Motivarea ICCJ: Faptele de care este acuzat Catalin Voicu sunt deosebit de grave

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:11 Actualitate | Esenţial


Catalin Voicu
Foto: Agerpres
Faptele de care este acuzat senatorul Catalin Voicu sunt "deosebit de grave", iar solicitarea acestuia de punere in libertate a fost facuta "prea devreme in raport de momentul arestarii", noteaza Inalta Curte de Casatie si Justitie in motivarea deciziei prin care a respins, luni, cererea de eliberare sub control judiciar a acestuia, potrivit Mediafax.
  • "Faptele retinute in sarcina inculpatului sunt deosebit de grave raportat la modalitatea de desfasurare a activitatii infractionale, la calitatea acestuia de senator in Parlamentul Romaniei si vicepresedinte al Comisiei de aparare din cadrul Senatului, la scopul urmarit si natura relatiilor sociale carora le-a adus atingere", se arata in document.
  • "Cu toate acestea, formularea unei cereri de eliberare provizorie la un interval de timp atat de scurt fata de solutionarea definitiva a propunerii de arestare preventiva, timp in care nu s-au mai efectuat alte acte procesuale indreptatesc instanta sa constate ca aspectele retinute in hotarare de dispunere a arestarii preventive nu s-au modificat, iar temerile ca inculpatul va incerca zadarnicirea aflarii adevarului, sustinute de probele la care s-a facut deja referire, persista", noteaza instanta in motivare.
Senatorul Catalin Voicu a invocat, luni, ca cele doua persoane care au purtat convorbiri interceptate de DNA si care au stat la baza arestarii sale, nu ar avea calitatea de martori in dosar, motiv pentru care nici interceptarile nu ar trebui considerate probe.

Judecatorul Livia Luminita Zglimbea noteaza insa in motivare ca "imprejurarea ca numitii Radu Dan Florea si Laura Dragotescu nu au la acest moment calitatea de martori in dosar nu modifica aprecierea facuta de Catalin Voicu atata vreme cat dosarul este in faza de urmarire penala, iar cercetarile sunt in curs de desfasurare".

Instanta isi mai argumenteaza decizia de mentinere in arest a senatorului Catalin Voicu invocand doua convorbiri telefonice purtate de Radu Dan Florea cu o alta persoana.

"Imprejurarea de influentare a martorului este confirmata de discutia din 29 martie dintre Radu Dan Floarea si Laura Antoanela Dragotescu din care reiese ca aceasta nu are cunostinta de niciun imprumut, ca nu este finul inculpatului Voicu, iar daca a fost imprumutat, a fost imprumutat de acesta cu sume mici, pe care le-a restituit, manifestandu-si dorinta de a se prezenta la organele de urmarire penala pentru a-si prezenta punctul de vedere", mai arata judecatorul.

In finalul motivarii deciziei sale, instanta conchide ca "natura infractiunilor de coruptie pentru care este cercetat inculpatul, calitatea in care acesta a actionat, precum si incercarile ulterioare de a zadarnici aflarea adevarului reclama mentinerea starii de arest a inculpatului".
  • Voicu - in arest, Costiniu, Casuneanu si Locic - liberi
Senatorul Catalin Voicu a fost arestat pe 30 martie, fiind acuzat de trafic de influenta in forma continuata, fals in inscrisuri sub semnatura privata, participatie improprie la infractiunea de fals intelectual la legea contabilitatii, in legatura cu fapte de coruptie, in forma continuata.

Judecatorul Florin Costiniu si oamenii de afaceri Costel Casuneanu si Marius Locic, arestati in acelasi dosar, au fost pusi in libertate luni de judecatori.


Citeste mai multe despre   


















1459 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Asa e! Faptele comise de Voicu sunt foarte grave. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:24)

    Dorin [anonim]

    Insa asta nu este valabil si pentru unii postaci pro Voicu, pro PSD si pro PNL precum gigi, Gigi sau gigel care, de fapt, sunt una si aceeasi persoana. Si pentru Antena 3 si Realitatea tv (sic!). Aaaaa... uitasem... si pentru tovarasa Pivniceru. Oricum, tovarasii care inecearca sa-l spele pe Voicu si sa creeze false probleme, false teme si diversiuni sunt usor de identificat. Incearca de fiecare data sa nuanteze. ori afirma direct ca Voicu este un erou si o victima a regimului dictatorial Basescu. Binecunoscuta placa.
    • +6 (6 voturi)    
      Aseara am vazut la tvr1 ''Padurea Katyn '' (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:48)

      romanasu [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Si e o segventa in care , o fosta servitoare, se intoarce la familia pe care in trecut o slujea si cu entuziasm spune ca :

