Reactia Flotei a V-a americana: Nu vom tolera perturbarea traficului in stramtoarea Ormuz

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2011, 17:28 Actualitate | Internaţional

Flota a V-a americana a avertizat miercuri ca nu va permite nicio perturbare a traficului in stramtoarea Ormuz, dupa ce Iranul amenintase in cursul diminetii ca ar putea inchide tranzitul petrolului prin aceasta cale maritima strategica, relateaza Reuters.

"Circulatia libera a bunurilor si serviciilor prin stramtoarea Ormuz este vitala pentru prosperitatea regionala si globala", a afirmat un purtator de cuvant al flotei, care isi are baza in Bahrain.

"Orice ameninta sa perturbe libertatea navigatiei intr-o stramtoare internationala se situeaza evident in afara comunitatii natiunilor; nicio perturbare nu va fi tolerata", a subliniat acesta.

Prim-vicepresedintele iranian, Mohammad Reza Rahimi, afirmase in cursul diminetii ca stramtoarea Ormuz, pe unde trece 40% din traficul maritim petrolier mondial, va fi inchisa pentru tranzitul aurului negru in cazul in care se vor impune sanctiuni impotriva exporturilor petroliere iraniene, potrivit agentiei de presa Irna, preluata de AFP.

"Daca vor fi adoptate sanctiuni impotriva petrolului iranian, nicio picatura de petrol nu va tranzita stramtoarea Ormuz", a spus acesta.

"Nu avem niciun chef de ostilitati sau de violente (... dar) dusmanii vor renunta la comploturile lor doar in ziua in care ii vom pune la punct", a adaugat acesta.

Statele Unite mentin in Golf o puternica prezenta navala, Flota a V-a, bazata in Bahrain.

Fortele navale iraniene sunt formate in principal din unitati usoare inarmate cu rachete si opereaza in Golf sub comanda Gardienilor Revolutiei.

Flota oceanica, mai putin importanta, este controlata de Marina si este formata in principal din aproximativ 12 fregate si distrugatoare.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

8805 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    o sa iasa rau (Miercuri, 28 decembrie 2011, 17:34)

    zaboo [utilizator]

    ii invita Obama la o cafea sa stea de vorba pe tema asta si le face o plecaciune
    • -53 (57 voturi)    
      americanii pierd (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:01)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      in cazul unei confruntari in golf americanii nu au nici o sansa, o sa piarda
      oricum economia sua este prabusita la fel si ue
      sua si ue au nevoie numai de o scanteie si vor disparea din istorie
      • +25 (29 voturi)    
        Expertu' (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:26)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Asta da parere experta ....
        • -28 (34 voturi)    
          Amuzant si penibil in acelasi timp (Miercuri, 28 decembrie 2011, 20:34)

          Ella [anonim] i-a raspuns lui Eucris

          Maine poimaine americanii or sa decida cine are voie sa respire pe pamantul asta! Numai ei au voie sa distruga tari, sa jefuiasca resurse naturale, sa omoare sute de mii de oameni, sa testeze arme nucleare, numai ei au voie sa demonizeze media pe oricine nu le canta in struna, doar ei au voie sa impuna "democratii" si ei sunt cei mai cei pe pamantul asta! Dupa multi impostori de pe forumul asta, daca n-ar fi americanii n-ar mai rasari nici soarelel! Imi e scarba de moda asta de a pupa in partea dorsala USA pe forumurile de pe acest site! USA o sa dispara asa cum a venit, iar Iran-ul o sa ramana, asa cum mereu s-au regrupat si au razbit in istorie! Degeaba macaniti pe aici, ca habar n-aveti!
          • +14 (18 voturi)    
            De ce nu-i iei la bataie pe americani? (Miercuri, 28 decembrie 2011, 20:59)

            pesta [anonim] i-a raspuns lui Ella

            Si de ce nu-i iei la bataie pe americani? Ca vad ca te dai fortos, neamule!
          • +22 (24 voturi)    
            Dupa (Miercuri, 28 decembrie 2011, 21:09)

