Patriarhul atrage atentia asupra folosirii telefoanelor mobile in timpul slujbelor: A devenit o molima, la noi, la romani

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 12 iunie 2011, 14:25 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane (BOR) Daniel a indemnat, duminica, la inchiderea telefoanelor mobile in biserica, in timpul slujbelor religioase, relateaza Agerpres.

La finalul slujbei, Patriarhul a atras atentia ca folosirea telefoanelor mobile a devenit "o molima", la noi, la romani.

"Nici o ascultare nu este mai importanta si mai sfanta, decat ascultarea vocii Lui, a Cuvantului Lui in Lume", a subliniat patriarhul, care considera ca aceia care lasa telefoanele mobile deschise in biserica, deranjand pe credinciosii care asculta slujba, o fac "pentru a arata cat sunt de importanti, cat sunt de cautati, sau din neglijenta".

Patriarhul Daniel a mai spus ca asemenea incidente au loc in bisericile de pe intreg cuprinsul tarii si nu doar la Catedrala Patriarhala, pledand pentru evitarea lor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2009 vizualizari

  • +4 (20 voturi)    
    Singura molima e religia (Duminică, 12 iunie 2011, 15:00)

    HP [utilizator]

    Singura molima e religia institutionalizata si popimea ce paraziteaza prostimea.
    • +9 (9 voturi)    
      telefonul nu mai suna (Duminică, 12 iunie 2011, 18:20)

      FoarteNefericitu [anonim] i-a raspuns lui HP

      Dragi enoriasi,
      Va rog sa inchideti jafurile alea de telefoane mobile.

      Dragi popi,
      Va rog inchideti smartphone-urile, blackberry-urile, tabletele, si ce mai aveti pe sub sutane. Pai e frumos ?

      Mercic :)))))))))))

      P.S. - Bai oameni, citesc si ma minunez. Pai astia chiar nu isi dau seama ca n-au nici o sansa ca sa ajunga in Ceruri. Faptele lor sunt total in contradictoriu cu cele pe care le cere Dumnezeu de la ei.
    • -5 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 12 iunie 2011, 20:08)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui HP

      Ai spus tu, în timp ce cu o mâna tineai celularul la ureche, iar cu cealalta tastai pe internet ...
      • +2 (2 voturi)    
        Exact (Luni, 13 iunie 2011, 15:23)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Si nu vad absolut nicio problema in asta. Tu ?
    • +8 (8 voturi)    
      Popi (Duminică, 12 iunie 2011, 21:28)

      manika [anonim] i-a raspuns lui HP

      popa tocmai slujea in biserica la o inmormantare Canta si din cind in cand isi consulta telefonul care suna. la un moment de respiro, canta dascalu, a raspuns putin.
  • +21 (21 voturi)    
    Explicatie (Duminică, 12 iunie 2011, 15:11)

    Vizitiul [utilizator]

    Nu sunt credincios, nu ma intereseaza subiectul, nu am ce cauta la biserica dar pot aprecia ca treaba asta cu telefoanele se intampla cel mai probabil din cauza faptului ca o mare parte din cei prezenti sunt ipocriti. Genul de oameni care cred ca daca se duc la biserica sunt oameni buni dar in afara bisericii fac numai marlanii.

    Aceiasi pe care-i gasesti la film (tot cu telefoane) deranjand pe restul si asa mai departe.
    • +17 (17 voturi)    
      Continuare (Duminică, 12 iunie 2011, 17:06)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Si ca sa nu ziceti ca arat(am) cu degetul fara sa venim cu solutii:

      Daca esti una dintre persoanele ce trebuie gasite la orice ora (sa zicem), bagi telefonul pe vibratie si cand te suna careva, daca chiar trebuie sa raspunzi, raspunzi in soapta si rogi sa te scuze 1 minut pana iesi afara (nu o muri apelantul pentru cativa centi in plus) dupa care va cereti scuze la cei din jur si iesiti afara, unde va continuati convorbirea. Aplicabil si la restaurant, film, teatru (mai ales, intrucat poti distrage actorii), biserica, sedinte etc. Respecta-i pe cei din jur si vei fi respectat.
  • +14 (14 voturi)    
    "Dumnezeu te cauta!!! (Duminică, 12 iunie 2011, 15:24)

    calu maro [anonim]

    In bisericile catolice am vazut binecunoscutul semn de interzicere a utilizarii telefonului mobil urmat de textul:'Dumnezeu te cauta ....dar nu la telefon
  • -6 (14 voturi)    
    Normal (Duminică, 12 iunie 2011, 15:46)

