AUDIO VIDEO Laura Codruta Kovesi: Speram sa finalizam dosarele Revolutiei, in care este urmarit penal Ion Iliescu, chiar in cursul acestui an

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2010, 22:22 Actualitate | Esenţial


“Doua dosare mai sunt in lucru la Ministerul Public privind aceste evenimente din decembrie 1989, noi speram sa le finalizam cat mai curand, chiar in cursul acestui an. Intr-unul din dosare este inceputa urmarirea penala fata de Ion Iliescu inca din decembrie 2004, este inceputa urmarirea penala si fata de alte persoane, aproximativ 100 sunt invinuite in acest dosare”, a declarat procurorul general, Laura Codruta Kovesi la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro – RFI, realizata de Dan Tapalaga.

  • Intra in articol si vezi fragmente VIDEO cu procurorul general, in care vorbeste despre Ion Iliescu, despre dosarul lui Nastase care va fi curand finalizat si despre Nicolae Popa, considerat omul lui Sorin Ovidiu Vantu, arestat in Indonezia si care asteapta extradarea din noiembrie 2009.






  • Citeste mai multe despre   





    Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















    2494 vizualizari

    • +3 (5 voturi)    
      perfect (Luni, 18 ianuarie 2010, 23:05)

      alin19 [anonim]

      de cand astept sa fie urmarit penal, ca mai are putin si moare,
      chiar si asa cred ca o sa moara pana cand se termina procesul
      • +1 (1 vot)    
        ? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 1:18)

        ala [anonim] i-a raspuns lui alin19

        da de ce crezi tu ca moare?
        • 0 (0 voturi)    
          pai.. (Marţi, 19 ianuarie 2010, 8:17)

          radu [anonim] i-a raspuns lui ala

          moare de batranete desigur
      • 0 (0 voturi)    
        pai (Marţi, 19 ianuarie 2010, 9:33)

        elliot ness [anonim] i-a raspuns lui alin19

        taman asta e spilu.
        in buna traditzie romaneasca, mortul e de vina.
        noi am avut doi mortzi pe care a cazut toata vina...
        un vechi prieten, tuco, zicea: first shoot, then ask questions.
        cam asa ar fi trebuit lucrat.
        justitzia....aaaa...e oarba rau, in romania...
    • +2 (4 voturi)    
      coincidenta (Luni, 18 ianuarie 2010, 23:07)

      relu corcodelu' [anonim]

      ziua in care bunicuta va ajunge sefa de garsoniera la jilava va marca si vanzari record pt. produsele murfatlar
    • +5 (7 voturi)    
      Cind se va face dreptate ?? (Luni, 18 ianuarie 2010, 23:35)

      rigoberto [anonim]

      ILIESCU JUDECAT, PENTRU SANGELE VARSAT !!!
    • +6 (8 voturi)    
      Astept cu nerabdare (Luni, 18 ianuarie 2010, 23:39)

      ionut [anonim]

      finalizarea dosarelor...
      Imi doresc foarte mult ca Ion Iliescu sa fie gasit vinovat.
      Dansul spunea ca o sa iasa lumea in toata tara, daca o sa fie inchis. Eu nu o sa ies in strada. O sa sarbatoresc acasa...
    • +1 (3 voturi)    
      Ce pot sa spui ? (Luni, 18 ianuarie 2010, 23:48)

      utug [anonim]

      Nicolae Popa arestat in Indonezia asteapta extradarea din noiembrie 2009. Dna procuror general Laura Codruta Kovesi constatand ca sosirea lui Nicolaie Popa intarzie a spus ca a fost facuta propunerea ca un procuror si un politist sa plece in Indonezia pentru a-l audia acolo. Cat costa aceasta deplasare, cat ar costa si cine va plati ? Contribuabilii ? Dl Vantu ?
      http://www.gradinapovestilor.ro/povesti/prostia_omeneasca.shtml
      http://www.scribd.com/doc/20460002/Prostia-omeneasca
    • +2 (4 voturi)    
      oare ? (Luni, 18 ianuarie 2010, 23:54)

      Petrovici [anonim]

      Speram si noi. Asteptam de atata timp ca nici nu mai credem. Sa vedem replica acuzatilor ca vor da din toate mainile si picioarele pline de bani, televiziuni, si tonomate supraticalosite.
    • +6 (6 voturi)    
      Totul s-ar fi blocat (Marţi, 19 ianuarie 2010, 3:32)

      Caloianu [anonim]

