Echipa nationala a Romaniei

Razvan Lucescu, ferm pe pozitie: Nu am cum sa-l iert pe Mutu. Ce exemplu e pentru ceilalti jucatori?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:09 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu
Foto: HotNews.ro
Razvan Lucescu nu se lasa induplecat de multitudinea de voci din interiorul fotbalului care ii sugereaza sa il recheme pe Mutu la echipa nationala, selectionerul precizand ca nu poate sa treaca cu vedere peste actele de indisciplina ale fotbalistului Fiorentinei.

"A venit la
Belgrad ca sa se vada cu niste femei. Ce exemplu poate da celorlalti jucatori?", a precizat Lucescu Junior.

Mai multe voci din fenomenul fotbalistic romanesc (printre care si Cornel Dinu) au precizat ca Razvan Lucescu ar trebui sa se impace cu Adrian Mutu, iar fotbalistul celor de la Fiorentina sa revina la nationala Romaniei. Dupa episodul umilintei de la Belgrad, (5-0 pentru Serbia) Mutu a parasit cantonamentul echipei nationale pentru a merge la o petrecere privata, fapt care l-a determinat pe selectioner sa renunte la serviciile fotbalistului. 

"N-am ce sa-i raspund unui om care a dovedit lipsa de respect fata de mine. A venit la Belgrad cu planul stabilit dinainte ca sa se vada cu niste femei. N-am cum sa-l iert, ce exemplu poate da celorlalti jucatori? Nu-l va ierta nici sotia, va afla si ea ceea ce a facut. S-a obisnuit cu ideea ca actele sale de indisciplina vor fi trecute cu vederea, asa cum s-a intamplat in mandatul altora. La mine nu e cazul"- Razvan Lucescu, citat de EVZ.

Declaratia selectionerului vine dupa ce zilele trecute Adrian Mutu a precizat ca nu i se pare normal comportamentul lui Lucescu Junior.

"Nu mi s-a raspuns la telefon, nu mi se pare normal cum a procedat antrenorul echipei nationale, nu mi s-a dat nicio explicatie. Dar o sa vin la nationala daca primesc convocare", a declarat internationalul roman.


Citeste mai multe despre   



















2900 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    nationala (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:20)

    dudu georgescu [anonim]

    nu sta nationala romaniei, in mutu.
    • +4 (4 voturi)    
      Intru totul de acord. (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:45)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui dudu georgescu

      Decizia lui Razvan este corecta.
      Uitati-va la Unirea cum a castigat fara fitosi ca Mutu. Seriozitate, responsabilitate, bun simt - asta le cere Razvan.
  • +7 (9 voturi)    
    mutu talentat dar golan (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:26)

    calin [anonim]

    decizie grea dar corecta. Mutu e cel mai bun jucator dar cel mai haotic. Deci afara cu mutu pana nu se cuminteste.
    Disciplica e mai importanta decat talentul la sport

    respect lucescu!
    • +1 (1 vot)    
      Mutu era mai bun in vestiarul nationalei (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 17:53)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui calin

      Greselile lui Mutu, recunoscute si zise pe sleau in vestiar, au o influenta mult mai puternica asupra celorlalti decat simpla lor stergere cu buretele si indepartarea lui Mutu.
  • +12 (12 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:34)

    unic [anonim]

    bravo Razvane, meriti tot respectul!!!
  • +10 (10 voturi)    
    onoare (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:36)

    ion [anonim]

    Cand vii la nationala iti doresti succesul,iar insuccesul te marcheaza si trebuie sa stai intre colegi sa analizezi cauzele ,impreuna, ca sa nu le repeti.Mutu nu a considerat necesar sa discute cu colegii si antrenorul tactica folosita si ce nu a mers.Daca nu tratezi problemele serios ai toate sansele sa treci pe langa veniment.Mai bine il lasi e altul care isi doreste mult sa lupte pentru nationala.
  • +7 (7 voturi)    
    Mutu talentat ?!! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 17:29)

    alin [anonim]

