliteia.wordpress.com/2011/12/11/despre-portavioane-statele-unite-23/
    • +2 (16 voturi)    
      Nu subestima (Marţi, 3 ianuarie 2012, 11:52)

      GabrielWPB [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Oricat de ridicole par amenintarile celor din Iran la adresa fortelor navale ale SUA, nu uita ca iranienii au home advantage. Cu siguranta nu vor iesi invingatori dintr-o eventuala lupta, dar pot provoca pagube masive si efecte pe termen lung considerabile in aceste timpuri foarte tensionate n care ne aflam.
      Mai ales daca temerile Frantei se dovedesc a fi adevarate.
      • +7 (9 voturi)    
        corect! (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:25)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui GabrielWPB

        Insa s-ar putea ca acest avantaj sa nu fie asa important. Pe ce ma bazeaz?
        Asa credeam si eu in 1982 cand cu razboiul pt insulele Falkland (Malvine), eram sigur ca argentinienii vor invinge pt ca aveau imensul avanjtaj al apropierii de casa, dar nu a fost asa ...
      • +6 (6 voturi)    
        nu mai e asa... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:13)

        gelu soferu [anonim] i-a raspuns lui GabrielWPB

        "Home advantage"-ul de care spui nu mai e de actualitate....
        s-a terminat cu otravirea de fantani si de ars recoltele in fata invadatorilor...
        uite ce ai partit nemtii in al doilea razboi; in mijlocul teatrului de razboi, ei aveau fabrici, populatie, etc... si nu aveau cum sa faca fata la infinit...
        In Iran, cred ca e mult mai posibil un scenariu precum cel din Irak, aici chiar sunt multi care vor sa rastoarne regimul, lovituri precise doar asupra sistemului militar si administrativ si populatia finalizeaza treaba - cel mai elocvent exemplu - Libia
  • +14 (16 voturi)    
    asa trebuia! (Marţi, 3 ianuarie 2012, 11:29)

    airamerica [utilizator]

    Daca au indentificat portavionul inseamna ca cei de la Pentagon asta au vrut! Daca nu vroiau sa-l vada, nu-l vedeau in veci! Iranienii ar trebuie sa se ingrijoreza de navele pe care nu le vad..de acolo vine pericolul nu de la cele care le vad.
    • +4 (4 voturi)    
      Azi nu mai stii de unde vine (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:36)

      mark35 [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      pericolul.Cu tehnologia de azi ,poti sa nu iti mai vezi dusmanul si sa fii distrus de la mii de km.S-a terminat de mult perioada romantica cand combatantii stateau fata in fata. Dar cred ca Ataollah Salehi asta ar trebui sa se gandeasca si la trecutul apropiat al Irak -ului si la gura mare a lui Sadam, inainte de a lansa petarde verbale de genul asta.
  • +15 (19 voturi)    
    adevarul (Marţi, 3 ianuarie 2012, 11:37)

    Vlad-I [utilizator]

    Sunt sigur ca iranul stie prea bine care este situatia, doar au vazut bine, ca Irakul cu care au luptat 8 ani a fost invins de catre americani in 2 saptamani. Este diplomatia vicleniei, trag de timp ca poate reusesc sa obtina arma nucleara si apoi santajeaza cu ea , cum fac cei din Corea de N, care isi permit chiar sa torpileze sau sa bombardeze insule la vecini.
    • -5 (9 voturi)    
      mda (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:12)

      gigel persanu [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Vad ca in general lumea e foarte optimista in legatura cu un potential razboi. Cam ca atunci cand americanii au atacat Afghanistan si Irak. Singura problema este ca vicotria americanilor s-a soldat cu pierderi foarte mari pentru ei (materiale si omenesti). Daca totul era ok nu mai scoteau talibanii capul de prin pesteri sa mai dea cate o racheta sau un ied in convoiale americane dupa 8-9 ani de razboi. Practic Irakul este al doilea Vietanm pt Sua. Problema este ca nu pot sa castige in zona, decat cu pierderi mari, care pana la urma ar duce tara de rapa.
      Cred ca situatia este foarte delicata, si nu prea are legatura cu ce s-a intamplat in irak. Iranienii sunt in primul rand mult mai indoctrinati, iar China afirma ca se va implica militar. Daca China face ceva de genul asta poti fi 100% sigur ca 1)va fi un razboi mondial, 2) mai toate economiile din lume se vor prabusi. Practic, cel putin in opinia mea, un razboi mondial acum ar duce lumea in anarhie generalizata. E usor si linisititor sa te gandesti ca Uncle Sam le da cu tomohawku in cap la iraninieni si gata lumea se calmeaza.
      • +3 (5 voturi)    
        Irak și Afganistan (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:54)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui gigel persanu

