Victor Ciorbea sesizează Curtea Constituțională pe motiv că deținuților le este încălcat dreptul la viață intimă

de MH     HotNews.ro
Joi, 13 decembrie 2018, 17:39 Actualitate | Esenţial


Victor Ciorbea
Foto: Realitatea TV
Avocatul Poporului a sesizat Curtea Constituțională în legătură cu prevederi din Legea privind executarea pedepselor, considerând că prin suspendarea dreptului la vizită deținuților le este încălcat dreptul la viață intimă, familială și privată.

Avocatul Poporului a sesizat Curtea Constituțională asupra unor articole din Legea privind executarea pedepselor și măsurilor privative de libertate, susținând că îngrădirea dreptului la vizită afectează relația deținuților cu familiile și reduce rolul incluziunii sociale postliberare.

Demersul Avocatului Poporului vizează punerea în acord a legislației interne în domeniul sancțiunilor disciplinare aplicate deținuților cu reglementările europene și internaționale: Convenția pentru apărarea drepturilor omului și a libertăților fundamentale, Regulile penitenciare Europene și Ansamblul de reguli minime ale Naţiunilor Unite privind tratamentul deţinuţilor, care stabilesc că sancţiunile disciplinare sau măsurile restrictive nu presupun interzicerea contactelor cu familia, se menționează într-un comunicat al instituției.

"Cunoscând aceste tendințe europene și internaționale, Avocatul Poporului își exprimă opinia că includerea dreptului de a primi vizite în categoria drepturilor care pot fi îngrădite şi implicit aplicarea sancţiunii disciplinare constând în suspendarea dreptului la vizită afectează relaţia deţinuţilor cu familiile şi reduce rolul incluziunii sociale postliberare a persoanelor private de libertate", mai spune sursa citată.

Avocatul Poporului mai susține că, în condițiile în care chiar și abaterile disciplinare ușoare, săvârșite în mod repetat, pot atrage aplicarea măsurii suspendării dreptului la vizită, se ajunge în ipoteza în care restrângerea temporară a exercitării dreptului la viaţă intimă, familială şi privată capătă caracterul unei îngrădiri permanente a exercitării acestuia.

















3672 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    atunci Borcica cum a insamantat o pe Valentina ? (Joi, 13 decembrie 2018, 17:43)

    un domn [utilizator]

    foarte ciudat....
    • +18 (18 voturi)    
      o sa ramana in istorie (Joi, 13 decembrie 2018, 19:04)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de la omul lui Coposu la omul penalilor !
      • +11 (13 voturi)    
        pai tocmai acum se demonstreaza (Joi, 13 decembrie 2018, 21:20)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        ca nu a fost "omul lui Coposu" ci a fost "omul infiltrat pe langa Coposu"
        asta ca sa intelegem amploarea "viziunii" politice de viitor a DSS
        • +4 (4 voturi)    
          Ciorbea a fost un oportunist infam, (Vineri, 14 decembrie 2018, 11:31)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

          un profitor fara scrpupule, care s-a dat mereu cu cel mai tare.
          Astept sa piarda PSD-ul alegerile, sa vedem ce va face Ciorbe...ce mana mai pupa.
    • +7 (7 voturi)    
      ar trebui sesizat ccr (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:45)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      in legatura cu conflictul constitutional intre avocatul poporului si popor!
      • +7 (7 voturi)    
        Concediere (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:14)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        Eu sunt poporul si declar ca acest gunoi nu ma reprezinta. Vreau sa-l concediez!
  • +52 (52 voturi)    
    singura preocupare a romaniei in ultimii 2 ani (Joi, 13 decembrie 2018, 17:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    infractorii si confortul lor!
    • +18 (18 voturi)    
      Pacienti (Joi, 13 decembrie 2018, 19:00)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Intre timp pacienții din spitalele din România sunt nevoiți sa doarmă câte 2 in pat, de ce Victor Ciorbea nu vorbește despre aceste lucruri ? Face doar jocurile lui Dragnea si a infractorilor.
    • +11 (11 voturi)    
      foarte grav si important (Joi, 13 decembrie 2018, 19:39)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Mi-ar fi placut ca sleahta de la conducere sa se fi preocupat si de educatia, sanatatea si siguranta copiilor nostri asa cum se preocupa de infractori si de puscariasi. Sper ca cei care au votat pt 2 sticle de ulei sa se simta bine cu ei insisi.
    • +10 (10 voturi)    
      #ciumarosie (Joi, 13 decembrie 2018, 20:04)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      partidul infractorilor, guvernul infractorilor, ministrul infractorilor, avocatul infractorilor...
  • +32 (32 voturi)    
    WOW (Joi, 13 decembrie 2018, 17:51)