            Jar [anonim] i-a raspuns lui Ella

            Al Doilea Razboi Mondial,americanii-Planul Marshall-au dat bani Europei si Japoniei devastate de razboi,pentru a se reface economic.Americanii,asa imperialisti cum sunt ei,au vrut sa dea si tarilor ocupate de sovietici,dar s-a opus iubitul nostru Stalin.Occidentul si Japonia,asa cum sunt,sunt cu munca lor si cu banii americanilor.Americanii au inteles inaintea ta si altora ca tine,ca ei pot creste economic numai tragand si lumea dupa ei ,economic si democratic.
            Desi ma incita limbajul tau violent,nu-ti raspund la fel,pentru ca mi-au trebuit 30 de ani ca sa inteleg cele scrise mai sus.
            //(editat de HotNews.ro)
            • -18 (20 voturi)    
              @jar (Miercuri, 28 decembrie 2011, 22:00)

              terente [anonim] i-a raspuns lui Jar

              Jarule ai uitat ca americanii tai iubiti (alaturi de verii lor) ne-au vandut rusilor la Yalta?Cu cine ai facut istoria tataye?Cu "janitorul afro " din Man-Hatan?
              • +9 (9 voturi)    
                Si zi asa (Joi, 29 decembrie 2011, 4:22)

                muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui terente

                Ne-au vandut, ai? Pe ce ne-au vandut meseriasule? Ce-au primit in schimb?
      • +20 (24 voturi)    
        Testarea cititorilor (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:53)

        ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Tu ai vrut sa ne testezi: cate minusuri poti lua pe unitatea de timp, asa-i?
      • +12 (14 voturi)    
        Uraaaaaa.... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:57)

        Kata [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Va ramane numai rusiaaaaa...... Da' mie ce-mi iese?
        P.S. Multi au sarit gardul...
      • +3 (3 voturi)    
        USA-versus IRAN (Joi, 29 decembrie 2011, 12:23)

        Jim cel negru [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Omule sau GOGULE,daca tot vad ca ai aces la internet,da un pic si cauta cat aloca SUA si cat aloca restul tarilor pentru inarmare si cred ca o sa vezi o mare diferenta ,ce se va vedea intr-o viitoare confruntare,IRAN - SUA.
        "China măreşte bugetul militar pentru 2011 cu peste 12%, ajungând la peste 91 de miliarde de dolari ."
        "Primul ministru rus, Vladimir Putin, a declarat ca bugetul apararii pe 2011 va fi de aproximativ 66 miliarde de euro."
        Bugetul militar al Uniunii Europene stagnează de 10 ani.
        Acum ia si citeste bine bugetul militar a Statelor Unite
        "Congresul american a aprobat sâmbătă, după un ultim vot în Senat, un proiect de buget în sumă totală de 636 miliarde de dolari."
        Si credema banii astia nu se duc in salarii si spagi uriase ci in armament sofisticat.La primul razboi din Golf,americanii au venit cu o tehnica de ziceam noi ca e SF<dar ei le aveau deja de cativa ani.Intre timp crezi ca aia au stat pe loc,sau au ajuns la un grad de inarmare greu de imaginat.
    • +1 (1 vot)    
      toate-s noi, si noua toate.... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 23:44)

      alex nambani [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      http://en.wikipedia.org/wiki/Strait_of_Hormuz#Operation_Praying_Mantis

      si vor mai fi. Doar ca Eminem e mai popular decat Eminescu. ceea ce nu-i rau, doar reflecta starea natiunii/ratiunii...
  • -9 (23 voturi)    
    da (Miercuri, 28 decembrie 2011, 17:48)

    Alex007 [utilizator]

    Obama deabia asteapta ca aia sa blocheze stramtoarea,astfel ar avea un pretext de atac.
  • +25 (29 voturi)    
    Vorbe, vorbe... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:03)

    hot news [utilizator]

    Iranienii nu sunt atat de prosti pe cat par. Se umfla in pene si atat.
    Stiu si ei bine ca si-ar furao urat de tot dar le place sa impunga ursul.
    • +12 (16 voturi)    
      Iranienii nu sunt prosti (Miercuri, 28 decembrie 2011, 19:13)

      Lucifer [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Ahmadinejad insa este.
      De pe surse.
  • +22 (26 voturi)    
    Nu e tirziu (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:13)

    Daniels22026 [utilizator]

    Afirmatia militarului american " ... nici o perturbare nu va fi tolerata", inseamna nici macar una. Teheranul ar face bine sa ia in serios declaratia. Aici nu e vorba de glume prescolare si un pumn in nas. Ci de morti si raniti si familii indurerate.