        Să fim serioși - dacă americanilor li se rupea, vorbea noastră, de viețile omenești din Afganistan sau Irak, cu cateva zeci de daisy-cutter nivelau totul într-o săptămână.
      • 0 (4 voturi)    
        Vietnam & Iraq (Marţi, 3 ianuarie 2012, 16:14)

        Wotan [anonim] i-a raspuns lui gigel persanu

        Nu stiu cum pui tu problema: strategic razboiul din Vietanm, ca si cel din Iraq, este pierdut. Adica SUA pierd oameni si tehnica militara. Mult? Putin? Daca raportezi pierderile la total populatie/echipamente militare...observi ca sunt...pinatz! P-orma, in ecuatie NU conteaza ce pierd, ci...ce castiga. Ceea ce trebuie sa retii tu este ca razboiu' inseana biznis. Sunt zeci de mii de subcontractanti (alesi pe...spranceana!) care...castiga. Si nu putin! Asa...Moare Gioni si Arcibald? Oh! Ne pare rau! Uite ici-shea un stindardu' patriei si respectu' nostru pentru ieroi! Acu' lasa-ne ca mai avem de numarat ceva dalarsi. Si ne-a mai venit o idee de cum sa mai spoliem contribuabilu' american...Si da, in ciuda banilor numarati ne pare foarte rau ca ne-am lasat tarati in acest neneorcit de conflict unde...bravii nostri cetateni sunt ucis c bestialitate, da' cu toata parerea de rau, trebuie sa ne facem "datoria" fata de patrie=bani frumosi pe contracte grase cu statu' american.
      • +4 (4 voturi)    
        Ce sa faca China? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 16:41)

        DT [utilizator] i-a raspuns lui gigel persanu

        Chinezii sunt un tigru de hartie, incapabili sa faca ceva in afara de lansarea unor rachete intercontinentale, ceea ce nu ar face din spirit de conservare.
        In afara de asta "amenintarile" chineze in legatura cu Iranul sunt date de oficiali de rang mic, nu de presedinte, ministrul apararii, etc tocmai ca sa poata fi retractate in caz de nevoie.
        Si ai idee care stat ar fi cel mai afectata de inchiderea stramtorii Ormuz? NU SUA sau Europa, care au si alte surse ci chiar China. Asa ca n-as fi prea sigur de partea cui ar fi chinezii.
        Si de pe ce planeta ai picat? Americanii au castigat in Irak si s-au retras dupa ce au terminat treaba. In ultimii 2 ani n-au mai avut cu cine sa lupte si au stat mai mult prin cazarmi si tabere.
        In plus pierderile lor au fost foarte mici fata de efectivele angajate. Au pierdut 5-6000 oameni si crd ca trupele lor prin rotatie au depasit 1-2 mil oameni in 8 ani de prezenta in Irak.
        Astea sunt pierderi grele?
  • -6 (8 voturi)    
    The Global Cold War ? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 12:02)

    utug [anonim]

    Nu se va intampla nimic nici cu Assad si nici cu Ahmadinejad. Deocamdata.
    Leon Panetta a hotarat sa il trimita pe Barack Obama in Australia.
    Dupa Razboiul Rece cu Rusia urmeaza Razboiul Rece Global ?