      -Acum imi e bine, sotul meu a fost numit sef la Tribunal''

      urmatoarea segventa interesanta e cand servitoarea coboara la masina din strada, in timp ce un soldat vandut rusilor ii deschide portiera...sotul (gradinar probabil) nou sef la tribunal ii spune :

      - Acum tu esti doamna!

      Nu stiu dece, dar eu m-am gandit la stimata doamna PIVNICERU...
      • -1 (1 vot)    
        HMMMMM (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:06)

        luiui [anonim] i-a raspuns lui romanasu

        Stimate romanas, eu as vedea lucrurile altfel, adica intr-o societate normala intai te duci la scoala investi sa scrii, aflii ca "segventa" se scrie de fapt "secventa", dupa care mai incepi sa iti dai si cu parerea.

        Pai cum e posibil ca un om sa nu poata scrie un cuvant atat de banal, sa stea bine mersi, vad ca are si tv si acces la internet, se da si intelectual vezi dom'le am vazut eu un documentar si am tras si concluzii si apoi gaseste analogii cu nu stiu cine ironice.

        Mai nene rau s-a intors lumea pe dos, nu stiu sa scriu dar ce mai conteaza pot sa imi dau cu parerea despre orice

        VAI DE NOI!
        • +1 (1 vot)    
          Scuze, am gresit si eu ... (Joi, 15 aprilie 2010, 8:06)

          romanasu [anonim] i-a raspuns lui luiui

          Nu iti inteleg inversunarea...pana la urma e o greseala , si atat ! n-am omorat pe nimeni!

          Poate ca am facut si lucruri de care sa fiu mandru si care au ''lipit'' pe mine alte ertichete...

          Ma bucur ca exista persoane care se revolta la greseli gramaticale... dar nu inteleg ce te-a enervat mai rau?

          Greseala sau comentariul?
  • +4 (4 voturi)    
    Voicu, la fel ca 80% (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:47)

    Audit [utilizator]

    din cei ce se misca in politic sau in zona lui, a facut ceea ce stia cel mai bine: si-a bagat .... in poporul roman!
    Coruptia, furturile ne-au terminat.
    Si totusi lotul Costiniu e liber! Bineinteles asta nu inseamna ca sunt nevinovati dar nici moral nu mi se pare.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce opinie o mai avea bolsevicul Iliescu? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:48)

    Grig [anonim]

    Omul lui de incredere la parnaie? Fapte grave? Ce are de zis tov. Iliescu despre toate astea? Cumva sunt "provocari"? Sa-ti fie rusine tovarase Iliescu ca ai tinut sub pulpana ta astfel de specimene!!!! Ca le-ai promovat si te-ai facut ca nu vezi cu ce se ocupau. Nu-mi dau seama cum te mai suporta pamantul acestei tari... Pe tine si pe cozile tale de topor.
  • +2 (4 voturi)    
    eu as impusca toti magistratii (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:00)

    nalal [anonim]

    si as importa, ca astia sint corupi nu se poate vorbi cu ei decit la tuici, si mii de euros pe sub masa.hai sa privatizam institutiile astea ca nu mai merge.....le platim noi si aia protejeaza exclusiv infractorii
  • -2 (2 voturi)    
    Pericol Social? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:36)

    mihaela [anonim]

    Prima motivatie spune ca ""Faptele retinute in sarcina inculpatului sunt deosebit de grave raportat la modalitatea de desfasurare a activitatii infractionale, la calitatea acestuia de senator in Parlamentul Romaniei si vicepresedinte al Comisiei de aparare din cadrul Senatului, la scopul urmarit si natura relatiilor sociale carora le-a adus atingere", se arata in document.".

    Aici in opinia mea completul de judecata a trecut pe linga subiect. Ei trebuiau sa judece daca acesta este un pericol social, nu sa judece pe fond vinovatia acestuai. Sa fim seriosi la cit de extraurmarit de SRI e acest baiat, exista sanse zero ca acesta sa fie pericol social sau sa mai influenteze in vre-un fel justitia!