O tabara de tigani romani, evacuata de autoritatile franceze

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 6 august 2010, 15:16 Actualitate | Esenţial


O tabara ilegala, in care erau aproximativ o suta de tigani romani, a fost evacuata din orasul francez Saint-Etienne (Loire), vineri dimineata, cu ajutorul politiei din cartierul Montmartre, potrivit asociatiei "Reseau Solidarite Roms", citata de Le Figaro.

Operatiunea de evacuare a tiganilor a inceput vineri dimineata si este in curs de derulare. Zona este incercuita de politie.

Aceasta este prima evacuare a unei tabere de tigani din Franta dupa ce Presedintia a anuntat in urma cu o saptamana o serie de masuri impotriva tiganilor si a altor grupuri de nomazi.


Autoritatile franceze au anuntat la sfarsitul lunii trecute ca vor darama toate taberele de romi amplasate ilegal si vor expulza tiganii din alte state UE care comit infractiuni pe teritoriul Frantei. Anuntul vine in urma unei reuniuni speciale convocate de presedintele Nicolas Sarkozy la Palatul Elysee, acesta avertizand ca minoritatile creeaza "o problema de securitate" in Franta.

Ministrul francez de Interne, Brice Hortefeux, a declarat miercuri ca aproximativ 300 de tabere si constructii ilegale ale romilor si nomazilor vor fi desfiintate, iar tiganii straini care comit delicte vor fi repatriati "aproape imediat" in tarile lor de origine.

Presedintele francez Nicolas Sarkozy a avertizat inaintea intalnirii ca unii dintre membrii grupurilor de nomazi si romi reprezinta, prin comportamentul lor, o "problema de securitate", evocand violentele pretrecute saptamana trecuta intr-o localitate din centrul Frantei, unde o sectie de politie a fost atacata de mai multi indivizi mascati, in urma mortii unui tanar rom, ucis de politie in timpul unei urmariri.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1926 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    HA AHA HA HAHAHA (Vineri, 6 august 2010, 15:24)

    747 [utilizator]

    Animalelor, cum puteti sa va purtati asa cu semenii vostri? Ce crestini sunteti voi?
    • +4 (4 voturi)    
      o noua lectie de integrare (Vineri, 6 august 2010, 15:40)

      dan [anonim] i-a raspuns lui 747

      data de cei care ne scot noua ochii cum ca i-am defavoriza pe reprezentatii etniei respective si ca am fi xenofobi ... as sugera sa procedam si noi la fel si sa-i expulzam in India la fiecare pas gresit care-l fac, daca tot avem de la cine invata ....
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 august 2010, 15:33)

    [anonim]

    • 0 (4 voturi)    
      Tu ai vazut vreo data un tigan? (Vineri, 6 august 2010, 16:23)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui

      Ai fost furat vreodata de unul?
      Ti-a cantat vreo unul in metrou ca are 7 frati 7 surori 7 mame 7 tati?
      Ti-a cantat la nunta vreo unul?
      Ti-a ghicit in carti vreo tiganca?
      • +2 (2 voturi)    
        Da am vazut :) (Vineri, 6 august 2010, 19:37)

        Madalina [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Nu, nu m-au furat, dar ii evit pe cat posibil
        Da, i-am auzit in metrou si i-am ignorat.
        Nu categoric, nu mi-au cantat la nunta.
        Ghicitul in carti e pentru fraieri, nu pentru oameni destepti.
        Cu toate astea Razvan are dreptate. De ce nu se fac evacuarile pe baza de mandat? Sau francezii sunt mai cu mot si ei au dreptul sa impuna legea in tara lor dar noi nu?
        Despre asta e vorba, nu le plange nimeni de mila la rromi, sau tigani cum vrei sa le zici, ci toti observa ca atunci cand faceam noi asta o Europa intreaga era pe capul nostru, da acum cand o fac ei nimeni nu zice nimic.
        Noi sa-i integram si sa ne ia dracu pe noi, ca sa traiasca Euroapa bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Care litera din "ilegala" nu o poti citi? (Sâmbătă, 7 august 2010, 6:09)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui

      Se pare ca la "altii" ILEGAL chiar inseamna ceva contrar legilor in vigoare iar "organili" au dreptul sa restabileasca legea.

      Noroc ca NOI nu discriminam: lasam in picioare toate palatele cu turnulete ridicate ILEGAL (fara autorizatie de constructie) si conectate ILEGAL la reteaua de electricitate.

      Cred ca un control fiscal in (arhi)cunoscutul cartier bucurestean Damaroaia ar asigura plata pensiilor pe o luna. Mai pui m'neatale ceva de la manelistii care se produc pe la nunti si au bani de Mertzane la 200.000 EUR (chiar, cat or fi platit la stat de-alde Salam, Parizer, Copilu Pitic si altii?)

