VIDEO Accidentul aviatic de la Tuzla: Cei trei dusi la spital au fost salvati de un coleg din avionul in flacari

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 iulie 2010, 15:01 Actualitate | Esenţial


Anchetatorii au continuat marti cercetarile la fata locului pentru a stabili imprejurarile producerii accidentului aviatic de pe Aerodromul de la Tuzla. Potrivit acestora, cei trei grav raniti (n.r. care au ajuns initial la spital, unul dintre ei decedand intre timp) au fost de fapt salvati de "un erou, un coleg de la marina", care i-a scos din flacari. "Nimeni nu a sarit din avion, nu le-ar fi permis inaltimea", a explicat generalul de flotila aeriana Victor Strambeanu. Acesta a mai precizat ca accidentul s-a produs la cateva secunde de la decolare si nu exista indicii privind o explozie in aer.

Declaratii Victor Strambeanu, general Flotila Aeriana:
  • "Echipa pe care o conduc aduna probe acum, urmeaza sa le analizam in detaliu, sa aflam cauzele reale ale accidentului si masurile pentru a evita acest gen de accidente pe viitor"
  • "Am luat mai multe declaratii unor martori oculari care ne-au oferit informatii foarte valoroase"
  • "Misiunea militarilor era una de instructie, efectuata in comun de fortele aeriene si navale"
  • "Nu se poate preciza cine era la mansa"
  • "Accidentul s-a produs la cateva secunde de la decolare (...) decolarea a fost normala, nu au fost convorbiri radio relevante cu pilotul"
  • "Nu avem indicii ca au fost explozii in aer, cel mai probabil incendiul s-a produs la impactul cu solul"
  • "Avionul a venit intr-o pozitie aproape orizontala, dar nu avem mai multe date"
  • "Nu ma pot pronunta daca s-a oprit sau nu motorul, dar cred ca mai degraba a functionat"
  • "Deocamdata zborul cu acest tip de aeronava este oprit, pana la elucidarea cauzei"
  • "Nimeni nu a sarit din avion, nu le-ar fi permis inaltimea, nici timpul, iar ei erau profesionisti. A fost cineva, si cred ca-l putem considera un erou, care i-a scos din flacari pe cei trei (n.r. - care au fost dusi la spital, unul dintre ei decedand intre timp), care a intrat prin flacari si a salvat cat a putut, mai mult nu a fost posibil. Este un coleg de la marina, numele lui este Marian Marin, care nu se afla in avion".



Procurorul Marius Iacob:
  • "Sapte din cele 11 victime au fost identificate pana in acest moment. Se efectueaza necropsiile. Pana in cursul serii toate victimele vor fi identificate''
  • "Nu a fost stabilita exact cauza accidentului. Nu excludem niciuna dintre cele trei variante, care au in vedere factorul uman, factorul de mediu si factorul tehnic"
  • "Estimam o perioada de aproximativ doua luni de zile in care vor fi finalizate aceste cercetari, pe baza raportului pe care il va intocmi comisia constituita prin ordinul Ministerului Apararii Nationale".

12 militari au murit, iar alti doi sunt grav raniti, dupa ce un aparat de zbor de tip AN 2 s-a prabusit, luni dupa-amiaza, pe Aerodromul de la Baza Militara din Tuzla (judetul Constanta), in timpul manevrelor de decolare.

Imediat dupa accident, trei raniti au fost transportati la spital, insa unul dintre acestia a decedat ulterior. Ceilalti doi sunt internati la Spitalul Militar din Bucuresti si sunt in stare stabila, potrivit MApN.