    China, the U.S. and the Next Cold War ...
    http://www.corbettreport.com/china-the-u-s-and-the-next-cold-war-grtv-behind-the-headlines/

    The Global Cold War ...
    http://www.amazon.com/dp/052170314X%3FSubscriptionId%3DAKIAIYK7
  • -6 (10 voturi)    
    Tatonare (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:01)

    panda1949 [utilizator]

    Nu trebuie sa luam in gluma amenintarile Iranului. Sa ne reamintim ce au patit americani in 1979 cand a avut loc revolta impotriva sahului. In cazul unui razboi intre cei doi vor fi afectate multe tari si fiti convinsi ca va fi un razboi de uzura. Iranul este mai bine inarmat decat a fost Iraq-ul asa ca din punct de vedere militar este o incercare pentru armata americana. Un razboi nu se castiga cu flotele aeriene sau navale ci numai de fortele terestre. Deocamdata, din cauza crizei, nu prea este la indemana Americii sa deschida un alt front. Sunt destule probleme in Afganistan. Iranul testreaza acum capacitatea de riposta a americanilor care sa vor vedea nevoiti sa arate lumii puterea armelor de ultima generatie, unele netestate in timp de razboi. Viitorul va arata ce se va intampla. Tony Popescu
    • -1 (3 voturi)    
      corecta ultima afirmatie (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:29)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui panda1949

      Ma refer la << unele netestate in timp de razboi. >>. Avem exemplul Germaniei naziste, care a inventat o multime de arme noi, unele cu peste 10 ani inaintea adversarilor, dar nu le-a folosit la nimic, in conditiile in care se extinsesera mult prea mult si nu le putusera testa in prealabil in conditii de luptta reale, cand nimic nu merge exact asa cum au planuit strategii ...
    • +1 (7 voturi)    
      Experienta (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:41)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui panda1949

      "Un razboi nu se castiga cu flotele aeriene sau navale ci numai de fortele terestre"

      Chiar dimpotriva. Iranul nu poate ataca strimtoarea Hormuz cu trupe terestre. De ce ar avea nevoie americanii de trupe?

      In general trupele terestre nu vor mai fi folosite de NATO. Sint prea costisitoare si presupun niste obiective politice pe care NATO nu si le va mai propune. Experientele cumulate din Afghanistan, Irak si Libia vorbesc de la sine.
      • 0 (6 voturi)    
        Raspuns domnului Daniels22026 (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:11)

        panda1949 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Domnule Daniels, potrivit pozitiei americane de dominare a lumii Iranul este urmatoarea " victima" a acestuia. Razboi impotriva Iranului se pregateste de mult timp si este in functie de intelegerile Marilor Puteri, respectiv China si Rusia. Inca nu s-a ajuns la un numitor comun asa ca mai asteptam. Fiti convins ca se va abate si asupra Iranului forta armatei americane care este la ora actuala cea mai dotata armata din lume, cu exceptia Israelului care are intr-adevar arme pe care nici americanii nu le poseda la ora actuala. Cu stima, Tony Popescu
        • +4 (6 voturi)    
          Strict (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:28)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui panda1949

          Va rog fara "domnule". Pe internet nu-mi face placere.

          Pregatirea razboiului si razboiul sint lucruri diferite. Una e necesara, cealalta nu.

          Daca ne gindim la obiectivele nucleare iraniene, acestea ar putea fi intr-un final bombardate. Trupe la sol nu se vor trimite, iar NATO isi va limita strict obiectivul urmarit.
    • +3 (5 voturi)    
      ne lasi (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:03)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui panda1949

      irakul a fost invins in 2 saptamani. iar irakul era chiar bine inarmat, a avut loc cea mai mare batalie intre tancuri. tu continua insa sa crezi ca iranul are armata
      • +1 (5 voturi)    
        Raspuns domnului Gigel de Luxembourg (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:33)

        panda1949 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Draga Gigele se vede ca esti cam tanar si fara experienta vietii. Americanii nu se arunca in razboi numai pentru faptul ca i-a suparat iranieni ci pentru imensele bogatii ale acestuia. Atacarea Iraqului a fost hotarata de Consuliul de securitate dar acum exista une veto al Chinei si Rusiei. Unde este America si unde este Iranul. Cu toata Flota V-a care este stationata aici aceasta nu poate supune pe iranieni fara o prezenta terestra. Repet ce am spus inainte : O tara se stapaneste si cucereste NUMAI prin prezenta trupelor la sol si nicidecum in alt fel. Este mare pacat ca de 20 de ani tinerii nu mai fac armata si in acest fel se lasa manipulati ca tot ce zboara se mananca. Chiar daca americanii dau impresia de mare forta armata si asa este nu doresc sa aibe prea multe pierderi umane si de aceea stau si asteapta si aprobarea celor doua puteri de mai sus. Acestea vor face un acord secret cu americani, vor obtine ceva si apoi razboiul poate incepe. Cu stima, Tony Popescu
        • +3 (5 voturi)    
          hmmm (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:50)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui panda1949