    sincer, nu mi se pare absolut deloc un talent.
    pai daca Mutu e talent, Hagi ce-a fost ?
    pe Mutu numiti-l cum vreti, numai talent, nu.
    cat despre viata lui extra sportiva..., numai pt atat si nu merita nici banca de rezerva.
    este un fotbalist care la un moment dat a avut o perioada mai buna si a ajuns la o echipa de renume unde a fost folosit cand si cand pt ca nu era varianta de moment.
    in rest, sa fim seriosi; stim bine cum se ''fabrica'' numele unui jucator !
    deja am vb prea mult despre cineva care nici macar nu merita atentie.
    si exemplele pot continua: Tamas, Contra, etc.
    astia nu sunt sportivi !
    • -1 (5 voturi)    
      aline, inchide netu', lasa-te ... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 20:41)

      adrian p [anonim] i-a raspuns lui alin

      si vezi ca ai de greblat gradina si de taiat lemne, lasa siteurile ...

      MUTU este atacant pur-sange. Cel mai bun pe care il avem AZI, cu un randament ucigator la inscris goluri. Si asta in campionatul cu cele mai beton aparari. E printre putinii FOTBALISTI romani din prezent, ca in rest avem numai "jucatori".

      Dar caracterul sau e infect si asta e mult mai important. Face mai mult rau echipei prin caracterul sau decat bine face prin talentul sau.
      • +2 (2 voturi)    
        mutu (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:14)

        zomby [anonim] i-a raspuns lui adrian p

        mai bine grebleaza tu gradina.zici ca mutu=goleador??????sa fim seriosi.la nationala a fost si e o catastrofa.ca la club da goluri!!!!!f.bine,acolo antrenorul are grija de d-nul mutu,acolo se joaca pe bani,pe multi bani,pe cata vreme la nationala se joaca ptr."glorie"ceea ce se vede treaba ca d-nului mute nu prea ii trebuie.bravo Razvan Lucescu.atitudinea aceasta trebuia luata de mult timp.
  • +5 (5 voturi)    
    Cu Mutu, fara Mutu (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:00)

    gepeto [anonim]

    Cu Mutu am ajuns de ras in calificari la Mondiale. Mai rau de atat nu se poate. Sa incercam fara Mutu, poate ne calificam la Europene. Mutu este atacant deci trebuie sa dea goluri ceea ce nu a facut, dimpotriva si-a dat ifose si a pierdut constant toate mingiile si a lasat adversarii sa faca presiune pe aparare in consecinta primind goluri. Presa l-a facut vedeta, iar el nu a inteles decat partea extra sportiva a vedetismului. Pe teren se dovedeste un ingamfat cu colegii si un ofticos cu adversarii.
  • +5 (5 voturi)    
    Intransigent dar corect! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:26)

    Iosif Peciovski [anonim]

    Bravo Razvan Lucescu, altfel nu exista cale de a avea performanta in fotbalul nostru pe plan extern si nici antrenori cu autoritate.
    Nu ceda presiunilor, de la oricine ar veni!
    Aceeasi masura trebuie sa o aplici la toti cei care gresesc si se comporta precum Mutu!.
    Esti singurul responsabil, in final, pentru mandatul care ti-a fost incredintat cand ai fost numit la conducerea echipei nationale!Si nu trebuie sa pleci precum a plecat Piturca!.
    Sper ca ai vazut si comentariul meu de ieri, la aceasi rubrica.
  • -4 (4 voturi)    
    Clemenţă (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:34)

    Dumitriu II [anonim]

    Domnule Răzvan, fii mai tolerant, măcar pentru motivul că v-o cere misterul fotbalului românesc . Cornel Dinu. Nu uita că una din greşelile mari ale fostului antrenor al naţionalei la campionatul mondial din Mexic - Angelo Niculescu - a fost faptul că nu l-a folosit pe marele fotbalist Dobrin pentru atitudini nesportive şi indisciplină. Timpul a trecut - Dobrin a devenit cel mai mare şi iubit fotbalist român din istorie iar dl. Angelo persistă în încăpăţânarea de a nu recunoaşte că a greşit enorm. Dobrin va rămâne în amintirea generaţiilor următoare, Angelo va fi dat uitării. Deci, fii mai rezonabil - Mutu ar putea fi deosebit de util în campania de calificare pentru europene.
    • +2 (2 voturi)    
      ca idee numai (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 22:13)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Dumitriu II