    Nu e tirziu pentru regimul iranian sa se razgindeasca, sa intrerupa seria declaratiilor belicoase si a miscarilor navale. Inca nu s-a intimplat nimic si nici nu se va intimpla daca traficul din golf functioneaza normal.
    • -19 (27 voturi)    
      victorie (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:53)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Prietene, americanii n-au mai castigat nici un razboi de la al doilea mondial. N-au fost in stare sa-i infranga nici pe "amaratii" aia de nord coreeni. Vitnamul sa nu-l mai amintim...Doar ce au zis "pas' in Afganistan iar Irakul nu-i nici el o victorie.
      Sa-ti inchipui ca va avea un succes mai mare cu Iranul care este de 2 ori mai puternic decat toti ceilalti adunati la un loc este o mare naivitate. Pierderile SUA intr-o confruntare deschisa cu Iranul vor fi enorme iar manifestatiile populare de pe timpul razboiului din Coreea vor fi mici in comparatie cu ce va urma in SUA daca vor muri trupe in Iran.
      Dupa parerea mea Obama este destul de "confuz" si va cauta cu lumanarea un pretext pentru a declansa un razboi cu Iranul pentru ca altfel adminstratia sa nu are decat esecuri pe plan intern si nu mai iese inca un mandat in veci.
      • +18 (22 voturi)    
        Greu de numarat (Miercuri, 28 decembrie 2011, 19:14)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

        Daca toate tarile declara simultan razboi SUA, mi-e teama ca armatei americane ii va lua peste 6 luni sa ne bata, pe fiecare in parte si/sau in grupuri. La munte sau la mare, din orice pozitie, in orice imprejurare. Adevarul e ca sintem si multi, greu de numarat, si nu foarte inteligenti. Ramine pe alta data.
      • +10 (12 voturi)    
        // (Miercuri, 28 decembrie 2011, 20:29)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

        //

        Cum le vezi si le stii tu pe toate, aproape ca un om mare :)

        Ti se pare tie ca Coreea de Nord ar fi castigat razboiul de care vorbesti ? Tare naiv mai esti.

        Cat despre Irak si Afganistan, in caz ca nu ai observat, armatele tarilor respective au fost dezarmate si anihilate in cateva saptamani, regimurile au fost schimbate si guverne relativ prietenoase au fost instalate in loc.

        Miscari de gherila inca mai sunt dar, cel putin in irak, acestea nu sunt nici pe departe o forta notabila.

        Singurul mare pericol intern e format din diviziunile tribale, diviziuni care exista de sute sau chiar mii de ani si care, daca te uiti putin pe istoria tarilor respective, ai sa vezi ca pana acum nu au fost tinute sub control decat prin forta bruta (fie ca vorbim de perioada Califatului, a lui Saddam, etc).(editat de HotNews.ro)
        • -14 (18 voturi)    
          putina istorie! (Miercuri, 28 decembrie 2011, 21:28)

          urmuz [anonim] i-a raspuns lui mvr

          Americanii au atacat Coreea de N pe motiv ca era comunista! Rezultatul? Azi Coreea de N e tot comunista! Deci, americanii au invins?

          Americanii au atacat Vietnamul de N pe motiv ce era comunist. Azi, TOT Vietnamul e comunist. Deci, americanii au invins?

          samd.