          De ce-ar invada americanii terestru Iranul?
          • -2 (6 voturi)    
            Raspuns domnului Amperand (Marţi, 3 ianuarie 2012, 16:05)

            panda1949 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            Simplu stimate domn : Petrol si frontiera comuna cu Rusia. Totul in lume este o strategie de dominare a Marilor Puteri . Fiecare cauta o pozitia cat mai buna de riposta in caz de conflict reciproc. Cu stima, Tony Popescu
            • +2 (2 voturi)    
              Nerelevant.. (Marţi, 3 ianuarie 2012, 18:20)

              mr hyde [anonim] i-a raspuns lui panda1949

              Domnule Popescu , petrolul ar fi o explicatie dar frontiera nu , nu cred ca americanii ar putea instala vreodata baze in Iran in asa fel incat sa fie granita cu Rusia. Chieie conflictului este - dupa mine - Israelul al carui lobby prin congresmenii evrei din SUA si prin influenta marilor oameni de finante evrei este foarte puternic si care a facut ca Iranul , principal adversar al Iasraelului sa devina si inamicul SUA.
              • 0 (2 voturi)    
                Raspuns domnului Mr.Hide (Marţi, 3 ianuarie 2012, 19:27)

                panda1949 [utilizator] i-a raspuns lui mr hyde

                Aveti si dumneavoastra dreptate. Intr-adevar America cauta cu orice pret sa protejeze aliatul sau din Orientul Mijlociu, Israelul. Daca tineti cont si de scutul antiracheta care va fi instalat in Romania, Polonia, Turcia ve-ti constata adevarul spuselor mele. De ce credeti ca Medvedev ameninta ca va ataca statele a caror teritorii se instaleaza acest asa-zis scut ?. Cu stima, Tony Popescu
          • 0 (0 voturi)    
            aha (Marţi, 3 ianuarie 2012, 19:15)

            ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            Deci cam ce voia şi Irakul când a invadat Kuweitul?
      • -4 (6 voturi)    
        mic amanunt (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:34)

        UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        poate uiti un amanunt, Irakul nu a prea avut aliati, o fi invins armata in 2 saptamani dar costurile de dupa aproape ca au scos poplulatia americii in strada, plus ca un conflict in zona ar cam strica balanta in toata lumea, deci oricat as fi eu fanul avioanelor de vanatoare americane prefer sa fie pace pe acolo, mai ales ca nu prea suntem la adapost
  • +9 (11 voturi)    
    spre strunga, baieti.... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:05)

    Lucky [anonim]

    Ce vad iranienii este, de fapt, cainele care mana oile spre strunga... Au exact un comportament de oi. Ce vor face daca portavionul se intoarce, sau nu paraseste zona, cum probabil se va si intampla?
    Vor ataca??? Sau vor intra in strunga???
    Mai degraba, in strunga, au mai putin loc de manevra dar acest loc este infinit mai mare decat oblivierea totala la care se expun in cazul unei confruntari militare.
    Daca sunt atacate, SUA va apuca vartos aceasta oportunitate spre a trimite Iranul in epoca de piatra, unde, de altfel, si sunt spiritualiceste. Iar China nu va face nici o miscare...
    • -3 (5 voturi)    
      ? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:45)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Lucky

      Iar China nu va face nici o miscare... ?

      http://stirileprotv.ro/stiri/international/general-chinez-vom-apara-iranul-chiar-daca-vom-declansa-al-treilea-razboi-mondial.html
    • -3 (5 voturi)    
      ? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:13)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Lucky

      "Ce vor face daca portavionul se intoarce" ?
      ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
      In largul portului Manama, Capitala Bahrain si apele Golfului sunt mai multe portavioane nucleare si vase de razboi americane, franceze, israeliene ... cu efective de 30.000 militari americani. Asa ca acel portavion si inca altele pot pleca ...
  • -8 (12 voturi)    
    o revolta inutila (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:16)

    alina [anonim]

    iranienii se revolta inutil impotriva stapanilor lumii, USA.
    Toate celelalte tari si-au bagat mintile in cap si coada intre picioare si lasa USA sa isi urmeze nestingherita planurile imperialiste de cucerire a planetei.
    Cucerire economica si acolo unde e cazul cucerire militara.