    Cocolina [utilizator]

    doar cum altfel sa poata ei spala mai bien creierele habotnicilor,daca ei sunt distrasi de alte diavolerii ...Huoooo
  • +12 (12 voturi)    
    are dreptate (Duminică, 12 iunie 2011, 15:48)

    eduard [anonim]

    deoarece stam cam prost la capitolul bun simt, e bine ca din cand in cand sa ni se mai atraga atentia. la urma urmei e pur si simplu o dovada de educatie. de respect fata de cei din jur.

    asta e rolul bisericii, sa corecteze anumite carente educationale
    • +3 (3 voturi)    
      Ce zici tu? (Luni, 13 iunie 2011, 2:35)

      dobre [anonim] i-a raspuns lui eduard

      Muhahaaa "asta e rolul bisericii, sa corecteze anumite carente educationale" in 2000 de ani de educatie, au obtinut niste enorias cavernicoli. nu uita ca secole biserica strangea impozite grase, pe vremea lui cuza aveau 7% din terenul arabil, bani care au luat drumul greciei. acum grecii traiesc din turism, biserici ridicate cu sudoarea valahilor.

      Eu nu am auzit ca biserica sa afuriseasca nici macar proxenetii care au fapte de violenta si rapire. Biserica nu a criticat nimic serios, prostitutie, cersetorie, violenta in familie etc. s-a simtit nevoita sa critice cipurile din pasaport, o institutie de valoare , ce sa zic.
  • -11 (13 voturi)    
    da (Duminică, 12 iunie 2011, 15:50)

    her [anonim]

    sa inchidem si stimulatoarele cardiace, sa oprim ceasurile, dar si lumina electrica si neaparat difuzoarele care paraie de nu intelegi nimic. In plus sa interzicem accesul jipanelor preotilor in dealul Patriarhiei si in curtile bisericilor. sa oprim si Trinitas-ul si neaparat apa calda. Doamne iarta-ma!(vorbesc serios)
  • -1 (15 voturi)    
    si preotii? (Duminică, 12 iunie 2011, 16:14)

    vercingetorix [utilizator]

    Asta e valabil si pentru preoti sau, ca de obicei, e numai pentru prostime? Pentru ca destui preoti vorbesc la telefon in timp ce oficiaza slujba.
  • +13 (13 voturi)    
    Penurie de bun simtz (Duminică, 12 iunie 2011, 16:46)

    Observer [anonim]

    E o chestiune de bun simtz sa-ti inchizi tf mob in orice spatiu public unde poti deranja pe ceilalti. Dar de unde atata bun simtz?
  • +10 (10 voturi)    
    Parca numai la biserica! (Duminică, 12 iunie 2011, 16:48)

    Baba Ana [anonim]

    Sa-i vedeti la teatru, cinema, chiar si la cursuri!

    Pe timpuri, oameni ca astia (nu erau telefoane mobile pe atunci, dar campul de manifestare era suficient de larg) erau taxati de nesimtiti, neciopliti sau mistreti. Cred ca sunt parintii celor de azi.
  • +7 (7 voturi)    
    Dorinta (Duminică, 12 iunie 2011, 21:01)

    gigi [anonim]

    Mi-as dori ca mania preafericitului s-a se indrepte cu aceasi energie critica si spre coruptia politicienilor; sau inspre preotii ce-si etaleaza masinile de zeci de mii de euro, mi-as dori sa-l aud cum tuna impotriva risipei de bani din sistemul bugetar, ce secatuieste tara de bani pentru investitii.
    Dar nu am sperante ca o asemenea mustrare va veni vreodata.
  • +1 (1 vot)    
    de mult nu mai e (Luni, 13 iunie 2011, 7:50)

    moneymaker [utilizator]

    ...ce trebuia sa fie. De mult biserica si oamenii bisericii au incetat sa fie exemple de modestie si de bun simt. Prea mult se tine seama de "fa ce zice popa nu ce face popa" fara ca cel care zice sa fie el insusi un exemplu de urmat
    Este si de inteles ca bunul simt nu este o caracteristica generala a romanului indiferent unde este. Am suferit prea multe lipsuri ca acum sa nu vrem sa aratam ca "avem"
    Cred in Dumnezeu creatorul si in fiul lui, Isus Christos dar asta nu inseamna ca voi fi de acord vreodata cu marea majoritate a imbuibatilor care (nu) iI reprezinta