          SAu, tu ce carti de istorie citesti?
          • +13 (13 voturi)    
            ce (Miercuri, 28 decembrie 2011, 22:17)

            ce [anonim] i-a raspuns lui urmuz

            ce nu ai inteles dumneata este ca adevaratii perdanti sunt nord-coreenii si vietnamezii.
          • +11 (11 voturi)    
            Oare chiar aşa a fost? (Miercuri, 28 decembrie 2011, 22:48)

            Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui urmuz

            Din câte-mi amintesc eu că povestea bunicul învârtind în coleşă, coreenii din nord au atacat întâi pe cei din sud, iar americanii au intervenit în conflict. Cel puţin unul din argumentele silogistice pe care le foloseşti e putred de la rădăcină.
          • +11 (11 voturi)    
            ignoranta ta e amuzanta (Miercuri, 28 decembrie 2011, 23:22)

            cosmin [anonim] i-a raspuns lui urmuz

            americanii au luptat in coreea pentru ca nordul vroia un singur stat corean comunist, dar tu nu stii ca esti la seral :D
      • +14 (16 voturi)    
        da? (Miercuri, 28 decembrie 2011, 21:34)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

        Dacă nu mă-nşeală memoria, Irak-ul avea a 4-a armată din lume, şi-n două săptămâni tancurile americane defilau prin Bagdad. Apoi, ceva mai înainte, când armata irakiană a invadat Kuweitul, i-au scos americanii-n şuturi de-acolo.
  • -21 (29 voturi)    
    Cine restrictioneaza !? (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:26)

    Viorel [anonim]

    Americanii sunt cei care pun restrictii circulatiei. Sigur ca iranienii nu au forta sa o faca dar daca rusii si chinezii le dau o mana de ajutor...Pana la urma cu ce sunt mai indreptatiti americanii sa o faca decat ceilalti ? Adica ei pot fura petrolul din Golf nestingheriti ...
  • -19 (25 voturi)    
    America si Ormuzul! (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:27)

    pisica de departe nu prinde soareci [anonim]

    Cam mare distanta??!!!

    Oare de ce Iranul nu si-ar da cu presupusul despre ce se intampla pe coastele Floridei sau in Golful Mexic?
    • +19 (21 voturi)    
      este spatiu national sau international? (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:40)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui pisica de departe nu prinde soareci

      Daca stramtoarea Ormuz este spatiu national Iranul poate face ce doreste (cat timp nu incalca tratate)
      Dar nu este
      Daca este spatiu international si faci blocada... calci ceva legi si provoci pagube altora.
      Americanii, ca si romanii pot "sa-si faca drum" prin ce mijloace isi permit... ca sa-si protejeze interesele comerciale....
    • +7 (11 voturi)    
      pai cine ii impiedica (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:45)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui pisica de departe nu prinde soareci

      sa-si dea cu presupusul? Pot de asemena sa-si dea si cu ciocanul peste mingiute daca blocheaza strimtoarea ormuz. Pot face orica vrea muschiul lor islamic, si in acest fel orice pisica admiratoare de musulmanie va fi multumita.
    • +4 (4 voturi)    
      Because (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:46)

      cioarecul jindar [anonim] i-a raspuns lui pisica de departe nu prinde soareci

      Pt ca Iranul nu are interese economice in zona de aia...doar refugiati.
      Pt ca in zona Golfului Persic opereaza cei mai mari colosi americani din domeniul petrolier si conex.
      Pt ca in Dubai au destuii bogatasi americani proprietati.
      Toti cei de mai sus contribuie/sponsorireaza campanii electorale...si vor in schimb protectie.
      De aia...
    • +8 (8 voturi)    
      Apropo (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:53)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui pisica de departe nu prinde soareci

      Cine ii impiedica pe iranieni sa-si dea "cu presupusul" despre ce vor ei?

