VIDEO Mihai Chirica, despre varianta retragerii din funcția de primar, după ce a fost trimis în judecată: Mi-am câştigat mandatul cinstit. Nu am furat un cent de la Primăria Iaşi / Ce spune despre șefia PNL Iași

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2021, 15:12 Actualitate | Esenţial


Mihai Chirica
Foto: Hotnews
Mihai Chirica, trimis în judecată de către procurori pentru abuz în serviciu, nu ia în calcul să renunțe la funcția de primar al Iașiului, spunând că și-a câștigat cinstit mandatul, că nu a furat niciun cent de la Primăria Iași și nu a luat nimic pentru el. El nu demisionează nici de la șefia organizației municipale a PNL, dar spune că nu va mai candida la nicio funcţie în filială.




Mihai Chirica a vorbit, joi, într-o conferinţă de presă, despre calitatea sa "inedită" de inculpat într-un dosar penal, și a ținut să sublinieze că nu este un dosar de corupție, pentru că "DNA a ajuns la această concluzie după mai mulți ani", iar el a ieșit în stradă la protestele față de OUG 13, deși putea "să tacă".

"E o calitate care nu mă avantajează nici politic, nici personal, e inedită pentru mine. Am ajuns dintr-o întâmplare nefericită aici (...) Nu am luat niciun cent de la Primăria Iași", a susținut Chirica, vorbind despre principiile sale, de la care nu poate "abdica". Astfel, spune el, nu va mai candida la vreo funcţie de conducere în organizaţie la alegerile interne programate în acest an, pentru că "este imoral" să tragă după el un partid.
  • ”Nu voi face niciun pas lateral, niciun pas în spate şi nici piruete politice nu voi face. Dar cât timp în instanţele din România va fi un dosar în care eu am calitatea de inculpat, chiar dacă pledez nevinovat, eu nu voi candida pentru nicio funcţie politică.
  • Dacă mâine vor fi alegeri în PNL Iaşi eu nu îmi voi depune candidatura pentru nicio funcţie politică. Este imoral să trag după mine un partid în condiţiile în care eu nu pot să fiu fără pată. Îmi voi duce crucea până în momentul în care îmi voi rezolva problema, dar nu voi candida pentru nicio funcţie politică. Este moral să nu candidezi pentru funcţii politice atâta timp cât eu nu mă simt confortabil”, a susținut Mihai Chirica.
El nu demisionează însă de la șefia filialei municipale Iași a PNL, spunând că a fost numit temporar, anul trecut, la conducerea organizaţiei şi că este la îndemâna colegilor săi să decidă dacă mai rămâne sau nu preşedinte al filialei.

Chirica nu renunță nici la postul de primar, spunând că și-a câștigat cinstit mandatul: ”Din punct de vedere administrativ nu este vorba de un act de corupţie. Nu am furat de la Primăria Iaşi, nu am luat pentru mine nimic. Mi-am câştigat mandatul cinstit. Mă consider nevinovat, dar instanţa va decide care va fi drumul meu ulterior”.


Potrivit procurorilor, în anul 2013, cei cinci au demarat o procedură de achiziţie „nelegală”, procedură în baza căreia, la data de 16.05.2013, municipiul Iaşi a încheiat patru contracte de leasing operaţional, în calitate de utilizator, având ca obiect trei autoturisme marca Skoda Octavia şi unul Skoda Superb, cu toate că, la acel moment, le era interzisă autorităţilor şi instituţiilor publice preluarea în leasing de autoturisme.

Durata contractului a fost de patru ani. Prin respectiva achiziție, procurorii afirmă că s-a cauzat atât o pagubă bugetului local al Municipiului Iași, în cuantum de 503.482,17 lei, cât și o vătămare a intereselor legitime ale unității administrative – teritoriale Municipiul Iași.

În acea perioadă, Mihai Chirică era viceprimar al municipiului Iaşi și îl înlocuia în funcție pe primarul Gheorghe Nichita, care era reținut în altă cauză.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7432 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Romanica (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:17)

    arpi [utilizator]

