Poetul Grigore Vieru, internat in stare critica dupa ce a fost implicat intr-un accident rutier

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:00 Actualitate | Esenţial


Grigore Vieru
Foto: AGERPRES
Cunoscutul poet basarabean Grigore Vieru a fost internat, in noaptea de joi spre vineri, in sectia de reanimare a Spitalului de Urgenta din Chisinau, fiind grav ranit, dupa ce a fost implicat intr-un accident de circulatie, transmite agentia DECA-press, citata de UNIMEDIA. Grigore Vieru este intr-o stare foarte grava, cu multiple fracturi interne si are sanse minime de supravietuire, au comunicat pentru UNIMEDIA surse din interiorul Spitalului de Urgenta.

Grigore Vieru se intorcea din orasul Cahul, unde participase la o ceremonie pentru omagierea poetului Mihai Eminescu. In apropierea localitatii Danceni, raionul Ialoveni, automobilul in care se afla poetul a fost implicat intr-un grav accident rutier, izbindu-se violent de stalpul unui panou publicitar. 

Potrivit directorului Spitalului de Urgenta, Gheorghe Ciobanu, citat de Jurnal de Chisinau, Vieru a suferit un politraumatism foarte grav, medicii constatand un traumatism cranio-cerebral inchis, o contuzie cerebrala, un traumatism inchis al organelor cavitatii toracice, o contuzie a cordului si pulmonilor, o contuzie a organelor cavitatii abdominale, un soc hipovolemic de gradul III-IV.

Poetul este conectat la aparatul de respiratie artificiala, iar medicii au decis sa nu se recurga la interventii chirurgicale. Directorul Spitalului de Urgenta a refuzat sa dea un pronostic privind evolutia starii poetului.

Eleonora Tcaci, seful substatiei medicale de urgenta Ialoveni, a declarat pentru Info-Prim Neo ca ambulanta a fost solicitata la ora 1:25 noaptea. Poetul se afla in automobil si era in stare confuza, avea dureri de cap si plagi sangerande ale fetei. In rani avea cioburi de sticla de la parbriz.

Soferul automobilului, directorul adjunct al Ansamblului „Joc”, Gheorghe Munteanu, nu a fost internat, insa medicii nu exclud ca ulterior vor aparea complicatii si el va avea nevoie de ingrijiri medicale.

Cei doi se intorceau la Chisinau, din sudul Republicii Moldova. Accidentul este investigat de politia rutiera.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4327 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:39)

    cvc [anonim]

    asta stire sa ma indurereze, un mare roman , un om de o sensibilitate extraordinara. stiM CA ESTE GRAV BOLNAV ORICUM, maestre nu ne lasati mai singuri decat suntem!
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:53)

    dragos [anonim]

    nu cumva Doina si Aldea Teodorovici au murit tot in "accident" rutier?
    pacat, adevaratii romani mor si bocii, taricenii, besestii si geonii isi bat joc de tara asta...
  • +1 (1 vot)    
    accident (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:01)

    misu [anonim]

    Nu cumva este tot o actiune tip,,Teodorovici"?
    KGB-ul moldovenesc functioneaza si acum.
    Cum s-a intamplat dupa o reuniune pentru Mihai Eminescu,NU ESTE CUSUTA CU ATA NEAGRA?
  • +2 (2 voturi)    
    foarte trist! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:05)

    Georgia Baleanu [utilizator]

    foarte trist ,inca un roman adevarat care chiar a luptat pentru interesele romanilor din Basarabia .
    • +3 (3 voturi)    
      TRIST DAR ADEVARAT (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:14)

      cosmina [anonim] i-a raspuns lui Georgia Baleanu

      comentariile sunt de prisos, ar fi bine sa ne unim rugaciunile pentru firavul si plapandul grigore vieru.
      sa ne rugam cu totii pentru sufletul lui bland si vocea lui melodioasa, asta ca sa nu ii ducem dorul.
      rugati-va cu totii, sa lasam acum dusmania si ura.
      dreptatea o sa vina singura.
      rugati-va
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ajute (Vineri, 16 ianuarie 2009, 17:37)

    eu [anonim]