      Daca-i asa departe si neinteresanta strimtoarea Ormuz, cum se face ca te intereseaza subiectul si-n acelasi timp te miri ca-i intereseaza pe altii?
    • +11 (11 voturi)    
      De ce? (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:56)

      ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator] i-a raspuns lui pisica de departe nu prinde soareci

      Pentru ca aici vorbim de apele teritoriale internationale! Asa cum sunt si Bosfor si Dardanele in Marea Neagra (Turcia nu ar putea opri traficul desi ei se afla pe ambele maluri)

      Situatia este diferita in cazul Canalului (de) Suez unde este o constructie hidrologica pe teritoriul suveran al unui stat. Cel care administreaza poate decide.
      • -8 (10 voturi)    
        Nu sunt ape internationale in zona..... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 20:40)

        Lilliacul [utilizator] i-a raspuns lui ConstruireaCasei.wordpress.com

        http://edge.liveleak.com/80281E/s/s/15/media15/2008/Jan/15/LiveLeak-dot-com-141026-strait_of_hormuz_full.jpg?d5e8cc8eccfb6039332f41f6249e92b06c91b4db65f5e99818bad5934d4dd3df8911&ec_rate=300
  • -13 (15 voturi)    
    e raspunsul la sanctiuni (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:28)

    victor [anonim]

    daca America aplica sanctiuni, de ce nu ar avea Iranul drept sa raspunda??
  • 0 (2 voturi)    
    rusia si china (Miercuri, 28 decembrie 2011, 18:47)

    valer [anonim]

    unchiul sam deschidete sunt si interesele rusiei si chinei acolo
  • +5 (7 voturi)    
    pro USA 10 la 1 (Miercuri, 28 decembrie 2011, 19:48)

    topless [anonim]

    Iranienii s-au luat dupa Ponta, fac politica pro USA, dandu-le mingea la fileu, ca la noi Ponta cu pdl...

    chiar ma intreb, daca a). Ponta joaca totusi la doua capete...nu cumva si b). Mahmoud Ahmadinejad o fi agent Mossad ?!

    ...faceti pariurile, va rog (pct a si pct b :)
    • +2 (2 voturi)    
      COTA? (Miercuri, 28 decembrie 2011, 21:36)

      al nimanui [anonim] i-a raspuns lui topless

      ce cota dai pt "DA" la punctul a?
      • +1 (1 vot)    
        nush ce sa zic... (Joi, 29 decembrie 2011, 9:44)

        bulava [anonim] i-a raspuns lui al nimanui

        pe surse tocmai am aflat ca e franciza lui Putin, care le-ar fi promis sprijin dupa alegeri si lui a si lui b, de-aia se tin asa batosi...

        dar la coltzu' mahalalei merge vorba c-ar fi zis mama Omida ca deasupra lui Putin sta chiar sefu al mare, shoshoiu, pe care nici numele nu-i bine sa-l amintesti... ala face jocurile...

        asa ca tine-ti banii pentru masca de gaze, s-ar putea
        sa ai nevoie in curand
  • +7 (7 voturi)    
    Li s-a urat cu binele.. (Miercuri, 28 decembrie 2011, 20:32)

    mr hyde [anonim]

    Ceea ce ma intreb este pe ce se bazeaza Iranul , cu americanii nu te pui , totusi..Adevarat au armata dar armata lor este mult inferioara din toate punctele de vedere de l;a calitatea soldatiului pana la tehnica , nu stiu , nu este clar ?
    • -12 (12 voturi)    
      Cuba, Coreea, Vietnam (Miercuri, 28 decembrie 2011, 21:30)

      historia [anonim] i-a raspuns lui mr hyde

      toti mici, toti s-au pus cu America, toti au invins!
      • +10 (10 voturi)    
        Ai mare dreptate :) ... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 22:04)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui historia

        dar vreo tzara mare, ca Iranul, a invins vreodata USA ?

        Stii, shobolanul poate sa-i mai scape lunetistului, dar ce sanse are mistretzul ?...
      • +14 (14 voturi)    
        Tu ce istorie citesti taica? (Miercuri, 28 decembrie 2011, 22:06)