    Are dreptate si Chirica asta... Si ala micu al lui cat a muncit el sa-si faca o casa.. Si avea doar doi ani....La astia se munceste de la varste fragede... Si cred ca premarele a invatat meserie de la Nichita...
    • +3 (3 voturi)    
      Mafia din Primaria Iasi e imensa (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:33)

      sauvage [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Cât priveşte prezenţa lui Cristin Zămosteanu la cumetria mezinului în 2017, Chirica spunea : „Tot mediul de afaceri a fost invitat. A fost o, să spunem, prima speranţă a socializării acestei comunităţi ieşene - medici, oameni de afaceri, profesori - cam tot ce putea să reprezinte la acel moment comunitatea ieşeană. Pe unii îi cunosc, pe alţii nu. Au socializat, şi cred că a fost un lucru bun“, a precizat primarul.
  • +4 (6 voturi)    
    nu am furat un cent.... (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:00)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. am furat milioane. e totusi o diferenta.
    • +2 (2 voturi)    
      Chirica - seful mafiei imobliare (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:37)

      sauvage [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Mihai Chirica are un trecut legat de foștii primari Constantin Simirad și Gheorghe Nichita, ambii trecuți prin mai multe partide, cel din urmă actor în celebre scandaluri de corupție si luat la inchisoare. Cum s-a întâmplat de multe ori în cercurile puterii, căderea unui politician puternic a lăsat drumul deschis pentru un altul. Exact așa s-a întâmplat cu Chirica. Pe locul rămas liber după scoaterea din scenă a lui Nichita, viceprimarul Chirica a devenit primar interimar în 2015 și a fost ales în 2016. Intrat în conflict cu Liviu Dragnea, Chirica s-a poziționat în afara PSD, pentru ca în cele din urmă să fie și oficial exclus. A fost un joc de imagine care i-a păcălit pe mulți. Beiul local lipsit de valori se poziționa ca adversar al sultanului de la București. Mai important mi se pare că, de-a lungul anilor, primarul Iașului nu s-a evidențiat prin vreun mare proiect edilitar, prin inițiative care să ofere condiții și să atragă investitori strategici în oraș. În schimb, au atras atenția declarațiile inadecvate, ca să fiu eufemistic, la adresa românilor din diaspora și a posibililor imigranți, iar peste toate scandalurile de corupție care au trecut de mult dincolo de hotarele Iașului. În mod clar avem de-a face în Primaria Iași cu lipsă de viziune, proastă administrație, dispreț față de cetățean, dezvoltare haotică și mafie imobiliară transpartinică.
  • +3 (5 voturi)    
    mihaita, (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:13)

    zot [utilizator]

    cand citeam ca ai alte pareri decat ale sefului dragnea,
    te admiram ca mai sunt in psd si alte moduri de a gandi;
    cu trecerea timpului observ ca nu aveai loc de el, avand
    aceleasi interese.
    acum cred ca il invidiai pe dragnea, apoi, impreuna cu
    prietenul alexe, ati trecut la treaba, concurandul, ca deh,
    este economie de piata
    • +2 (2 voturi)    
      Mafia lui Chirica (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:45)

      sauvage [utilizator] i-a raspuns lui zot

      Unde ați mai văzut ca un primar sa faca un profit de peste 120.000 euro la un eveniment privat? Primarul Chirica este captiv unor rețele de interese în zona imobiliară pe care nu stiu cine le mai poate descîlci. Eu ma intreb cum motiveaza Chirica prezenta la cumatria copilului a dezvoltatorilorimobiliari. Sa ne imaginam ca cineva isi boteaza copilul si la cumatrie, asa din rai, vin unii comercianti (cu interese mari la primarie). Cum naiba nu este asta o suspiciune rezonabila ca oameni pe nepusa masa sa vina la cumatria plodului tau si sa iti si mai dea un purcoi de dar ? https://ziare.com/ziare-iasi/stiri-actualitate/cumatrie-de-nabab-chirica-a-dat-lovitura-cu-a-treia-nevasta-inchinari-de-182-000-euro-7187614
  • +3 (5 voturi)    
    Huoooo ba ! (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:23)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...
  • +1 (3 voturi)    
    depinde cum privim lucurile, (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:41)

    bancher [utilizator]

    Primarul municipiului Rm Valcea, Gutai, a fost arestat de DNA acum vreo 10 ani ptr luare de mita si a luat ani grei de inchisoare. Nu s-a lasat, a facut recurs, si pana la urma a castigat definitiv la inalta curte de casatie si justitie. Se pare ca, chiar era nevinovat, desi nu il credea nimeni din tot orasul. Acum a dat el in judecata procurorul pe motiv ca i-a distrus viata, falsificand probele.
    pana nu se termina procesul lui Chirica, nu e bine sa il declaram vinovat: uite ca poate castiga.
  • -3 (5 voturi)    
    a indraznit (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:18)

    cmariusalin [utilizator]

    A indraznit sa dezvolte orasul si zona si asta contrasteaza cu planul securistoizilor de a ne tine subdezvoltati. Cred ca nici nu raspunde la ordine prea prompt... si asta e o problema, se ocupa ei baietii de el.
  • +4 (4 voturi)    
    un escroc pesedit (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:12)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    reșapat de escrocii peneliști!