VIDEO Protest urbanistic impotriva proiectului imobiliar Dambovita Center de la metrou Eroilor: va paraliza traficul

de Attila Biro     HotNews.ro
Luni, 16 februarie 2009, 19:38 Actualitate | Esenţial


Cateva zeci de persoane - membri ai unor asociatii si ONG-uri, printre care si Salvati Bucurestiul - au protestat luni in fata Primariei Capitalei impotriva proiectului imobiliar Dambovita Center, dezvoltat pe locul fostei Case Radio (linga statia de metro Eroilor). Protestatarii au cerut autoritatilor sa opreasca autorizarea proiectului imobiliar care, in opinia lor, incalca legislatia. Proiectul imobiliar estimat la 1 miliard de euro este dezvoltat de un grup de invstitori israelieni si urmeaza sa fie supus votului in Consiliul General al Capitalei.

Proiectul imobiliar dezvoltat de catre grupul israelian Plaza Centers prevede construirea unui mall si a trei cladiri de birouri cu inaltimea de 135 de metri fiecare.



Protestatarii acuza Primaria, respectiv Comisia de Urbanism si Amenajarea Teritoriului, ca a avizat proiectul Dambovita Center, desi acesta incalca legislatia. “Mall-urile nu isi au rostul in centrul orasului. In toate tarile occidentale, mall-urile sunt construite in afara orasului, acolo unde nu aglomereaza circulatia”, a declarat cantareata Mihaela Mihai.

Proiectul contravine legislatiei in domeniul protectiei mediului, pentru ca nu respecta reglementarile in domeniul parcarilor, potrivit caruia acolo ar trebui construite cel putin 12.000 de locuri de parcare, pe cand in proiect se prevad doar 4500 de parcari”, a declarat in fata primariei Nicusor Dan, presedintele Salvati Bucurestiul.

In acest moment, proiectul este in proces de avizare, urmand sa fie supus votului in Consiliul General al Capitalei. “Daca va fi votat, vom ataca in instanta hotarea”, a mai declarat Nicusor Dan.

Intr-un comunicat oficial, protestatarii au prezentat si argumentele pentru care considera inoportuna construirea mall-ului si a celor doua turnuri pe locul Casei Radio:


Din punct de vedere urbanistic:

  • va paraliza traficul dintr-o zona deja puternic afectata de trafic (complexul va atrage zilnic 20-30.000 de autoturisme)
  • va produce, prin dislocarea pinzei freatice, inundarea subsolurilor pentru imobilele din zona adiacenta
  • va paraliza sistemul de canalizare si retelele de utilitati ale zonei.

Din punct de vedere legislativ:

  • contravine OUG 195/2005 privind protectia mediului
  • contravine Legii 122/2007 privind aprobarea contractului de parteneriat public-privat pentru locatia Dimbovita Center
  • contravine Hotaririi Consiliului General al Municipiului Bucuresti 66/2006 privind numarul locurilor de parcare
  • este incomplet si nu are toate avizele necesare.

Despre proiectul Dambovita Center mai multe informatii aici


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2118 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    Salvati Bucurestiul ! Parc national pentru tigani (Luni, 16 februarie 2009, 20:16)

    Hansel und Gretel [anonim]

    ..vrem! ce bate pe spinare ar trebui sa primeasca ratacitii astia ;nu au luat spagile de rigoare numite sponsorizari ! Sa ramanem un oras a lui Vanghelie , a cainilor vagabonzi ,ai primarului fiudegeneral Oprescu ,un parc national al tiganilor, rezervatia "Biosfera rroilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Da...dar pe jumatate!! (Marţi, 17 februarie 2009, 12:21)

      cetateanu [anonim] i-a raspuns lui Hansel und Gretel

      Cred ca mall-ul ar trebui terminat, eventual si roata mare ..ar fi simpatic!! dar doar ...atat, atat!!! restul terenului parc si parcare!! Este o mare oportunitate sa mai crestem spatziile pt. parcuri si parcari!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Si eu m-am saturat de mall-uri (Luni, 16 februarie 2009, 21:00)

    Teo [anonim]

    N-ar face unul o biblioteca (vezi exemplul celor din Seattle), teatre sau orice altceva legat de cultura, educatie, arta. Peste tot, mall-uri, de parca singura dorinta a romanilor este sa caste gura si sa se sparga in figuri purtand ultimii blugi la moda

    Dupa nebunia lui Ceausescu a venit randul "invataceilor" sai sa distruga orasul asta. Peste vreo 15-20 ani, copiii nostri ne vor intreba de ce nu mai sunt parcuri, copaci, de ce nu se poate respira in orasul asta, de ce n-am facut nimic si nu vom stii ce sa le raspundem