        zet [anonim] i-a raspuns lui historia

        E cumva Istoria viselor umede?
        Cand a avut loc razboiul Cuba - SUA? Totusi cuba este o insulita cu cateva milioane de locuitori, cam cat un uras mediu din state, chiar crezi ca americanilor le-ar lua mai mult de 15 minute s-o invadeze?
        Coreea - cine a inceput razboiul? America? Nordul comunist a INVADAT sudul democratic, si americanii le-au sarit in ajutor sudului. La un moment dat americanii au realizat ca se lupta cu o armata de 300.000 de chinezi si cu sute de avioane si tehnica de lupta ruseasca. Citeste tu mai departe, e cacalau informatie pe net, ideea este ca americanii au invins in cele din urma, impingand fortele comuniste inapoi in nord.
        Vietnam - este infrangere americana: armata americana a fost infranta de vointa democratica a societatii civile... americane. Din orice punct de vedere consideri, America a zdrobit Vietcong, cu o singura diferenta ca a declarat armistitiul inainte ca armata vietnameza sa se declare invinsa. Oricum razboiul vietnamez era lipsit de miza pentru America, si de aici si reactia societatii civile (we don't want your fucking war).
        Unde vreau sa ajung? Daca chiar o sa se ajunga la confruntare armata intre Iran si SUA, Iran are un orizont de ordinul lunilor (3 luni) pana cand este zdrobit de America. Din punct de vedere militar are o forta de aproximativ 25 de ori mai slaba. Imi pare rau pentru tine si toti anti-americanii de tinichea, dar America nu are contrapondere.
      • +5 (5 voturi)    
        totusi sunt niste boieri (Miercuri, 28 decembrie 2011, 22:24)

        Mgh [anonim] i-a raspuns lui historia

        De fapt acele tari nu au invins, au ramas la stadiu de subdezvoltare, nu ai vrea sa fii in nici una din aceste tari ca si cetatean poate daca iti place sa te numesti 'sclav' ;a modul real.
        America asa cu rele si bune a insemnat progres, planurile de ajutor ale lor au scos inclusiv Rusia acum cativa ani din necaz.
        Iranul merge pe cartea de a fi ajutat de altii mai potenti la o adica dar aia mai potenti s-ar putea sa-i foloseasca doar intr-un troc ca au alte interese geo-politice.
      • +3 (3 voturi)    
        da au invins, (Joi, 29 decembrie 2011, 0:30)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui historia

        pacat ca n-au invins foametea si mizeria, au cistigat in schimb suporteri ca matale, buna afacere au facut.
        Venceremos, libertad u la muerte, samba si samba si, trabajo no!
  • +6 (8 voturi)    
    tot mai multi (Miercuri, 28 decembrie 2011, 21:52)

    dan [anonim]

    spera ca Rusia si China sa intervina in favoarea Iranului,pentru ce ?????
    Cam ce sperati ca va curge lapte si miere dupa aia si daca ne intoarcem la socialism rusesc ce mama dracului rezolvam???
    Ura impotriva capitalismului naste monstrii din ce in ce mai mari ,si unde anume, in tara in care au murit cei mai multi pentru libertate.
    Tuturor celor ce isi doresc socialism sau comunism as vrea sa-i vad cum aplauda in cor o conducere sovietica sau chinezeasca eventual ,fara internet unde sa-si verse ineptiile ,fara televiziuni concurente si eventual sa lucreze toti la stat daca se poate.
    Sa va vad dupa 3 luni daca mai doriti asa ceva.
  • -5 (7 voturi)    
    Adevarata fata a politicii mondiale (Miercuri, 28 decembrie 2011, 21:53)

    valibb [anonim]

    Privit dpdv al tarilor mai mici, atitudinea americana este una imperialista, expansionista si bazata pe putere monetara si militara. Aceeasi atitudine care au avut-o si nazistii cu asa-zisul "spatiu vital". Fata de nazisti americanii aplica o politica de spatiu vital selectiv. Nu ii intereseaza vreo tara anume ci numai spatiile din care pot extrage resurse pentru mentinerea imperiului militar si monetar american. Fara sa ii pese cumva de tarile si popoarele pe care le asupresc. In spate are un imens imperiu mediatic prin care vand gogosi cu asa-zisa democratie pe care sa le manance prostii. Si nu sunt putini si mai ales sunt printre noi.
    Dupa cum se vede si mai putini sunt cei care au curajul sa se opuna lor. Chiar credeti ca se vor opune Rusia si China atacurilor americane asupra Iranului. Va inselati amarnic.
    Strategia americana de ocupare a statelor este in primul rand sub forma atacurilor aeriene selective fara a pune un pas in Iran. Se va ataca aerian pana ii vor aduce pe iranieni la sapa de lemn. Apoi CIA va infiltra un grup de revolutionari care vor distruge tot ce a ramas si vor prelua puterea. Evident nota de plata pentru razboi vor fi platite de cei invinsi ca si in Irak. Pentru cine nu stie nota de plata pe care Irak-ul trebuie sa o plateasca pentru ca au fost eliberati de Sadam este din cate stiu de 200 mld dolari pe care o vor plati cu dobanda cu tot(camata). Americanilor le convine razboiul si vor face tot ce le sta in putinta sa il obtina. Vae victis