      Si, ca sa-ti raspund la intrebare: da, oamenii aia au si ei drepturi, de exemplu cel de a munci si de a respecta legile!
  • +4 (4 voturi)    
    oii (Vineri, 6 august 2010, 15:39)

    draft [anonim]

    macar daca i-ar repatria in adevarata lor tara de origine... aia de acu sute de ani > India parca era? DA!
  • +3 (3 voturi)    
    Uau , se poate scrie tigan fara cenzura? (Vineri, 6 august 2010, 15:40)

    ggg [anonim]

    In sfarsit, vad ceva ce se stia de mult, nu se mai foloseste rrrrrom :) Am amici tigani (intelectuali, slujbe si vieti respectabile) care se supara daca te aud ca spui rrromi.
    • 0 (0 voturi)    
      Motiv de bucurie. (Sâmbătă, 7 august 2010, 20:11)

      drona [utilizator] i-a raspuns lui ggg

      V-a venit mintea la cap si se constata ca tiganul roman este tigan si nu rrrrrrom.Care e problema?
  • +3 (3 voturi)    
    este momentul ca Franta (Vineri, 6 august 2010, 15:47)

    cititor hotnews [anonim]

    Este momentul ca Franta si alte tari occidentale sa puna in practica sfaturile ce ni se dadeau in privinta minoritatilor.
    Vorba tiganului;teoria ca teoria dar PRAFTICA te omoara.
    Francezi nu ratati acest moment istoric.
    Si sa stiti ca rezerva de cadre a tiganilor nu s-a terminat.
  • +4 (4 voturi)    
    Dar vai (Vineri, 6 august 2010, 15:57)

    Tziganu [anonim]

    Cum de nu ati incercat sa-i integrati? Sa le dati hrana, haine, educatie copiilor? Sistemul medical? De ce locuiau marginalizati in corturi si nu li s-au oferit si lor ceva conditii de lux, vile, piscine, masini?

    Mwhahahahahahahaha
    Luati-i bah voi pe toti, ca tot ne-ati invatat zeci de ani cum sa-i integram - ia aratati-ne voi acum =)))))))
  • +1 (1 vot)    
    Foarte buna masura (Vineri, 6 august 2010, 16:16)

    dessik [utilizator]

    Poate le iau exemplul si alte state, si ne mai spalam rusinea cu etnia asta jenanta.
  • +3 (3 voturi)    
    Tabara ilegala. (Vineri, 6 august 2010, 17:36)

    garabetian1 [anonim]

    De parca ar fi existat tabara legala de tigani. de ce li sa permis infintarea acestor tabere raul se taie de la radacina.Iar in legatura cu cersetoria ar trebui pedepsita penal iar cei ce nu se adapteaza si integreaza ar trebui expulzati.Totusi stau si ma intreb cum de sau scos din tara zeci de mii de minori pentru a fi plasati in diferite puncte ale Europei cine sta in spatele acestui flagel.
  • +6 (6 voturi)    
    OLEEEEEEEEEEE! (Vineri, 6 august 2010, 19:59)

    Sar Castic [utilizator]

    In sfirsit sint tigani si nu rromi - le spunem pe nume.

    Bravo Hotnews!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Va veni o vreme cand francezii vor fi expulzati! (Sâmbătă, 7 august 2010, 0:29)

    aaa [anonim]

    Va veni o vreme cand francezii vor fi cei expulzati! Istoria are un obicei bolnav de a intoarce lumea ! Timpul ne va spune! Norii furtunii se apropie!
  • 0 (0 voturi)    
    MULTUMIM Hotnews (Sâmbătă, 7 august 2010, 2:47)

    alexxx [anonim]

    Multumim din suflet ca putem sa le spunem tigani,poate asa vor face si altii diferenta intre roman si tigan roman,doar asa nu vom mai fi discriminati atatia oameni bine educati si cinstiti cand plecam prin alte tari.
  • +1 (1 vot)    
    Tigani borati (Sâmbătă, 7 august 2010, 12:23)

    Hei [anonim]

    Cea mai spurcata natie!!!! Ar trebui curatata toata europa si trimisi toti in India!!! Foarte bine fac francezii? Ce mandat poti sa faci cand boratura nu are domiciliu pentru ca traieste in corturi?
  • 0 (0 voturi)    
    Lectura OK! (Sâmbătă, 7 august 2010, 20:19)

    drona [utilizator]

    Lecturand pana la final comentariile,constat o satisfactie pronuntata privind utilizarea aplativului de tigan,de fapt,asa cu este si normal.Si ca sa fiu in ton,Felicitari Hotnews!
  • 0 (0 voturi)    
    Ciori (Sâmbătă, 7 august 2010, 23:56)

    kronk [anonim]

    Francezii ar face bine sa-i castreze inainte de expulzare pe garoi.