Patapievici: ”Dacă alegerile vor confirma formula de guvernare PSD-ALDE, ideea de România se poate duce la culcare în bălării”

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 mai 2019, 14:52 Actualitate | Esenţial


Horia Roman Patapievici
Foto: Hotnews
Scriitorul Horia Roman Patapievici consideră că miza alegerilor este una extrem de mare, precizând că dacă scrutinul va confirma actuala formulă de guvernare PSD-ALDE atunci ”ideea de România se poate duce la culcare”. El mai spune că Uniunea Europeană, NATO și parteneriatul strategic cu SUA trebuie să rămână în coordonatele viitorului politic.

”În legătură cu viitorul politic al ţării, am de spus două lucruri. Dacă alegerile vor confirma formula de guvernare PSD-ALDE, ideea de România se poate duce la culcare. Nu în dormitor, pentru că nu va mai fi dormitor, ci în bălării, pe coclauri. În rest, Uniunea Europeană, NATO şi alianţa strategică cu Statele Unite sunt cele trei coordonate fundamentale obligatorii ale viitorului nostru politic”, a spus Patapievici, într-un interviu pentru Adevărul.

Întrebat dacă se așteaptă ca civismul românilor din ultimii ani să se resimtă la alegeri, Patapievici a spus că da și că protestul civic a fost întotdeauna superior politicii de opoziție.

”Cred că toate gesturile, ştiute şi neştiute, de insubordonare faţă de corectitudinea politică a corupţiei – care e dublă: cine corupe se corupe – şi a conformismului faţă de oamenii puternici – la noi, corupţia şi conformismul sunt corectitudine politică – au consecinţe bune pentru noi toţi. Politica de opoziţie, la noi, e inferioară protestului civic. Ultima o conduce pe prima. A fost aşa şi în anii ’90. Ce a constituit, în ochii societăţii româneşti, forţa Convenţiei Democratice: politica lui Emil Constantinescu sau civismul Anei Blandiana? Evident, forţa Alianţei civice”, a comentat scriitorul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















38327 vizualizari

  • -29 (53 voturi)    
    A ieșit Eminescu din dulap!!! (Sâmbătă, 25 mai 2019, 15:03)

    Neafiliat [utilizator]

    D-le Patapievici, poate e cazul sa ramii în tarile civilizate în care locuiești pe banii votanților români. România e în bălării și datorita unor falși intelectuali ca domniilevoastre....
  • +17 (39 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 25 mai 2019, 15:08)

    qwerasdf [anonim]

    • -17 (31 voturi)    
      patapievici deja doarme... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 17:07)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      asta doarme-n cizme ! pai el nu s-a prins de jmecheria lui iohanis care trimite pe toti in balarii ca sa mai castige un mandat caldutz si bine platit ,casa , auto la scara + pensie frumoasa pana la moarte + piscina si teren de tenis ,dar banii luati pe nedrept din chirie nu-i da-napoi ! pai, cum se numeste asta :face pe mutu-n papushoi !
    • -11 (21 voturi)    
      mai ,papleaca... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 17:12)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      cine s-a dus pe alte meleaguri , a plecat din cauza lui basescu si acum din cauza lui verner ,care daca mai ia un mandat instaureaza dictatura puterii ! puterea nashte coruptie,puterea absoluta ,nashte coruptie absoluta !bagi mana-n foc pentru verner si esti sigur ca orban n-a luat 50 mii euro de la omul de afacerii ...Ia mai gandeste-te !
    • -12 (14 voturi)    
      patapievici (Sâmbătă, 25 mai 2019, 21:39)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      patapievici e dus de mult cu pluta si impotmolit in boscheti cu tot cu magaru 'lui cu zvastica ( ala roz bonbon ) vai de copii lui ca au un tata asa de isi uraste tara care ia dat papica !
  • -14 (26 voturi)    
    obligatie si fiinta (Sâmbătă, 25 mai 2019, 15:26)

    ubbu [utilizator]

    nu e obligatoriu sa fii crestin.
    si atunci - de ce sa te prefaci ?
  • -21 (43 voturi)    
    hahahaha (Sâmbătă, 25 mai 2019, 15:28)

    john70 [utilizator]

    N-a spus asta sa-l votam pe Iliescu in 2000?
  • -6 (16 voturi)    
    alegerile pentru parlamentul european (Sâmbătă, 25 mai 2019, 16:03)

    gpavel [utilizator]

    alegerile pentru parlamentul european nu confirma/nu infirma guvernarea actuala a nici unei tari!,daca "fortam ",putem face orice conexiune,dar fara folos practic,oricum partidele vor folosi rezultatele ca instrument politic!
  • -10 (28 voturi)    
    Patapievici e demult în bălării (Sâmbătă, 25 mai 2019, 16:06)

    Lovercraft [utilizator]

    cine se mai ia după ăsta?
  • +17 (25 voturi)    
    domnule Patapievici (Sâmbătă, 25 mai 2019, 16:15)