    Asa ca sa ne inchinam stapanului nostru USA, poporului de obezi cu privilegii, celui de-al 5lea Reich.
  • +6 (6 voturi)    
    <<<<<< (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:23)

    radub [anonim]

    Cer vehement ca Republica Islamica Iran sa treaca la actiuni imediate impotrica USA, actiuni ca de pilda :
    1. Blocada maritima totala impotriva USA.
    2.Inghetarea tuturor conturilor americane din Iran.
    3.Sanctiuni dureroase impotrica bancilor americane.
    4.Izolarea Bursei din New York.
    5.Obligatia ca toti senatorii si congresenii americani sa renunte la cravata si sa-si lase barba.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce de cuvant sunt iranienii.... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:35)

    Mirobo [utilizator]

    Daca isi permit sa nu repete amenintarile la adresa SUA. O sa iasa urat de tot si pentru ei daca ii "mananca" sa treaca la actiuni militare!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Raspuns (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:41)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    Citez:

    "Iranul ameninta ca "va trece la actiune" daca SUA mai trimit portavioane pentru a supraveghea manevrele militare"

    Raspuns:

    "Iranienii pot fi linistiti si relaxati, dusmanul nu va mai trimite portavioane in zona. Ceea ce exista deja este mai mult decat suficient!"

    :D
    • -7 (9 voturi)    
      pai (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:08)

      iranianu [anonim] i-a raspuns lui ConstruireaCasei.wordpress.com

      ar putea totusi iranieinii sa-i loveasca pe americani unde ii doare cel mai mult...in petrol...nu la mana sau la picior.
      CUM?...va las pe voi sa ganditi, daca puteti
      • +4 (4 voturi)    
        hai (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:45)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui iranianu

        Ia spune-ne, cât din petrolul consumat de SUA provine din Iran. Sau, măcar cât din petrolul IMPORTAT de SUA provine din Iran - asta așa, să pară mai impunător.
      • +3 (3 voturi)    
        Nene Iranianu' (Marţi, 3 ianuarie 2012, 18:11)

        radub [anonim] i-a raspuns lui iranianu

        Matale ar trebuii sa intuiesti ca bugetul Iranului se umplein proportie de 82,6% prin vanzarile de petrol, care se efectueaza exclusivamente prin stramtoarea Hormuz. Deci daca Iran ameninta ca blocheaza stramtoarea se va intampla ceea ce pe romaneste se numeste " A da o palma la un c.....t".
        Cu stima
      • 0 (0 voturi)    
        in plus (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 10:34)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui iranianu

        In afara de ce spun antevorbitorii mei, Nu uita ca SUA nu duce lipsa de petrol. Zacamintele de petrol din Golful Mexic si din Texas sunt de mult in conservare si pot fi exploatate oricand.
        In plus, SUA are cele mai mari rezerve de gaz din lume.
        Pe moment insa, este mai ieftin sa fie exploatate din Orientum Mijlociu.
  • +5 (5 voturi)    
    Iranul va trece la mictiune... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:54)

    BEDE [anonim]

    In caz ca americanii vor ataca, atunci sigur iranienii vor trece la mictiune.
    Sau, poate or fi contand ca ii va sprijini China? Dar, la o adica, tot americanii ii vor beli rau...
    Pt ca si in Vietnam, cu tot sprijinul sprijinul Chinei si URSS, vietnamezii au avut enorm de suferit.
    Cel mai mult m-as bucura sa-i vad jupuitzi de vii pe cei care fac asemenea declatatzii belicoase - dar stiu ca asaceva nu se va intampla.
  • +2 (2 voturi)    
    La razboi cu aparatu' de sudura (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:42)