Celelalte 11 persoane au murit carbonizate. Dupa ce au fost scoase dintre ramasitele avionului, trupurile neinsufletite ale acestora au fost transportate la morga Cimitirului Central Constanta pentru efectuarea necropsiei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9897 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    rugaminte (Marţi, 6 iulie 2010, 15:30)

    grse [anonim]

    Doamne ai grija de ei ! Fie-le tatana usoara acestor Eroi ai tarii ! Dumnezeu sa-i odihneasca in pace .... BEBE nu te vom uita niciodata....
  • +18 (18 voturi)    
    felicitari salvatorului (Marţi, 6 iulie 2010, 15:32)

    AYLIN [anonim]

    felicitari salvatorului !
  • +12 (12 voturi)    
    ar trebui (Marţi, 6 iulie 2010, 15:44)

    unul [anonim]

    ca salvatorul sa fie recompensat. e mai mult decat un gest de camaraderie sa te aproprii de un avion despre care stii ca ar putea sa ia foc din secunda in secunda.
  • +7 (11 voturi)    
    a (Marţi, 6 iulie 2010, 15:49)

    ad [anonim]

    lasand la o parte tragedia in sine, pentru care toti suntem dezolati, va rog sa va uitati cum il cheama pe salvator:
    MARIAN MARIN ... si lucreaza in MARINA
    • +1 (3 voturi)    
      :( (Marţi, 6 iulie 2010, 17:56)

      Cos [anonim] i-a raspuns lui ad

      RIP :(
      Acum am vazut. Ce chestie... :-?
  • -2 (10 voturi)    
    Dar (Marţi, 6 iulie 2010, 16:01)

    ik [anonim]

    aeroportul nu avea o echipa de pompieri (autospeciala, etc) cum fi normal? Nu de alta dar "eroul" ar fi trebuit de fapt sa fie un pompier care pur si simplu isi facea datoria.
    • +3 (13 voturi)    
      trepanat (Marţi, 6 iulie 2010, 16:13)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui ik

      a si cu ce schimba datele problemei . ce daca era pompier nu mai e erou?? de ce ca a fi pompier inseamna sa salvezi vieti de obicei sau sa stingi incendii?

      nu era obligat sa intre intr-un avion in flacari sa scoata alti camarazi pt regulamentul spune ca mai importanta e viata pompierului . ce a facut e un risc asumat din curaj nu ca era sau nu pompier...///

      indiferent ce era banuiesc ac era unul din bugetarii acre primesc cu 25% mai putin ca s aramana privatii cu evaziunea fiscala neatinsa si sa angajeze /// [editat de HotNews.ro]
      • +1 (1 vot)    
        /// (Marţi, 6 iulie 2010, 16:27)

        ik [anonim] i-a raspuns lui gigi

        "erou" era in ghilimele pentru ca am citat din articol nu ca as fi vrut sa minimizez ceea ce a facut. Sigur ca e de apreciat gestul lui dar nu asta vream sa subliniez ci faptul ca daca aeroportul avea si o echipa de pompieri alocata poate acum erau mai multi supravietuitori.
        ///
    • +3 (3 voturi)    
      Buna observatie (Marţi, 6 iulie 2010, 16:22)

      j [anonim] i-a raspuns lui ik

      Totusi nu stiu daca un aerodrom (care este totusi altceva decat un aeroport) are astfel de facilitati. Am avut ocazia sa zbor cu un avion de dimensiuni asemanatoare chiar in SUA si chiar si la ei unele aerodromuri arata rau. Nu am intrebat, dar nu cred ca aveau nici ei echipe de pompieri.
      • 0 (2 voturi)    
        Nici eu nu stiu (Marţi, 6 iulie 2010, 16:50)

        ik [anonim] i-a raspuns lui j

        d'aia am intrebat. Mie unul mi s-ar fi parut normal sa aiba dar chiar nu stiu care sunt regulametele aviatice pe aerodromuri. Ma gindeam ca cineva din domeniu poate sa-mi raspunda.
        • +1 (1 vot)    
          Au pompieri (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:55)