    rivaldi [utilizator]

    sclavul nu se dezminte.
  • +38 (38 voturi)    
    asta s-a tampit de tot (Joi, 13 decembrie 2018, 17:57)

    sucaa [utilizator]

    dar de ce nu sesizeaza CCR-ul pentru faptele comise de detinutii eliberati de tudorel impotriva oamenilor cinstiti?
    ciorbica asta are doar grija infractorilor.
    pe bune imi vine sa ascut coasa cu astia...
    chiar isi bat joc de noi si noi tot mamaliga am ramas.
  • +27 (27 voturi)    
    Preocupari (Joi, 13 decembrie 2018, 18:17)

    ducu27 [utilizator]

    Ce preocupari are si Ciorbea....Avocatul lu' Peste.
  • +23 (23 voturi)    
    ce ne facem cu pedofilii si violatorii? (Joi, 13 decembrie 2018, 18:19)

    Razvan_M [utilizator]

    .
  • +28 (28 voturi)    
    Câtă treabă are și ăsta (Joi, 13 decembrie 2018, 18:40)

    Captain Obvious [utilizator]

    Câtă grija are de ei
  • +30 (30 voturi)    
    Pe când sesizare (Joi, 13 decembrie 2018, 18:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    Că multor romani le este refuzat dreptul la viață? Vezi accidente pe drumuri periculoase, Spitale infecte, colturi de strada întunecate, familii cu zmei ca bărbați?
  • +14 (14 voturi)    
    E deja Brand PSD, Grija fata de Parnai (Joi, 13 decembrie 2018, 18:55)

    Dalinar [utilizator]

    Cetatenii cinstiti care muncesc nu conteaza. Desfiintati puscariile ca sa puteti fura linistiti, totul.
  • +14 (14 voturi)    
    bine că nu a descoperit (Joi, 13 decembrie 2018, 19:01)

    Tom2 [utilizator]

    că li se încalcă dreptul la libertate :)))
    • +2 (2 voturi)    
      sau si mai bine (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tom2

      dreptul la libera circulatie al puscariasilor!!!
      Doar e sfant in UE, nu?
  • +13 (13 voturi)    
    Ha (Joi, 13 decembrie 2018, 19:02)

    Lake123 [utilizator]

    Ia uite secătura! Unde dai și unde crapă, sau țara arde și baba se piaptănă.
  • +13 (13 voturi)    
    Dupa problema Nr1-infractorii (Joi, 13 decembrie 2018, 19:04)

    Ord [utilizator]

    cea mai joasa speta dintre cetatenii unei tari, poate Avocatul lui peste si politicienii se vor gadi si la spitale cu cate 2-3 intr-un pat, ca si acolo este drept la intimitate, poate pe la caminele studentesti ca si acolo se sta cate 4-6 in camere etc. Dar hai sa trecem odata.
  • +9 (9 voturi)    
    Presupun (Joi, 13 decembrie 2018, 19:06)

    Mirobo [utilizator]

    că unii nu pot vota din detenție !
  • +13 (13 voturi)    
    Acest Greuceanu al penalilor spera sa fie un..... (Joi, 13 decembrie 2018, 19:13)

    Plagarus [utilizator]

    ......"demn" urmas al l'u tuDorel !!?
  • +12 (12 voturi)    
    Pe cand se va sesiza pentru (Joi, 13 decembrie 2018, 19:15)

    clint [utilizator]

    - dreptul copiilor la o educatie decenta ( estimez ca ~50% din cadrele didactice sunt psihopati sau ca trebuiau sa iasa de mult la pensie )

    - dreptul bolnavilor la tratament

    - dreptul celor care muncesc la un viitor ( cotizam ca prostii si ne vom trezi cu pensii de rahat pt ca jumatate din populatia activa a tarii a plecat )

    - dreptul celo care muncesc la investitii si pentru ei, nu numai pentru votantii psd: fluidizarea traficului, locuri de parcare, crese, gradinite, sali de sport pentru copii.
  • +4 (10 voturi)    
    Ce mai vreti (Joi, 13 decembrie 2018, 19:21)