      VA DATI SEAMA CA TOTUL S-AR FI BLOCAT daca ar fi reusit Mircea Geoana?
    • +3 (3 voturi)    
      ion iliescu (Marţi, 19 ianuarie 2010, 6:04)

      dan [anonim]

      De 20 de ani astept condamnarea lui Iliescu. Ar fi cel mai important act de justitie adevarata in Romania postdecembrista.
    • -2 (2 voturi)    
      De bun simt (Marţi, 19 ianuarie 2010, 10:34)

      Ion Vasile [anonim]

      Ii recomand procuroarei generale a Romaniei sa nu confunde justitia cu baschetul la care s-ar mai pricepe. Cum desi permite dumneaiei sa vina sa spuna cine are si cine nu are dosar de urmarire si altele sensul celor de mai sus. Justitia se face nu se canta pe versuri de manea basesciana.
      • +1 (1 vot)    
        Nea Vasile, las-o mai moale, ce Dumnezeu? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 12:28)

        Ion Bulion [anonim] i-a raspuns lui Ion Vasile

        Pai nu a facut sa spuna decat ceea ce stie toata lumea: Nelutu a fost implicat in moartea a sute de romani dupa ce impuscatu' a fost... impuscat.
        Ce a adaugat Procurorul General a fost ca spera ca va fi terminat pana la sfarsitul anului.
        Nici ca o sa fie trimis in instanta, nici ca o sa capete neîncepere a urmării penale (NUP). Si atunci care-i baiu' nea Ioane?
        Fosta sportiva sau nu o vad mai curata decat toate epavele securiste din Justitia Romana.
    • -1 (1 vot)    
      Monica Ridzi la inchisoare cand? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 13:06)

      sorin [anonim]

      Dar despre un ministru care a furat dovedit si a fost inregistrata de DNA cand incerca sa distruga probe, de ce nu vorbeste Procurorul General? Nu e voie de la partid? Un ministru dovedit ca a furat nu are prioritate la procuratura Romaniei? Sigur ca nu, "e un copil nevinovat" cum spunea BAsescu in campanie! Pai normal, cand furi sa faci campanie pentru EBA esti nevinovat!
      • 0 (0 voturi)    
        Ca sa spuna ce ma Sorinele ... (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 8:56)

        GT2 [utilizator] i-a raspuns lui sorin

        taci cu Monica ta ca e pe rol ... cauta-l pe Nastase de oua ca e mai vechi. Vai de ce nu mai poti tu dormi. Dosarul ala isi urmeaza cursul firesc dar al lui Nastase? Dupa ce iti raspund prietenii matale din parlament cum e cu cazul Nastase abia atunci sa te intrebi care e treab cu Ridzi.

        PS. Am o vaga presimtire ca dosarul Ridzi a intrat in sala de judecata de ceva timp cand s-o misca ceva la Nastase. Asa trebuie sa vezi diferentele nu la un dosar de 3 luni ca ala nu e dospit suficient.
    • +1 (1 vot)    
      pana cand? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 14:19)

      daniela [anonim]

      http://www.catavencu.ro/revolutionarii_fantoma_produc_o_gaura_de_400_de_milioane_de_euro_in_buget-12164.html
    • +1 (1 vot)    
      Chiar daca..... (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:48)

      Mirciuc [utilizator]

      Chiar daca s-ar constata vreo culpabilitate oricum fapta va fi prescrisă şi deci pedeapsa NONEFECTIVA.

      Pacat de crimele din Decembrie ’89 şi-i cuprind aici pe toţi morţii, inclusiv la "execuţia" de Crăciun.
    • 0 (0 voturi)    
      povesti (Marţi, 19 ianuarie 2010, 20:38)

      romanul [anonim]

      D-na kovesi,nu aveti cum spera cand stiti bine ca nu se va finaliza nimic , la fel ca de 20 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      am indoieli (Marţi, 19 ianuarie 2010, 21:54)

      axell [anonim]

      Dna. procuror general s-a pronuntat in 2008 asupra evenimentelor din Decembrie 1989 cu rezolutia "la revolutie au murit 27 de oameni" (!!!!!!)
      Prin urmare nu sperati de la acest personaj sa depuna eforturi reale in rezolvarea dosarelor, sunt inca in viata cei adanc implicati ... poate la 20-30 de ani dupa disparitia acestora vor iesi la iveala cele ce sunt de nespus acum.
      Pana la urma si ea este un biet pion manuit de alti papusari si tine ca fiecare la viata lui.