          Barbu M. [utilizator] i-a raspuns lui ik

          Există cel puțin două autospeciale: cisternă cu spumă și încă o mașină, nu știu exact cum se numește, de luptă cu flăcările (se poate apropia mai mult de foc deschis, rezistă la căldură). Probabil au mai mult de atât; atât se vede în partea „civilă”.
          Dar să nu uităm că e vorba de un incendiu cu kerosen, la capătul unei piste de iarbă de un kilometru. Chiar dacă pompierii ar fi așteptat direct în spatele avionului, tot ar fi ajuns prea târziu. Kerosenul arde foarte puternic, chiar dacă n-a fost explozie; în câteva zeci de secunde soarta era pecetluită.
          Îmi rămâne să spun doar atât: Dumnezeu să-i odihnească! Au murit în timp ce-și făceau meseria...
          • 0 (0 voturi)    
            OK (Miercuri, 7 iulie 2010, 10:07)

            ik [anonim] i-a raspuns lui Barbu M.

            dar din ceea ce stiu eu avioanele au o protectie antifuga (asta inseamna chiar citeva minute bune de protectie in mijlocul focului), dar nu stiu daca si asta care inteleg ca e o vechitura avea asa ceva. Pe de alta parte daca s-a si facut bucati la prabusire atunci oricum nu prea mai conta.
    • +2 (6 voturi)    
      Le au pe toate... (Marţi, 6 iulie 2010, 16:33)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui ik

      ...dar voi nu ganditi ! Credeti ca echipajul de interventie era langa avion? Cam cat credeti ca a trecut de cand s-a prabusit avionul pana cand au putut in mod real interveni ceilalti? Asta e realitatea, voi vorbiti de parca se da alarma la fiecare decolare si auto-specialele insotesc avionul (zboara si ele?) ca "daca cade?"...Minte aveti?
      • 0 (4 voturi)    
        Dar nu crezi (Marţi, 6 iulie 2010, 16:48)

        ik [anonim] i-a raspuns lui Costika

        ca Marin Marian pe care sigur ca nu poti sa nu-i apreciezi curajul, insotea avionul la decolare ? Citeste inca odata, el nu era in avion !
        • +3 (3 voturi)    
          Si nu te-ai intrebat de ce doar unul? (Marţi, 6 iulie 2010, 17:26)

          Costika [utilizator] i-a raspuns lui ik

          Pentur ca omul era in zona ! Nu Interventia , care era la loculde baza , in alt capat al pistei...Ia incerca sa-ti inchipui si reusesti. Ce spune logica, daca erau mai multi ii scoteau pe toti , nu? Ei , din nefericire pentru ei, doar acest om era in apropiere...
          • 0 (2 voturi)    
            Nu stiu (Marţi, 6 iulie 2010, 18:09)

            ik [anonim] i-a raspuns lui Costika

            poate e logic dar nu cred ca e verificat ! Poate erau mai multi in zona dar doar cel care i-a salvat a avut curajul sa intervina ! Tu daca erai in zona ai fi sarit in avionul in flacari ?
    • +14 (14 voturi)    
      As vrea sa apuc ziua (Marţi, 6 iulie 2010, 16:35)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui ik

      in care, in Romania, in fata unui om care intra, la propriu, in foc pentru a-si salva camarazii isi vor scoate palaria cu respect toti romanii.
      As vrea sa-l vad pe acest Marin Marian nu rasplatit - pentru ca nu poate fi rasplatit cum se cuvine - ci onorat si respectat un pic mai mult decat Gutza.
      As vrea sa nu mai citesc comentariile unor cretini care cred ca eroismul e in fisa postului unor bugetari.
      Se pare ca nu exista nimic nemurdarit de balele gandirii voastre nevertebrate.
      P.S.
      Si poate, acum ca avem si inundatii, va intelege cineva ca nu toti bugetarii sunt in aceeasi oala si ca pompierii, care nu dorm de trei zile ridicand diguri pe Dunare sunt usor diferiti de inspectorii de tot felul din ministerul finantelor sau de vamesi.
      • 0 (4 voturi)    
        Esti patetic (Marţi, 6 iulie 2010, 16:55)

        ik [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

        nu stiu ce vrei sa demonstrezi, chiar nu intelegi ce am vrut sa spun ? Pe aeroporturi sunt pompieri special instruiti si echipati pentru a salva oamenii din incediu. Sunt curajosi isi risca poate viata si sunt platiti pe masura. Vrei sa-i numim eroi pe toti? Ok, sunt de acord. Intrebarea mea este erau sau nu acolo, au intervenit sau nu? Sau si mai bine spus trebuiau sa fie sau nu acolo ?
        • +2 (4 voturi)    
          Cred ca meriti un premiu (Marţi, 6 iulie 2010, 22:12)

          Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui ik

          Pentru ca ai sintetizat intr-un comentariu de doar doua randuri cateva din mecanismele si trasaturile de caracter prin care poprul roman a ajuns in rahatul in care este acum:
          1. Bagatelizarea excelentei ("Ce mare branza a facut si asta?")
          2. Justificarea cu orice pret a statului pe tusha. ("Daca ala a facut totusi ceva, e pentru ca era obligatie de serviciu". Corolar: "Pai daca ala e platit sa faca digul, io pot sa mai mananc niste semninte, uitandu-ma la el").
          3. Convingerea nestramutata ca "Io sunt buricul pamantului! Parerile mele sunt expresia supremei intelepciuni si trebuie sa se faca auzite oricand, indiferent cat de strain imi e subiectul." Corolar: daca cineva e de alta parere, musai e un postac nenorocit, care urmareste ceva ascuns...
          • 0 (0 voturi)    
            Bine sa lamurim un lucru (Marţi, 6 iulie 2010, 23:48)

            ik [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

            Apreciez ceea ce a facut MM, un curaj iesit din comun si mai mult ca sigur ca cei salvati o sa-i poarta recunostinta toata viata. Ai curajul sa-ti ceri drepturile pe viitor in fata autoritatilor altfel o sa fi tratat ca un sclav si o sa astepti eroi sa intervina pentru tine.
  • +10 (10 voturi)    
    Mare pacat .... dar gata cu stirile (Marţi, 6 iulie 2010, 16:18)

    anonim [anonim]

    Au murit oameni domnilor, nu trebuie sa le aratam familiile, sa le despicam viata in 4 si sa incercam sa bagam in panica o tara intreaga. Hai sa tinem un moment de reculegere si sa le lasam familia in pace, poate nu vor publicitate, poate vor sa plinga in liniste, halal in ce stare de imbecilitate s-a ajuns cu televiziunile si cu presa asta de 2 lei din Romania. Nimeni, dar nimeni nu mai judeca coerent in tara asta ?
    • +2 (4 voturi)    
      din pacate (Marţi, 6 iulie 2010, 16:29)

      D.D. [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Din pacate ai perfecta dreptate, toti sunt la fel. Fac audienta pe suferinta unora fara macar sa le pese de durerea acestor oameni. Am intrat intamplator aici pentru ca si hotnews-ul l-a ridicat in topul subiectelor. Trist... Macar la TV am renuntat de mult si nu am facut rau. Nu-mi doresc sa vad niste reporteri de 2 lei, cu niste texte de 2 bani prefacandu-se afectati. de tragedia acestor oameni si a familiilor lor. TRIST...
  • +2 (2 voturi)    
    Pompieri (Marţi, 6 iulie 2010, 16:59)

    alex [anonim]

    Tinand cont ca era o baza militara sigur au pmpieri militari dar pana ajunge o autospeciala la incident dureaza si e destul 1 minut ca sa arda tot avionul (avea rezervoarele pline).
  • +5 (5 voturi)    
    pacat! (Marţi, 6 iulie 2010, 17:03)

    kermmy [anonim]

    o lacrima pentru vietile pierdute, o incurajare pentru familiile lor, ca ei au plecat intr/un loc mai bun , si o plecaciune pentru acel erou!
    Dumnezeu sa ii odihneasca in pace!
  • +4 (4 voturi)    
    Sincere condoleante familiilor celor decedati !!! (Marţi, 6 iulie 2010, 17:43)

    Maziliu Romulus [anonim]