    Kosmos [utilizator]

    Avocatul borfasilor, Primarul borfasilor, Primi MInistrul Borfasilor si de ce nu Parlamentarii borfasilor..o tara de borfasi care ar trebui exclusa din UE.
    Daca britanicii au iesit prin referendum , europenii ar trebui sa scoata Romania din UE
    • 0 (0 voturi)    
      Si dai Romania borfasilor? (Vineri, 14 decembrie 2018, 21:36)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Iesirea din UE ar duce la ocuparea tuturor functiilor in stat,de catre borfasi.Ciorbea pare preocupat de scaderea natalitatii infractorilor,ce ar duce la o reducere a numarului acestora si nu mai au votanti.Pe de alta parte,poate o fi vrut relatii intime cu vreo-un puscarias si a fost refuzat.Comportamentul ciudat a lui Ciorbea poate sa includa si relatii homosexuale-fetita!
  • +12 (12 voturi)    
    Intrebare (Joi, 13 decembrie 2018, 19:30)

    ber [utilizator]

    Tara arde si ciorbul se piaptana. De aia nu are Avocatul Poporului timp de alte probleme, pentru ca e ocupat cu probleme "serioase". Intrebarea este: cand poate fi schimbat fatarnicul cu un avocat serios, dedicat POPORULUI?
  • +16 (16 voturi)    
    Eu nu inteleg de ce nu sesizeaza cineva (Joi, 13 decembrie 2018, 19:45)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...la CCR sau la IML (☺) despre starea de sanătate a lui Ciorbel !
    E clar ca cele două emisfere nu s-au îmbucat normal.
  • +13 (13 voturi)    
    Alooo, 112 (Joi, 13 decembrie 2018, 19:47)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Nu se sesiseaza nici un LSM sau psihiatrie sa-l interneze pe viermele asta bolsevic?
  • +12 (12 voturi)    
    Frustrat ai fost , (Joi, 13 decembrie 2018, 19:55)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    frustrat esti inca , si SCLAV HIDOS pan-oi muri ...

    HAI, INDRAZNESTE SA IEI IAR STAMPIA SI SA FUGI LA HOTZ_ORDONANTZA CE VINE ...

    Vei " vedea " cum e sa iti mananci fizic OCHELARII !!!!!

    FMMIG de Jumatate-de-om-calare-jumatate-de-CIUMAT-P$DIST !!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Avocatul... (Joi, 13 decembrie 2018, 19:55)

    iaurtica [utilizator]

    INFRACTORILOR, nu al poporului! Propun deci să-l plătească infractorii, din cota zilnică alocată de Guvern, mult mai mare decât cea a bolnavilor din spitale! Să-şi ia de acolo salariul şi pensiile speciale şi alte invenţii! Mi-e o silă nesfârşită de acest personaj!
  • +5 (5 voturi)    
    Sunt de acord, cu o conditie (Joi, 13 decembrie 2018, 20:28)

    Petru108 [utilizator]

    Pentru penitenciarul in care sunt/vor fi rebuturi, precum: Dragnea, Tariceanu, Stefanescu, Nicusor Constantinescu, Adrian Nastase, Hrebengiuc, Iliescu, Sova, Voiculescu, Pinalti, Mazare, S. Ghita, Gutau, Patriciu, Miky Spaga, Ridzi, Fenechiu ... Sunt doar o sleahta de gunoaie ale societatii.

    Cu greu astia mai pot fi adusi pe calea cea buna.
  • +6 (6 voturi)    
    Mai baieti (Joi, 13 decembrie 2018, 21:13)

    Observatory [utilizator]

    voi pregătiți patul Tranctoristului....hoțomanilor
  • +6 (6 voturi)    
    Violatori (Joi, 13 decembrie 2018, 22:37)

    Celbland [utilizator]

    Va cere ca violatorilor să li se aducă fete tinere luate cu forța de pe stradă, ca să-și exercite dreptul la relații intime.

    Mă gândesc și la pedofili ...
  • 0 (0 voturi)    
    VIATA INTIMA (Vineri, 14 decembrie 2018, 16:53)

    dincannes [utilizator]

    … a unui condamnat, o considerati deci tot o pedeapsa pentru infractiunea comisa, domnule Ciorbea ?