    Sa-l ajute Dumnezeu sa treaca si peste incercarea asta si sa se faca bine. Este unul dintre romanii adevarati si putini dintre Nistru si Prut.
  • +1 (1 vot)    
    Vieru (Vineri, 16 ianuarie 2009, 18:12)

    ploiesteanu [anonim]

    fa Doamne ceva pentru Omul Acesta !!!
  • +1 (1 vot)    
    vieru (Vineri, 16 ianuarie 2009, 19:59)

    cora [anonim]

    am aflat cu mare intristare aceasta stire,sa ne rugam cu totii sa treaca peste acest prag.
  • 0 (0 voturi)    
    Detractorii lui Vieru (Vineri, 16 ianuarie 2009, 21:04)

    martin [anonim]

    Detractorii ar trebui sa moara, nu acest om.
  • +1 (1 vot)    
    POET (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:40)

    SORIN STATE [anonim]

    DA DOAMNE VIATA!
  • 0 (0 voturi)    
    Grigore Vieru are un loc in inima fiecaruia (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:56)

    Anonim [anonim]

    Nu sunt vreo sustinatoare a unirii cu Basarabia.
    Nici o "mare patrioata".
    Uneori,Grigore Vieru mi s-a parut naiv si ridicol.
    Totusi,vestea ca el se zbate intre viata si moarte,m-a zguduit.
    Poetul acesta plapand si fragil,care a trait pentru tara lui(poate pentru o Romanie ideala dar asta e alta poveste)si pentru Poezie (chiar daca poeziile lui nu ne plac tuturor) isi are un un locushor cat de mic in sufletul fiecaruia dintre noi.Trebuie sa existe pe lume un poet ca el,in orice timp.
    Sa ne rugam pentru el, fiecare dupa credinta lui
    • +1 (1 vot)    
      UN MARE ROMAN (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 9:51)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Grigore Vieru nu este un poet ridicol si naiv. Poeziile lui (multe cantate de interpreti valorosi ex Tudor Gheorghe) par naive, daca nu ii cunosti viata.
      Un poet atat de sensibil, atat de devotat tarii si mamei sale, care a trait sub ocupatie sovietica, care nu si isi aminteste tatal mort pe front, pe care modestia il face sa para ridicol de stingher, este un OM.
      Putini poeti contemporani m-au impresionat atat de mult incat sa plang citindu-i versurile.
      A reusit sa fie un MARE POET fara sa isi planga femeile iubite si pierdute.
      UN MARE RESPECT PENTRU UN ASTFEL DE ROMAN SI POET!
  • +1 (1 vot)    
    Grigore Vieru (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 8:19)

    Nina Munteanu [anonim]

    Doamne ! Nu-l lua la tine,caci ti-e de ajuns pe cati ni i-ai luat, Ion si Doina,Ion Vatamanu, Lida Istrati,Ion Dumeniuc, Gheorghe Ghimpu,Nicolaie Costin s.a. care au murit subit, toti fiind luptatori pentru Unirea neamului.
    Fie-ti mila Doamne si mai dai zile!
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeau sa-i dea viata si putere (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 10:04)

    Stefan cel Mare [anonim]

    Este emotionant ca acest brav roman se intorcea de la o manifestare de sarbatorire a nasterii "domnului Eminescu", geniul neamului romanesc, pe care l-a venerat si l-a cantat in poeziile sale...in dulcea limba romaneasca..nu se poate sa se termine asa...
    Mai stai cu noi, mare poet, mai sunt atatea de zis despre neamul romanesc dezbinat si invrajbit de tot felul de starpituri.
    Lupta si fii puternic, trebuie sa mai treci Prutul de mai multe ori...

    Totusi, domnilor de la hotnews, nu este o stire marginala pe care sa o cauti cu lupa pe pagina, ar trebui sa acordati mai multa atentie eroilor in viata ai neamului romanesc si sa updatati stirea asta de ieri...apreciez acest site si cred ca oamenii sunt mai interesati de starea marelui poet decat de vanatoarea de mistreti sau alte stiri de rutina
  • +1 (1 vot)    
    ruga (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 19:12)

    stefan [anonim]

    Este un poet nationalsi toti romanii ar trebui sa se roage pentu sanatatea lui.A trecut peste multe incercari si mi a placut ca iubea romanii si era sincer in tot ce facea,nu a renuntat niciodatasa lupte .Azi in conditii medicale dificie lupta cu moatea .Doamne ajuta l sa se faca bine.!