    Dumnezeu sa`i odihneasca.
    Vor ramane intotdeauna viu in sufletul colegilor.
    Cinste LOR !!!
    Sincere condoleante familiilor...
    Cat despre Domnul Comandor Marian Marin .... FELICITARI... SUNTETI SI VETZI FI MEREU UN OM DE ONOARE.
  • +3 (3 voturi)    
    Condoleante (Marţi, 6 iulie 2010, 18:28)

    irina gheorghita [anonim]

    Bunul D-zeu sa-i odihneascape eroi,iar familiilor sa le dea puterea de a indura viata ! Mare pacat de tineretile celor plecati spre zarile pe care le iubeau atat!!!!!!!!
    Reporterilor , lasati-i pe cei vii sa planga in liniste iar pe ceilalti sa se odihneasca in pace!!!! Sunt multe alte subiecte de urmarit!!!!
    Lasati oamenii cu durerea lor in pace!!!!
    Mai bine sa ne rugam pentru pacea tuturor sufletelor implicate in tragedie!
  • 0 (0 voturi)    
    Ik... (Marţi, 6 iulie 2010, 19:03)

    Menandy [anonim]

    // Ai habar cu cat este platit un pompier??? Si cat va castiga mai putin cu 25/100??? Tu ai avea curajul lui pentru 1500-2000 lei pe luna?Ai stins in viata ta, macar un bat de chibrit?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiam (Marţi, 6 iulie 2010, 19:47)

      ik [anonim] i-a raspuns lui Menandy

      adevarul e ca la banii astia nici nu m-as ridica de pe scaun as veni peste vreo ora asa doar sa constat "pagubele". Sau si mai bine nu m-as face pompier asta ca sa nu am constiinta incarcata.
  • +2 (2 voturi)    
    Sincere Condoleante! (Marţi, 6 iulie 2010, 19:58)

    A. Barbu [anonim]

    Cu mult respect si stima , va rog sa transmite-ti famililor indoliate, sincere condoleante pentru pierderea celor dragi lor. Dumnezeu sa-i odihneasca!
    De altfel un prieten si vecin din copilarie s-a stins in acest tragic accident , eveniment care m-a miscat profund.
    Oameni buni..am ajuns josnic...ptr. orsice virgula ne criticam si blamam...chiar asa sa fim noi romanii.., sa numai gasim nici macar umpic de bunatate, toleranta si consolare in asemenea momente, ne dispare ..incet ori-si-ce urma de umanitate din noi! Hai sa punem mana la munca si sa numai ne uitam mereu peste umar si gard la altul..ca numai asa o sa trecem peste ele.
    Lasa-ti pe oamenii astia sa se odihneasca in pace!
    Dumnezeu sa le gasesca calea cea usoara dincolo!
  • 0 (0 voturi)    
    Martor ocular ...la ultimul zbor!... (Marţi, 6 iulie 2010, 21:01)

    Dan Hintergraber [anonim]

    Ma aflaM pe plaja de la Costinesti in jurul orelor 16.00, cand observ pe cer un aparat de zbor biplan , posibil de tip AN-2 de culoare negru, ce se deplasa incet pe directia sud (dinspre nord. Apoi la un moment dat acesta a virat dreapta catre vest in directia Aerodromului de la Tuzla. Virajul a avut loc undeva intre Hotel Forum din Costinesti si Manastirea Sfanta Elena de la Mare. Nu am observat nici un parasutist, probabil ca ii lansase deja undeva mai la nord, posibil la Tuzla. Apoi nu l-am mai vazut. Seara am vazut la stirile Kanal D ca s-a prabusit!..
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 7 iulie 2010, 3:30)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Dan Hintergraber

      Nu aveai cum sa vezi acest zbor, deoarece, daca stii sa citesti, sa intamplat la decolare. Imi pare rau caci acum nu te mai poti simti om special.... ce e cu tine neaparata trebuie sa devii centru atentiei cu prostie?
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-i ierte! (Marţi, 6 iulie 2010, 22:04)

    Andrei [anonim]

    Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca impreuna cu sfintii pe cei 12 militari morti!
    De-a lungul istoriei Dumnezeu ne-a dat exemple pentru cele 10 porunci. EROUL MARIN MARIAN a indeplinit intocmai porunca ce spune "sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti", punand viata sa in pericol pentru viata celor pe care i-a salvat. Din punctul meu de vedere Marin Marian este persoana cea mai potrivita pentru a fi presedinte(ministru/parlamentar);el nu cred ca s-ar indura sa vada o Romanie mistuita de saracie, coruptie,mizerie si hotie si sa stea indiferent la Cotroceni,Palatul Victoria sau Parlament;nu cred ca el ar putea fi in stare de asa ceva,el e OM. Sunt convins ca un om politic daca ar avea inima eroului nostru ar fi interesat si ar lupta pentru binele fratilor sai romani. Totodata,sunt convins ca domnul Marian tocmai si-a castigat locul in Rai si ma bucur pentru dansul. Ma plec cu admiratie si respect inaintea lui si a celor asemeni si ma cutremur intrebandu-ma daca eu as fi in stare sa fac ceea ce a facut dansul....
    • 0 (0 voturi)    
      parere de rau!... (Miercuri, 7 iulie 2010, 7:30)

      Hintegraber [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Ceea ce a facut acel om!... este un lucru MARET!... ce trebuie luat drept exemplu. Eu nu cred ca SALVATORUL a stat vre-un pic pe ganduri inainte sa actioneze!... Cred ca a fost o reactie de momemnt dataorata unui impuls, iar asta defineste cu siguranta taria de caracter al lui Marin Marian!...CINSTE LUI!... In astfel de situatii, multi isi varsa frustrarile si cotcodacesc ca nebunii!... Incercati sa adresati cuvinte frumoase care sa exprime ganduri bune pentru toti aceia care si-au pierdut viata in tragicul accident aviatic si sa lasati politicul in pace ca nu sunteti voi in stare sa judecati pe cineva. Daca cineva se crede JUDECATOR schimbati-va meseria pentru ca sta inseamna ca nu sunteti la locul potrivit. Vreti sa salvati tara de la coruptie? Mergeti la Bucuresti si faceti-va politicieni!... Vreti judecata dreapta?!... faceti-va JUDECATORI s.a.m.d..
      Oricum Dumnezeu sa ii aiba in pace pe acei ce tocmai au trecut in lumea celor drepti!...Si ei sunt EROII Romaniei, isi merita locul !... Toti sunt datori cu o moarte, doar ca momentul cu pricina este cunoascut doar Tatalui Ceresc...
  • 0 (0 voturi)    
    pt... Cristi (Miercuri, 7 iulie 2010, 7:18)

    Daniel Hintergraber [anonim]

    bai Cristi!...Daca ai fi citit mai cu atentie, ai fi inteles ca eu am vazut din intamplare zborul de dinaintea ultimului. Oricum din cele auzite am inteles ca ar fi fost doar unul singur inaintea ultimului. Despre comentariul tau, ce sa mai zic?... No coment!...
    Iarta-ma!...Am facut o mare gresala!... Te-am suprapreciat!...
    Te deranjeaza cumva persoana mea?...Nu iti inteleg frustarile!...
    Si mie imi pare rau pentru ce s-a intamplat, mai ales ca si cunosteam pe unul dintre ei...
  • 0 (2 voturi)    
    Cel putin . . . (Miercuri, 7 iulie 2010, 8:22)

    Gheorghe [anonim]