    Vizitiul [utilizator]

    La atac!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    copii (Marţi, 3 ianuarie 2012, 16:21)

    euu [anonim]

    Tare mi-as dori sa stiu ce varste au cei ce comenteaza pe aici... Unii sunt asa de infantili. Ei chiar cred ca in realitate e ca si in filmele cu Rambo. Nu privesc nici strategic mai pe ansamblu. Uita ca in zona e si Israel, Siria, Liban, China si Rusia care direct sau indirect au luat apararea Iranului... Iranul +Siria puternice si nucleare la granita evreilor... ceva de neconceput pt unii...
    • +3 (3 voturi)    
      nu conteaza cat de lunga-i barba.... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 19:28)

      graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui euu

      raspunsul tau este o mostra de infantilism: zici ca israelul ar lua apararea iranului??? hahahahaha
      zici de siria? pai astia au alte probleme in acest moment si oricum, iranul nu e aliatul lor cel mai respectat.
      liban? cu ce i-ar ajuta, cu 23 de remorci de nisip?
      china? crezi tu ca ar declara china razboi sua, taindu-si craca de sub picioare? stii cum ar bubui economia chinei fara comenzile din sua si europa? din ce-ar trai? orez, peste si petrol?
      iar rusia are treaba deocamdata; inca se numara cele 140 de procente ale lui putin si mai au si de strans mizeria facuta de satelitii si rachetele alea care au tot picat in ultimul timp.
  • +4 (4 voturi)    
    Vorba aia.... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 17:00)

    ionutz [anonim]

    Luati-i de pe mine ca-i omor !
  • -1 (1 vot)    
    ....... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 17:38)

    Dar [anonim]

    Inaintea fiecarui razboi efectiv exista un razboi al declaratiilor....inca e neclar pe cine are iranul de partea sa iar activitatile tarii sunt inca neclare....SUA si comunitatea europeana nu o sa caute acum razboiul avand in vedere criza care nici nu a trecut bine....razboiul nu o sa porneasca,cel putin anul asta nu!
  • +3 (3 voturi)    
    Care actiune ? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 17:42)

    mr hyde [anonim]

    Chiar sunt curios , care actiune , ce pot face iranienii ? Sa atace portavionul ? Riposta americana ar fi devastatoare , Iranul nu va fi cucerit de americani ci va fi bombardat in toate punctele vitale - dupa ce in prealabil isi va pierde in totalitate flota aeriana - in timp ce opozitia interna - foarte numeroasa - va face restul , vezi Libia ...Nu uitati faptul ca in razboiul irakiano- american armata Irakului a fost batuta in 10 zile ( !!) .Diferenta de tehnologie militara este imensa si americanii chiar stiu sa fructifice asta... Cred ca Rusia si China vor fi spectatori si isi vor lua notite ...
  • +1 (1 vot)    
    Mai bine rugati-va! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 0:43)

    Georgescu [anonim]

    Mai bine sa se intarzie acest razboi in care nu stim ce poate sa apara, ce noi tehnologii pot fi dezvoltate si cine stie cand aplicate si pe noi.
    Noi putem doar sa ne rugam si sa evitam problemele pe cat posibil. Linistea/credinta nu ne-o poate lua nimeni decat atunci cand ne lasam dezechilibrati ... restul e doar ceata ...
    • 0 (0 voturi)    
      o parere (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 9:18)

      oarecare [anonim] i-a raspuns lui Georgescu

      Prezenta trupelor terestre va fi obligatorie si in Iran, asa cum a fost si in Irak sau Afganistan. Nu poti tine sub control o tara doar cu suport aerian sau suport maritim...de asta aceste forte sunt constituite ca si suport pentru trupele terestre. Afirmatiile de genul celor spuse de oficiali iranieni sunt vorbe in vant atunci cand vine vorba de armata SUA. Stiu ce inseamna si Irak si Afganistan, am vazut si experimentat tot ce au in lupta americanii la ora asta. Dar presupun ca aceste declaratii au fost facute numai si numai pentru a creste iar valoarea petrolului. Dar pe de alta parte, sunt convins ca in urmatorii 2 ani SUA vor incerca prin orice metode sa invadeze Iranul