    Heil Obama
    • +7 (7 voturi)    
      Confuzie (Miercuri, 28 decembrie 2011, 22:37)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui valibb

      Faci asocieri fara logica. Germania nazista facea epurari etnice in masa, avand ca obiectiv final pastrarea unei natii pure ariene.

      Natiunea americana este in prezent practic formata din reprezentanti ai tuturor raselor si natiunilor. Toti isi gasesc un loc in sistemul lor.

      Imaginatia bolnava a amatorilor de conspiratii nastrusnice pare a fi foarte contagioasa, sunt multi creduli pe lumea asta. Daca americanii ar asculta de parerile unora ca voi, sa vezi atunci haos si nebunie.
    • -6 (6 voturi)    
      5% populatie cu 25% resurse ... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 23:21)

      ion [anonim] i-a raspuns lui valibb

      Traiasca America !
      Americanii reprezinta mai putin de 5% din populatia lumii [300 milioane] si consuma mai mult de 25% din resurse. [ "How the U.S. Uses Globalization to Cheat Poor Countries Out of Trillions ... The fact that less than 5 percent of the world's population lives in the United States and consumes more than 25 percent of its resources"]
      Asta nu se poate face ... fara 900 baze militare in 135 tari ...

      Text + Video (Real Audio Stream) in:
      http://www.democracynow.org/2004/11/9/confessions_of_an_economic_hit_man
      sau:
      http://www.scribd.com/doc/6015318/The-Secret-History-of-the-American-Empire-John-Perkins
      ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
      http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-10870973-serie-politicieni-germani-denunta-complot-american-impotriva-zonei-euro-dupa-amenintarea-agentiei-degradare-ratingului-berlinului.htm

      A kindred spirit is someone who feels and thinks the way you do.

      Cum folosesc Statele Unite globalizarea pentru a insela tarile sarace de trilioane de dolari ... Faptul ca mai putin de 5% din populatia globului consuma 25% din resurse iar jumatate din populatia lumii se confrunta cu foamea sau saracia, reprezinta o consecinta a acestui capitalism de prada [ "How the U.S. Uses Globalization to Cheat Poor Countries Out of Trillions ... The fact that less than 5 percent of the world's population lives in the United States and consumes more than 25 percent of its resources while about half the rest of the world are either starving or threatened with starvation is a terrible indictment against this ... predatory capitalism. "]

      Vezi in in:
      Confessions of an Economic Hit Man ... [hit man = someone engaged for murder, cheating, fraud ...]
      Text + Video [click <Real Audio Stream>]
      http://www.democracynow.org/2004/11/9/confessions_of_an_economic_hit_man

      NB. Cartea se poate cumpara la:
      http://www.amazon.com/Confessions-Economic-Hit-John-Perkins/dp/0452287081/ref=pd_sim_b_2 [format obisnuit, digital sau audio, inclusiv]
      • +4 (4 voturi)    
        Aoleu (Joi, 29 decembrie 2011, 0:31)

        democratul [anonim] i-a raspuns lui ion

        Altul care vine sa-mi spuna din carti si teorii ale conspiratiei niste prostii.
        Bah tu ai habar cum e in America, ai idee cat se munceste? Nu mai povestesc de invatamant, cercetare. Lasa prostiile astea cu inselatorii, etc, pune mana si munceste mai bine decat sa freci buha pe net. Nu cumva vrei de pomana cateva mii de dolari de la americani?
      • +2 (2 voturi)    
        ai grijă (Joi, 29 decembrie 2011, 2:53)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ion

