Iran: Stramtoarea Ormuz va fi inchisa, in cazul unor noi sanctiuni

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2011, 8:43 Actualitate | Internaţional

Stramtoarea Ormuz, pe unde trece 40% din traficul maritim petrolier mondial, va fi inchisa pentru tranzitul aurului negru in cazul in care se vor impune sanctiuni impotriva exporturilor petroliere iraniene, a avertizat marti seara un inalt oficial iranian, citat de agentia de presa Irna, preluata de AFP.

"Daca vor fi adoptate sanctiuni impotriva petrolului iranian, nicio picatura de petrol nu va tranzita stramtoarea Ormuz", a afirmat prim-vicepresedintele iranian, Mohammad Reza Rahimi.

"Nu avem niciun chef de ostilitati sau de violente (... dar) dusmanii vor renunta la comploturile lor doar in ziua in care ii vom pune la punct", a adaugat acesta.

Statele Unite si o serie de tari europene au in vedere impunerea de sanctiuni impotriva exporturilor petroliere ale Iranului, din cauza controversatului program nuclear al Teheranului.

"Este o noua tentativa de a deturna atentia de la adevarata problema, care este continua incalcare din partea Iranului a obligatiilor sale internationale in domeniul nuclear", a comentat, la Washington, purtatorul de cuvant al departamentului de Stat, Mark Toner.

Declaratia lui Mohammad Reza Rahimi intervine in conditiile in care marina iraniana a inceput sambata zece zile de manevre militare navale in zona stramtorii Ormuz. Fortele navale au fost amplasate in estul stramtorii Ormuz, in marea Oman si in golful Aden, precum si in oceanul Indian.

Potrivit unui purtator de cuvant al armatei, operatiunile de lansare a minelor anti-navale si anti-submarin au demarat marti dimineata.

Zvonurile privind aceste exercitii au provocat o scurta crestere a cotatiei petrolului la inceputul lui decembrie.

Statele Unite mentin in Golf o puternica prezenta navala, flota a V-a, bazata in Bahrain.

Aceste manevre nu prevad insa inchiderea stramtorii Ormuz
, care leaga Golful de marea Oman, precizase joi amiralul Habibollah Sayyari, comandantul marinei, care a reafirmat ca fortele iraniene controleaza stramtoarea si o pot inchide, daca primesc acest ordin.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4554 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    Provocare (Miercuri, 28 decembrie 2011, 9:44)

    Daniels22026 [utilizator]

    Aceasta declaratie (daca se confirma) atrage spaima tuturor. Toti ochii sint indreptati acum catre SUA si NATO. Regimul inconstient de la Teheran tocmai provoaca intreaga lume, caci toti depindem de pretul petrolului. Nici rusii si nici chinezii nu i-au incurajat sa faca astfel de declaratii, e o initiativa pur iraniana.

    Probabil NATO va impune flotei iraniene un termen de retragere in propriile ape teritoriale. Ayatollahul e nebun, riscind moartea inutila a propriilor militari si distrugerea intregii flote navale a tarii.
  • +1 (15 voturi)    
    o cauta cu luminarea (Miercuri, 28 decembrie 2011, 9:45)

    sache [anonim]

    probabil ca nu le mai iese pasienta cu bomba nucleara si incearca acum un conflict cu americanii. asta ca sa iasa bine in fata prostimii "ma' baieti, noi am incercat..."
  • +3 (7 voturi)    
    Se joaca cu focul . . . (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:06)

    Prometeu [anonim]

    Iranienii au un instoric cu minarea stramtorii. Ultima declaratie poate fi exploatata pentru un atac "preventiv". Si acesta se va transforma in urgie. "Aliatii" Iranului nu au capacitatea de a actiona global iar totul se va termina cu proteste la ONU impotriva celui definit vag ca "agresor". . .
  • +7 (9 voturi)    
    black gold (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:14)

    UglyKidJoe [utilizator]

    si uite asa incepe distractia... :(
  • +4 (10 voturi)    
    Asa (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:16)

    Chris [anonim]

    asa vorbeste asta de zici ca-i strimtoarea lu' masa!
    Au mai incercat ei sa mineze strimtoarea si-n 2 secunde americanii i-au lasat fara nave... Americanii abia asteapta o smecherie de genul asta ca sa-i lase fara marina si fara armata pe iranieni. Mai ales acum dupa ce s-au retras din Irak, pilotii americani sunt un pic " statuti" au nevoie de ceva miscare live....
    Ar fi si timpul ca cineva sa le inchida gura satanelor...
  • +4 (10 voturi)    
    nu au nici o sansa (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:19)

    andu [anonim]

    astia se joaca cu focul. Sa fim seriosi, o astfel de masura ar dura vreo 3 zile, caci daca opresc petrolul sar toti in sus. Un mic raid de bombardament NATO (caci SUA o sa actioneze tot sub acest paravan, mi se pare normal) si ii rezolva, ii lasa fara flota. Trecem peste faptul ca am avea inca o catastrofa ecologica in zona...
  • +2 (6 voturi)    
    Rugaminte (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:45)

    Rasmus [utilizator]

    puneti si o mica harta la genul acesta de stiri.
    ajuta mult
  • +1 (3 voturi)    
    "Cine caută lucrurile grele, (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:48)

    ro [anonim]

    greu îi va veni".
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 11:04)

    pamfletaru [utilizator]

    Cred ca este si o teorie a conspiratiei in povestea asta iraniana mai ceva ca in cazul Irak-ului.

    Simplist discutand... tu ce ai face daca cel care iti interzice sa vinzi ce produci sa poti trai iti impune si alte restrictii sa-ti faca viata si mai mizera? Asta in conditiile in care el trage resurse pe la tine?! Ii cam tai macaroana, nu?