    Ca multe alte proiecte si acesta va merge inainte, cu bani se fac multe iar acum, mult invocata criza va pecetlui soarta zonei.
  • +3 (3 voturi)    
    salvati Bucurestiul (Luni, 16 februarie 2009, 21:09)

    FFF T [utilizator]

    Ma bucur ca in sfarsit exista bucuresteni care iau atitudine impotriva acestor proiecte.
    Si felicit aceasta pagina pentru scrie despre ei.
  • 0 (2 voturi)    
    sunt si eu antisemit? :)) (Luni, 16 februarie 2009, 22:34)

    ratza.antipatica [anonim]

    iar israeliti :))
    • -1 (3 voturi)    
      Probabil (Marţi, 17 februarie 2009, 0:39)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui ratza.antipatica

      E posibil sa fiti atat de bolnavi la cap incat sa-i injurati pe cei care vin la noi si fac investitii de un miliard de euro in vremuri de criza, doar pentru ca sunt evrei?
      • 0 (0 voturi)    
        investitii (Marţi, 17 februarie 2009, 9:01)

        gorbaciovsky [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Luciane, din pacate investitiile de care vorbesti sunt numai pe hartie. "Oamenii de afaceri" vin cu o contributie proprie de maxim 10%, la un proiect de asemenea anvergura, iar bancile cu capital strain se grabesc sa finanteze, utilizand banii romanilor. Mie nu imi par investitori acesti oameni, imi par un fel de smecherasi, poate sunt chiar niste afaceristi falimentari in tarile lor de origine si vin in Romania unde se poate realiza orice.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu-i luati in seama! (Marţi, 17 februarie 2009, 0:29)

    Lucian [anonim]

    Ce sa-ti povestesc, nu mai puteau ei de circulatia in zona. Daca va atrage masini inseamna ca va atrage clienti, daca va atrage clienti inseamna ca va antrena activitate economica. Astia sunt in stare sa se opuna la orice, doar de dragul de a se opune. De miile de locuri de munca generate in timpul constructiei care va dura minim doi ani si de alte mii de locuri de munca pe care le va genera dupa aceea, direct sau indirect, nu mai vorbeste nimeni. Cine mai face investitii de un miliard de euro pe timp de criza? In nici un caz ONG-urile, care vor doar sa se mai bage un pic in seama pentru a-si justifica sponsorizarile. Iar chestia cu panza freatica e o gogorita de adormit copiii, am explicat la un alt articol de ce.
    • +4 (4 voturi)    
      Inginerule, (Marţi, 17 februarie 2009, 9:05)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Daca 5000 de masini au blocat DN1, ia fa tu socoteala cum ajung eu din Drumul Taberei la serviciu pe Stirbey Voda cu INCA 5000 de masini ale angajatilor din turnurile de birouri care vin si ei la munca. Si asa e un cosmar.
      Turnurile de birouri trebuie sa se construiasca la periferie, cum e Defence la Paris..
      N-are importanta nationalitatea dezvoltatorilor important e un pic de bun-simt.
      Iar Oprescu inainte de alt carnat sa faca bine si sa se uite cum oamenii din statia lui 104 de la Unirii trebuie sa treaca prin noroi sa ajunga la trecerea de pietoni.
      • -1 (3 voturi)    
        Sugestie (Marţi, 17 februarie 2009, 10:00)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        Ia incearca tu orice tramvai care circula pe Timisoara + troleul 96 de la Razoare, sa vezi ce repede ajungi la serviciu! Si nici nu costa asa mult un abonament pe toate liniile. Sau iti cade prestigiul daca folosesti transportul in comun? In ce priveste ironia aia cu "inginerule", n-am prea inteles-o. Daca ai ceva de spus impotriva explicatiilor mele de la celalalt articol, nu vad ce te retine.
        • +1 (1 vot)    
          transport in comun (Marţi, 17 februarie 2009, 10:50)

          daniel [anonim] i-a raspuns lui Lucian

          vedea-te-as in cat timp ajungi cu autobuz+tramvai+metrou din dr taberei in pipera. ca sa nu mai zic la baneasa.
          • -1 (1 vot)    
            Hop si tu (Marţi, 17 februarie 2009, 11:13)

            Lucian [anonim] i-a raspuns lui daniel

            Aici chiar nu vad ce are sula cu prefectura, cu ce te afecteaza pe tine Dambovita Center daca vrei sa ajungi cu masina din Drumul Taberei in Pipera sau Baneasa.
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari protestatarilor! (Marţi, 17 februarie 2009, 8:34)

    sargo [anonim]

    Bravo celor care au mutat protestul din virtual (unde e plin de viteji) in strada.