    John_english [utilizator]

    drama poporului roman este ca intelectualii, in loc sa fie lideri de opinie, sa educe audienta, sa conducă România, ei doar de vaită si fac mișto de cei mai puțin educați.

    nu PSD-ul sau Dragnea sunt de vina ci ei sunt tocmai rezultatul unei intelectualități slabe, fără valoare si idei.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 26 mai 2019, 9:38)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      1000 de plusuri as da. Dragnea si altii ca el sunt simptomele nu boala...
  • -8 (20 voturi)    
    Se voteaza (Sâmbătă, 25 mai 2019, 17:13)

    DanTeo [utilizator]

    si în Israel, sau bate asta câmpii? Multumesc.
  • -10 (20 voturi)    
    patapievici si romanii... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 17:17)

    muscha mbanana [utilizator]

    nici n-avea voie sa dea din clanta si sa-i faca reclama lui verner azi ! e pauza cum e si-n mintea acestui fals 'telectual neinteles ! mai tine minte magarul roz cu zvastica ? romanii nu l-au uitat si nici nu-l iarta ,pe unde-l prinde face glume pe seama lui !
  • -10 (12 voturi)    
    Mdeah... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 18:57)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Ete, bah, scatofagu traieste si emite judecati.
  • +4 (10 voturi)    
    Despre soarta romaniei. (Sâmbătă, 25 mai 2019, 19:33)

    Gheorghe Lefter [anonim]

    Stimate domnule Patapievici, in romania a fost invins comunismul, nu pentru a-l inlocuii cu nazismul.Chiar nu vedeti ca in tara noastra se practica politica ,,dezbina si cucereste"?! Haideti sa luptam cu totii pentru oprirea acestui fenomen, care cu adevarat poate duce la distrugerea noastra ca natiune. Raman un mare admirator al dvs. Domnul sa va dea intelepciune.
  • +7 (15 voturi)    
    Sa privim putin in istoricul acestei natii (Sâmbătă, 25 mai 2019, 19:40)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Vom observa ca cele mai insemnate realizari au fost sub conducerea unor regi cate nu au romani.

    Daca numim realizari ale "Iepocii de aur" industrializarea fortata, canal, colectivizare se poate spune ca risipa de resurse s-a facut din punct de vedere al ideologiei la care au aderat iubirii conducători romani ascultând de indicatiile pretioase ale lui Stalin.

    Cum scandau muncitorimea prin 1950: Stalin si poporul rus libettatene-a adus

    După 1990 "boborul" a votat un nomenclaturist de 3 ori, un mariner de doua ori si un profesor universitar si un profesor doar o data.

    După 30 ani de manipulare ordinară si trecerea unei generații ce constatăm?

    Poporul e lipsit de maturitate si viziune în privința celor pe care s-ar cadea sa-i voteze azi.
    Votul e cumparat cu 1 l de ulei si unul de zahar.

    Este posibil ca la referendum sa vedem ca boborul votează pentru coruptie.

    Si atunci cam dau dreptate lui Patapievici.

    Si e posibil pentru ca nu s-a creat o masa critică de votanți antipsdalde.
    Masa critică trebuie sa treacă bine de jumatate din cei cu drept de vot.
    Dar si acest număr e discutabil pentru ca din cei 5 milioane de români plecați afara se disting: 1 milion la furat, 1 milion nu se mai întorc, 1 milion care inteleg rostul schimbarii societatii si voteaza si doua milioane pe care nu ii intereseza sau votează psdalde.
    Iar din cei rămasi aici poate sunt trei milioane interesati de schimbare dar votează 1 milion anti pzdalde.

    Cum am aduna nu ies decat 2 milioane de voturi anti pzdalde

    Si atunci daca votează pentru aldepzd : 1 milion de bugetari, 1 milion de asistați si doua milioane de pensionari care a procentul?
    Ma tem ca Patapievici are dreptate.
    Eu merg la vot.
    Si voi sunteti asteptati!
  • -8 (12 voturi)    
    Mereu (Sâmbătă, 25 mai 2019, 19:53)

    Namaste [utilizator]

    pesimist, prapastios, politruc...
  • +2 (14 voturi)    
    Romanii au invins comunismul... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 20:18)

    Gheorghe Lefter [anonim]

    Stimate domnule Patapievici, romanii au invins comunismul, dar nu pentru a-l inlocuii cu nazismul. Atitudinea majoritatii cetatenilor romani, este una de reflex de aparare impotriva a ceva f. periculos. Cu deosbit respect.
    • -3 (5 voturi)    
      Comuniștii și naziștii (Duminică, 26 mai 2019, 10:04)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Lefter

      au vrut eradicarea hoției din societate, ceea ce este o politică extremistă. Extremiștii văd munca și adevărul în alb iar hoția și minciuna în negru. Este o imagine ce nu corespunde cu realitatea socială, extremiștii fiind persoane asociale.
  • -1 (15 voturi)    
    pentru naivi (Sâmbătă, 25 mai 2019, 22:01)

    Valentin Vasile Broasca-Madar [anonim]

    Esti la fel de criptat ca si intrebarile de la referendum.