    Din pacate povestea este mult mult mai complicata... Ce ma frapeaza este de ce "aliatii" nu s-au dat de ceasul mortii ca acum, cand a Coreea de Nord a facut bomba atomica...
    • +3 (7 voturi)    
      Nu are petrol (Miercuri, 28 decembrie 2011, 12:26)

      Cata [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Raspunsul este simplu Coreea de nord nu are petrol si nici alte resurse importante, aia au liber de la ONU si NATO sa omoare toata populatia, nu castiga nimic daca pun stapanire pe aceasta tara, ba din contra trebuie sa dea de mancare unor sarmani.
      Iranul nu are de ales, de fapt presiunile sunt puse de evrei si de SUA, care vor sa detina controlul , si nu m-as mira ca iranul sa aiba deja bomba atomica dar sa se faca ca nu o are
      • +2 (6 voturi)    
        Retoric (Miercuri, 28 decembrie 2011, 13:42)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Cata

        De ce ti se pare normal santajul iranian asupra traficului naval din strimtoarea Hormuz? De ce sa cumparam petrol de la ei daca putem lua de la alte state? De ce sa nu fie impuse sanctiuni economice proliferarii nucleare? De ce trebuie sa i se permita Iranului inarmarea nucleara? Care-i avantajul? Nici nu are bomba si deja se poarta ca si cum ar avea-o: toata lumea e obligata sa cumpere petrol de la ei.

        Ai sa vezi ca lumea n-o sa mai cumpere de la ei, iar traficul prin strimtoare nu se va intrerupe!
  • +6 (6 voturi)    
    Canalul Suez (Miercuri, 28 decembrie 2011, 12:07)

    Marian [anonim]

    Au mai blocat unii Canalul Suez, alta ruta importanta a lumii si au cam luat-o. credeti ca marile puteri ale lumii se sfiesc sa dea la fund niste nave care le deranjeaza?

    au scufundat si flota libiana, cred ca 8 nave intr-o noapte. un fel de Pearl Harbour.

    deocamdata Iranul doar palavrageste, asteptam sa treaca la fapte. apoi vor avea o reactie de n-or putea-o duce.
  • +5 (5 voturi)    
    Abuz (Miercuri, 28 decembrie 2011, 15:18)

    O bama [anonim]

    Apele cele mai adanci din Stramtoarea Ormuz pe unde trece canalul navigabil apartin Oman-ului asa ca Iranul nu are nici un drept sa blocheze traficul navelor prin stramtoare.

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/ae/Strait_of_hormuz_full.jpg
    • +1 (1 vot)    
      multumesc O bama (Joi, 29 decembrie 2011, 15:32)

      Nelu O. [anonim] i-a raspuns lui O bama

      chiar vroiam sa intreb cum ramane cu apele teritoriale ale Omanului. In cazul in care Iranul mineaza senalul navigabil, va fi o incalcare a teritoriului Omanului si statele unite vor ataca flota iraniana avand o rezolutie ONU in spate... ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Iluzie! (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:47)

    MihailAndrei's Blog [anonim]

    Habibollah Sayyari, e bezmetic! Cum să blocheze strâmtoarea?

    În clipa în care marina caricaturală a iranienilor o să sechestreze sau o să scufunde un petrolier, bursele vor sări în aer. Totul va fi amplificat intenţionat. USA, Marea Britanie, Franţa urmate de toate ţările NATO, se vor grăbi să-i bumbăcească pe fraieri. Israelienii vor urla de bucurie şi vor dansa Conga şi Hava Nagila pentru că nu mai trebuie să se obosească să trimită aviaţia la colindat … o va face vajnica coaliţie a ţărilor aşa zis democrate.

    Ce blocadă poate să instituie marina iraniană compusă din ligheane plutitoare? Ce poate să facă portavioanelor americane şi navelor de război europene?

    Habibollah Sayyari are impresia că Flota a V-a e în zona Golfului Persic pentru că nu are unde să petreacă revelionul?
  • 0 (0 voturi)    
    Iluzie! (Sâmbătă, 31 decembrie 2011, 10:48)

    MihailAndrei's Blog [anonim]

    Blocarea strâmtorii Ormuz e un superb pretext pentru NATO ca să facă kebab regimul de la Teheran şi pună pe butuci programul nuclear iranian.

    Chiar dacă turbaniştii ar avea arsenal atomic, cred că doar o singură lansare ar reuşi, dar şi aceasta ar fi interceptată. În secunda doi, Iranul ar fi literalmente vaporizat.

    E posibil ca păcălicii de la Teheran să mizeze pe ruşi, numai că unchiul Ivan nu uită chiar aşa de uşor faptul că erau şi iranieni printre mujahedinii lu’ peşte din Caucaz.

    Cel mai probabil, unchiul Ivan o să încurajeze nebunia Teheranului, în sensul acesta se va răţoi formal în Consiliul de Securitate ONU, ba chiar o să vândă pe bani grei ceva armament iranienilor, spre necazul unchiului Sam.

    După ce serveşte tradiţionala vodka, nu rămâne altceva de făcut decât să vândă petrol la preţ majorat în timp ce regimul iranian se prăbuşeşte sub bombele păcii lansate cu sârg de “coaliţia democrată”. Harasho afacere!

    Sigur că nici unchiul Sam nu-i prost. După ce crapă regimul iranian, o să trimită nişte flăcăi ca să consilieze poporul ignorant în ceea ce priveşte “virtuţiile democraţiei”.

    Normal că astfel de servicii costă, iranienii vor fi bucuroşi să plătească cu petrol pentru sfaturile primite:)))