    Sper sa fie organizat ceva similar si pentru magaria pe care puternicii zilei o pregatesc zonei Gradina Icoanei si alte zone similare.
    Ideea e sa fie popularizat mai bine.
  • +3 (3 voturi)    
    Aloooo, Oprescu! (Marţi, 17 februarie 2009, 8:42)

    Pisi [anonim]

    De ce nu faci un parc acolo? Nu avem destule mall-uri?
    • -2 (2 voturi)    
      Alooo, aberantilor! (Marţi, 17 februarie 2009, 14:21)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Pisi

      In zona sunt doua parcuri, Gradina Botanica si Parcul Operei, ultimul chiar peste drum de Casa Radio. La ce sa ma faca inca unul? Si mai ales, de ce sa faca parc acolo, cand fundatiile sunt deja sapate si conditiile sunt ideale pentru o constructie? Voi la locuri de munca, economie, impozite incasate nu va ganditi deloc, dar in schimb puneti botul instantaneu la tot ce spun protestatarii de profesie din ONG-uri. Dar las' ca o sa va vad eu, dupa ce va fi gata mall-ul veti fi primi care or sa dea buzna!
  • +3 (3 voturi)    
    luati atitudine pentru orasul vostru! (Marţi, 17 februarie 2009, 9:10)

    cetatean nemultumit [anonim]

    Nu mai vrem malluri, vrem parcuri si baze sportive. Nu mai vrem proiecte disportionate, vrem infrastructura si proiecte inteligente. Este datoria noastra sa fim si cetateni, nu doar consumatori. Bucurestiul este orasul nostru: sa il ocrotim!
    • +1 (1 vot)    
      Acolo (Marţi, 17 februarie 2009, 9:51)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui cetatean nemultumit

      a fost Parcul Hipodromului..
      Era unul dintre cele mai frumoase parcuri din Buc.
      ar fi prea frumos sa... mai bine nu ma mai enervez.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca au putut (Marţi, 17 februarie 2009, 10:19)

    Bellcross [anonim]

    Daca au putut astia sa vanda terenuri si parcuri asa pe sub mana voi chiar credeti ca o sa tine cont de ce zic 200 de oameni?? Astia daca ar putea ne-ar vinde pe toti la turci sa s-ar duce sa stea linistiti pe o insula undeva. Daca erau acum 300-400 chiar ar fi reusit.......

    Imi pare rau sa zic asta dar oamenii politici din ziua de azi "suck really hard". Numai de curul lor le pasa.. ia ziceti-mi si mie de ce Oprescu nu intervine cu nimic?? Nu era el om al poporului?? lasa ca si el isi ia "comision" la faza asta..
  • +2 (2 voturi)    
    ma bucur ca se aud voci (Marţi, 17 februarie 2009, 10:46)

    ovidiu [anonim]

    Dupa ani si ani in care v-ati batut joc de Bucuresti daca nu luati act acum in ceasul al 12-lea, veti culege ce ati semanat: un oras blocat din care vor pleca investitorii.
  • 0 (0 voturi)    
    mai vrem mall-uri (Miercuri, 18 februarie 2009, 0:26)

    cumparator [anonim]

    Deoarece in mall-urile existente aglomeratia cumparatorilor a devenit f agasanta este f necesar construirea unui nou mall, mai falnic si mai frumos, in care sa se gaseasca aceeasi marfa chinezesca prezentata ca produs de firma si unde impatimitul cumparator roman sa uite de criza ipotetica prezentata peste tot dar care nu reuseste sa-i schimbe bunele obiceiuri in aruncatul banilor ptr a se da mare.
  • 0 (0 voturi)    
    atitudine (Luni, 30 martie 2009, 19:12)

    alex [anonim]

    Trebuie sa luam toti atitudine, dupa cum spunea cineva mai sus ... Chiar nu vrea asa ceva pentru copiii mei stiind ca as fi putut schimba dar nu am facut-o ... Trebuie sa participam si noi la astfel de proteste, chiar imi pare rau ca nu am facut-o ...Ce e drept nici nu sunt mediatizate. Dar ideea de baza asta este ... Daca vreau ceva mai bun pentru mine, trebuie sa reactionez eu mai intai si abia apoi sa ii critic pe cei care nu au facut-o! Pentru ca astia sunt ca niste hiene, fiecare incearca doar sa dea un tun ... fiecare pentru el. Trebuie ca in cele din urma sa ne trezim si sa aratam ca o comunitate.