        cam tot ce-ai enumerat tu acolo e scris de americani, publicat pe bloguri şi edituri americane, stocate pe servere americane, disponibile în e-shop-uri americane. Văd că le apreciezi dar, din păcate, ele necesită - într-o formă indirectă, resurse, implicit petrol. Atâta vreme cât te foloseşti de ce-am menţionat, beneficiezi de resursele folosite de americani spre a te delecta pe tine.
  • +8 (8 voturi)    
    referitor la americani! (Miercuri, 28 decembrie 2011, 22:40)

    abc [anonim]

    trebuie sa intelegi regulile americanilor
    ca sa ai o parere despre cat de seriosi
    sant cand e vorba de lucruri importante.
    Adica parerea mea este ca Iranul(+china
    si rusia) au sanse minime in fata lor( SUA) daca
    acestia vor sa rezolve problema!
    China parca acum incearca sa construiasca
    primul portavion iar rusia are 1 bc.
    Iar tehnologic si militar restul lumii mai tre sa
    munceasca 100 de ani pt. a-i ajunge pe yankei.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Joi, 29 decembrie 2011, 3:10)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui abc

      Mi-am adus aminte ce zicea amiralului Winnefeld, comandantul NORAD, în 2010:

      "Avioanele de intercepţie americane nu primesc ordin să intercepteze toate bombardierele strategice nucleare ruseşti ce fac exerciţii în apropierea spaţiului aerian al SUA şi Canadei. Ruşii se-nvârt p-acolo deoarece armata lor caută să-şi menţină iluzia de mare putere. Dacă am intercepta fiecare zbor ce-l fac în direcţia noastră, n-am face decât să dăm apă la moară propagandei lor".
  • +2 (2 voturi)    
    Jandarmul mondial (Joi, 29 decembrie 2011, 6:02)

    plebeu modest [anonim]

    Daca tot e sa fie un jandarm pe globul asta, asa a fost tot timpul de fapt, eu ii prefer pe americani. N-am chef de rusi fara nici o morala sau de fete tuciuri sau ochi ingusti.
    Punct.
    deocamdata ei sunt actualul Imperiu Roman. Cand o sa cada, ca se pare ca-i ciclica treaba, vai de capul nostru...Dark Ages o sa para blanzi printr-o comparatie asa, mai fortzata.
  • +2 (2 voturi)    
    oamenii nu-si vad interesul (Joi, 29 decembrie 2011, 10:22)

    bunul simt [anonim]

    e amuzant sa vezi oameni in toata firea, care aiureaza despre americani si dreptate, dar nu-si vad interesul. nu sunt resurse sa o ducem toti 7 miliarde ca'n luxemburg. daca vreti alocare justa a resurselor la nivel global o sa descoperi ca tu, romanul, o sa trebuiasca sa te multumesti cu mai putin, ca sa aiba si africanii si galbejitzii. vreau sa-l vad eu pe ala care renunta el la ceva sa dea altora.

    unii chiar nu pricep ca si noi beneficiem de pe urma americanilor, mancam si noi niste firmituri la masa lor. firmiturile astea sunt mult mai consistente decat firmiturile de la masa comunistilor. sau veniti iar cu ineptii gen "era mai bine muica pe vremea lui ceausescu". aveti acum ce nu visati pe vremea aia.

    ce e rau la imperialismul american pentru romania? ce dezavantaje avem?

    rusia si china! chiar va doriti sa traiti ca acolo? ati fost vreodata? sau vb sa va aflati in treaba? va excita posibilitatea ca aceste tari sa se opena USA? ok. sa zicem ca-i inving pe USA. ce urmeaza apoi? lagare si gulaguri? parizer 1 data pe saptamana? lumina stinsa la 10?

    ce nivel de trai au tarile alea senzationale care au "invins" USA: coreea de nord, vietnam, irak, cuba, etc? v-ati dori sa mancati ce manaca aia? aaaaa, "e rai" imperialistii, dar parca mancam mai bine cu ei :))) ipocrizia e maximaaaaa