      Dobrin poate ca a fost jucator bun numai ca nu se putea pune baza pe el; de ce: pentru ca ii placea bautura mai mult decat sportul; fotbalul este sport cu 11 oameni, daca te poti incadra in echipa e ok, daca nu exista viata extrasportiva; vrei exemple? MAradona=mare jucator, mare trisor, mare consumator de droguri; banii dati pe droguri putea sa ii bage in sport la diverse cluburi sau in propria academie; Mutu=un taran din arges cu bautura in nas in carciuma, cu sansa uriasa de a ajunge la chelsea, cu droguri in nas..vrei exemple pozitive? Messi, un baiat muncitor, fara fitze; Gerard=un baiat cam prea zelos si cu multe simulari; Drogba=un baiat cu figuri dar foarte muncitor..mai lasa-ma cu Dobrin betivul; in Mexic era prea beat sa joace; pentru asta trebuie sa il iertam si sa ii facem statuie? pleaca cu sorcova la cei care nu stiu de fotbal...
    • +1 (1 vot)    
      ce clementa (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:23)

      zomby [anonim] i-a raspuns lui Dumitriu II

      la bautorii din patria tuicii nu ai ce clementa sa acorzi.mutu,aceasta piatra de rau numita briliant in cel mai bun caz poate fi flosita la prepararea betonului.PRESA,PROTV-ul,etc au crescut numele mutu,bineinteles,interesat.....lasati-ne d-nilor cu mutu asta....e penibil.....tot respectul ptr. R Lucescu.
  • -1 (1 vot)    
    Vinovat sau tap ispasitor (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:38)

    exe [anonim]

    Daca vrea sa fie respectat Jr. nu trebuie sa se poarte exact ca Mutu si sa nu-i raspunda la telefoane. Jr. mai zice ca nu are cum sa-l ierte pe Mutu pt. ca ar da un exemplu prost celorlalti jucatori. Daca nu ar fi atat de infantil i-ar da el telefon pt. a incerca macar sa se desparta in termeni amiabili.
    Mutu este un jucator mai bun decat a fost Hagi, dar generatia lui Hagi a fost mai buna decat cea actuala.
    Asta nu inseamna ca exista vreun jucator sau vreun antrenor de neinlocuit la nationala. Trebuie doar sa ai jucatorii potriviti pt. strategia potrivita. Intrebarea e daca Jr. are vreo strategie sau asteapta sa gandeasca taticul pt. el asa cum a facut-o pana acum.
  • +4 (4 voturi)    
    foarte corect... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 18:46)

    liviu [anonim]

    nici un jucator nu ar trebui sa fie mai presus de antrenor!!! (vezi manchester)
  • +4 (4 voturi)    
    mutulica (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 19:23)

    googy [anonim]

    Mai intii ii dam cocaina ,apoi bauturica ,eventual o gagicuta si la urma jucam putin fotbal.Asta-i reteta lui mutulica.Din pacate in fotbalul actual nu poti sa faci performanta numai atunci cind esti curat si sportiv 100%.Si peste calitatile fizice mai ai nevoie si de cele intelectuale.La mutulica nu e cazul.
  • 0 (2 voturi)    
    Un exemplu de prostie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 19:27)

    Balcescu [anonim]

    Orice manager stie ca are angajati de la care accepta mai multe , fiindca au dat mai mult si altii de la care nu accepta derapaje ca nu sunt importanti in schema firmei. Din cate stiu eu Mutu are vreo 30 de goluri la nationala si e pe final de cariera . Ce sens are toata povestea asta . Parca Ronaldinho la Milan se incalzeste separat , face antrenamente separat , Englezu vine cand il lasa americanii. Ce exemplu da cand face ca tatal sau care a blocat accesul lui Dobrin la nationala. CA DOBRIN ERA IN MEXIC DA NU A JUCAT !!!!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    fotbalul e joc de echipa (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 22:31)

    Stef [anonim]

    Bine Razvane!
    Fotbalul e joc de echipa. Cine nu are respect pentru echipa si nu pune umarul de la egal la egal, oricat de bun ar fi, trebuie sa stea afara.