    . . . . patru oameni nu aveau ce cauta in avionul acela. In primul rand comandantul scolii de la Buzau. Apoi al doilea pilot.Facea scoala cu un avion plin cu parasutisti > Sau era Boeng si nu stim noi? Era un AN 2 avion ce face in mod frecvent lucrari agricole cu un singur pilot la bord . Apoi pe Clinceni am vazut acest avion care se ridfica de zece ori pe zi cu parasutististi sportivi cu un singur pilot si acela intr-o tinuta de vacanta. Apoi aflu ca erau si doi sau trei Maistrii miltari unul pe post de mecanic de avion, Au vrut cumva sa faca ore de zbor pentru a incasa banii cuveniti pentru acele ore? Posibil! Lacomia omeneasca este mare. Probabil ca vor fi numiti eroi ba poate vor mai fi si avansati in grad post-mortem ca se poarta astazi. Eu zic ca ar trebui in sfarsit sa se stabileasca precis cauzele si fiecare sa fie asejat pe soclul sau, Fie de victima fie de asasin. Dumnezeu sa-i ierte pe cei nevinovati!
    • +1 (3 voturi)    
      adevarul Incalcarea de proceduri si de regulamente (Miercuri, 7 iulie 2010, 10:51)

      george [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      1. In avion nu avea ce cita 4 piloti
      2. In avion nu avea ce cauta Comandantul scolii
      3. Nu avea ce cauta la mansa Comandantul scolii
      4. Nu avea voie sa o inlociuasca pe fata, aceasta fiind trecuta pe ordinul de zi ca copilot
      5. Comandatul nu zburase acest tip de avion, ef fiind specializat pe MIG 21
      6 Decolarea a facut-o ca la un MIG 21 si s-a vazut efectul
      7. Se incearca musamalizarea cazului pentru al scoate nevinovat
    • 0 (0 voturi)    
      Maistri militari (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:34)

      Barbu M. [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      AN2 este prevăzut cu două posturi de comandă (tandem), un mecanic de bord ușurează mult munca pilotului: se ocupă de ajustarea comenzilor motorului (reglarea raport aer/combusibil, gradul de deschidere pentru radiatoare, supraveghere temperatură camere și ulei).
      Iar maiștri militari erau... tehnicieni de scufundări.
      Au murit niște oameni la datorie iar noi facem teoria conspirației... Lăsați-i să se odihnească în pace!
      • 0 (0 voturi)    
        Vinovati? (Joi, 8 iulie 2010, 12:06)

        angel [anonim] i-a raspuns lui Barbu M.

        Cite accidente au avut loc in aviatia romana si cind a fost cineva gasit responsabil?
        Avioanele nu cad fara motiv, si intotdeauna exista cineva care nu si-a facut treaba cum trebuie.
        (fost parasutist, pilot si inginer de aviatie)
    • 0 (0 voturi)    
      chiar esti GHEORGHE (Vineri, 9 iulie 2010, 17:55)

      acula [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      BAI GHEORGHE GHEORGHE fiecare sistem are regulile lui in tot ceea ce se face ni mai face tu comparatii cu ce se intimpla la civili mai bine ai realiza ca fost un accident care nu se va mai intimpla niciodata lasa mortii sa se odihneasca in pace .......te vei intreba vreodata cum ar fi sa arzi si sa nu ai nici o seansa de salvare ....................lasa mortiii si camaraziii mei sa se odihneasca in pace ca i/a chinuit moartea destul si tu vezeti de viata ta banala care ai duso si pina acum
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari (Miercuri, 7 iulie 2010, 8:48)

    dan [anonim]

    De ce nici o televiziune nu ne arata chipul acestui OM?
    Cumva, intereseaza mai mult simona senzual???
  • 0 (0 voturi)    
    Accidentul aviatic de la Tuzla: Cei trei dusi la s (Miercuri, 7 iulie 2010, 19:34)

    soare [anonim]

    bv presei in 5 min era la fata locului, in unitate militara:), bv lor, bv aparatorilor patriei. Dumnezeu sa-i odihneasca. Vinovati sau nu cine stie, toti i-si dau cu presupusul. Cei care au scapat sunt in afara pericolului, asta nu inseamna sanatosi, sau ca vor fi vreodata la fel de sanatosi. AN2 era sau ....aa dap armata romana, normal ca era AN2 ,A zburat pentru prima dată în 31 august 1947, nu e prea vechi ptr armata romana dar e foarte sigur. Suntem in 2010. SEALS tot cu AN2 se antreneaza?