    Balcescu, probabil n-ai lucrat in management niciodata. Niciun manager bun nu va trata diferentiat membrii echipei, decat poate prin bonusuri si la negocierea salariului. In rest, toti sunt parte din aceeasi echipa.
  • -2 (2 voturi)    
    dle,esti supraevaluat timpul o va dovedi (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 23:41)

    tepes [anonim]

    dle. Lucescu ar trebui sa sti un lucru,de iertat numai Dumnezeu poate ierta,dar ma rog probabil esti ateu si ai circumstante atenuante.In legatura cu meciul de-la Belgrad sa lamurim niste lucruri clare,Mutu a gresit la un gol,dar ce mi-e un gol in plus la cele 4 primite,dar eu cred tu vrei sa scoti castanele din foc cu mina altuia,nu mutu este de vina are si el partea lui de vina dar jocul echipei domnule este jenant la care nu ai venit cu nimic bun,sa-ti dau un ex.apararea noastra a fost tot timpul depasita aerian dar nu la-i introdus pe goian decit cind era prea tirziu asta nu spui,apoi cind era clar pt toata lumea ca eram depasiti la toate capitolele tu ai deschis jocul echipei ,ce te-ai gindit poate poate,ei uite ca nu sa putut si ne-ai facut de cacao pt.multi ani de acum inainte.Eu,cred, fara suparare ca esti un antrenor mediocru cu aere de vedeta care nu suporta in preajma lui o personalitate de talia lui mutu pt. ca nu stie ce sa faca cu ea..Daca vrei sa fi sever trebuia sa te faci procuror ,nu nas si fini de jucatori la echipa nationala.
    • 0 (0 voturi)    
      Maaaamaaaaa! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:53)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Ce comentariu "pretios" ai.
      Mutu este varf de atac. Cate goluri a dat la National? Compara media pe meci a celorlalti de la alte nationale si dupa aceea sa invoci iertarea lui Doamne - Doamne. Vino pe pamant cand e vorba de ceva atat de laic: fotbalul.
  • -2 (2 voturi)    
    dur blondu... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 9:46)

    mihai [anonim]

    doar nu era sa vina omu sa se ,,vada,, cu tine razvanele... mai normal e cu femei... gandeste-te cati antrenori de ,,talia,, ta pot prelua acum nationala si la cati jucatori de talia lui mutu pot veni la nationala. fii realist ca mare antrenor nu vei fi din pacate niciodata.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa fie clar! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:01)

    gheorghe [anonim]

    Mutu trebuie sa stea acolo unde a considerat ca i se potriveste, Adica inafara lotului national pana o sa-i vina mintea la cap, desi ma indoiesc ca se va intampla vreodata. Dar treaba asta cu exemplu dat catre ceilalti jucatori m-a dat pe spate. Dulce rau! Parca ceilalti fotbalisti ar fi niste ingenuui, niste ingerasi casti care nu trebuie sa fie stricati de un Mutu! De mult nu am mai ras atata! E simpatic Razvan asta! Cati ani are?40! E inca tanar!
  • +4 (4 voturi)    
    cedare humanum est (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:10)

    alina [anonim]

    Bravo Razvane , sa nu cedezi ! ca pe mine m/a pus dracu sa cedez o data si am ramas cu burta la gura
  • +2 (2 voturi)    
    ma jur ! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:05)

    adrian [anonim]

    Ma jur sa nu ma mai uit la nici o partida a echipei nationale, cand mutu va mai fi convocat !! Nici macar reyultatul nu ma va mai interesa !
  • 0 (2 voturi)    
    Mutu vinovat? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:59)

    Lugojanul [anonim]

    Mutu sa fie vinovat oare ca am pierdut cu asa scor
    la Belgrad?Nu sunt fan Mutu dar ganditi-va cate
    goluri a dat in Italia.Nu cu reprosuri la adresa unui singur jucator vom iesi din mocirla.
    HAI LIGA LUI MITICA!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Razvan (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:58)

    Liviu [anonim]

    Decizie perfecta numa asa fotbalul romanesc va avea o sansa.Fara disciplina nu vor fi rezultate.
  • 0 (0 voturi)    
    Lectii (Luni, 11 ianuarie 2010, 0:32)

    nano2k [utilizator]

    A ajuns Lucescu jr sa dea lectii de viata.

    Cat de jos am putut sa ajungem?